PDA

Επιστροφή στο Forum : πληροφοριες για ανιχνευτες ROISCOK



stinger
22-06-11, 13:36
γεια και χαρα σε ολους...εχω παρει 2 ανιχνευτες της εν λογω εταιριας ο ενας ειναι ο IDO-301 PT και ο αλλος ο IDO-302 DPT επειδη εκει που τους εχω τοποθετησει υπαρχουν μικρα ζωα...
το ενχειριδιο λεει μεσα κατι για pulse count 1,2,3 και στους 2 αλλα δεν μπορω να βγαλω ακρη ακριβως τι κανει αυτη η ρυθμιση....μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ειναι αυτο??? ειναι ρυθμιση ευαισθησιας ανιχνευσης?

επισης ειναι δυνατο να δωσει συναγερμο ενας αισθητηρας αν κλεισει ενας προβολεας κοντα του???
τι εννοω...ενω ολο το βραδυ δουλευουν ρολοι...το πρωι στις 6:30 κλεινει ενας προβολεας που κοιταει προς τους αισθητηρες...ειναι δυνατο αυτο να δινει συναγερμο λογω ανακλασης ???

ειναι αξιοπιστοι οι εν λογω ανιχνευτες????

stinger
23-06-11, 13:32
κανεις δεν ξερει τι ρυθμιζει το pulse count??????

GeorgeVita
23-06-11, 15:02
... τι ρυθμίζει το pulse count;
Το βασικό κύκλωμα του ανιχνευτή παράγει ένα παλμό όταν αντιληφθεί κάποια κίνηση. Συνήθως"κίνηση" είναι η αλλαγή θερμοκρασίας μεταξύ δυο σημείων ανίχνευσης. Επειδή μπορεί να υπάρχει μικρή μετατόπιση θερμού/ψυχρού αέρα και να έχουμε ψευδο-συναγερμούς, στο λογικό κύκλωμα του ανιχνευτή αθροίζονται αυτοί οι παλμοί μέσα σε ένα χρονικό παράθυρο και δίνεται έξοδος alarm όταν έχουμε 2 ή 3 παλμούς "κίνησης".

Με το jumper επιλέγεις αν θέλεις 1, 2 ή 3 παλμούς που σημαίνει πολύ ευαίσθητο (1 παλμός), μέτρια (2 παλμοί) ή μικρή ευαισθησία (3 παλμοί). Οταν υπάρχουν μικρά ζώα στο χώρο βάζεις πάντα τη μικρότερη ευαισθησία. Κάποιοι κατασκευαστές "παινεύουν" τους ανιχνευτές τους σαν πιο "έξυπνους" με αυτόματη ρύθμιση ευαισθησίας.

Ολα αυτά μπορείς να τα δοκιμάσεις με το "walk test" του συστήματος.

Στο παράδειγμα που έδωσες ο προβολέας μπορεί να είναι πηγή ψευδο-συναγερμών λόγω μεγάλης αλλαγής φωτεινότητας και θερμοκρασίας αέρα (μπροστά από τον προβολέα) όπως επίσης και θόρυβος στην τροφοδοσία (σπινθήρας στο ρελέ του προβολέα).

Φιλικά,
Γιώργος

stinger
23-06-11, 22:34
ευχαριστω για την κατατοπιστικη βοηθεια...πραγματι αλλαξα θεση στον προβολεα και οκ αυτο το θεμα....
αλλη μια ερωτηση..αυτου του τυπου τα φωτοκυταρα ποσο ευαισθητα ειναι η ποσο μακρια πρεπει να ειναι το ενα απο το αλλο...αν υπαρχουν 2 που κοιταζονται 5 αποσταση 4-5 μετρων υπαρχει προβλημα??? επισης στου χωρο που κοιταζουν τα ματια υπαρχει και ενα κινητο που με παιρνει τηλ αν χτυπησει ο συναγερμος..το κινητο μπορει να διμιουργει παρεμβολες στο κυκλωμα του συναγερμου η και στην λειτουργια των ανιχνευτων???? μπορω να βαλω φεριτες στα καλωδια των συναγερμων??
εχω βαλει σε ενα χωρο 2 φωτοκυταρα τα οποια ειναι σε αποσταση 4-5 μετρων μεταξυ τους και σε υψος 2.10...μεσα υπαρχουν κοτες τις οποιες αποριπτουν οι ανιχνευτες αλλα μου εχει δωσει μεχρι τωρα 2 ψευδεις συναγερμους και δεν εχω καταληξει ακομα τι φταιει...βεβαια με εχουν σωσει και 2 φορες μεχρι τωρα αλλα μου καθαρισαν τα κακομοιρα τα σκυλια....ατιμος κοσμος!!

GeorgeVita
23-06-11, 22:48
... σε λες stinger, είσαι και στην Ανδραβίδα, μήπως πρέπει να χρησιμοποιήσεις το όνομα για "άμυνα";

Με μπέρδεψες με τα φωτοκύτταρα, τα μάτια και τα αισθητήρια.

Αν έχεις βάλει φωτοκύτταρα=δέσμες φωτός, με το που διακόπτονται δίνουν σήμα συναγερμού. Η διακοπή της δέσμης μπορεί να γίνει και με ένα ζώο, φύλλο, περιστέρι, ... εκτός και αν έχουν άλλη "εξυπνάδα" στο κύκλωμά τους.

Τα αισθητήρια κίνησης (PIR) αναγράφουν στα χαρακτηριστικά τους αποστάσεις και γωνίες που καλύπτουν.

Εχε υπόψη ότι οι ψευδοσυναγερμοί μπορούν να προκληθούν τυχαία ή από τον πιθανό εισβολέα. Η τυχαία περίπτωση περιλαμβάνει τα σφάλματα λόγω κυκλώματος, τοποθέτησης ή απρόβλεπτης κατάστασης (λ.χ. γάτα, ποντίκι στο φωτοκύτταρο), Αν είσαι κοντά σε πομποδέκτες (το κινητό μην είναι δίπλα στα κυκλώματα) ή σε πομπούς ΑΜ/FM/κλπ. μπορεί να είναι και αυτό ένας παράγοντας. Φερίτες στα καλώδια και απομάκρυνση της κεραίας του κινητού από τα καλώδια και τις πλακέτες λύνει το πρόβλημα.

Επανέλεγξε το σύστημα τμηματικά και εφόσον βρεις τα ασταθή σημεία ψάχνεις για λύση. Σίγουρα καλό είναι να έχεις τοπική βοήθεια και δεύτερη γνώμη από πιο έμπειρο.

G

stinger
23-06-11, 22:59
δικο μου λαθος που ανεφερα φωτοκυταρα....ειναι αισθητηρες κινησης της roiscok με αποριψη μικρων ζωων....

stinger
23-06-11, 23:08
... σε λες stinger, είσαι και στην Ανδραβίδα, μήπως πρέπει να χρησιμοποιήσεις το όνομα για "άμυνα";


G
[/URL][url]http://www.youtube.com/watch?v=CyrDh2K7b8M (http://www.google.gr/search?q=stinger&hl=el&client=firefox-a&hs=umB&rls=org.mozilla:el:official&prmd=ivns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=JZ0DTs3sMYLo-gbB1u3zDQ&ved=0CFQQsAQ&biw=1280&bih=707)

GeorgeVita
23-06-11, 23:13
Οι περισσότεροι αισθητήρες κίνησης είναι PIR (Passive InfraRed sensors) και λειτουργούν παθητικά. Δεν επηρεάζουν ο ένας τον άλλο.

Τα PIR μετρούν την υπέρυθρη ακτινοβολία στο χώρο τον οποίο έχουν χωρίσει σε μικρές λωρίδες (ζώνες) με χρήση πλαστικών φακών. Αν υπάρχουν μεταβολές στην υπέρυθρη ακτινοβολία τότε "διεγείρονται". Η διαφορά θερμοκρασίας (λ.χ. ένας άνθρωπος που κινείται στον χώρο) δημιουργεί μεταβολές στην υπέρυθρη ακτινοβολία. Υπάρχουν όμως και άλλες πηγές υπερύθρων (λ.χ. φώτα) και θερμοκρασίας (τζάκι) που μπορεί να τους ενεργοποιήσουν από λάθος.

Αν υπάρχουν σημεία με πολλές "πηγές θορύβου" μιά λύση είναι τα μικτά αισθητήρια που είναι PIR και μικροκύματα.

G

stinger
23-06-11, 23:28
ευχαριστω φιλε γιωργο..θα εξετασω παλι το συστημα μου με βαση και αυτες τις πληροφοριες που μου εδωσες.....

GeorgeVita
23-06-11, 23:44
Από την σελίδα http://www.roiscok.com/index.php?_l=en θα βρείς:

Το manual του iDO302DPT: http://www.roiscok.com/mod_download-download-dw_id-106.html
και του iDO301PT: http://www.roiscok.com/upload/file/iDo301&301PT.pdf

G

picdev
24-06-11, 00:48
πάντα αναλυτικός ο GeorgeVIta!
Μια ερώτηση και απο μένα
Εχω διαβάσει για τους PIR ανιχνευτές αλλα δεν ξερω για τα φωτοκύτταρα,
τα φωτοκύτταρα ριχνουν υπέρυθρη ακτινοβολία και περιμένουν αντανάκλαση? πως λέγεται στα αγγλικά για να βρω πληροφορίες?

lepouras
24-06-11, 02:47
http://www.solosec.gr/categories.asp?catid=119
και είναι στην ουσία πομπός δέκτης. αλλά με υπέρυθρες.δημιουργεί μια κουρτίνα από τον πομπό στον δέκτη και ότι περάσει ανάμεσα τότε κόβει μια από τις δέσμες.

stinger
25-06-11, 13:53
μετα απο δικιμες που εκανα βλεπω πως καθε πρωι στις 6-6:10 εκει περιπου με την ανατολη του ηλιου δινει ψευδο συναγερμο οι ανιχνευτες...επηρεαζονται μηπως απο τον ηλιο η τον αερα???μεσα στο σπιτι γιατι δεν επηρεαζεται η λειτουργια τους απο το φως????