PDA

Επιστροφή στο Forum : Legrand dimmer



zoran
17-06-11, 00:31
Έχω σε όλο το σπίτι για διακόπτες της Legrand (σειρά Valena). Θέλω να αγοράσω ένα διακόπτη dimmer ώστε να μπορεί να ρίξει την ένταση ενός φωτιστικού που έχω. Αυτή τη στιγμή το φωτιστικό αυτό φοράει 4 λάμπες GU10 αλογόνου (μελλοντικά κάποια στιγμή θα μπούν στο συγκεκριμένο φωτιστικό και οι αντίστοιχες led).
Πως θα ξέρω εάν οι διακόπτες dimmer αυτοί μπορούν να πετύχουν και μείωση κατανάλωσης ρεύματος;
Επίσης μπορούν και ντιμάρουν τόσο τις αλογόνου GU10 που αναφέρω όσο κ τις led;
thanx

lepouras
17-06-11, 01:02
αυτά τα ντιμερ όλα αν διαβάσεις από πίσω του έχουν και ένα ελάχιστο φορτίο που χρειάζονται για να δουλέψουν σωστά( περίπου 40 - 60 βατ). για τις λάμπες λεντ δεν ντιμαροντε όλες οπότε μπορεί να μην δουλέψει.

FILMAN
17-06-11, 11:11
Και με αυτές που ντιμάρονται πάλι μπορεί να μη δουλέψει. Πρόσφατα μετέτρεψα ένα.

zoran
17-06-11, 11:22
αυτά τα ντιμερ όλα αν διαβάσεις από πίσω του έχουν και ένα ελάχιστο φορτίο που χρειάζονται για να δουλέψουν σωστά( περίπου 40 - 60 βατ). για τις λάμπες λεντ δεν ντιμαροντε όλες οπότε μπορεί να μην δουλέψει.
thanx φίλε αλλά
1. μιλάς για της συγκεκριμένης μάρκας τα dimmer?
2. είναι παίζει αυτό το ελάχιστο φορτίο, θα είναι σα να έχω μια extra λάμπα να καίει συνέχεια δηλαδή; η legrand λέει πως τα dimmer της κάνουν οικονομία... όχι;

zoran
17-06-11, 11:24
Και με αυτές που ντιμάρονται πάλι μπορεί να μη δουλέψει. Πρόσφατα μετέτρεψα ένα.
και πως μπορεί να ξέρει κανείς εάν θα δουλέψει ή όχι;
επίσης για legrand dimmer μιλάς;

FILMAN
17-06-11, 11:59
και πως μπορεί να ξέρει κανείς εάν θα δουλέψει ή όχι;

(Δεν το ξέρεις. Πρέπει να δοκιμάσεις.)

επίσης για legrand dimmer μιλάς;
Ναι, για legrand.

lepouras
17-06-11, 23:51
ότι αμφιβολίες έχεις πολύ απλά
Για οποιαδήποτε απορία ή πρόβλημαέχετε, η Γραμμή Καταναλωτή της Legrand μπορεί να σας προσφέρει πληροφορίες, να σας δώσει λύσεις ή να σας βοηθήσει στην επιλογή υλικών.

Απλά τηλεφωνήστε στο 801 11 850 850 ή 2106797595 (07:30 - 16:00)
http://www.legrand.com.gr/gr/scripts/gr/publigen/content/templates/previewFlashComplet.asp?P=495&L=GR