PDA

Επιστροφή στο Forum : καταληλο τροφοδοτικο για pc



Aris Drogados Cucaracha
14-06-11, 18:55
καλησπερα

προκειται να αναβαθμισω τον υπολογιστη μου και ζητησα καποια συμβουλη απο υπαλληλους γνωστης αλυσιδας καταστηματων για τροφοδοτικο με αποτελεσμα να μου συστησουν ως απειρο μια ακριβη και οχι και τοσο "καλη" λυση.γι'αυτο και ρωταω εδω.

εχω μητρικη gigabyte G41M-ES2L
επεξεργαστη intel celeron e3300
και καρτα γραφικων Gigabyte GV N440D3-1G GF GT 440
σκεφτομαι για τροφοδοτικο στα 600W τo Thermaltake W0355RE APFC
αν μπορει καποιος ας μου πει αν κανω σωστη επιλογη η αν εχει να μου προτεινει κατι καλυτερο στην ιδια τιμη πανω κατω.ευχαριστω

minusplus
14-06-11, 20:11
600W είναι υπεραρκετά για το συστημά σου, ακόμα και 450W σου κάνουν άνετα. Απλά το pc μπορεί να αλλάξει, το 600άρι θα το κρατήσεις.
Η Thermaltake είναι απο τις πιό αξιόπιστες στο χώρο.

k_palios
14-06-11, 20:26
Κοιταχτε δε θελω να σας απογοητευσω, αλλα εγω εχω thermaltake 700αρι λογω crossfire και μεχρι στιγμης 2 φορες μου την εχει κανει τη δουλεια, μερικες φορες δε ξερω τι γινεται, μπορει λογω υπερθερμανσης να κλεινει. Μου κλεινει και δεν ανοιγει μετα για κανενα λογο, την επομενη μερα ομως δουλευει κανονικα, ανεξηγητο φαονομενο αλλα δεν εχω μεινει ικανοποιημενος για τα 100 ευρα που ειχα δωσει τοτε. Αντιθετως, ο κινεζος ο chieftech που εχω σε εναν αλλον (420watt ομως) εχει αποδειχτει σκυλος, 5 χρονια ολη μερα ανοιχτος και το παραμικρο δεν εχει βγαλει. Παρε και αλλες αποψεις και κρινε μονος σου, παντως τα 600 ειναι οντως αρκετα εκτος αμα θα θελεις αργοτερα να του φορτωσεις καμια δυνατη καρτα γραφικων.

Aris Drogados Cucaracha
15-06-11, 00:22
απλα σκεφτομαι μετα μηπως του φορτωσω κανα τετραπυρηνο και καμια καλη καρτα γραφικων.σε ταυτη την περιπτωση τι προτεινετε?

Aris Drogados Cucaracha
15-06-11, 00:24
*αυτη .

k_palios
15-06-11, 01:09
και εγω τετραπυρυνο εχω με καρτα ati hd2900xt, η οποια να σε πληροφορησω ειναι απο τις πιο ενεργοβορες καρτες κατω απο τους 65 βαθμους δε πεφτει ποτε, ολο καυτο αερα βγαζει, οταν ειχα 2 τετοιες crossfire τοτε εβαλα το 700αρι, απο μαμα ειχε 500αρι thermaltake και ηταν πολυ ανετα. Επισης οι quad core δεν εχουν και τρελες απαιτησεις σε ισχυ οι pentium 4 πιο πολυ ετρωγαν τελοσπαντων ομως, εαν δεν εχεις σκοπο να βαλεις καμια gtx570 δε θα χρειαστεις το 600αρι

pag
16-06-11, 02:50
Τα πολλά watt δεν σημαίνουν και αξιοπιστία και σίγουρα δεν σημαίνουν αντοχή στον χρόνο λόγω της εξέλιξης της τεχνολογίας.
Οσο εξελίσσονται τα πράγματα τείνουν οι συσκευές να γίνουν λιγότερο ενεργοβόρες με τον καιρό.
Μια καλή μάρκα κατασκευαστή ηλεκτρονικών υπολογιστών δεν σημαίνει πως όλα τα προϊόντα που διαθέτει τα προσέχει με τον ίδιο τρόπο.
Σήμερα το 80% των εξαρτημάτων των ηλεκτρονικών υπολογιστών κατασκευάζεται στην Κίνα άρα είτε συναρμολογείτε εκεί είτε στην Γερμανία η αντοχή των υλικών είναι ίδια μεταξύ τους.
Εγώ θα σου πώ να κοιτάξεις μια μέση λύση ούτε πολύ ακριβό αλλά ούτε και πάρα πολύ φτηνό.
Από πείρα θα σου πω ότι τα επώνυμα μηχανάκια παρά του ότι είναι ακριβά παρουσιάζουν ίδια συχνότητα βλαβών με τα μεσαίας ποιότητας συστήματα.
Ακόμα θα σου πω πως διαφορετικά κλαίς για ένα μηχανάκι που τα ακούμπησες χοντρά και σου χάλασε και διαφορετικά για ένα που δεν τα ακούμπησες.

Aris Drogados Cucaracha
16-06-11, 13:15
το θεμα δεν ειναι να μου καει το τροφοδοτικο.φοβαμαι μηπως μου παρει μαζι και μητρικες επεξεργαστες κ.ο.κ. τελοσπαντων εγω σ αυτο το thread ζηταω προτασεις για τροφοδοτικα που εχετε αγορασει και σας εχουν βγει σε καλο.αν εχετε καποια προταση ας μου την πειτε

Panoss
16-06-11, 16:33
Έχω Seasonic εδώ και 3 χρόνια, δουλεύει μια χαρά.

selectronic
16-06-11, 20:48
Φίλε μου εγώ έχω ένα Corsair TX750W που δουλεύει ρολόι από το 2009 με intel E8500 και Asus GTX275.

Επίσης ένας φίλος έχει ένα Τhermaltake Τoughpower 600w που ζει ακόμα.

Νομίζω ότι τα 600W είναι καλά, μόνο κοίτα να είναι «νέας» τεχνολογίας (Efficiency>85% και φυσικά ενεργό PFC)