PDA

Επιστροφή στο Forum : θαλαμος για πλακετες



pizza1993
18-06-11, 20:45
Σκεφτομαι να φτιαξω θαλαμο υπεριωδους ακτινοβολιας για φωτοευαισθητες πλακετες.Καταρχας απλες λαμπες φθορισμου κανουν δουλεια?Για το θαλαμο λεω να κατασκευασω ενα ντουλαπακι με πορτα ωστε να την κλινω οταν θα ειναι ο θαλαμος σε λειτουργεια,απλα δεν ξερω τι διαστασεις να το κανω για καλυτερη δουλεια.Επισης την πλακετα πρεπει να την αφηνω καθετα στην λαμπα?πανω σε ξυλο ή πανω σε τσαμι?Αυτα για αρχη,καθε συμβουλη ευπροσδεκτη!:001_tt2:

sv4lqcnik
18-06-11, 20:54
βαλε γλωσσα μεσα
ειναι κακο να την εχεις συνεχεια εξω θα στην τσιμπηση καμια μελισσουλα [-X[-X[-X[-X κατοπιν πηγαινε παρακατω στην ιδια ενοτητα αν ειναι για σοβαρο θεμα εκει θα βρεις την απαντηση και οτι αλλο θελεις για τον θαλαμο

pizza1993
18-06-11, 21:09
στις κατασκευες δεν μου εμφανιζει τον οδηγω μηπως ξερεις γιατι?

ikaros1978
18-06-11, 21:15
Αρη μπορεις να βρεις ενα παλιο σκανερ,και αφου το σηκωσεις με ποδαρακια (20-25cm) να βαλεις απο κατω οποιοδηποτε μια λαμπα.Θα βαζεις την πλακετα σου πανω στο τζαμι,θα κλεινεις και το καπακι και το μονο που χρειαζεσαι ειναι με πειραματισμους να βρεις τον ακριβη χρονο εκθεσης.Αν βρεις σκανερ μετα το κοστος της ολης κατασκευης δεν θα υπερβαινει τα 10 ευρω.Αν παλι θελεις οπωσδηποτε να κανεις δικο σου κουτι σου απανταω πως οποιοδηποτε μεσω παραγει φως κανει δουλεια.Ο χρονος αλλαζει μονο.Κοιτα μονο να πεφτει οσο γινεται σε ολη την επιφανεια της πλακετας και καλο θα ηταν να μην ειναι υπογωνια.
Επισης μεσα στο forum μπορεις να βρεις πολλων παιδιων κατασκευες για θαλαμους

ikaros1978
18-06-11, 21:20
21131

καπως ετσι περιπου.σαν βαση της κατασκευης μπορεις να χρησιομοποιησεις την βαση του σκανερ που ουτως η αλλως θα την βγαλεις για να φτανει το φως μεχρι το τζαμι

sv4lqcnik
18-06-11, 21:31
αρη μολις ανοιξα τις κατασκευες δεν εχει προβλημα
μπες δες υπαρχει ενας τροπος στο τερμα κατεβασμα. Επισης ο βαγγελης εδωσε μια καλη ιδεα για παλιο desktop scaner πιο ευκολο απο το να φτιαχνεις κουτι , αγοραζεις απλα κοντες uv και τις βολευεις μεσα ,
καλο ειναι να βαλεις τους μετασχηματιστες και τα σταρτερ σε αλλο κουτι για να μην ειναι αχταρμας εκει μεσα για να εχεις χωρο να προσθεσεις και αλης συχνοτητας φωτος λαμπα αν εχεις καμια πολυκαιρισμενη πλακετα η φοτωευεσθητο psitiv 20 spray .. βεβαια τωρα το καλοκαιρι με τον ηλιο δεν θα το πολυχειαστεις με χρονο εκθεσης 15 με 20 λεπτα στον ηλιο στον θαλαμο με λαμπες καθαρες uv κανενα δεκαπενταλεπτο καθαρο για μονης οψης εκθεση .
ετσι ρε φιλε βαγγελη ;; ευτυχως η ελλαδιτσα μας εχει και τον ηλιο

ikaros1978
18-06-11, 21:35
Σωστος Νικο.Αν και εγω προσωπικα ολες μου τις πλακετες δεν ξερει πως τυχαινει τις κανω παντα βραδυ!! :) Και ετσι στον ηλιο δεν εκανα ποτε!
Ξεχασα να πω πως η λαμπα ειναι ατμων υδραργυρου και θελει μονο εναν διακοπτη και ενα ballast και ειναι ετοιμο.Το δικο μου ετσι ειναι και θελει 2.30 λεπτα ακριβως.Απλα θελει 1-2 λεπτα πριν να την αναψεις για να πιασει την μεγιστη φωτεινοτητα.Θα το βγαλω φωτογραφια με την πρωτη ευκαιρια.Ισως να αρεσει και σ αλλους η ιδεα.

ikaros1978
18-06-11, 22:09
21137

με ξυλο μπορεις να το κανεις καπως ετσι

pizza1993
19-06-11, 21:26
Να ρωτησω κατι αλλο.Εχω αρκετες 6w,8W και 18W florescent λαμπες(oι 8w και οι 6w ειναι απο φωτα εκτακτης αναγκης).Οι 18W και οι 8W ειναι της sylvania.Τι ειναι καλυτερες να βαλω στον θαλαμο και ποσες? Θα μπορουσε καποιος να μου δωσει το σχεδιαγραμμα για το πως θα τις αναψω?(εχω αρκετα ballast και δυο starter sylvania που γραφουν πανω τους F4W...8W F14W,15,18...22W 220/240V IN SERIES 110/130V SINGLE)τα starter ειναι απο ενα κουτι για δυο 18w....

Aυτα απο τις μακρυες.Εχω και βιδωτες φλορετζες διαφορα watt(7watt,18w,20watt κλπ.) που αν δεν κανω λαθος αυτες δεν χρειαζονται ballast...Αυτο που δεν ξερω ειναι πως ξεχωριζω αν μια λαμπα ειναι φθοριου η υδραργυρου,γενικα ειμαι ασχετος με αυτα οποτε χρειαζομε την βοηθεια σας!