PDA

Επιστροφή στο Forum : Σταθεροποίηση τάσης υδρογεννήτριας



nikolaras
23-06-11, 15:25
Η υδρογεννήτρια είναι 20 KVA και επειδή δεν είναι σταθερά τα φορτία , αλλά ούτε και οι στροφές (λόγω αυξομείωσης της στάθμης του νερού), χρειάζομαι κάποιο συστηματάκι που να δίνει εντολή στα 250 - 260 volt φάση με ουδέτερο ή στα 430 - 450 volt φάση με φάση, ώστε να προσθέτω μερικά φορτία μέσω ρελέ για να σταθεροποιείται κάπως η τάση, όταν χρειάζεται. Δοκίμασα 3 φασικό επιτηρητή τάσεως, αλλά δεν δουλεύει σωστά, (ανοίγει το ρελέ στα 400 βολτ, δεν έχει μεγαλύτερη ρύθμιση που χρειάζομαι). Χειροκίνητα δοκιμάστηκε με 2 kw επιπλέον φορτία και δουλεύει πολύ καλά με αυτό τον τρόπο.
Εχει κάποιος κάποια ιδέα ;

info@kalarakis.com
23-06-11, 15:37
δοκίμασες να ρυθμίζεις το νερό? Πολύ φορτίο=περισσότερο νερό
λίγο φορτίο λίγο νερό
Στα φράγματα λειτουργεί καλά

nikolaras
23-06-11, 20:27
Το νερο δεν ρυθμίζει τόσο εύκολα,το ύψος του είναι περίπου στα 10 μέτρα σταθερό,το θέμα είναι να ρυθμιστούν τα φορτία ανάλογα με τις στιγμιαίες απαιτήσεις.
Η γεννήτρια αποδιδει 15 κιλοβατ περίπου, τα μόνιμα φορτία είναι 10 κιλοβατ περίπου, σε αυτή την κατάσταση δουλεύει στα 450 βολτ ,αν τώρα κάποιο φορτίο σταματήσει,π.χ. θερμοσίφωνας, ανεβαίνει η ταση........Αυτή τη στιγμή χρειάζομαι εντολή, ώστε να προσθέσω ανάλογα φορτία για να ισορροπηθεί η κατάσταση.
Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

-nikos-
23-06-11, 20:35
Η υδρογεννήτρια είναι 20 KVA και επειδή δεν είναι σταθερά τα φορτία , αλλά ούτε και οι στροφές (λόγω αυξομείωσης της στάθμης του νερού), χρειάζομαι κάποιο συστηματάκι που να δίνει εντολή στα 250 - 260 volt φάση με ουδέτερο ή στα 430 - 450 volt φάση με φάση, ώστε να προσθέτω μερικά φορτία μέσω ρελέ για να σταθεροποιείται κάπως η τάση, όταν χρειάζεται. Δοκίμασα 3 φασικό επιτηρητή τάσεως, αλλά δεν δουλεύει σωστά, (ανοίγει το ρελέ στα 400 βολτ, δεν έχει μεγαλύτερη ρύθμιση που χρειάζομαι). Χειροκίνητα δοκιμάστηκε με 2 kw επιπλέον φορτία και δουλεύει πολύ καλά με αυτό τον τρόπο.
Εχει κάποιος κάποια ιδέα ;

αν καταλαβα καλα ειναι γεννητρια εναλασωμενου ρευματος χωρις σταθερους μαγνητες
οπωτε θα εχει διεγερση στον ροτορα σαν τους δυναμο αυτοκινητου.
οπωτε χρειαζεσε εναν ριθμηστη διεγερσης.

nikolaras
23-06-11, 21:23
Εχει ρυθμιστή διέγερσης , ο οποίος είναι ρυθμισμένος σην χαμηλότερη θέση......
Οπως είπα και πριν χρειάζομαι με κάποιο τρόπο μια αξιόπιστη εντολή στα 450 βολτ.

-nikos-
23-06-11, 22:33
Εχει ρυθμιστή διέγερσης , ο οποίος είναι ρυθμισμένος σην χαμηλότερη θέση......
Οπως είπα και πριν χρειάζομαι με κάποιο τρόπο μια αξιόπιστη εντολή στα 450 βολτ.

αυτο που εχει δεν ειναι ρυθμηστης διεγερσης αλλα ρυθμησμενο ρευμα διεγερσης για
σταθερες στροφες της γεννητριας.
εγω ειμαι ενας απλος χομπυστας αλλα υπαρχουν πολλα μελη που διατηνωνται οτι
ειναι ηλεκτρομηχανολογοι,,,ελπιζω να φιλοτυμηθουν να σε βοηθησουν .
εγω σου δειχνω την σωστη κατευθηνση.
χρειαζεσαι ρυθμηστη διεγερσης για μεταβαλωμενες στροφες της γεννητριας.
φιλικα Νικος.

Notios38
23-06-11, 22:43
Καλησπερα Νικο...θα βοηθουσε αν ανεβαζες καποιες φωτο απο τον πινακα της η στοιχεια απο τον τυπο,διεγερση κτλ..απο τα γραφομενα σου πρεπει να ειναι λιγο παλιας τεχνολογιας αν και αυτες ειχαν καλο κυκλωμα στην διεγερση ωστε να μην εχουν μεγαλες μεταβολες στροφες/ταση/φορτιο.
Δεν εχει σιγουρα ΑVR....ειναι φτιαγμενη για αυτην την εφαρμογη?η εχει γινει προσαρμογη στον υδροστροβιλο..

Ηλιας Α
23-06-11, 23:20
Σαν αρχή πρέπει να κρατήσεις σταθερές στροφές για φορτίο 0 - 20 KVA.
Αυτό γίνεται με χειροκίνητο, ή ηλεκτρικό ή υδραυλικό επιστόμιο.
Αν βάλεις χειροκίνητο πρέπει να το ελέγχει άνθρωπος πράγμα …………
Αν βάλεις ηλεκτρικό ή υδραυλικό θα πρέπει να συνεργάζεται με επιτηρητή στροφών ( ρυθμιστής Watt ).

nikolaras
24-06-11, 00:15
Η γεννήτρια ειναι καινούρια,αντικατέστησε μια παλαιάς τεχνολογιας 50 kva η οποία δούλευε 10 χρόνια στο ίδιο σύστημα.
Το θέμα είναι ότι η καινούρια αποδίδει περισσότερο , οπότε υπάρχει πλεονάζον ενέργεια η οποια θα πρέπει να ρυθμιστεί.

Δηλαδή με μια εντολή στα 450 βολτ λύνω το πρόβλημα και αυτό είναι που ζητάω.

FILMAN
24-06-11, 16:15
Βάλε ένα διαιρέτη τάσεως μπροστά από τον επιτηρητή σου.

nikolaras
24-06-11, 17:13
Βάλε ένα διαιρέτη τάσεως μπροστά από τον επιτηρητή σου.
Mπορείς να βοηθήσεις λίγο περισσότερο Φίλιππε;

nikolaras
25-06-11, 09:13
Αν βάλω μονοφασικό επιτηρητή τάσης θα μπορέσω να πάρω αξιόπιστη εντολή στα 270 βολτ;
Οποιαδήποτε ιδέα - πρόταση θα βοηθούσε.

herctrap
26-06-11, 11:34
δεν μπορεις να κοψεις την ροη του νερου
αλλα μηπως μπορεις να βαλεις φρενο στον μυλο?

nikolaras
26-06-11, 13:35
Το θεματάκι λύθηκε, πήρα εντολή στα 450 βολτ από ένα ups που υπήρχε.

nikolaras
26-06-11, 13:55
δεν μπορεις να κοψεις την ροη του νερου
αλλα μηπως μπορεις να βαλεις φρενο στον μυλο?
Η γεννήτρια είναι 1500 στροφές, την δίνουμε 1650 στροφές χωρίς φορτία, ώστε με πλήρη φορτία να φτάνουν οι στροφές γύρω στις 1400, δηλαδή στα 360 βολτ περίπου.
Αν μειώσουμε το νερό σε δεδομένη στιγμή που θα ζητηθούν πολλά φορτία, δεν θα έχει δύναμη να ανταπεξέλθει, οπότε δεν είναι εφικτή αυτή η λύση, επίσης να προσπαθήσεις να φρεναρεις ένα ποτάμι από 10 μέτρα ύψος δεν νομίζω να είναι και η καλύτερη ιδέα.....
Προσπαθούμε να βρούμε εύκολες , αξιόπιστες και κυρίως πραγματοποιήσιμες λύσεις .

Ηλιας Α
26-06-11, 15:40
Η γεννήτρια είναι 1500 στροφές, την δίνουμε 1650 στροφές χωρίς φορτία, ώστε με πλήρη φορτία να φτάνουν οι στροφές γύρω στις 1400,
Αν η διακύμανση της συχνότητας από (45 σε 55 H.Z )* δεν σε πειράζει εμένα μου περισσεύει

(45 σε 55 Η.Ζ )* αν και δε νομίζω να είναι μόνο αυτή εκτός, και κάνεις εκμετάλλευση –με διάφορους τρόπους -μονό το 20% της υδατόπτωσης

nikolaras
26-06-11, 16:37
Τη συχνότητα δεν τη μέτρησαμε ποτέ.... Προσωπικά δε με πειράζει, αλλά ούτε και τα φορτία τα πείραξε ποτέ, πάνω από 10 χρόνια με αυτές τις διακυμάνσεις.
Εχω την εντύπωση ότι η μείωση ή αύξηση της συχνότητας παράλληλα με τη μείωση ή αύξηση της τάσης αντίστοιχα δεν δημιουργεί κανένα απολύτως πρόβλημα (έχει αποδειχθεί εξάλλου). Αν η τάση ήταν σταθερή και αυξομειώνονταν η συχνότητα τότε θα υπήρχε πρόβλημα.
Ολα τα φορτία είναι συνδεμένα στο σύστημα, η ΔΕΗ παίζει διακοσμητικό ρόλο.Να φανταστείς ότι τα περισσεύματα πάνε χαμένα ζεσταίνοντας θερμοσυσωρευτές καλοκαιριάτικα.......

Ηλιας Α
26-06-11, 17:49
Τ.............................
Ολα τα φορτία είναι συνδεμένα στο σύστημα, η ΔΕΗ παίζει διακοσμητικό ρόλο.Να φανταστείς ότι τα περισσεύματα πάνε χαμένα ζεσταίνοντας θερμοσυσωρευτές καλοκαιριάτικα.......
<< Ολα τα φορτία είναι συνδεμένα στο σύστημα >>
Όταν λες σύστημα τι εννοείς;

nikolaras
26-06-11, 19:50
Σύστημα εννοώ όλο το hardware της υδρογεννήτριας δηλ. από τον υδροστρόβιλο μέχρι τον πίνακα κλπ.
Με λίγα λόγια τον υδροηλεκτρικό σταθμό.

Ηλιας Α
26-06-11, 21:49
Σύστημα εννοώ όλο το hardware της υδρογεννήτριας δηλ. από τον υδροστρόβιλο μέχρι τον πίνακα κλπ.
Με λίγα λόγια τον υδροηλεκτρικό σταθμό.
Τελειώνοντας θα ήθελα να γράψω ότι: μηχανή χωρίς ρυθμιστή στροφών δε λέει, είναι σαν να φρακάρεις το γκάζι του αυτοκινήτου στη μέση της διαδρομής......................................... ..................

nikolaras
27-06-11, 02:27
Γνώμη σου, σεβαστή βέβαια, αλλά όχι και απόλυτη.
Εξω από το χορό πολλά τραγούδια παίζονται......
Αλλο να γράφεις κάτι από το πληκτρολόγιο και άλλο να συμβιώνεις με μια μηχανή πάνω από μια δεκαετία ,................................................. .................................................. ..................... .................................................. ..

lepouras
27-06-11, 02:42
αν σε ενδιαφέρει πάντως υπάρχουν μεγάλοι σταθεροποιητές τάσης με σερβο http://www.cosmo-market.gr/default.aspx?p=11&id=CMT-5625&ref=pathfinder

navar
27-06-11, 14:08
νικόλα μου μυρίζεται νερόμυλος πύλης ? να έρθω για καφέ ?

lepouras
27-06-11, 14:16
πατρίδα και εμένα αυτό μου μύρισε αλλά δεν τον ρώτησα. αν είναι μάλλον τον βλέπω να τον επισκέπτομαι τον Αύγουστο. Νικόλα για πες ?

navar
27-06-11, 14:51
πατρίδα και εμένα αυτό μου μύρισε αλλά δεν τον ρώτησα. αν είναι μάλλον τον βλέπω να τον επισκέπτομαι τον Αύγουστο. Νικόλα για πες ?
αρκεί να βρεθούμε αυτήν την φορά , μήν σε ρίξω άκυρο σαν την άλλη φορά το πάσχα ,
είδα τα μηνύματα που έστειλες ενα μήνα μετά :)

lepouras
27-06-11, 15:20
χαχαχα το κατάλαβα δεν πειραζι να σε καλά. ελπίζω να ήταν για καλό σκοπό (διασκέδαση γλέντια αρνιά και τέτοια) το άκυρο. αλλά αυτή την φορά δεν μου γλυτώνεις.:001_tt2:

nikolaras
27-06-11, 15:58
Μέσα πέσατε....
Σας περιμένω. www.cafe-neromylos.gr (http://www.cafe-neromylos.gr)

και η προηγούμενη υδρογεννήτρια:
http://www.cafe-neromylos.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=56&Itemid=60

lepouras
27-06-11, 16:24
ρε χωριανέ τη είπες τώρα χαχαχααχχα παιδιά συστήνω ανεπιφύλακτα. τέτοιο περιβάλλον ούτε στο λασ βεγκασ δεν υπάρχει.
όσο για την γεννήτρια άστα. την ζαχάρωνα συνέχεια όποτε ερχόμουν.

taxideytis
04-07-11, 20:37
...θα έλεγα οτι έπαιζα εκεί μπάλλα την διετία 69-71...και πίναμε νερό απο το ποτάμι...τότε...:001_smile:

nikolaras
04-07-11, 21:42
Και τώρα πεντακάθαρο είναι το ποτάμι, ευτυχώς.... Η περιοχή δεν έχει εργοστάσια και βιοτεχνίες.

navar
04-07-11, 22:25
Και τώρα πεντακάθαρο είναι το ποτάμι, ευτυχώς.... Η περιοχή δεν έχει εργοστάσια και βιοτεχνίες.
αυτό είναι αλήθεια , ακόμα και το καλοκαίρι που είναι λίγο το νερό , είναι υπέροχο θέαμα η διαύγεια του νερού !!!
και εκείνες οι κατάλευκες πετρούλες στο ποτάμι !

lepouras
04-07-11, 22:29
επίτηδες τα λέτε μου φαίνεται για να με συγχύσετε και να ζηλέψω. δεν θα ανέβω? θα σας φτιάξω και τους δύο.:cursing:
ζηλεύωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω:blushing::lool::lool:: lool: