PDA

Επιστροφή στο Forum : μετα απο φορματ εχασα εναν σκληρο



p.gabr
11-06-11, 23:42
στον υπολογιστη μου με m/b asus p5n32 διπλοπυρινο 2.16 εχω δυο σκληρους παραλληλισμενους 250gb και εναν 80αρι για μπακαπ
εκανα φορματ λογω πολλων προβληματων
ζευγαρωσα ξανα τους σκληρους και εκανα ξανα εγκατασταση των windows στον διπλο οπου και μου τον εμφανιζε κανονικα 476g καθως και τον 80αρι και επελεξα εγκατασταση στον 476
οταν τελειωσα διαπιστωσα οτι ο μικρος δεν μου εμφανιζεται στο μυ κομπιουτερ
στο device man εμφανιζεται σαν συσκευη
υπαρχει γιατρια σε αυτο h
συγνωμη αν δεν τα λεω τοσο καλα δεν τα ξερω πολυ

moutoulos
11-06-11, 23:50
Δεν μπορεί ..., κάπου μέσα θα είναι :tongue_smilie:.

Πέρα απο την πλάκα ..., τι εννοείς?, φαίνεται σαν "αφορμάριστος"?. Είχες αρχεία μέσα σε αυτόν
ή είναι καινούργιος (ο 80άρις) ?.

Αυτό που μου λες μου φαίνεται σαν τοποθέτηση καινούργιου δίσκου, που φαίνεται στο Bios, αλλά
για να εμφανιστεί στο "Ο Υπολογιστής μου", αρχικά θέλει διαμόρφωση (συνήθως).

p.gabr
11-06-11, 23:53
γρηγορη ισως σε μπερδεψα
οτα ανοιγω το my comuter που φαινονται οι σκληροι και τα cd υπαρχει μονον ο 476 μβ και τα cd drive.ο 80αρις που ειχα μπακαπ ολα τα αρχεια δεν μου εμφανιζεται

rep
12-06-11, 00:06
κανε δεξη κλικ στον υπολογιστη μου πανε στην διαχειριση δισκων και δες αν το βλεπει εκει. το ποιο πιθανο ειναι να τον βλεπει.

p.gabr
12-06-11, 00:13
δεξι klick -properties-divice man-disk drives μου εμφανιζει 2
nvidia stripe 467,52g ton διπλο και st380811 as scsi disk device
πρεπει να ειναι οκ

rep
12-06-11, 00:15
δεν σου ειπα να πας στις ιδιοτητες....καπου στη μεση οταν κανεις δεξη κλικ εχει επιλογη διαχειρηση σκετη η διαχειρηση δισκων.

p.gabr
12-06-11, 00:21
ααα το βρηκα λει simple basic ntfs healhy system active primary partition capacity 74 free 17
χωρις ονομασια δισκου
στον δευτερο λεει c

rep
12-06-11, 00:23
πατας επανω δεξια και τον κανεις πρωτευον η δευτερευων.και του δινεις και ονομα.

p.gabr
12-06-11, 00:33
του εδωσα ονομα (d: ) αλλα το αλλο που μου λες για προτευων δεν το βρισκω και ακομα δεν μου τον εμφανιζει

sv4lqcnik
12-06-11, 02:10
αν δεν εκανες κατι με τον δισκο διαβασε ισως βοηθηθεις

αν δεν στον εμφανιζει χωρις αλλη σκεψη στον χαρδαβελλα και τις πυλες του μπορει να εμεινε καμια ανοιχτη και να ηρθαν τιποτα πλασματακια και τον κρυβουν επιμελως :biggrin::saad::001_unsure::001_rolleyes::cool:
μην στενοχωριεσε μην παθεις και τιποτα ....κανουμε και λιγη πλακα ποτε ποτε ε μην παραξησετε τον ποιητη γελαστε να ξεχασετε τα πολλα βασανα.

αυτα ειναι παθηματα δικα μου και τα ριχνω για καμια ιδεα ετσι;;
τα καλωδια ειναι οκ; ειναι παλιο 80 μηπως σουφυγε κανενα jumper επιλλογης του ;;; master - slave κλπ
βαλτον σε αλο pc αν εχεις αν εκει τον βλεπει παμε στο επομενο βημα
εξω στο setup της μαμας εκει τον βρηκε;;;; τον βλεπεις εκει;; αν δεν τον βλεπεις auto detect η αν γνωριζεις τα στοιχεια του δισκου περασετα εσυ δλδ σεκτορες κεφαλες κλπ
αν εκει τον βλεπεις κατι σου ξεφευγει . βγαλε ολλους του δισκους που εχεις και αστον μονο του βαλε το cd με τα windows και δοκιμασε θα ξεκινηση εγκατασταση ;; (προσεχε μην εχεις δωσει αλο τυπο format στην αρχη )
αν ναι αστον να τελειωσει και να ξεκιναει κανονικα μετα συνδεσε και τους αλλους δηλωσε αν εχεις βασικο δισκο με το λειτουργικο στο bios να ξεκινα απο τον δισκο που θελεις και σβησε τα λειτουργικα απο τον περιεγο δισκο η καντου φορματ μεσα απο τα windows μετα για να τον εχεις αδειο ...
μια δοκιμη θα δειξει και ο θεος βοηθος

spiroscfu
12-06-11, 04:43
του εδωσα ονομα (d: ) αλλα το αλλο που μου λες για προτευων δεν το βρισκω και ακομα δεν μου τον εμφανιζει
δοκίμασε και το mark partition as active αν δεν τον δει πάλη μπορεί να θέλει fix mbr με κάποιο utility

JOUN
12-06-11, 13:34
Μου εχει τυχει και εμενα μετα απο φορματ στα 7αρια.. Δες εδω: http://www.technobuzz.net/fix-missing-drive-in-windows-7/

p.gabr
12-06-11, 17:36
EYXAPIΣTΩΩΩΩΩ ΠOΛY OΛOYΣ ΣAΣ το πραβλημα ελυθη περασα δευτερη φορα αλλο ονομα μια επανακινηση ξανα παλι ,και αποκαλυφθηκε ΣAΣ EYXAPIΣTΩ ΞANA OΛOYΣ