PDA

Επιστροφή στο Forum : επισκευη linear fm pj1000 rvr



diwattos
10-06-11, 02:58
παλικαρια μου επιστημονες μου θελω τη βοηθεια σας :laugh::biggrin:

λοιπων οπως λεει και ο τιτλος εχω το pj1000 το οποιο επαθε μια βλαβη για την οποια δεν μπορω να βρω και να διορθωσω (ακομα).

η βλαβη αυτη ξεκινησε οταν απλως ανοιξα το καπακι για να αλαξω φυσα τροφοδοσιας 220..

θα ελεγα οτι ξερυθμιστηκαν οι προστασιες του. αρχικα μου εβγαζε προστασια temp. τωρα δεν μου ανηγει τη λειτουργεια του τροφοδοτικου παρα μονο οταν το οδηγησω με το Pll.
αλλα εξωδο δεν βγαζει ουτε ενα βατ ουτε στασιμα ουτε τιποτα.

τωρα το ελυσα ολο προσεκτικα και εκανα μερικες μετρησεις. καταρχας το τροφοδοτικο του δουλευει κανωνικα. εβαλα σε ολες τις φυσες και ποντεσιομετρα σπρει επαφων.

μια μετρηση που εκανα ομως με προβληματησε πολυ.μετρησε την τελικη εξωδο του κονεκτορα με το πολημετρο και μου εδηξε αντισταση 0,2 ωμ μεταξυ γειωσης και σηματος!! μηπως εχω καψει καποιο τρανζιστορ? η ετσι πρεπει να ειναι κανωνικα παιδες help :saad:

radioamateur
10-06-11, 03:08
Για τη τεχνική υποστήριξη (Θεσσαλονίκη)

http://www.sigmacom.org/index.php?language=el&osCsid=6669603d49698cbf2b8f11a2c29bd3bc

:w00t:

diwattos
10-06-11, 03:12
σε ευχαριστω πολυ φηλε μου ελπιζω να ειναι καλα παλικαρια και να με βοηθησουν θα τους παρω τηλ αυριο κ ολας :laugh:

JOUN
10-06-11, 08:09
Παντως για την μετρηση που λες ειναι κλασικη περιπτωση για να μπερδευτης: Προφανως υπαρχει πηνιο μερος του low pass φιλτρου παραλληλα με την εξοδο και με το πολυμετρο φαινεται σαν βραχυκυκλωμα..

nitako
10-06-11, 10:22
Όταν ειναι κλειστό το μηχάνημα οτι φύσα και να αλλάξεις δεν σου ξερυθμίζεται τίποτα, σχετικά με την φύσα του ρεύματος σε μερικά μηχανήματα πρέπει να βάλεις σε σωστή θέση την φάση και τον ουδέτερο, μήπως είναι ανάποδα?

diwattos
10-06-11, 13:53
Όταν ειναι κλειστό το μηχάνημα οτι φύσα και να αλλάξεις δεν σου ξερυθμίζεται τίποτα, σχετικά με την φύσα του ρεύματος σε μερικά μηχανήματα πρέπει να βάλεις σε σωστή θέση την φάση και τον ουδέτερο, μήπως είναι ανάποδα?

οχι φυσικα εβαλα τη γειωση εκει που πρεπει και το ουδετερο εκει που πρεπει!!

diwattos
10-06-11, 13:54
Όταν ειναι κλειστό το μηχάνημα οτι φύσα και να αλλάξεις δεν σου ξερυθμίζεται τίποτα, σχετικά με την φύσα του ρεύματος σε μερικά μηχανήματα πρέπει να βάλεις σε σωστή θέση την φάση και τον ουδέτερο, μήπως είναι ανάποδα?

:001_rolleyes:

SRF
10-06-11, 15:02
παλικαρια μου επιστημονες μου θελω τη βοηθεια σας :laugh::biggrin:

λοιπων οπως λεει και ο τιτλος εχω το pj1000 το οποιο επαθε μια βλαβη για την οποια δεν μπορω να βρω και να διορθωσω (ακομα).

η βλαβη αυτη ξεκινησε οταν απλως ανοιξα το καπακι για να αλαξω φυσα τροφοδοσιας 220..

θα ελεγα οτι ξερυθμιστηκαν οι προστασιες του. αρχικα μου εβγαζε προστασια temp. τωρα δεν μου ανηγει τη λειτουργεια του τροφοδοτικου παρα μονο οταν το οδηγησω με το Pll.
αλλα εξωδο δεν βγαζει ουτε ενα βατ ουτε στασιμα ουτε τιποτα.

τωρα το ελυσα ολο προσεκτικα και εκανα μερικες μετρησεις. καταρχας το τροφοδοτικο του δουλευει κανωνικα. εβαλα σε ολες τις φυσες και ποντεσιομετρα σπρει επαφων.

μια μετρηση που εκανα ομως με προβληματησε πολυ.μετρησε την τελικη εξωδο του κονεκτορα με το πολημετρο και μου εδηξε αντισταση 0,2 ωμ μεταξυ γειωσης και σηματος!! μηπως εχω καψει καποιο τρανζιστορ? η ετσι πρεπει να ειναι κανωνικα παιδες help :saad:

Δες το σχέδιο του φίλτρου εξόδου του, και θα βρεις τον λόγο που "χτυπάει" βραχυκύκλωμα με το πολύμετρο, στο L5!!!
20834

diwattos
10-06-11, 15:36
ευχαριστω srf :biggrin:

diwattos
10-06-11, 15:50
μετρησα αν πηγαινει ταση στα μοσφετ και πηγαινει κανωνικα 49,1 βολτ!:001_huh:

diwattos
10-06-11, 16:10
επισης μετρησα την ωμικη αντισταση μεταξυ κονεκτορα εισωδου και μοσφετ και βρηκα αντισταση 4,35 κιλοωμ ειναι φυσιολογικη αυτη? η μηπως υπαρχει αυτο το ρελε (φωτο) που εχει στην εισωδο και δε δουλευει (εχει κολησει το ρελε και δε στελνει σημα)?

http://img12.imageshack.us/img12/3545/plrel.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/12/plrel.jpg/)

diwattos
13-06-11, 03:13
τελικα τον ενησχητη μου τον εφτιαξε ενας φηλος του γιωργου που ειναι πραγματικος επιστημονας και κατεχει απειρες γνωσεις και ολα τα μηχανηματα στο σπητι του R-E-S-P-E-C-T

nitako
13-06-11, 16:19
Τελικά τι πρόβλημα ειχε?

diwattos
13-06-11, 16:26
Τελικά τι πρόβλημα ειχε?

κατασκευαστικο προβλημα ηταν στη πλακετα του βατομετρου οπου υπηρχαν και οι προστασιες εκει και ο τελεστικος.απλα βραχυκηκλωναν οι προστασιες εκει και εδειχνε οτι ναναι. τελικα η ρvr ειναι αναξιοπιστη εταιρια λενε πλεων....
επρεπε να λυσουμε 80 βιδες να βγει η πλακετα του λινεαρ και να ψαχουλεψουμε απο κατω στο βατομετρο.
βαλαμε και ενα επιπλεων φιλτρο αρμονικων στο μπουζ 30 ..

τες πα καλημερα!:biggrin:

sigmacom
14-06-11, 00:17
τελικα τον ενησχητη μου τον εφτιαξε ενας φηλος του γιωργου που ειναι πραγματικος επιστημονας και κατεχει απειρες γνωσεις και ολα τα μηχανηματα στο σπητι του R-E-S-P-E-C-T

Κώστα τα παραλές, ευχαριστώ πάντως πολύ για τα καλά σου λόγια! :)

diwattos
14-06-11, 01:13
Κώστα τα παραλές, ευχαριστώ πάντως πολύ για τα καλά σου λόγια! :)

εισαι και μελος εδω μεσα βλεπω :thumbup: ασε να σε κρινουν οι γυρω σου φηλε! και πανω απ ολλα εισαι ανθρωπος προθυμος να βοηθησεις και να καταλαβεις τον σηνανθρωπο σου! αν υπηρχαν τετειοι ανθρωποι ο κοσμος μας θα ηταν πολυ καλητερος

lepouras
14-06-11, 01:44
αν υπηρχαν τετειοι ανθρωποι ο κοσμος μας θα ηταν πολυ καλητερος
βρήκες ένα άρα μια καλή αρχή.:thumbup: