PDA

Επιστροφή στο Forum : μοτέρ με ινβερτερ ζεματάει..



soulhealer
22-06-11, 19:36
κύριοι καλησπέρα,
μου έστειλαν ένα μοτέρ το οποίο οδηγείται από inverter.. όλα καλά στην λειτουργία του αλλά σε ηρεμία ο inverter "φρενάρει" το μοτέρ.. αυτό έχει σαν αποτέλεσμα
να ζεσταίνεται πάρα πολύ το μοτέρ και φοβάμαι μήπως από την θερμοκρασία σκάσει με τον καιρό κάποιο τύλιγμα.. ξέρει κάποιος να διαβάζει ταμπελάκι κινητήρα
και βάση της κλάσης του μοτέρ να μου πει αν αντέχει στην θερμοκρασία??? υπάρχει κάποια σελίδα (ελληνικά ή αγγλικά) για τον διαχωρισμό κλάσεων των μοτέρ??
ευχαριστώ!!

cdr
22-06-11, 20:10
http://www.motorsanddrives.com/cowern/motorterms4.html
ριξε μια ματια !

οταν λες " φρεναρει " τι εννοεις ?
το κραταει παντα φρεναρισμενο σε ηρεμεια ?
ειναι απαραιτητο για την εφαρμογη του κινητηρα γιατι πχ δεν πρεπει να γινει μετατοπιση ?

Xarry
22-06-11, 20:22
Μηπως παιζει ρολο το ινβερτερ; Τα μοτερ απ' οτι ξερω θελουν true sine inverter και οχι τροποποιημενου ημιτονου.

soulhealer
22-06-11, 20:26
ευχαριστώ για το λινκ.. φαντάσου ένα ρολό το οποίο πρέπει να μένει λίγο πιο πάνω από το έδαφος σε κατάσταση ηρεμίας.. και επειδή δεν έχει ο κινητήρας ηλεκτρόφρενο φαντάζομαι κάνει αυτήν την δουλειά ο inverter.. απλά με προβλημάτιζε το γεγονός ότι δεν αερίζεται από πουθενά το κουτί με τον ινβερτερ και το μοτέρ (και τα δύο στο ίδιο κουτί) χωρίς ανεμιστήτρα.. ότι κάνει από ατμοσφαιρικό αέρα..(όλο και από κάπου θα τρυπώνει ο αέρας)

klik
22-06-11, 20:35
Το ρολό προφανώς δημιουργεί τάση στρέψης στο μοτέρ οπότε το "φρενάρισμα" του ινβέρτερ στο μοτέρ είναι έντονο για να αντισταθμίσει την τάση αυτή.
Το μοτέρ φυσικά θα καεί πιο γρήγορα από το φυσιολογικό.

Θα πρέπει να ρυθμίσεις τα αντίβαρα/ελατήρια ώστε στην θέση ηρεμίας του ρολού να μην προξενούν τάση περιστροφής στο μοτέρ (δύσκολο) ή
να βάλεις ηλεκτρομαγνητική κλειδαριά ή άλλου είδους φρένο (θερμουί).

sv4lqcnik
22-06-11, 20:46
κανε τον σταυρο σου Θοδωρη να μη ερθει κανενας καλος καυσωνας , τοτε θα πρεπει να του βαλεις κομπρεσες η να το φυσας :001_smile:
Καλο θα ηταν στην περιπτωση που εφερες σαν παραδειγμα να υπηρχε ηλεκτρομαγνητικο φρενο
μονο τοτε θα ηταν σε πληρη ηρεμια και δεν θα ζεστενωταν μοτερ και inverter μηπως να το σκευτεις αυτο το σεναριο λιγο;;

soulhealer
22-06-11, 20:49
βασικά το σύστημα είναι πολύ καλά ζυγισμένο.. φανταστείτε ότι υπάρχουν πλαστικά τακουνάκια, που πατάει το ρολό στην θέση ηρεμίας αλλά χωρίς να τα ζορίζει... τα τακουνάκια αυτά είναι για να ορίζω εγώ το που θα είναι το κάτω σημείο που θα σταματάει.. αλλά πιο πολύ με ενδιαφέρει το θέμα μοτέρ και γιατί δεν ήξερα πως υπάρχουν κλάσεις σταμοτέρ ανάλογα με την θερμοκρασία χώρου-λειτουργίας.. Αντίστοιχα μου έχουν αναφέρρει μοτέρ σε κουρμπαδώρους για σωλήνες εξατμίσεων.. όπου εκεί τα μοτέρ παίρνουν φωτιά (=ζεματάνε κι αυτά), αλλά δουλεύουν άψογα για χρόνια λόγω κλάσης του μοτέρ..

FILMAN
23-06-11, 15:23
Το εν λόγω μοτέρ είναι συνεχούς λειτουργίας (κατηγορία S1). Όμως επειδή κατά την συγκράτηση το μοτέρ δεν γυρνάει και κατά συνέπεια ούτε και ο ανεμιστήρας του γυρνάει, δεν ψύχεται. Πρέπει να του προσαρμόσεις ένα ανεμιστήρα επάνω στο καπάκι της φτερωτής του ο οποίος θα λειτουργεί συνέχεια.