PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια για κατασκευή ηλεκτροφόρου φράχτη



tsan1
25-06-11, 01:00
Λεβέντες ηλεκτρονικοί, αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει θέλω να κατασκευάσω έναν ηλεκτρικό φράχτη δεν ξέρω πως να φτιάξω το μηχάνημα να δουλεύει με 12ν DC μπαταρία και να δίνει όσο πιο πολλά volt γίνετε δεν ξέρω τι άλλο να περιγράψω..... φιλικά τσαν

leosedf
25-06-11, 01:44
Νίκο καλώς ήλθες, το θέμα σου έχει μετονομαστεί για να δίνει μια πιο σωστή περιγραφή στους χρήστες. Είναι όπως καταλαβαίνεις δύσκολο να καταλάβει κάποιος τι εννοείς ώστε να μπει και να βοηθήσει.
Όπως και να χει το θέμα το έχουμε ξανασυζητήσει εδώ μέσα και μπορείς να το βρεις με μια απλή αναζήτηση εδώ http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=40298&highlight=%E7%EB%E5%EA%F4%F1%EF%F6%FC%F1%EF%F2

Ν (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=40298&highlight=%E7%EB%E5%EA%F4%F1%EF%F6%FC%F1%EF%F2)α σημειώσω επίσης ότι οι ηλεκτροφόροι φράχτες δεν είναι πάντα η καλύτερη λύση καθώς και είναι αρκετά επικίνδυνοι και πρέπει να συνοδεύονται από αρκετές πινακίδες που προειδοποιούν ότι υπάρχει τέτοια εγκατάσταση. Γενικά είναι καλύτερα να αποφεύγουμε τέτοιες λύσεις για το καλό όλων, μην ξεχνάμε ότι συνήθως βρίσκονται σε εξωτερικό χώρο και μπορεί να προκαλέσει προβλήματα.

Δεν μας έχεις περιγράψει για ποιο λόγο ακριβώς χρειάζεσαι κάτι τέτοιο. Επίσης δεν υπάρχει κάτι τέτοιο όπως το "να δίνει όσο πιο πολλά volt γίνεται" διότι υπάρχουν και όρια.

picdev
25-06-11, 01:50
άμα το θες για άνθρωπο βαλε πανω απο 200 να εισαι σιγουρος

manolena
25-06-11, 01:52
άμα το θες για άνθρωπο βαλε πανω απο 200 να εισαι σιγουρος

Αστείο, πιστεύω... :lool::lool::lool::lool:

leosedf
25-06-11, 02:00
Κάτι που εσείς παίρνετε ως αστείο, κάποιος άλλος μπορεί να το πάρει σοβαρά και να δοκιμάσει λόγω άγνοιας κλπ. Παρακαλείσθε να μην προτείνετε τόσο επικίνδυνα πράγματα ούτε για αστείο αλλιώς αναγκαστικά πρέπει να γίνουν κλειδώματα και διαγραφές. Δεν παίζουμε με την ασφάλεια των ανθρώπων.

picdev
25-06-11, 02:04
πλακα εκανα , ξεχασα να βαλω το smile, τωρα αμα το θες για να σκοτωσει, ειναι πολυ απλο το κυκλωμα,δεν χρειαζεται να ρωτησεις το forum

manolena
25-06-11, 14:31
πλακα εκανα , ξεχασα να βαλω το smile, τωρα αμα το θες για να σκοτωσει, ειναι πολυ απλο το κυκλωμα,δεν χρειαζεται να ρωτησεις το forum

Υπάρχουν άσχημα προηγούμενα με τις συγκεκριμένες εφαρμογές, για αυτό είναι πολύ επικίνδυνο και ανεύθυνο να γίνονται προτάσεις για υλοποίηση τέτοιων κατασκευών εδώ. Στη Μ. Βρετανία, πριν αρκετά χρόνια, ένας ταλαίπωρος και απελπισμένος κάτοχος ΙΧ, έφτιαξε κάτι παρόμοιο για το αυτοκίνητό του. Αυτό υποτίθεται θα εμπόδιζε τον επίδοξο κλέφτη απο το να ανοίξει το αυτοκίνητο. Η κατάληξη ήταν να μείνει επι τόπου ο κλέφτης και ο ιδιοκτήτης να καταλήξει για ανθρωποκτονία απο πρόθεση με δόλο στη φυλακή. Αν υπάρχει η ανάγκη για τέτοιες εφαρμογές καλό είναι να απευθύνεστε σε επαγγελματίες που θα σας παρέχουν όλες τις απιτούμενες εγγυήσεις για την ασφάλεια τη δική σας και των άλλων.-

makoulis
25-06-11, 15:42
Δές εδώ (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=55563) εκεί που λέει για το 2n3055. Το έχω φτιάξει και όλα μία χαρά.. Αλλά δεν ξέρω με μπαταρία τι θα κάνει.

tsan1
28-06-11, 13:56
Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρων παιδιά, ξέχασα να σας πώ εκτός απο πολυάσχολος είμαι και ερασιτέχνης μελισσοκόμος την κατασκευή τη θέλω για να προστατέψω τα 20 αγαπημένα μελισσάκια μου οπως καταλαβαίνετε το χρειάζομαι για τις αρκούδες τωρα τα τελευταία χρόνια με την κατασκευεί της εγνατιας 0δου εχουν εγκλοβιστεί καποιες και περιφέρονται γύρω απο χωριά. Αγόρασα ένα μηχανημα δουλεύει με 9ν μπαταρία που κάνει 40 € καθε χρόνο σχεδον

tsan1
28-06-11, 14:17
το είδα το θέμα δεν έχει κατει ουσιαστικό, ευχαριστώ .Παντος ειναι για καλό σκοπό γιατί αν δεν απομακρίνουμε την αρκούδα με αυτον τον τρόπο μετά πρέπει κάποιος να την τουφεκίσει γιατί το ζώω απο λόγια δεν παιρνει......

tzitzikas
03-07-11, 09:43
Παντος ειναι για καλό σκοπό γιατί αν δεν απομακρίνουμε την αρκούδα με αυτον τον τρόπο μετά πρέπει κάποιος να την τουφεκίσει γιατί το ζώω απο λόγια δεν παιρνει......?????????????????????????????

pantelisyzfr1
03-07-11, 09:59
το είδα το θέμα δεν έχει κατει ουσιαστικό, ευχαριστώ .Παντος ειναι για καλό σκοπό γιατί αν δεν απομακρίνουμε την αρκούδα με αυτον τον τρόπο μετά πρέπει κάποιος να την τουφεκίσει γιατί το ζώω απο λόγια δεν παιρνει......


δηλαδή κάθισες της μίλησες και δεν σε άκουσε?