PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά από PC1



thanostria
23-06-11, 00:34
Καλησπέρα παιδιά!

Επειδή σήμερα απελπίστηκα θέλω να σας γράψω την ιστορία μου:

Πριν 1,5 μήνα περίπου (και κάτι παραπάνω) παρήγγειλα κάποια προιόντα απο το PC1. Έκανα ανακαίνιση το σπίτι και χρειαζόμουν κυρίως καλώδια και σύντομα γιατί είχα "πληγές ανοικτές". Μετά την παραγγελία μου και αφού περίμενα 1 εβδομάδα περίπου άρχισα να τηλεφωνώ και να ρωτάω για τα πράγματα μου. Για να μην τα πολυλογώ τα προιόντα από τις 16/05 που τα παρήγγειλα μου ήρθαν 30/05 και αφού πρώτα ακύρωσα ένα καλώδιο οπτικής ίνας "γιατί αυτό με καθυστερούσε". Τα πράγματα ήρθαν αλλά για κακή μου τύχη το ένα το καλώδιο το HDMI 5μ ήταν ελαττωματικό. Μου είπαν ότι θα ερχόταν κάποιος από τη VFS να το παραλάβει και αφού επιστρεφόταν και το τσεκάραν θα μου στέλνανε καινούριο επιβαρύνοντας με μόνο με 5€ τα έξοδα αποστολής.
Από τις 31/05 μέχρι και σήμερα όσο τους είδατε εσείς άλλο τόσο του είδα κι εγώ. ΤΟ καλώδιο το έχω ακόμη και περιμένω να έρθει η VFS (ταχύτητα, ποιότητα, εγγύηση !!!) και ενώ τους ξαναπήρα τηλέφωνο για να έρουν τουλάχιστον 5 φορές.
Το πρόβλημα μου όμως ήταν ότι δεν είχα το καλώδιο για να τελειώσω με τις δουλειές, έτσι λοιπόν τους ζήτησα να μου στείλουν τα καλώδια (To Hdmi μαζί με την οπτική ίνα που είχα ακυρώσει και τώρα την είχαν) επιβαρύνοντας με επιπλέον έξοδα αποστολής αλλά τους παρακάλεσα την προηγούμενη Τετάρτη να μου τα στείλουν έως την Παρασκευή για να τα συνδέσω το ΣΚ. Με πήραν τηλέφωνο την Παρασκευή και μου είπαν ότι λόγω κάτι δεν μπορούσανε να μου τα παραδώσουν και θα πήγαινε Δευτέρα. Λέω άντε καλό καιρό έχει να πάμε για κανα μπανάκι το ΣΚ. Σήμερα Τετάρτη 22/06 τους παίρνω το πρωί με τα νεύρα στο ταβάνι και ζήτησα να μάθω τι γινόταν. Με πήρανε πίσω και μου είπαν (ότι δικαιολογία μπορείς να ακούσεις) και ότι δυστυχώς δεν γνώριζαν πότε θα μου τα δίνανε. Φυσικά ακύρωσα την παραγγελία και πήγα και τα αγόρασα από ένα μαγαζί σε καλύτερη ποιότητα με τα ίδια περίπου χρήματα!
Είμαι φαν της τεχνολογίας, και είμαι υπέρ σε ότι αφορά το ηλεκτρονικό εμπόριο και τα συναφή. Αυτοί όμως ρε παιδιά είναι η δυσφήμιση του ηλεκτρονικού εμπορίου και όχι μόνο! (έχω παραγγείλει προϊόντα απο κάθε γωνιά του πλανήτη και πάνω από 5 ημέρες ποτέ δεν αργήσαν).

Αυτά από μένα για να γνωρίζετε την ιστορία μου!
Την παραγγελία θα την είχα ακυρώσει προ πολλού αλλά ήμουν περίεργος να δω πόσο μπορούσαν να με δουλέψουν! Τελικά ήταν ΠΟΛΥ!

thanostria
23-06-11, 00:37
Ξέχασα να πω ότι θα ήθελα αν κάποιος έχει παρόμοιες εμπειρίες ή ακόμη και καλές να τις αναφέρει προκειμένου να γνωρίζουμε τι θα πρέπει να "περιμένουμε" από κάποια ηλεκτρονικά καταστήματα!

lepouras
23-06-11, 01:07
Φυσικά ακύρωσα την παραγγελία και πήγα και τα αγόρασα από ένα μαγαζί σε καλύτερη ποιότητα με τα ίδια περίπου χρήματα!

εγώ από όλα κρατάω αυτό. και γιατί δεν το έκανες από την αρχη? δεν ήθελες καλύτερη ποιότητα με τα ίδια λεφτά? δεν ήθελες και την προσωπική επαφη που άμα σου είχαν δώσει το καλώδιο χάλια πας και τους τα ψελνεισ επιτόπου και δεν ψάχνεσαι να μιλάς με κάποιον που ούτε που βρίσκετε δεν ξέρεις?
δεν θέλω να σε προσβάλω και αν φάνηκε έτσι συγνώμη.

thanostria
23-06-11, 13:58
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΔΙΟΤΙ ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ SITE ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΣΕ ΟΛΑ! ΕΠΙΣΗΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΕΡΔΙΖΕΙΣ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΜΕΓΑΛΗ ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΣΕ ΠΡΟΙΟΝΤΑ. ΤΟ ΨΑΧΝΕΙΣ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ.
ΚΑΙ ΤΟ PC1 ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΜΑΓΑΖΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΦΙΛΙΚΟΙ - ΕΞΥΠΗΡΕΤΙΚΟΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΓΙΑΤΙ ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΑΚΟΜΗ ΜΕ ΤΗ VFS. KATI ΠΑΙΖΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΔΩ ΣΑΙΤ ΠΟΥ ΣΥΝΕΡΑΖΕΤΑΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΩ!
ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.

stom
23-06-11, 15:33
Να μην κολλαγε και το caps lock, τι καλα που θαταν. Η vfs φταιει και γιαυτο? :D

agis68
23-06-11, 17:23
Εκει το φτασαν το παληκαρι να ουρλιάζει εξου και τα κεφαλαια...;)))))

Googlis
23-06-11, 22:36
Είναι γνωστός ο τρόπος λειτουργίας των e-shops ανά τον κόσμο. Οι περισσότεροι δουλεύουν με μικρό στοκ ή backorder, όπως και η επίλυση των όποιων προβλημάτων προκύψουν καθυστερούν αρκετά μέχρι να λυθούν.Κατόπιν γνωστός είναι και ο κακός δαίμονας των μεταφορικών ή των courier που μπορεί να παραγγείλεις δέμα από Αμερική και να έρθει σε 3 μέρες αλλά μπορεί και να χαθεί ή να κάνει 15 μέρες κτλ.Δεν υποστηρίζω ότι η λειτουργία του καταστήματος που λες ήταν σωστή αλλά σου προτείνω να στο σκεφτείς αλλιώς.Πριν 1 χρόνο ήμουν κι εγώ υπέρ τον on line αγορών, πλέον όχι εκτός και αν η διαφορά τιμής είναι μεγάλη ή δεν μπορώ να βρω το προϊόν που θέλω στον τόπο μου κοντά.Τα λεφτά που δίνουμε σε αυτά τα καταστήματα δεν πρόκειται με κανέναν τρόπο να μείνουν στον τόπο μας ή να ξαναέρθουν σε εμάς, δηλαδή δεν πρόκειται να έρθει ποτέ το οποιοδήποτε e-shop να αγοράσει κάτι από εμένα είτε προϊόν είτε υπηρεσίες.Όπως επίσης ακόμα και όταν πας να εργαστείς ως υπάλληλος δεν πρόκειται να σε πληρώσουν όπως θα έπρεπε, θα σε ξεζουμίσουν θα δουλεύεις τις υπερωρίες σου χωρίς να τις αμείβεσαι και φυσικά θα προσπαθήσουν να σου κόψουν ότι μπορούν από ασφάλεια,άδειες,επιδόματα.Και πλέον πιστεύω ότι αν οι συμπολίτες μου δεν έχουν χρήματα μοιραία κάποια στιγμή δεν θα έχω κι εγώ.Συν το ότι αν τα εξειδικευμένα σπάνια προϊόντα τα αγοράζουμε απ έξω κανένα φυσικό κατάστημα δεν θα μπει στην διαδικασία να τα στοκάρει και νομίζω ότι όλο αυτό είναι ένας φαύλος κύκλος που στιγμιαία είμαστε κερδισμένοι για 2-3-40ευρά ενώ ουσιαστικά είμαστε οι μεγάλοι χαμένοι.

chip
23-06-11, 22:51
Googli τα πες όπως είναι τα πράγματα!

stom
23-06-11, 23:56
Δλδ το προβλημα ειναι στο ποιος το πουλαει και το καπελο που βαζει?
Ο ενδιαμεσος δεν προσφερει τιποτε στο προιον, δεν αυξανει την αξια του.
Παλι το ιδιο κινεζικο/γερμανικο/αμερικανικο πουλαει. Απλως στο δινει ακριβοτερα για την εξυπηρετηση.
Ουσιαστικα το μονο που σου παρεχει ειναι αν το εχει ετοιμοπαραδοτο, (ασε που αυτο παλι παιζεται..)
Το τελικο αποτελεσμα ειναι να αυξανεται το συνολικο κοστος, και να καταληγουμε σε μη ανταγωνιστικα προιόντα και υπηρεσιες.
Και αυτο ΕΙΝΑΙ το μεγαλο προβλημα.

chip
24-06-11, 09:03
Συχνά όταν προσθέτουμε τα μεταφορικά τελικά βγαίνουν περίπου στην ίδια τιμή και κατα συνέπεια ο μόνος που κέρδισε είναι τα ταχυδρομεία/ courier. Ύστερα αγοράζοντας απ έξω, αν χαλάσει τα πράγματα δυσκολεύουν και ίσως γίνονται ασύμφορα στο να διεκδικήσουμε την εγγύηση...

Πέραν αυτού η οικονομική ζημιά στην Ελληνική οικονομία είναι πολύ μεγάλη αφού δεν θα πληρωθεί ΦΠΑ, δασμοί κλπ. Επίσης αν υποθέσουμε οτι το πέρνουμε ποιο φθηνά μας ενθαρύνει να αγοράσουμε ακόμα περισσότερα και περισσότερα χρήματα μας να φύγουν στο εξωτερικό προς καταναλωτικά αγαθά αντί να ανακυκλωθούν στην Ελληνική αγορά.
Κατα συνέπεια το Ελληνικό κράτος θα αναγκαστεί να δανειστεί κι άλλα χρήματα και τελικά να είμαστε περισσότεροι χρεομένοι σαν Έλληνες και φυσικά σαν άτομα.
Πρέπει να καταλάβουμε κάποια στιγμή οτι ζούμε με δανεικά και ας μην τα δανειστήκαμε εμεις...
Φυσικά αναφέρομα κυρίως στις αγορές από το εξωτερικό, φυσικά κι εγώ κάνω αγορές από το εξωτερικό, αλλά αυτό απέχει από την λογική τα ηλεκτρονικά καταστήματα να είναι η πρώτη σκέψη και ιδιαίτερα του εξωτερικού.

Όσο για τα ελληνικά ηλεκτρονικά καταστήματα θέλει πολύ ψάξιμο γιατί τις περισσότερες φορές αγοράζουν από τους ίδιους έλληνες εισαγωγείς που αγοράζουν όλοι και κατα συνέπεια οι τιμές που προσφέρουν δεν απέχουν πολύ από τον ανταγωνισμό (ή είναι και χειρότερες). Να τονίσω οτι σε αυτό έχει βοηθίσει πολύ η οικονομική κρίση αφού τους έχει μειώσει τις τιμές και είτε έχουν αυξήσει το περιθόριο κέρδους είτε δεν πέρνουν τις προσφορές που όλο και παρισσότερο βγάζουν οι εισαγωγείς.

-nikos-
24-06-11, 09:09
Είναι γνωστός ο τρόπος λειτουργίας των e-shops ανά τον κόσμο. Οι περισσότεροι δουλεύουν με μικρό στοκ ή backorder, όπως και η επίλυση των όποιων προβλημάτων προκύψουν καθυστερούν αρκετά μέχρι να λυθούν.Κατόπιν γνωστός είναι και ο κακός δαίμονας των μεταφορικών ή των courier που μπορεί να παραγγείλεις δέμα από Αμερική και να έρθει σε 3 μέρες αλλά μπορεί και να χαθεί ή να κάνει 15 μέρες κτλ.Δεν υποστηρίζω ότι η λειτουργία του καταστήματος που λες ήταν σωστή αλλά σου προτείνω να στο σκεφτείς αλλιώς.Πριν 1 χρόνο ήμουν κι εγώ υπέρ τον on line αγορών, πλέον όχι εκτός και αν η διαφορά τιμής είναι μεγάλη ή δεν μπορώ να βρω το προϊόν που θέλω στον τόπο μου κοντά.Τα λεφτά που δίνουμε σε αυτά τα καταστήματα δεν πρόκειται με κανέναν τρόπο να μείνουν στον τόπο μας ή να ξαναέρθουν σε εμάς, δηλαδή δεν πρόκειται να έρθει ποτέ το οποιοδήποτε e-shop να αγοράσει κάτι από εμένα είτε προϊόν είτε υπηρεσίες.Όπως επίσης ακόμα και όταν πας να εργαστείς ως υπάλληλος δεν πρόκειται να σε πληρώσουν όπως θα έπρεπε, θα σε ξεζουμίσουν θα δουλεύεις τις υπερωρίες σου χωρίς να τις αμείβεσαι και φυσικά θα προσπαθήσουν να σου κόψουν ότι μπορούν από ασφάλεια,άδειες,επιδόματα.Και πλέον πιστεύω ότι αν οι συμπολίτες μου δεν έχουν χρήματα μοιραία κάποια στιγμή δεν θα έχω κι εγώ.Συν το ότι αν τα εξειδικευμένα σπάνια προϊόντα τα αγοράζουμε απ έξω κανένα φυσικό κατάστημα δεν θα μπει στην διαδικασία να τα στοκάρει και νομίζω ότι όλο αυτό είναι ένας φαύλος κύκλος που στιγμιαία είμαστε κερδισμένοι για 2-3-40ευρά ενώ ουσιαστικά είμαστε οι μεγάλοι χαμένοι.

ελπιζω τωρα με την κριση να μιωθουν οι ''αεριτζηδες''
τα e-shop γενικα ειναι απροσωπα και δεν ξερεις αν η διαφωρα τιμης εγκιτε στο οτι το προιων ειναι
''κραχτης'' ειναι ''ελατωματικο'' ειναι ''ξεπουλιμα'' η ειναι μια πολυ καλη ''εισαγωγη'' που κλειστικε σε καλα λευτα.
εγω εχω μερικα παραπωνα απο παραγγελιες μεσω ιντερνετ αλλα δεν χαλιεμε τοσο πολυ γιατι το
ιδιο e-shop που με κακοκαρδισε μελοντικα μπορει να με ξελασποσει,,,,,,αλλα σιγουρα η αρχικη μου
προτιμηση ειναι στους πιο εξιπηρετικους.

stom
24-06-11, 09:44
Εχουμε μπερδεψει τελειως τις εννοιες.
Η οικονομια δεν εχει καμμια σχεση ουτε με φπα, ουτε με δασμους.
Αντιθετα, η πραγματικη οικονομια επιβραδυνεται απο ολα αυτα.
Οι πολλοι δασμοι και τα τελη ειναι για να συντηρουνται οι κηφηνες...

Οσο για τα περι ανακυκλωσης χρηματων , ισχυει μονο για οτι παραγεται ΕΝΤΟΣ της ελλαδας.
Επειδη ομως το 75% ειναι εισαγομενο, (και αν παμε σε ηλεκτρικα/ηλεκτρονικα ειδη το ποσοστο γινεται 95%) ειναι αστειο να το συζηταμε.
Ο εμπορος που αγοραζει απο τη κινα φτηνα και πουλαει ακριβα επειδη εχει "εξοδα" δεν κανει ΤΙΠΟΤΕ παραγωγικο ουτε αυξανει την αξια του εμπορευματος. Καποτε ηταν αναγκαιο κακό, τωρα που γινεται να παρακαμφθει απλως δεν χρειαζεται.
Δεν εχω κανενα προβλημα να πληρωσω την αξια, όπου αυτή υπάρχει.
Νταβατζιλικια με καλυμα "για την ελλαδα ρε γαμωτο" ομως τελος.

Τι νομιζετε οτι ειναι αυτο το "ελλειψη ανταγωνιστικοτητας" ?
Ο γερμανος πως το κανει?
Φτηνος δεν είναι.
Ειναι ομως καλος.
Οποτε ¨Η θα πρεπει να γινουμε και μεις καλοι (το μυαλο δεν μας λειπει) ή θα γινουμε φτηνοι.
Φυσικα τα πραγματα δεν ειναι ουτε τοσο απλα, ουτε ο κοσμος αγγελικα πλασμενος, και πολλες φορες δεν αρκει μονο η θεληση και η προσπαθεια.

Το 80% των ελληνικων eshops ειναι ειτε παρατημενο ειτε αχρηστο ειτε πανακριβο ειτε αναξιοπιστο. Και οσο πουλαει προϊόντα που μπορει ο καθενας να τα αγορασει απευθείας απο τον κατασκευαστη, δεν εχουν λογο υπαρξης.
Και τα μεταφορικα και η εγγυηση σπανιως ειναι τοσο μεγαλο προβλημα, φτανει να προσεχει κανενας τι αγοραζει.

Googlis
24-06-11, 12:02
Για να καταλάβω τι θέλετε να πείτε ότι ήμαστε υπέρ τις διάλυσης των εμπόρων με ότι αυτό σημαίνει και υπέρ της αγοράς απευθείας από τον κάθε παραγωγό για να πέσουν έτσι οι τιμές?

stom
24-06-11, 12:05
Ειμαστε κατα της λογικης οτι το πραγματικο μαγαζι ειναι ΠΑΝΤΑ καλυτερο απο το online.
Και τα δυο εξυπηρετουν διαφορετικες αναγκες και θα συνεχισουν να υπαρχουν.
Το καθενα ομως πρεπει να προσαρμοστει εκεί που πραγματικα ειναι η χρησιμοτητα του.

chip
24-06-11, 19:32
Το ΦΠΑ και οι δασμοί δεν σκοτώνουν καθόλου την πραγματική οικονομία, αυτό που σκοτώνουν είναι την κατανάλωση.
Επίσης οι δασμοί προστατεύουν την εσωτερική αγορά, και η ουσιαστική κατάργηση των δασμών είναι αυτή που έβαλε την ταφόπλακα στην Ελληνική οικονομία. Αυτό συνέβει γιατί βιομηχανικά είδη δεν παράγουμε (και δεν εξάγουμε) αλλά αντίθετα αυξήθηκαν οι εισαγωγές (αφού τα προϊόντα χωρίς δασμούς ήταν φθηνότερα) ενώ γεωργικά είδη που παράγουμε είναι λογικό να έχουμε υψηλότερο κόστος παραγωγής από χώρες όπως η αίγυπτος, τουρκία κλπ και κατά συνέπεια χωρις δασμούς δεν μπορούσαμε να τους ανταγωνιστούμε και κάναμε εισαγωγές.
Έτσι καταστράφηκε και η γεωργία, οι κυβερνήσεις ακολούθησαν την τακτική των προσλήψεων για να μειώσουν την ανεργεία και τα δάνεια κατέλειγαν σε κατανάλωση που την βαφτίσαμε αύξηση ΑΕΠ για να χαίρεται ο κόσμος οτι υπάρχει ανάπτυξη ενώ στην πραγματικότητα είχαμε απλά μεγένθυση της οικονομίας!

Googlis
24-06-11, 22:44
Οι δασμοί δεν είναι ο μόνος λόγος που μας έστρεψε στις αγορές του εξωτερικού αλλά η εγωιστική μας σκέψη και η έλλειψη νοοτροπίας.Στην χώρα μας ότι και προσπάθεια να κάνεις δεν μπορείς να είσαι ανταγωνιστικός γιατί ποτέ δεν ξέρεις πόσο εν τέλη σου κοστίζει να παράγεις το χ προϊόν, ποτέ δεν είσαι νόμιμος και σίγουρος.Η γίνεσαι επιχειρηματικό λαμόγιο για να σταθείς ή κλείνεις ή δεν βγάζεις κέρδος. Τέλος πάντων αυτά είναι γνωστά.Θέλω να σταθώ αλλού όμως.
Ότι λόγω της τεχνολογίας σιγά σιγά όλοι θα βυθιστούμε στην ανεργία.Π.χ. αγορές εισιτηρίων από sites, check in σε μηχανήματα,(πάει ο πράκτορας δεν θα ζήσει καθώς και ή κοπέλες στα check in από 10 θα μείνουν 2 και αν).Πληρωμές σε ταχυδρομεία τράπεζες βλέπετε τα νέα μηχανήματα σιγά σιγά τέλος οι υπάλληλοι ταμίες.Κάρτες ανανέωσης χρόνου ομιλίας για κινητά, εν αρχή της πουλούσε ο περιπτεράς 10ευρά, εν συνεχεία αν την αγόραζες on line είχε έκπτωση 10-20% και εν τέλη παύουν να τις πουλάνε οι περιπτεράδες γιατί δεν έχουν κέρδος και στις on line αγορές έκοψαν και την έκπτωση.Με αυτά θέλω να πώ ότι ναι μεν ευκολία, ταχύτητα, και στιγμιαία καλύτερη τιμή αλλά εν τέλη ακριβότερη τιμή,λιγότερα έξοδα για τις εταιρίες και φυσικά περισσότερα κέρδη.Οι ισχυρισμοί ότι και καλά για να εξελιχθεί, συντηρηθεί,επισκευαστεί ένα μηχάνημα χρείαζετε εξίσου πολλούς εργαζομένους είναι αστείοι.Αυτό που μένει είναι το περισσότερο κέρδος για τους κολοσσούς και τις εταιρίες και οι λιγότερες θέσεις εργασίας και χαμηλότεροι μισθοί για εμάς.Επίσης μην δαιμονοποιούμε τους εμπόρους και αυτοί έχουν παίξει σημαντικό θετικό ρόλο στην αγορά και για καλύτερες τιμές και για καλύτερη ενημέρωση, εξυπηρέτηση για τον τελικό καταναλωτή.(Μην μου πείτε ότι τα on line καταστήματα μας παρέχουν σωστές πληροφορίες για τα προϊόντα που μας πουλάνε, τις περισσότερες φορές τα βλέπουν πρώτη φορά όπως και εμείς σε φωτογραφίες.) Αν οι παραγωγοί μείνουν μόνοι τους θα κάνουν τα καρτέλ τους και θα μας τα πουλάνε όσο γουστάρουν πολύ πιο ακριβά από τώρα.Και θα χαθούν όλες αυτές οι θέσεις εργασίας που υπάρχουν τώρα και δουλεύουμε ''εμείς'' με τον έναν ή άλλον τρόπο.

-nikos-
24-06-11, 22:56
οι δασμοι ειναι σαν τα διωδια,,,,,,,,,,,,ενω υπαρχει πλεωνασμα εσοδων η οταν υπαρχει πλεωνασμα εσοδων καποιοι αντι να επενδησουν στο μελλον της χωρας η τελος παντον να τα κανουν αποταμιευση,,,,μεθοδευουν τροπους για να τα μιραστουν-φανε μεταξυ τους και ο φορολογουμενος επιστρεφει μονιμος εκει που ηταν [θυμα]
Εχωντας αυτο στο μιαλο σας,,,,καντε τις επομενες κινησεις σας.

chip
25-06-11, 09:16
οι δασμοί δεν έχουν σαν βασικό σκοπό την είσπραξη εσόδων αλλά την προστασία της εσωτερικής αγοράς. Για το λόγο αυτό δασμούς έπερναν (και παίρνουν από κάποιες χώρες) μόνο τα εισαγώμενα προϊόντα. Για την είσπραξη εσόδων (από όλα τα προϊόντα) εφευρέθηκε ο ΦΠΑ....

-nikos-
25-06-11, 10:28
οι δασμοί δεν έχουν σαν βασικό σκοπό την είσπραξη εσόδων αλλά την προστασία της εσωτερικής αγοράς. Για το λόγο αυτό δασμούς έπερναν (και παίρνουν από κάποιες χώρες) μόνο τα εισαγώμενα προϊόντα. Για την είσπραξη εσόδων (από όλα τα προϊόντα) εφευρέθηκε ο ΦΠΑ....

χορτασαμε απο προστασια της εσωτερικης αγωρας και οικονομιας.

Googlis
25-06-11, 13:37
Καλά τώρα όποιος περιμένει να προστατευτεί,να βοηθηθεί από το κράτος μάλλον ζει σε άλλον πλανήτη.Τα πράγματα είναι απλά. Να κάνουμε ότι μπορούμε από μόνοι μας αλλά όχι εγωιστικά.Μην αγοράζετε πχ πορτοκαλάδες κτλ πολυεθνικών πάρτε μια Λουξ ή Κλιάφα ή Κάμπος Χίου κτλ.Αφήστε τις γκούντες και τα Milner κτλ και πάρτε κανά ελληνικό τυράκι και διάφορα τέτοια που είναι εύκολα και δυνατόν να γίνουν.Το να μην αγοράζουμε πχ αμερικάνικα,γερμανικά τεχνολογικά προϊόντα δεν είναι δυνατόν καθότι αυτοί δυστιχώς είναι οι πρωτοπόροι και οι πιο αξιόπιστοι στην τεχνολογία.Και γενικός ρίχτε μαύρο σε όποιον δεν μας δίνει κανά ευρώ πίσω π.χ σε όσους δεν έρχονται διακοπές στην χώρα μας μην αγοράζετε προϊόντα των δικών τους χωρών.Και ειδικά στα είδη διατροφής που υπάρχουν πολλά ελληνικά προτιμήστε τα και ας είναι ακριβότερα, έχουν γεμίσει παντού ακόμα και λιαστές ντομάτες εισαγωγής φέρνουν τα super market, τώρα τελευταία έχω δει να φέρνουν σιγά σιγά περισσότερα ελληνικά, στηρίξτε τα.

stom
25-06-11, 15:59
Οταν τα ελληνικα προιοντα γινουν ανταγωνιστικα εκει που μπορουν, θα τα προτιμησουμε.
Δεν μπορει ο δανος να πουλαει εξτρα μαρμελαδα πορτοκαλι 40% φτηνοτερα απο την ελληνικη.
Κατι δεν παει καλα.
Η Δανια δεν βγαζει πορτοκαλια, απο την ελλαδα τα αγοραζει.
Και επειδη η ποιοτητα του ειναι ιδια για να μην πω καλυτερη της κατα πολυ ακριβοτερης ελληνικης, κατι παιζεται. (με την τσεπη μας.)
Αν δεν μπορουμε ΟΥΤΕ μαρμελαδα πορτοκαλι να φτιαξουμε ανταγωνιστικα στο Δανο που ΕΙΣΑΓΕΙ τα πορτοκαλια απο μας, ε τοτε το ελληνικο εργοστασιο ειναι αχρηστο και καλα θα κανει να κλεισει.
ΔΕΝ θα το υποστηριξω επειδη ο ιδιοκτητης του εστησε ενα συσκευαστηριο και νομιζει οτι εγινε εργοστασιαρχης και δεν πρεπει να δουλεψουν ουτε τα δισεγγονα του ποτέ.
Και αν νομιζετε οτι ειναι παραγωγικο να εχεις υπαλληλους για να εισπρατεις λογαριασμους και να πουλας τηλεκαρτες, μαυρη ειναι η νυχτα στα βουνα.
Πρακτικο μπορει να ειναι, (αν ειναι και τιποτε τρελες ξανθες μπορει να εχει και πλακα) αλλα παραγωγικο ΔΕΝ ειναι. Και αυτη ακριβως η νοοτροπια θεοποιησε το Δημοσιο και τη λογικη οτι δεν εχει σημασια το τι κανεις, σημασια εχει οτι πληρωνεσαι, και σιγα σιγα φτασαμε ως εδω....

picdev
25-06-11, 17:50
Το PC1 και το plus4u είναι καταστήματα του eshop.gr , επίσης το eshop.gr παει να βαρέσει κανόνι και παει να μπει στο αρθρο 99,
για αυτό έχουν πρόβλημα με τις εισαγωγές τους, έχουν κοπεί οι πιστώσεις απο προμηθευτές και τραπεζες

-nikos-
25-06-11, 17:53
Δεν μπορει ο δανος να πουλαει εξτρα μαρμελαδα πορτοκαλι 40% φτηνοτερα απο την ελληνικη.
Κατι δεν παει καλα.
Και αυτη ακριβως η νοοτροπια θεοποιησε το Δημοσιο και τη λογικη οτι δεν εχει σημασια το τι κανεις, σημασια εχει οτι πληρωνεσαι, και σιγα σιγα φτασαμε ως εδω....

δεν θα μπορουσε κανεις να τα πει καλυτερα
στο ''κατι δεν παει καλα'' πρεπει να εστιαζουμε πριν κατηγορισουμε τον ελληνα παραγωγο.
δεν εριξε απο μονος του την ανταγωνιστικοτητα,,,τον οδυγισαν εκει.
οπως ολοι ξερετε οι ισαγωγες ΔΕΝ εχουν φ.π.α. ενω οι εξαγωγες εχουν,,,δηλαδη το
αντιθετο της προοθησης της ανταγωνιστικοτητας.
ο παραγωγος δεν εχει αλλη λιση απο το ητε να τα παρατισει ητε να τα χρεωσει οσο πρεπει
για να ''βγει''.
ολοι οι νομοι που ψηφιστικαν τα τελευταια χρονια ηταν ''παραγγελιες'' πολυεθνικων που χρηματιζαν
τους πολιτικους.
και ακομα και τωρα που ημαστε εκει που ημαστε οι νομοι και το μνημονιο εχει σαν σκοπο να
γλιτοσουν τα λευτα τους οι πολυεθνικες .

chip
25-06-11, 20:13
η μαρμελάδα από δανεία λέει οτι έχει πορτοκάλια από Ελλάδα? Ποιος λέει οτι δεν έχει πορτοκάλια από βραζιλία ή από Τουρκία.
Στήριχτε τους ξένους αλλά μην ακούσω κλάματα αν σας μειώσει ο εργοδότης (ιδιώτης ή κράτος) τον μισθό ή αν το κράτος σας ζητήσει και άλλους φόρους.

Googlis
25-06-11, 22:41
Φίλε stom αν είναι έτσι όπως τα λες να αποδεχθείς χωρίς να διαμαρτύρεστε όλα τα νέα μέτρα ανταγωνιστικότητας σύνταξη στα 65+ το 60% του μισθού σου, να σε προσλαμβάνουν με εργασιακές συμβάσεις, την ''απελευθέρωση'' τον επαγγελμάτων και αν είσαι δημόσιος εντάξει αν σε στείλουν σπίτι και σου κόψουν τον μισθό το κάνουν για να είσαι ανταγωνιστικός, μην παραπονιέσαι εξ άλλου συμφωνείς.Και φυσικά όταν κάνεις κάτι δικό σου μην παρεξήγησε όταν δεν σε στηρίζουν ούτε οι φίλοι, συγγενείς σου γιατί προτιμάνε ''εμένα'' που είμαι ανταγωνιστικότερος.
Ακόμα και εάν έχει ένα προϊόν +40% με το αντίστοιχο ελληνικό που πρέπει να το προτιμάς γιατί αν ο ''πελάτης'' σου είναι φτωχός δεν θα έχει να σε πληρώσει.
Και στο κάτω κάτω πάρε το ίδιο προϊόν αλλά από άλλον Έλληνα παραγωγό. Παραγωγικό δεν είναι το να έχεις υπάλληλους αλλά μείωση της ανεργίας.
Επίσης καλό είναι να ζητάμε τις ευθύνες από αυτούς που της έχουν πραγματικά, νομίζω ότι κανένας παραγωγός δεν θέλει το προϊόν του να είναι ακριβότερο όλων και να μην το προτιμά ο κόσμος άρα κάποιος άλλος έχει την ευθύνη που συμβαίνει αυτό.Αν είμαι εγώ κλέφτης δεν φταίω μόνο εγώ.Εγώ φταίω σε ένα μικρό ποσοστό 10-20-30% για το υπόλοιπο φταίει το κράτος με την παιδεία, με την εργασία που δεν πήρα και δεν βρήκα και η αστυνομία που δεν με συλλαμβάνει και δεν με τιμωρεί γι αυτά που κάνω.Αν με αφήνεις να κάνω ότι γουστάρω, θα κάνω ότι μου συμφέρει.Δεν γίνετε να αφήνεις μια κοινωνία να απορυθμιστεί και να περιμένεις στην καλή πίστη και ηθική.Και ούτε μπορεί ο κάθε νόμιμος, ηθικός και τίμιος πολίτης να τα βάζει με τον κάθε απατεώνα.Γι αυτό ζούμε σε οργανωμένη κοινωνία αλλιώς θα ζούσαμε κάπου αλλού.