PDA

Επιστροφή στο Forum : Μονωση σε συνδεσεις με ταση 1000V DC.



k_palios
24-06-11, 00:16
Καλησπερα σας, θα ηθελα τη βοηθεια σας. Εχω στην κατοχη μου ενα ηλεκτροστατικο ψεκαστικο (για αγροτικη χρηση) το οποιο εχει κατι ηλεκτροστατικα μπεκ τα οποια για να δουλεουν παιρνουν ταση 1000V dc απο κατι κουτακια μικρα. Ειχα κανει παλιοτερα ερωτηση στο φορουμ για το πως μπορουμε να βρουμε τι κανουν αυτα τα ''κουτακια'' αλλα δεν γνωριζαν και παρα πολλοι. Οι σενδεσεις μεταξυ των καλωδιων οπως ειναι τωρα εργοστασιακο γινονται με κατι κλεμμες blazing αμερικανικες, σας ανεβαζω ενα link να τις δειτε. Αυτες οι κλεμες εχουν μεσα μια μονωτικη σιλικονη για να μην κανει διαρροες το ρευμα και σκοτωθουμε! Θελω να κανω μια μετατροπη πανω στο εξαρτημα αυτο και θα πρεπει να ξηλωσω τις καλωδιωσεις, και δε ξερω τι σιλικονη ειναι αυτη καθως και που θα βρω τετοιες κλεμες και καλωδια για τετοιοου ειδους συνδεσεις που περναει τοσο μεγαλη ταση. Οποιαδηποτε βοηθεια θα ηταν καλοδεχουμενη ευχαριστω!

blazingproducts.com/products/connectors/LV_connectors.html

STALKER IX
24-06-11, 00:52
Σε μια τηλεοραση που ειχε ραγισμα στο μετασχηματιστη υψηλης τασης εβαλα ρητινη απο μουφες καλωδιων χωρις να ειχα καποιο προβλημα πιθανον να κανει και στην περιπτωση σου..

k_palios
24-06-11, 01:29
Τι ριτηνη ειναι αυτη δε γνωριζω δεν ειμαι ηλεκτρονικος! Θα ρωτησω και απο αυριο σε κανενα μαγαζι μπας και βρω καμια ακρη

luhe98922
24-06-11, 01:54
Έχω διαβάσει και έχω πειραματιστεί με σχετικά καλά αποτελέσματα (σε πολύ μεγαλύτερες τάσεις) με την κόκκινη σιλικόνη της BISON, αυτή που είναι για μεγάλες θερμοκρασίες (300C). Την έβρισκα πάντα σε Praktiker. Αλλού δεν έχω ψάξει.

k_palios
24-06-11, 12:51
Η σιλικονη αυτη που εχουν μεσα αυτες οι κλεμες δεν πηζει, ειναι μονιμως σαν γρασσο λογικα την βαζουν για να μην παιρνει νερα. Θα δοκιμασω παντως την προταση του luhe98922 μου φαινεται καλη ιδεα, θα δοκιμασω και θα σας πω