PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα adsl-τηλεφωνου



Xarry
13-06-11, 22:47
Λοιπον εδω και πολλα χρονια εχω ενα θεμα με την πριζα του τηλεφωνου. Δινει σημα μονο με ενα συγκεκριμενο καλωδιο. Τι θελω να πω: στην αρχη ειχα μονο ενα σταθερο το οποιο συνδεοταν απευθειας με τη πριζα με το συγκεκριμενο καλωδιο. Ταν θελησα να βαλω και δευτερη συσκευη εβαλα ενα "Τ" στη πριζα και συνδεσα εκει πανω τις 2 συσκευες. Δεν δουλευε κανενα. Μετα απο πολλους πειραματισμος εβαλα μια μουφα την οποια συνδεσα με τη πριζα με το καλωδιο που δουλευε και στο αλλο ακρο της εβαλα το "Τ" πανω στο οποιο δουλευαν κανονικα οι 2 συσκυες. Αργοτερα προστεθηκα και adsl και αλλαξε λιγο η συνδεσμολογια εβαλα 3-πλο "Τ" στο δυο ακρα δυο σταθερα με φιλτρο και στο 3 τραβηξα καλωδιο στο οποιο εβαλα σπλιτερ για ιντερνετ και τηλεφωνο. Ολα δουλευαν καλα μεχρι που μια μερα κοπηκα και το ιντερνετ και το τηλεφωνο. Αφου ηρθε ο οτε και ελεγξε τα παντα βρηκα οτι ειχε κοπει το καλωδιο που ερχεται σπιτι μου απο τις ρεγκετες της πολυκατοικιας, το αλλαξα και ολα μια χαρα εκτος απο ενα επιπλεον προβλημα. Το σταθερο που εχω στο σπλιθτερ βουιζει και οτ βουητο γινεται πιο εντονο οταν ακουμπαω κατι που συνδεεται με τον υπολογιστη πχ το κουτι του καποιο καλωδιο η το ρουτερ. Τι παιζει;;


ΥΓ επειδη το θεμα ειναι λιγο πονοκεφαλος για αυτους που το διαβαζουν επισημαινω τα 2 προβληματα που εχω 1) το οτι η γραμμη δουλευει μονο οταν στη πριζα μπει ενα και μοναδικο καλωδιο και 2) το βουητο.

stom
13-06-11, 23:05
Γενικα η συμπεριφορα που περιγραφεις εμφανιζεται οταν καποιο τηλεφωνικο καλωδιο καπου γειωνεται.
Και επειδη αυτο που περιγραφεις εινα αχταρμας και οχι τηλεφωνικη συνδεση, αποσυνδεσε τα παντα, βαλε μονο ενα σπλιττερ στην εισοδο του καλωδιου στο σπιτι, συνδεσε ολα τα τηλεφωνα παραλληλα μετα το σπλιτερ, ενα ενα μεχρι να εντοπισεις το προβλημα με το βομβο....

Xarry
13-06-11, 23:31
Το προβλημα με το βομβο πιστευω ειναι το πιο απλο αν βαλω ενα φιλτρο στο σπλιτερ η ενα καλυτερο σπλιτερ θα εξαφανιστει. Επειδη αλλου ειναι το ενα τηλεφωνο αλλου το αλλο αλλου το παραλλο αλλου το μοντεμ ειναι λιγο δυσκολο να βαλω μονιμα ενα σπλιτερ και παραλληλα τα τηλεφωνα, θα το δοκιμασω παντως να δω τι παιζει. Αυτο που με τρελαινει ειναι το οτι τα παντα δουλεουν με το συγκεκριμενο μονο καλωδιο.