PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΚΟΥΖΙΝΑ NEFF!!!



koulnikos
13-06-11, 15:16
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!
ΕΧΩ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΙΑ ΚΟΥΖΙΝΑ NEFF ΕΝΤΙΧΟΙΖΟΜΕΝΗ (E-Nr B1561W0/04)ΜΟΝΟ Ο ΦΟΥΡΝΟΣ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ.ΤΗΝ ΑΝΟΙΞΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΤΙΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΠΟΥ ΑΝΑΓΡΑΦΟΥΝ ΤΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΝΑΦΗ(ΕΙΧΑΝ ΣΠΑΣΕΙ ΟΙ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΑΠΟ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ).ΑΦΟΤΟΥ ΤΗΝ ΕΚΛΕΙΣΑ ΠΑΛΙ ΚΑΙ ΑΝΟΙΞΑ ΤΟΝ ΓΕΝΙΚΟ ΜΗΔΕΝΙΣΕ ΤΟ ΡΟΛΟΪ ΚΑΙ ΕΝΩ ΠΛΕΟΝ ΑΝΑΒΟΥΝ ΟΙ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ Ο ΦΟΥΡΝΟΣ ΟΥΤΕ GRILL ΟΥΤΕ ΚΑΜΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ.ΤΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΚΟΙΤΑΞΑ ΤΙΣ ΕΠΑΦΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΟΛΕΣ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΤΑΝΕ ΚΑΛΑ.ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΡΥΘΜΙΣΩ ΠΑΛΙ ΤΟ ΡΟΛΟΪ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ.ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΝΑ ΕΧΕΙ "ΚΛΕΙΔΩΣΕΙ" ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΡΟΛΟΪ ΡΥΘΜΙΣΜΕΝΟ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ!!!!

Xarry
13-06-11, 15:39
Ναι ρυθμισε το ρολοι. Στην πιτσος μου αν δεν εχει ρυθμιστει το ρολοι δουλεουν οι εστιες οχι ομως ο φουρνος.

klik
13-06-11, 15:39
ναι, στη neff, φουρνος και μεγάλο μάτι απενεργοποιούνται όταν επανασυνδεθεί το ρεύμα (και απορυθμιστεί το ρολοι).

koulnikos
13-06-11, 15:42
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΑΣ!!!ΘΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ!!!!!

mrelectro
13-06-11, 19:05
ναι, στη neff, φουρνος και μεγάλο μάτι απενεργοποιούνται όταν επανασυνδεθεί το ρεύμα (και απορυθμιστεί το ρολοι).


Ναι ρυθμισε το ρολοι. Στην πιτσος μου αν δεν εχει ρυθμιστει το ρολοι δουλεουν οι εστιες οχι ομως ο φουρνος.

ΝΙΚΟΟΟΟΟΟ....Πες μας και εμας ΟΚ ???

koulnikos
14-06-11, 17:44
ΟΝΤΩΣ ΑΥΤΟ ΗΗΤΑΝ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!ΑΝ ΔΕΝ ΡΥΘΜΙΣΤΕΙ ΤΟ ΡΟΛΟΪ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ Ο ΦΟΥΡΝΟΣ!!!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ

Xarry
14-06-11, 17:46
Απαντηση στο γιατι πρεπει να ειναι ρυθμισμενο το ρολοι για να δουλεψει ο φουρνος υπαρχει;
Το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι για να καλεσεις το σερβις και να σε χρεωσει:lool:

klik
15-06-11, 01:58
Όταν προγραμματίσεις το φαγητό να σβήσει σε 30 λεπτά, έχεις αφήσει το διακόπτη του ματιού αναμμένο και έχεις φύγει έχοντας το κεφάλι σου ήσυχο ότι θα σβήσει!

Αν λοιπόν κοπεί και επανέλθει το ρεύμα, τι πρέπει να γίνει; Υπενθυμίζω ότι ο διακόπτης είναι αναμμένος.
Πρέπει να πάρει φωτιά το μάτι ή να πάρει χαμπάρι η κουζίνα ότι έγινε διακοπή ρεύματος και πρέπει να αγνοήσει τους διακόπτες;
Αυτό το ρόλο παίζει το ρολόι. Φυσικά το γράφει στο user manual, δεν χρειάζεται ο μάγειρας/μαγείρισσα να φωνάζει σέρβις σε κάθε διακοπή ρεύματος.

Άσε που σε άλλες χώρες που πουλιόνται οι neff, μπορεί να μην έχουν τόσες πολλές διακοπές ρεύματος.

mrelectro
15-06-11, 10:14
Πολυ σωστή η απάντηση του klik .Το σκεπτικό ειναι η μερική ασφάλεια σε περίπτωση διακοπης ρεύματος...!

Xarry
15-06-11, 10:52
Σωστο μεν αλλα πιανει μονο το φουρνο τα ματια μια χαρα δουλευουν και μετα απο διακοπη. Μολις το δοκιμασα.

klik
15-06-11, 13:42
φούρνος και μεγάλο μάτι ελέγχονται με χρονόμετρο. Αυτά και μόνο αυτά απαιτούν ρολόι ρυθμισμένο.

Xarry
15-06-11, 14:23
Στη neff μπορει αλλα στην πιτσος ολα τα ματια δουλευουν κανονικα.

mrelectro
15-06-11, 20:31
Ενα μόνο απο τα "μάτια" της κουζίνας (εστία)πρέπει να ειναι με το ρολόι !!!

TheKostis
17-09-12, 22:45
Έχω μια κουζίνα της Neff και όταν επιχειρώ να ρυθμίσω την θερμοκρασία του φούρνου, από το ροδελάκι που έχει, τα νούμερα στην οθώνη ανεβοκατευαίνουν ανεξέλεκτα και δυσκολεύομαι να ρυθμίσω την επιθιμιτή θερμοκρασία.
Τι λέτε να φταίει????????