PDA

Επιστροφή στο Forum : Πως δουλεύει? (spy earpiece)



PCMan
10-06-11, 04:25
Έχω ένα τέτοιο (http://cgi.ebay.com/Invisible-Spy-Earpiece-Earphone-Mobile-Phones-U13-/250834244755?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a66e2d493) μαραφέτι και έχω τρελαθεί τελείως!
Χώνω μαγνήτες μέσα στο αυτί μου και ακούγεται ήχος κανονικά!
Παρατήρησα ότι ότι μαγνήτη και να βάλω κοντά στο loop set, ακούγεται κανονικά. Όσο πιό μεγάλος, τόσο πιο δυνατά και καθαρά ακούγεται!
Πως είναι δυνατόν? Πως γίνεται να ακούγεται ο μαγνήτης? Πως ακριβώς δουλεύει?
Μέσα του έχει ένα utc386.

leosedf
10-06-11, 20:02
Μαγνήτη??
Βάζεις σκέτο μαγνήτη δηλαδή και ακούς? Μήπως σου κάνει το τύμπανο μεγάφωνο? Με επαγωγή λειτουργεί σίγουρα αλλα χμμμ με σκέτο μαγνήτη??

-nikos-
10-06-11, 21:06
μπαταριες περνει???
μηπως εχει κρυσταλικο ηχιακι μεσα ??

PCMan
11-06-11, 12:07
μπαταριες περνει???
μηπως εχει κρυσταλικο ηχιακι μεσα ??
Ναι, σκέτο μαγνήτη και μάλιστα οποιονδήποτε.
Δοκίμασα με μαγνήτη απο 4" μεγάφωνο, με μαγνήτη από μαγνητάκια που κολλάνε στο ψυγείο ακόμα και τον μαγνήτη που έχει το n95 για το slide.
Όταν βάζω κάποιον μαγνήτη κοντά στο loop set, τότε αυτός ακούγεται! Αν τον βαλω πολύ κοντά(0-10cm) τότε αυτός ακούγεται πολύ δυνατά και πάλλεται κιόλας(απ'ότι παρατήρησα πάλλεται λίγο και το loop set). Ακόμα και σε 1 μετρο απόσταση που είναι το αυτί που απο αυτόν, ακούγεται.
Αυτό που μπαίνει στο αυτί(μαγνήτης) δεν παίρνει μπαταρίες. Μπαταρίες έχει αυτό που συνδέεται με το loop set και το κινητό. Τροφοδοτούν ένα utc386 με 2 μπαταρίες 9V (σε σειρά).

Το πακετάκι απ' ότι κατάλαβα έχει τέτοιους μαγνήτες (http://cgi.ebay.com/20-pcs-Disc-Rare-Earth-Neodymium-Magnets-N35-5mm-x-3mm-/270761760685?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3f0aa897ad) ενωμένους με θερμοσυστελλόμενο(για να έχουν διαστάσεις 5*6) και κάποιους άλλους μικρότερους.

lordi
11-06-11, 17:29
Τι είναι το loop set?

PCMan
11-06-11, 19:51
Τι είναι το loop set?
Είναι ένα καλώδιο που είναι τυλιγμένο στον λαιμό σου και είναι συνδεμένο στην έξοδο του utc386.

PCMan
13-06-11, 04:40
Με την απορία θα μείνω ε??

lepouras
14-06-11, 02:30
από ότι θυμάμαι που διάβασα κάπου πολύ παλιά . το καλώδιο γύρο από τον λαιμό είναι ένα πηνίο που παράγει ένα μαγνητικό πεδίο κατά κάποιο τρόπο στην συχνότητα που ακούς (δεν είμαι σίγουρος) με αποτέλεσμα να πάλετε ο μαγνήτης.
στην ουσία είναι σαν ένα ηχείο που έχεις το πηνίο στον λαιμό και αντί να πάλετε αυτό αναγκάζει τον μαγνήτη να πάλετε. κάπως έτσι απλά επιγραμματικά.
και δεν είναι καν σύγχρονη τεχνολογία, υπάρχει πάρα πολλά χρόνια.

PCMan
14-06-11, 04:01
από ότι θυμάμαι που διάβασα κάπου πολύ παλιά . το καλώδιο γύρο από τον λαιμό είναι ένα πηνίο που παράγει ένα μαγνητικό πεδίο κατά κάποιο τρόπο στην συχνότητα που ακούς (δεν είμαι σίγουρος) με αποτέλεσμα να πάλετε ο μαγνήτης.
στην ουσία είναι σαν ένα ηχείο που έχεις το πηνίο στον λαιμό και αντί να πάλετε αυτό αναγκάζει τον μαγνήτη να πάλετε. κάπως έτσι απλά επιγραμματικά.
και δεν είναι καν σύγχρονη τεχνολογία, υπάρχει πάρα πολλά χρόνια.
Και μπορεί και πάλλεται απο τόσο μακρυα?
Η αλήθεια είναι ότι όταν τα βάζω πολύ κοντά, πάλλεται και το πηνίο! Το καλό είναι ότι δεν ακούγεται τίποτα!
Δηλαδή αλλάζοντας το utc με κάποιο καλύτερο, θα έχω και καλύτερα αποτελέσματα έτσι?

lepouras
14-06-11, 12:10
πρακτικά δεν ξέρω αν όντως θα έχεις διαφορά αυτό είναι θέμα δικό σας τον ηλεκτρονικών .λογικά αυξάνοντας την ισχύ του πηνίου θα αυξηθεί η εμβέλεια. μην πω καμιά βλακεία παραπέρα και φάω ξύλο:blushing: οπότε ας μας πουν τα παιδιά με βάση αυτό που είπα παραπάνω αν όντως μπορείς να ανεβάσεις την εμβέλεια.

pGothor
18-01-12, 00:18
μπορούμε να έχουμε φωτογραφίες του κυκλώματος που έχει?? αν είναι εύκολο???

PCMan
18-01-12, 02:16
μπορούμε να έχουμε φωτογραφίες του κυκλώματος που έχει?? αν είναι εύκολο???

Δες στο datasheet του utc386. Έχει το κύκλωμα μέσα.

Panoss
20-01-12, 20:33
Δες στο datasheet του utc386. Έχει το κύκλωμα μέσα.
Και αντί για μεγάφωνο έχει πηνίο? Μόνο αυτό αλλάζει?

PCMan
20-01-12, 20:39
Και αντί για μεγάφωνο έχει πηνίο? Μόνο αυτό αλλάζει?

Ακριβώς.

Panoss
20-01-12, 21:32
Και το πηνίο τι αντίσταση έχει; 8 Ωμ;
Και ο μαγνήτης σε πόση απόσταση από το πηνίο;
(πάντως μου φαίνεται πολύ κουφό. Αλλά για ακουστικό βαρύκοου το θέλω έτσι κι αλλιώς :biggrin:)

PCMan
20-01-12, 21:52
Και το πηνίο τι αντίσταση έχει; 8 Ωμ;
Και ο μαγνήτης σε πόση απόσταση από το πηνίο;
(πάντως μου φαίνεται πολύ κουφό. Αλλά για ακουστικό βαρύκοου το θέλω έτσι κι αλλιώς :biggrin:)

Δεν κάνει για τέτοιο ακουστικό. Έχει πολύ κακή ποιότητα και δεν ακούγεται δυνατά.
Η αντίσταση απ ότι θυμάμαι είναι λίγο πάνω από 25-30Ω. Μπορείς να βάλεις 8Ω πάντως αλλά με μικρότερη τροφοδοσία. Έφτιαξα ένα αντίγραφο γι αυτό το λέω.
Όσο για την απόσταση.. όσο πιο κοντά τόσο πιο καλά. Αν είναι στα 10-15 εκατοστά είναι καλά.

Papas00zas
21-01-12, 01:58
Βιονικό αυτί και μάντολες....ενισχυτή θα έχει μέσα του, δεν εξηγείται αλλιώς.

pGothor
23-01-12, 14:21
Δες στο datasheet του utc386. Έχει το κύκλωμα μέσα.

ωραία...
και να σε ταλαιπωρήσω λίγο ακόμα..
επειδή δεν είμαι και πολύ καλός στο κύκλωμα που έχει που δίνουμε ρεύμα και που ήχο..
σε ευχάριστω πολύ...

PCMan
23-01-12, 19:44
ωραία...
και να σε ταλαιπωρήσω λίγο ακόμα..
επειδή δεν είμαι και πολύ καλός στο κύκλωμα που έχει που δίνουμε ρεύμα και που ήχο..
σε ευχάριστω πολύ...

Δε με ταλαιπωρείς. Στο +input και -input δίνεις ήχο και στο VCC και GND δίνεις τάση.

pGothor
27-01-12, 01:30
παρα πολύ καλο το έκανα και δουλεύει μια χαρά..
τώρα πρέπει να βρω τι σύρμα και πως θα κάνω το neckloop γεια να έχει καλο ήχο..
αα ποια η διαφορα στα δυο σχήματα??
ποιο είναι καλύτερο και τι είναι το bypass στο δεύτερο?? 28304

PCMan
27-01-12, 02:27
παρα πολύ καλο το έκανα και δουλεύει μια χαρά..
τώρα πρέπει να βρω τι σύρμα και πως θα κάνω το neckloop γεια να έχει καλο ήχο..
αα ποια η διαφορα στα δυο σχήματα??
ποιο είναι καλύτερο και τι είναι το bypass στο δεύτερο?? 28304

Το δεύτερο να κάνεις που έχει μεγαλύτερο gain.

pGothor
27-01-12, 14:34
Το δεύτερο να κάνεις που έχει μεγαλύτερο gain.

και το bypass τι είναι??
κάποιος πυκνότης???
τι πυκνότης???
το neck loop έχει κάποιες συγκεκριμένες διάσταση??

σε ευχάριστο πολύ..

spirakos
27-01-12, 14:40
Το bypass πρεπει να ειναι πυκνωτης που γειωνει το ac σημα ωστε να μην επηρρεαζει το κερδος. Χωρις το πυκνωτη κατι σαν τοπικη αναδραση

pGothor
27-01-12, 16:55
Το bypass πρεπει να ειναι πυκνωτης που γειωνει το ac σημα ωστε να μην επηρρεαζει το κερδος. Χωρις το πυκνωτη κατι σαν τοπικη αναδραση

από τι εξαρτάται η τιμή του πυκνωτή εσύ τι έβαλες στο δικό σου που έκανες??

spirakos
27-01-12, 17:01
Δεν το εχω κανει αλλα πυκνωτης bypass και μεγαλυτερο gain αυτο που εγραψα θυμιζει
Δοκιμασε εναν 47μ και αν χανονται συχνοτητες τοτε βαλε μεγαλυτερο ωσπου να δουλευει σωστα