PDA

Επιστροφή στο Forum : Μονοφασικο ΒΑΡΟΥΛΚΟ



electricalgian
24-06-11, 18:00
Μηπως γνωριζει κανεις πως συνδεσμολογουμε ενα μονοφασικο βαρουλκο για πανω κατω με χειριστηριο το οποιο εχει και εναν πυκνωτη 20mf

gcostas
24-06-11, 18:13
Καλησπέρα αγαπητέ
για την περιστροφή προς την μία πλευρά δίνουμε τάση στο ένα άκρο του πυκνωτή και στον κοινό κόμβο, για περιστροφή δίνουμε τάση στό άλλο άκρο του πυκνωτή και στον κοινό κόμβο. Άν δηλαδή υπάρουν οι κλέμες 1-2-3 και ο πυκνωτής είναι συνδεδεμένος στα 1 και 2 , την μία φορά δίνουμε φάση στο 1 ουδέτερο στο 3 για αλλαγή φοράς δίνουμε φάση στο 2 οδέτερο στο 3.
καλή ευκολία
Κώστας

electricalgian
24-06-11, 18:26
ο κινητηρας Φιλε Κωστα εχει 3 ακρα μαυρο- καφε-πρασινο.Μετρωντας μαυρο με καφε 22.5ωμ μαυρο με πρασινο το ιδιο εαν μετρησω πρασινο καφε μου δειχνει 44.7ωμ.Για πες μου που κανω την συνδεσμολογια και μαζι και τον πυκνωτη

GeorgeVita
24-06-11, 19:10
Είναι η παρακάτω συνδεσμολογία:

http://acomelectronics.com/GeorgeVita/various2/motorLR.jpg
G

electricalgian
24-06-11, 19:43
Είναι η παρακάτω συνδεσμολογία:

http://acomelectronics.com/GeorgeVita/various2/motorLR.jpg
G ξεχασα να αναφερω οτι διαθετοι και εναν διακοπτη που τον δουλευει για να κοβει ειτε οταν παει για τερμα επανω ειτε οταν παει για τερμα κατω κια προσπαθω να δω που θα τον συνδεσω

sv4lqcnik
24-06-11, 20:02
για πες μου παλικαρι μου α διακοπτης εχει τρια καλωδια πανωτου;;;

αν τυχων και δεν ελυσες τον γλοσωδετη σου στειλε πμ θα μπω παλι αργοτερα για να το δω αν παλι βοηθηθηκες καλοδουλευτο

electricalgian
24-06-11, 22:26
oντως ο διακοπτης ειναι απλος με κοινο στη μεση και βγαζει αλλα δυο ακρα δεξια αριστερα κρατας πατημενο προς την μια φορα και γεφυρωνη η μια πλευρα πατας προς την αλλη φορα και γεφυρωνη η αλλη πλευρα

sv4lqcnik
24-06-11, 23:02
αυτος ο τερματικος διακοπτης διακοπτει την μια φορα περιστροφης και ετοιμαζει την απομενη αν πατηθει ο διακοπτης στο ενα η στο αλο τερμα εχεις πολλες επιλογες να συνδεσεις την αλλαγη φορας περιστροφης 1- με κοινο διακοπτη οπως στο παραπανω σχεδιο που σοφα και σωστα σου εδωσε ο Γιωργος -2-- μια παραλαγη της παραπανω συνδεσης μπορεις να παρεμβαλεις και τον τερματικο διακοπτη αλλα για να κανεις δακοπη τροφοδωσιας πρεπει αντι για διακοπτη να χρησημοποιησεις μπουτον ουτοσωστε να σταματας ενδιαμεσα την λειτουργεια στο ανεβασμα η στο κατεβασμα και σε περιπτωση τερματισμου να μην συνεχιζει στο κατεβασμα η αντιστροφα ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ Ο ΤΕΡΜΑΤΙΚΟΣ ΔΙΑΚΟΠΤΗΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ να μενει δηλαδη στο σημειο που πατηθηκε και να γινεται η επαναφορα οταν ολοκληρωθει η κινηση που εχει αρχισει πανω η κατω

αλος τροπος ειναι η αυτοματοποιηση της συνδεση με χρηση ρελε τοτε η συνδεση ειναι λιγο ποιο περιπλοκη -
εδω θα μου επιτρεψεις να μεινω με ερωτηση απο ηλεκτρολογικα πως τα πας εχεις αγαθη σχεση η θεωριτικη;;;;;;;

για να ξερω οτι θα καταλαβαινομαστε σε οτι πουμε παρακατω χωρις παρεξηγηση παντα ,σκεψου πως θελεις να το δουλεψεις και ειμαστε εδω παλι να ολοκληρωσουμε την καθε αποφαση που θα παρεις

electricalgian
24-06-11, 23:29
αυτος ο τερματικος διακοπτης διακοπτει την μια φορα περιστροφης και ετοιμαζει την απομενη αν πατηθει ο διακοπτης στο ενα η στο αλο τερμα εχεις πολλες επιλογες να συνδεσεις την αλλαγη φορας περιστροφης 1- με κοινο διακοπτη οπως στο παραπανω σχεδιο που σοφα και σωστα σου εδωσε ο Γιωργος -2-- μια παραλαγη της παραπανω συνδεσης μπορεις να παρεμβαλεις και τον τερματικο διακοπτη αλλα για να κανεις δακοπη τροφοδωσιας πρεπει αντι για διακοπτη να χρησημοποιησεις μπουτον ουτοσωστε να σταματας ενδιαμεσα την λειτουργεια στο ανεβασμα η στο κατεβασμα και σε περιπτωση τερματισμου να μην συνεχιζει στο κατεβασμα η αντιστροφα ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ Ο ΤΕΡΜΑΤΙΚΟΣ ΔΙΑΚΟΠΤΗΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ να μενει δηλαδη στο σημειο που πατηθηκε και να γινεται η επαναφορα οταν ολοκληρωθει η κινηση που εχει αρχισει πανω η κατω

αλος τροπος ειναι η αυτοματοποιηση της συνδεση με χρηση ρελε τοτε η συνδεση ειναι λιγο ποιο περιπλοκη -
εδω θα μου επιτρεψεις να μεινω με ερωτηση απο ηλεκτρολογικα πως τα πας εχεις αγαθη σχεση η θεωριτικη;;;;;;;

για να ξερω οτι θα καταλαβαινομαστε σε οτι πουμε παρακατω χωρις παρεξηγηση παντα ,σκεψου πως θελεις να το δουλεψεις και ειμαστε εδω παλι να ολοκληρωσουμε την καθε αποφαση που θα παρεις καταρχην θελω να σου πω οτι αυτο το μπουτον που ειναι ασφαλεια για τερμα επανω η κατω εχει μονον δυο καλωδια,ενω εαν κατα την γνωμη μου ειχε τρια θα μπορουσα να το συνδεσω ειτε για τερμα επανω και το αλλο ακρο για τερμα κατω,ενω τωρα συνδεεται μονον προς μια φορα,και επισης θα ηθελα να κανεις ενα σχεδιο εαν μπορεις οχι φυσικα με ρελε αλλα αυτο το απλο με τις επαφες που εχει,και επισης εχω αρκετες γνωσεις ηλεκτρολογικες αλλα κοιτα που εχω κολλησει τωρα,ολα αυτα ειναι ξεσυνδεμενα και αρχισα να ψαχνομαι να βρω μια ακρη

sv4lqcnik
25-06-11, 03:52
αν δωσεις βαση στι ποιο πανω απαντησεις τω φιλων μας υπαρχουν αναλυτικα ολλα οσα σου εφτιαξα προχειρα παρακατω21373οι συνδεσεις γινωνται στο ιδιο μοτερ απλα εχω σχεδιασει την συνδεση δυο φορες για να καταλαβεις καλυτερα την συνδεσμολογια .

το ποιο πανω προχειρο σχεδιο ειναι με ενα απλο διακοπτη ΚΟΝΤΑ στο μοτερ που μπορεις πολυ απλα να κανεις την αλλαγη περιστροφης η ανεβασμα κατεβασμα.
αλλα το συστημα που δουλευε το βαρουλκο ειχε συστημα με ρελε και ο τερματικος διακοπτης που ειχε εκανε διακοπη την κεντρικη εντολη που πηγαινε απο τα μπουτον του χειριστηριου στο ρελε του πανω η του κατω που λογικα υπηρχε στο κουτι που λειπει απο το ολο συστημα και απλα ειχε τρια μπουτον- δυο για πανω η κατω και ενα στοπ - και αυτο γιατι δεν μπορεις με την λογικη να ταξιδευεις την φαση (παροχη του μοτερ) πανω απο τρια μετρα λογο πτωσης τασεως .αυτο αλωστε μαρτυραει και ο τερματικος που ειχε μονο δυο ακρα συνδεμενα εκοβε το κεντρικο ρελε

sv4lqcnik
25-06-11, 03:53
στις προηγουμενες απαντησεις υπαρχουν αναλυτικες οδηγειες αν δωσεις λιγη προσοχη .το ποιο πανω σχεδιο ειναι με ενα απλο διακοπτη ΚΟΝΤΑ στο μοτερ που μπορεις πολυ απλα να κανεις την αλλαγη περιστροφης η ανεβασμα κατεβασμα. αλλα το συστημα που δουλευε το βαρουλκο ειχε συστημα με ρελε και ο τερματικος διακοπτης που ειχε εκανε διακοπη την κεντρικη εντολη που πηγαινε απο τα μπουτον του χειριστηριου στο ρελε του πανω η του κατω που λογικα υπηρχε στο κουτι που λειπει απο το ολο συστημα και απλα ειχε τρια μπουτον- δυο για πανω η κατω και ενα στοπ - και αυτο γιατι δεν μπορεις με την λογικη να ταξιδευεις την φαση (παροχη του μοτερ) πανω απο τρια μετρα λογο πτωσης τασεως .αυτο αλωστε μαρτυραει και ο τερματικος που ειχε μονο δυο ακρα συνδεμενα εκοβε το κεντρικο ρελε

electricalgian
27-06-11, 14:55
αν δωσεις βαση στι ποιο πανω απαντησεις τω φιλων μας υπαρχουν αναλυτικα ολλα οσα σου εφτιαξα προχειρα παρακατω21373οι συνδεσεις γινωνται στο ιδιο μοτερ απλα εχω σχεδιασει την συνδεση δυο φορες για να καταλαβεις καλυτερα την συνδεσμολογια .

το ποιο πανω προχειρο σχεδιο ειναι με ενα απλο διακοπτη ΚΟΝΤΑ στο μοτερ που μπορεις πολυ απλα να κανεις την αλλαγη περιστροφης η ανεβασμα κατεβασμα.
αλλα το συστημα που δουλευε το βαρουλκο ειχε συστημα με ρελε και ο τερματικος διακοπτης που ειχε εκανε διακοπη την κεντρικη εντολη που πηγαινε απο τα μπουτον του χειριστηριου στο ρελε του πανω η του κατω που λογικα υπηρχε στο κουτι που λειπει απο το ολο συστημα και απλα ειχε τρια μπουτον- δυο για πανω η κατω και ενα στοπ - και αυτο γιατι δεν μπορεις με την λογικη να ταξιδευεις την φαση (παροχη του μοτερ) πανω απο τρια μετρα λογο πτωσης τασεως .αυτο αλωστε μαρτυραει και ο τερματικος που ειχε μονο δυο ακρα συνδεμενα εκοβε το κεντρικο ρελε

Καταρχας συγνωμη που αργησα να απαντησω,τελικα εκανα την συνδεσμολογια οπως μου την σχεδιασες και φυσικα ολα καλα. παντως ευχαριστω πολυ για την βοηθεια ολων εσας