PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με inverter LS



k_palios
14-06-11, 20:38
Εχω στην κατοχη μου inverter της LS (LG industrial ειναι), οσον αφορα τη λειτουργια του δεν εχω κανενα πρβλημα, 3 χροναι τωρα σε μοτερ 30hp δουλευει κανονι, το προβλημα ειναι ομως οτι βγαζει περιεργα σηματα στην εισοδο και οτι συσκευες εχω εκει κοντα μου καινε ασφαλειες επειδη βγαζει πολλα παρασιτα στη γραμμη της δεη. Πηρα ενα σταθεροποιητη 220 να βαλω για να παιρνω απο κει τροφοδοσια σε κατι οργανα και μολις εβαζα το μοτερ μπροστα μου αναβε λαμπακια και δεν εβγαζε ταση εκανε σφαλματα. Καμια καλυτερη ιδεα να φιλτραρουμε οσο γινεται καλυτερα αυτα τα παρασιτα? Σας ευχαριστω εκ των προτερων

minusplus
14-06-11, 20:41
Ξεκινάει 2ος κύκλος με inverter. 3, 2, 1 Πάμε.!!!

k_palios
14-06-11, 20:43
τι εννοεις 2ος κυκλος με inverter? εχεουν και αλλοι το ιδιο προβλημα?

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
14-06-11, 21:40
τι εννοεις 2ος κυκλος με inverter? εχεουν και αλλοι το ιδιο προβλημα?

Συνονόματε μην δίνεις σημασία , είναι από άλλο θέμα το καρφί.
Κανε υπομονή μπας και βρεθεί κάποιος που να έχει αυτό που έχεις, και να σου πει .

minusplus
14-06-11, 23:10
το προβλημα ειναι ομως οτι βγαζει περιεργα σηματα στην εισοδο και οτι συσκευες εχω εκει κοντα μου καινε ασφαλειες επειδη βγαζει πολλα παρασιτα στη γραμμη της δεη
Το πρόβλημα παρουσιάζεται όταν ξεκινάς ή κλείνεις το μοτέρ?

Hulk
15-06-11, 00:00
Δεν ειμαι σιγουρος, αλλα νομιζω καπου ειχα δει καποια φιλτρα που μπαινουν στην γραμμη τροφοδοσιας του δικτυου της ΔΕΗ τριφασικα και μονοφασικα, ειναι κατι σαν
μετασχηματιστες, υπαρχουν καποια inverter που προκαλουν αρμονικες λογο του ψαλιδισμου της τασης που κανουν και αν περασουν στο δικτυο δημιουργουν προβληματα σε αλλες ηλεκτρονικες συσκευες. Αν κανω λαθος ας με διορθωση καποιος που θα ξερει σιγουρα.

k_palios
15-06-11, 01:13
το προβλημα αυτο το ειχε απο οταν το αγορασα, και το κανει μονο οταν τραβαει ρευμα το inverter οχι οταν το μοτερ ειναι κλειστο, το inverter ειναι μονιμως ανοιχτο αλλα μονο οταν φορτωνεται το κανει. Βγαζουν ολες οι συσκευες εναν περιεργο ηχο πολυ ψιλο οταν ανοιγει, ενα σαν ηηηηηηηηηηη πολυ ψιλο δε τον καταλαβαινεις. Δεν ειχα προβλημα μεγαλο, αλλα τωρα προσφατα εβαλα εκει διπλα ενα οργανο ευαισθητο στον πινακα και μου καει ασφαλειες συνεχεια καινουριο πραγμα και ειναι απο αυτο. Ελεγα να βαλω ενα μετασχηματιστη 220-220 μηπως και κοψει τιποτα αλλα θα ηθελα τις γνωμες σας για καποια σιγουρη λυση