PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόσθαιση κεραίας wifi σε wirelless module?



picdev
18-06-11, 15:12
Καλησπέρα! αγόρασα τα παρακάτω module απο ebay
21096
το κακό είναι οτί είναι μόλις 1mw
έχω δει στο youtube να βάζουν κεραίες σε bluetooth module
http://www.youtube.com/watch?v=6oExS4g4VNk

και έλεγα να κάνω κάτι αντίστοιχο σε αυτό το module για να μεγαλώσω τo range, αφού και αυτό το module ειναι στα 2,4ghz
Το μόνο που ξέρω απο κεραίες είναι ότι είναι ανάλογες με μήκος κύματος,
Το βήσμα αυτής της κεραίας έχει 5 pin, τί είναι το καθένα απο αυτά?
Η κεραία στο συγκεκριμένο φαίνεται αλλά πρέπει να βρω και τη γείωση σωστά?
Ευχαριστώ!:biggrin:
Αν υπάρχει κάποιο άρθρο για αρχάριους πάνω στις κεραίες ευπρόσδεκτο

leosedf
18-06-11, 17:19
Μάθημα πρώτο: Δεν έχει βύσμα κεραίας, η κεραία είναι ενσωματωμένη και είναι εκείνο που μοιάζει με σπιράλ πάνω στην πλακέτα.
Δεύτερο: Για να απομονώσεις την κεραία του πρέπει να κόψεις την τροφοδοσία της κεραίας αυτής και να συνδέσεις τη δική σου.
Θα πρέπει να μεταφέρεις το σήμα με ένα ομοαξονικό καλώδιο στην κεραία που θέλεις να χρησιμοποιήσεις. Το πιθανότερο είναι το 1mW που έχεις να εξατμιστεί μέσα στο καλώδιο πριν φτάσει στην κεραία.

picdev
18-06-11, 17:33
αν δεις το βιντεο με το bluetooth, βάζει ενα βυσματάκι που εχει 5 πόδια , για αυτο ρωτάω.
Πάντως το sparkFun έχει module με το ίδιο IC με βύσμα κεραίας, αλλά κάνει 20ε και έλεγα μήπως τα γλίτωνα
Το βύσμα το ονομάζει mmcx , κόβει τη κεραία που είναι πάνω στο pcb και κολλάει τα ποδαράκια του βύσματος, μετά βρίσκει τι γείωση στην άλλη μεριά της πλακέτας και τη κολλάει με το βύσμα

leosedf
18-06-11, 17:43
Σωστά. Πόσα ακόμη θα δώσεις μαζί με τα μεταφορικά για να πάρεις ένα MMCX βυσματάκι, καλώδιο, κεραία?

picdev
19-06-11, 15:59
Εστω ότι βάζω βύσμα κεραίας wifi, μαζί με τη κεραία θα μου πάει 3$-4$ , το θέμα μου είναι αν μπορεί να γίνει.
Θεωρητικά προσθέτω τα dbm της συσκευής με τα dbi της κεραίας, αν παρω μια κεραία 7dbi ή ακόμα και 10 ,
και τα μισά dbm να πάρω πρακτικά είμαι ευχαριστιμένος

leosedf
19-06-11, 16:16
Μπορεί! Βάλτην και θα παίξει.

picdev
19-06-11, 16:21
Μπορεί! Βάλτην και θα παίξει.

Απο το βίντεο κατάλαβα οτι τα pin του βύσματος συνδέονται με τη κεραία, τη γείωση που θα τη βρώ πανω στο pcb?

leosedf
19-06-11, 16:25
Θα έχει σίγουρα άπειρα μέρη που μπορείς να γειώσεις, στη χειρότερη πάνω στη γείωση του miniUSb.

picdev
19-06-11, 16:33
Θα έχει σίγουρα άπειρα μέρη που μπορείς να γειώσεις, στη χειρότερη πάνω στη γείωση του miniUSb.

Μπορώ να τη γειώσω και στη γείωση της τροφοδοσίας του module?

leosedf
19-06-11, 16:38
Ε έτσι κι αλλιώς όλα εκεί γειώνονται σε αυτή την περίπτωση.