PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανιχνευτής νερού και συνδεση με 555



xmaze
24-06-11, 17:55
Γεια σας παιδιά..Θέλω ένας ανιχνευτής νερού να ενεργοποιέι ένα 555 και να αναβοσβήνουν 2 λαμπάκια. Σκέφτηκα αυτό το κύκλωμα και θέλω να μου πείτε αν θα λειτυργήσει σωστά ή είναι προβληματικό.

Επίσης τα τρανζιστορ είναι καλά ή υπάρχει περίπτωση να καούν οπότε χρειάζομαι πιό "μεγάλα" ;
Οι αντιστασεις 3,3Κ είναι οκ ή πρεπει να είναι μικρότερες για καλύτερη ευαισθησία;

Το α21356 (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=44701)νιχνευτή τον βρήκα εδώ ..http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=44701

xmaze
25-06-11, 13:21
Καμία βοήθεια;

minusplus
25-06-11, 21:12
Στην έξοδο, έχεις ξεχάσει μια αντίσταση στη βάση του κάθε bc547, αλλά είναι περιττά. Τα led τα οδηγείς απευθείας από την έξοδο του 555.
Στην είσοδο η 3.3K είναι καλή, μπορείς να δοκιμάσεις μέχρι 1Κ αλλά το σημαντικότερο είναι τα Pad.
Δοκίμασε δύο καλώδια με γυμνές άκρες, περίπου 0,5cm - 1cm απόσταση μεταξύ τους κ κατηφορική κατεύθυνση για να μη μένει καμιά σταγόνα.
Good luck

xmaze
25-06-11, 22:12
Στην έξοδο, έχεις ξεχάσει μια αντίσταση στη βάση του κάθε bc547, αλλά είναι περιττά. Τα led τα οδηγείς απευθείας από την έξοδο του 555. Στην είσοδο η 3.3K είναι καλή, μπορείς να δοκιμάσεις μέχρι 1Κ αλλά το σημαντικότερο είναι τα Pad. Δοκίμασε δύο καλώδια με γυμνές άκρες, περίπου 0,5cm - 1cm απόσταση μεταξύ τους κ κατηφορική κατεύθυνση για να μη μένει καμιά σταγόνα. Good luck Ποιες αντιστασεις εννοεις; Εχω αντιγραψει το σχεδιο απο το λινκ που παραθετω... Εχω αφησει τις αντιστασεις οπως είναι. Αυτο που με καίει είναι αν ειναι σωστη η τοποθετηση του τρανζιστορ ωστε να δινει ρευμα στο 555!!

FILMAN
27-06-11, 12:59
1) Θέλει οπωσδήποτε αντίσταση σε σειρά με τη βάση του BC547 που οδηγείται από το 555.
2) Δεν χρειάζεσαι τρανζίστορ στην έξοδο του 555. Το 555 μπορεί να οδηγήσει τα LED κατευθείαν.
3) Το δεύτερο τρανζίστορ του ανιχνευτή που οδηγεί το πιν 4 του 555 είναι άχρηστο και ακόμα κι έτσι είναι άχρηστη η αντίσταση σε σειρά με το συλλέκτη του.
4) Και το βασικότερο: Δεν υπάρχει αντίσταση pull down στο πιν 4 του 555.

xmaze
27-06-11, 21:04
1) Θέλει οπωσδήποτε αντίσταση σε σειρά με τη βάση του BC547 που οδηγείται από το 555.
2) Δεν χρειάζεσαι τρανζίστορ στην έξοδο του 555. Το 555 μπορεί να οδηγήσει τα LED κατευθείαν.
3) Το δεύτερο τρανζίστορ του ανιχνευτή που οδηγεί το πιν 4 του 555 είναι άχρηστο και ακόμα κι έτσι είναι άχρηστη η αντίσταση σε σειρά με το συλλέκτη του.
4) Και το βασικότερο: Δεν υπάρχει αντίσταση pull down στο πιν 4 του 555.

Φιλεππε το σχεδιο βασίστικε συ αυτο της σμαρτ-Κιτ http://www.smartkit.gr/index.php/isi-i/instruments/led-flasher-555-tester.html...
Τόσα πολλά λάθη έχει δηλαδή; ή δεν ειναι και τοσο σημαντικά;

minusplus
27-06-11, 21:36
Βάλε το 555 σε θήκη κ κάνε πειράματα.
Αν δε κάψεις δε θα μάθεις, αντίθετα θα αντιγράφεις κυκλώματα χρησιμοποιώντας στοιχεία που δε χρειάζονται και αποτελέσματα που δε μπορείς να αξιολογήσεις.
Άλλωστε η μυρωδιά του καμένου είναι φοβερή κ η χαρά της επιτυχίας Τρέεελα!!!

FILMAN
28-06-11, 13:09
Τί έγινε ρε παιδιά, άρχισε η Smart να θεωρείται αξιόπιστη; Ε, ναι, τόσα πολλά λάθη έχει...

FILMAN
28-06-11, 13:11
Και βλέποντας το κύκλωμα του κιτ βλέπω ότι εκεί τουλάχιστον τα τρανζίστορ είναι συνδεμένα σωστά. Ακόμα και στην αντιγραφή κάνεις λάθη;

xmaze
28-06-11, 20:58
Και βλέποντας το κύκλωμα του κιτ βλέπω ότι εκεί τουλάχιστον τα τρανζίστορ είναι συνδεμένα σωστά. Ακόμα και στην αντιγραφή κάνεις λάθη;

αν εννοείς το pnp που το συνδεσα λαθος το διορθωσα, σαν απορια, δεν δουλεουν τα τρανζιστορ οπως τα εχω συνδεσει;

ptisi110
29-06-11, 02:31
Το reset με το VCC παίρνουν από το Τ2. Το έβαλε για οικονομία της μπαταρίας ώστε το 555 να ενεργοποιείται μόνο όταν 'πιάσει' και ο ανιχνευτής.

FILMAN
29-06-11, 10:43
αν εννοείς το pnp που το συνδεσα λαθος το διορθωσα, σαν απορια, δεν δουλεουν τα τρανζιστορ οπως τα εχω συνδεσει;
Μπράβο. Το ΡΝΡ ήταν σωστά και το ΝΡΝ ήταν λάθος. Τώρα αν "διόρθωσες" το ΡΝΡ είναι λάθος και τα δύο. Όχι, δεν δουλεύουν έτσι όπως τα έχεις συνδέσει. Καίγονται.

FILMAN
29-06-11, 10:45
Το reset με το VCC παίρνουν από το Τ2. Το έβαλε για οικονομία της μπαταρίας ώστε το 555 να ενεργοποιείται μόνο όταν 'πιάσει' και ο ανιχνευτής.
Τώρα εγώ χτες γιατί είδα μόνο το reset να παίρνει από το τρανζίστορ; Anyway.

xmaze
29-06-11, 11:37
Μπράβο. Το ΡΝΡ ήταν σωστά και το ΝΡΝ ήταν λάθος. Τώρα αν "διόρθωσες" το ΡΝΡ είναι λάθος και τα δύο. Όχι, δεν δουλεύουν έτσι όπως τα έχεις συνδέσει. Καίγονται.
pnp-npn μπερδευτικα στα λογια μου.....το npn διορθωσα τελικά....μπορεις να μου δωσεις μια επιστιμονικη εξηγηση για την σωστη συνδεση των τρανζιστορ ωστε να μαθω κατι απο αυην την ιστορια;

tasosmos
29-06-11, 11:43
Δες εδω http://www.kpsec.freeuk.com/trancirc.htm , εχει πολυ συνοπτικα τα βασικα για χρηση τρανζιστορ.
Αν ψαξεις λιγο προφανως θα βρεις μερικες χιλιαδες παρομοια site...

FILMAN
29-06-11, 11:44
Μόνος σου θα το καταλάβεις. Για πες μου: Στο αρχικό κύκλωμα (πριν τη διόρθωση), όταν η έξοδος του 555 είναι λογικό 1, πόσο είναι το ρεύμα βάσης του BC547 που οδηγεί το ένα LED;

xmaze
02-07-11, 01:33
Μόνος σου θα το καταλάβεις. Για πες μου: Στο αρχικό κύκλωμα (πριν τη διόρθωση), όταν η έξοδος του 555 είναι λογικό 1, πόσο είναι το ρεύμα βάσης του BC547 που οδηγεί το ένα LED;
το 555 δίνει 200mA ...υποθετικά τόσο είναι το ρεύμα βάσης?

klik
02-07-11, 03:14
Δες το pdf (http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/fairchild/BC547.pdf) του BC547 τις χαρακτηριστικές Vce/Ic για διάφορα Ib για να καταλάβεις τι ρεύμα βάσης χρειάζεται το τρανζίστορ για να λειτουργήσει σαν διακόπτης (στον κόρο).

Και στο δικό σου σχέδιο και στο σχέδιο της smart kit, ενώ δίνεις την ίδια τάση στη βάση (όταν έχει λογικό 1 το 555), έχεις πολύ διαφορετικό Vbe λόγω άλλης τοπολογίας, οπότε πολύ διαφορετικό Ib και εκεί ξεκινά το πρόβλημα σου (και το ψήσιμο των bc547 και της εξόδου του 555).

xmaze
02-07-11, 13:37
Το καλυτερο που μπορω να σκεφτω είναι το εξής: Στην λαθος περιπτωση περνανε 200 mA απο την βαση και καταστρεφεται το τρανζιστορ, ισως και περρισοτερο ρευμα αλλα και τα 200 mA αρκουν για το bc547.

Στην σωστη περιπτωση το τρανζιστορ ειναι σε συνδεση πωλομενου εκπομπου αρα περνανε Ie=9v-0,7/330 ohm = 0.025 αρα δεν υπαρχει θεμα με τπ τρανζιστορ! Είμαι σωστός;

klik
02-07-11, 14:33
Αυτό που προσπαθείς να υπολογίσεις στο τελευταίο σου μήνυμα, είναι το Ic (το οποίο δεν είναι ο λόγος που θα καεί το τρανζίστορ) και έχεις ξεχάσει να υπολογίσεις το LED.
Χοντρικά είναι Ic = (9 - 0,7 - Vled) / R. (Λέω χοντρικά διότι ούτε το 0,7 ουτε το Vled είναι απόλυτο, έχουν μικρή διακύμανση με το ρεύμα)
To Ιe = Ic + Ib.

Βρήκες πόσο ρεύμα θα πρέπει να δώσεις στη βάση Ib για να οδηγήσεις το τρανζίστορ στον κόρο;

xmaze
02-07-11, 17:31
(
Αυτό που προσπαθείς να υπολογίσεις στο τελευταίο σου μήνυμα, είναι το Ic (το οποίο δεν είναι ο λόγος που θα καεί το τρανζίστορ) και έχεις ξεχάσει να υπολογίσεις το LED.
Χοντρικά είναι Ic = (9 - 0,7 - Vled) / R. (Λέω χοντρικά διότι ούτε το 0,7 ουτε το Vled είναι απόλυτο, έχουν μικρή διακύμανση με το ρεύμα)
To Ιe = Ic + Ib.

Βρήκες πόσο ρεύμα θα πρέπει να δώσεις στη βάση Ib για να οδηγήσεις το τρανζίστορ στον κόρο;


οταν ειναι πολωμενου εκπομπου ισχυει Ic=(hfe/hfe+1)*Ie=0.99*Ie οποτε το ρευμα βασης δεν επηρεαζει πανω απο 1% το ρευμα εκπομπου, δηλαδη το ρευμα εκπομπου ειναι ιδιο με το ρευμα συλλεκτη, με διαφορα κοντα στο 1%

klik
02-07-11, 20:11
Όταν το Ib είναι στα προβλεπόμενα όρια, πράγματι δεν επηρεάζει σημαντικά το Ie.
Εσύ δίνεις (ας πούμε) 200mA στη βάση και άλλα 20mA στο Ic, ε δεν είναι και 1% η διαφορά, μάλλον για 1000% μοιάζει.


Δες το pdf (http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/fairchild/BC547.pdf) του BC547 τις χαρακτηριστικές Vce/Ic για διάφορα Ib για να καταλάβεις τι ρεύμα βάσης χρειάζεται το τρανζίστορ για να λειτουργήσει σαν διακόπτης (στον κόρο)....
Ακόμα δεν απάντησες στην ερώτηση:


...Βρήκες πόσο ρεύμα θα πρέπει να δώσεις στη βάση Ib για να οδηγήσεις το τρανζίστορ στον κόρο;

ptisi110
02-07-11, 20:19
...Βρήκες πόσο ρεύμα θα πρέπει να δώσεις στη βάση Ib για να οδηγήσεις το τρανζίστορ στον κόρο;
Για να κρατηθεί χαμηλά η Vce, το Ib υπολογίζεται πρακτικά στο 1/10 του Ic.

xmaze
03-07-11, 17:03
Για να ειναι σε κορο πρεπει το ρευμα βασης για κερδος ρευματος 100 να ειναι το 1/100, οποτε με 25 mA ρευμα συλλεκτη-εκπομπου το ρευμα βασης θα πρεπει να ειναι 25/100.

klik
03-07-11, 22:43
Το ρεύμα που υπολόγισες, είναι αποδεκτό για ρεύμα βάσης, αλλά ίσως να μην φτάσει το τρανζίστορ σε κόρο (οπότε να έχει μικρό Vce και άρα μικρές απώλειες σε θερμότητα). Πάντως το ρεύμα βάσης είναι αρκετά μικρότερο από τα 200mA (που επιτρέπεται να δώσει το 555).

Στο pdf (http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/fairchild/BC547.pdf), στο "Figure 4. Base-Emitter Saturation Voltage
Collector-Emitter Saturation Voltage" έχει Vbe(sat) περίπου 0,7V και Vce(sat) 60mV (για Ιc=20mA).

Ο εμπειρικός κανόνας που είπε ο ptisi110 ισχύει.

Που ήθελα να καταλήξω και ξεκίνησα με το Ib:
Αν ο εκπομπός σου είναι συνδεδεμένος στο Ground και εσύ δώσεις 9V στη βάση, τότε το τρανζίστορ που περιμένει Vbe(sat) 0,7V δεν θα είναι καθόλου χαρούμενο.
Οπότε έχεις δύο επιλογές,
α) η βάζεις αντίσταση R = (9V - 0,7V) / 0,002mA = 4KΩ, αλλά και 3,7ΚΩ και 4,7ΚΩ θα παίξει χωρίς προβλήματα (δεν είναι τόσο κρίσιμη η τιμή).
β) η βάζεις το φορτίο σου στον εκπομπό (π.χ. όπως το smart kit), οπότε το φορτίο σου θα πάρει τάση 9V - Vce(sat) και το Vbe δεν θα ξεπεράσει το Vbe(sat) οπότε το τρανζίστορ θα επιζήσει.

υγ. όπως έχει αναφερθεί, τα τρανζίστορ δεν είναι απαραίτητα για το 555 για να οδηγήσεις LED.

ptisi110
03-07-11, 22:44
Εσύ το θες σε λειτουργία διακόπτη. Δες στο pdf του Klik την Figure 4 δίνει την Vce(sat) για ρεύματα συλλέκτη ενώ σου λέει πάνω πως το Ic = 10*Ib για την γραφική αυτή. Για να κρατήσεις την ισχύ που τρώει το τρανζίστορ χαμηλά πρέπει να μείνει η Vce χαμηλά αφού το ρεύμα φορτίου περνάει μέσα από το τρανζίστορ.

Edit: Klik :thumbup1: