PDA

Επιστροφή στο Forum : Feedback από brush DC μοτέρ



kpap
30-06-11, 00:32
Τις τελευταίες μέρες ψάχνω μια λύση σε ένα πρόβλημα που έχω, αλλά δεν βγάζω εύκολα άκρη, οπότε αν έχει κανείς κάποια ιδέα ή λύση θα με βοηθούσε πολύ.

Το πρόβλημα είναι ότι οδηγώ με PWM ένα DC μοτέρ με καρβουνάκια (ένα μικρό μοτέρ οδοντοτεχνιτών 35000 RPM), αλλά θα ήθελα να μπορώ να παίρνω feedback για τις στροφές με τις οποίες γυρνάει ανα πάσα στιγμή. Το feedback δεν είναι απαραίτητο να είναι ακριβές, μια χοντρική εκτίμηση των στροφών θα αρκεί, απλά θέλω να μπορώ να έχω την πληροφορία αν κάποια στιγμή φρενάρει πολύ ή σταματήσει, ώστε η υπόλοιπη κατασκευή να αντιδρά ανάλογα.

Δυστυχώς δεν έχω τη δυνατότητα να βάλω κάποιο encoder ή κάτι παρόμοιο γιατί, όπως φαίνεται και στη φωτογραφία, παίρνει κατευθείαν το εργαλείο στο collet του.

21516

Η μόνη σκέψη που έχω κάνει μέχρι στιγμής είναι να μετράω το ρεύμα του αν υπερβεί κάποια τιμή.
Βρήκα επίσης αυτό εδώ: http://www.acroname.com/robotics/info/articles/back-emf/back-emf.html, το οποίο ίσως να μπορεί να προσφέρει κάποια λύση και το ψάχνω λιγάκι. Το πρόβλημα αυτής της λύσης είναι ότι το μοτέρ δεν μπορεί να δουλέψει σε πλήρη ισχύ, γιατί αναγκαστικά θα πρέπει να παύει να τροφοδοτείται για μικρά χρονικά διαστήματα για να γίνεται η μέτρηση.

Καμιά ιδέα;

FILMAN
30-06-11, 15:12
Μπορείς να μετράς την τάση στα άκρα του κατά τη διάρκεια της παύσης των παλμών PWM. Για να μπορείς να έχεις την ονομαστική απόδοση ισχύος θα πρέπει να ανεβάσεις την τάση τροφοδοσίας του κυκλώματος ώστε να μην απαιτείται 100% duty cycle στη μέγιστη ισχύ για να έχεις ακόμα κι εκεί χρόνο να μετράς.

kpap
30-06-11, 15:37
Φίλιππε, η αλήθεια είναι ότι μου πέρασε από το μυαλό, αλλά δεν ήξερα αν είναι εφαρμόσιμο στα 20KHz. Ούτε πως να το κάνω εξάλλου, αλλά αυτό είναι δευτερεύον. Κυρίως με απέτρεψε αυτό που γράφουν στη σελίδα που έβαλα πιο πάνω:


Finally, we see what the 3/4 speed case might look like when the motor is under load. Since the motor has a great deal of current developing a large induction in the windings when it is under load, the inductive spike is bigger and the stable Back-EMF region takes longer to achieve as this larger induction must be dumped from the windings first before the Back-EMF region stabilizes. Proper tuning of the latency before taking the measurement is important to minimize the measurement gap while allowing enough time for stable Back-EMF measurement.

Αυτό που είπες επίσης για την αύξηση της τάσης τροφοδοσίας μου δημιούργησε απορία. Πως μπορεί κανείς να υπολογίσει τα ασφαλή όρια για κάτι τέτοιο; Με το να μην ξεπεράσει τη μέση ονομαστική ισχύ ας πούμε; Για παράδειγμα, αν το μοτέρ δουλεύει στα 24V κανονικά, μπορείς να το τροφοδοτήσεις με 48V και 50% duty cycle;

FILMAN
30-06-11, 15:47
Αυτό που είπες επίσης για την αύξηση της τάσης τροφοδοσίας μου δημιούργησε απορία. Πως μπορεί κανείς να υπολογίσει τα ασφαλή όρια για κάτι τέτοιο; Με το να μην ξεπεράσει τη μέση ονομαστική ισχύ ας πούμε; Για παράδειγμα, αν το μοτέρ δουλεύει στα 24V κανονικά, μπορείς να το τροφοδοτήσεις με 48V και 50% duty cycle;
Ακριβώς.
Αν βάλεις ένα παλμογράφο στα άκρα του μοτέρ θα δεις αυτή τη μεταβλητή DC στάθμη που υπάρχει στο space των παλμών PWM και που είναι ανάλογη των στροφών. Με ένα κύκλωμα sample & hold μπορείς να την δειγματοληπτείς και να τη χρησιμοποιήσεις για να κάνεις σταθεροποίηση στροφών.

minusplus
30-06-11, 15:55
Κώστα τη μέτρηση τη θές για σταθεροποίηση/μέτρηση στροφών ή για προστασία του μοτέρ κ του υπόλοιπου κυκλώματος?

edit:Αν είναι για σταθεροποίηση/μέτρηση στροφών θα συμφωνήσω με το Φίλιππο να μετράς αναλογικά τη τάση στο διάστημα του λογικού "0", αν είναι για προστασία μετρά καλύτερα το ρεύμα.

Mihos
30-06-11, 16:31
Για brushed μοτέρ υπάρχει και μία άλλη μέθοδος, αλλά δεν την έχω εφαρμόσει ποτέ για να δω τα αποτελέσματα.

Μετράς τη συχνότητα των spikes που δημιουργούνται όταν γίνεται μεταγωγή ψήκτρας. Περνάς δηλαδή τη τάση του μοτέρ από ένα υψηπερατό φίλτρο και μετά έναν συγκριτική και στην έξοδο του συγκριτή παίρνεις παλμούς κάθε φορά που γίνεται μεταγωγή ψήκτρας. Αν πχ έχεις ένα διπολικό μοτέρ κάθε δύο παλμούς έχεις μία στροφή. Τώρα δεν ξέρω κατά πόσο αυτό μπορεί να συνδιαστεί και με PWM αφού με το PWM η τάση είναι έτσι κι αλλιώς "πεταχτούλα".

Δες και εδώ (http://en.wikipedia.org/wiki/Motor_controller#Transient_Counting).

FILMAN
30-06-11, 16:38
Για brushed μοτέρ υπάρχει και μία άλλη μέθοδος, αλλά δεν την έχω εφαρμόσει ποτέ για να δω τα αποτελέσματα.

Μετράς τη συχνότητα των spikes που δημιουργούνται όταν γίνεται μεταγωγή ψήκτρας. Περνάς δηλαδή τη τάση του μοτέρ από ένα υψηπερατό φίλτρο και μετά έναν συγκριτική και στην έξοδο του συγκριτή παίρνεις παλμούς κάθε φορά που γίνεται μεταγωγή ψήκτρας. Αν πχ έχεις ένα διπολικό μοτέρ κάθε δύο παλμούς έχεις μία στροφή. Τώρα δεν ξέρω κατά πόσο αυτό μπορεί να συνδιαστεί και με PWM αφού με το PWM η τάση είναι έτσι κι αλλιώς "πεταχτούλα".

Δες και εδώ (http://en.wikipedia.org/wiki/Motor_controller#Transient_Counting).
Πάντως το βρίσκω κι αυτό έξυπνο!

minusplus
30-06-11, 16:48
Μετράς τη συχνότητα των spikes που δημιουργούνται όταν γίνεται μεταγωγή ψήκτρας.
Μπορείς κ λίγο πιο "μπακαλίστικα" με μικροφωνάκι υψηλοπερατό.
Άλλη μια υπόθεση είναι, με μία δίοδο αντιπαράλληλα στο μοτέρ μπορεί να μπορείς να πάρεις το αναστρέφον ρεύμα στη διάρκεια του "0" (ίσως να είναι μετρήσιμο αναλογικά). Διορθώστε με αν κάνω λάθος.
Πολύ ενδιαφέρον θέμα...

kpap
30-06-11, 16:56
Κώστα τη μέτρηση τη θές για σταθεροποίηση/μέτρηση στροφών ή για προστασία του μοτέρ κ του υπόλοιπου κυκλώματος?

edit:Αν είναι για σταθεροποίηση/μέτρηση στροφών θα συμφωνήσω με το Φίλιππο να μετράς αναλογικά τη τάση στο διάστημα του λογικού "0", αν είναι για προστασία μετρά καλύτερα το ρεύμα.

Δημήτρη πρέπει μάλλον να εξηγήσω την κατασκευή καλύτερα ..

Η κατασκευή λοιπόν αφορά ένα πολύ μικρό cnc router. Στο πρόγραμμα που οδηγεί το cnc έχω τη δυνατότητα να κάνω emergency stop αν κάτι πάει στραβά, όπως και το κάνει μόνο του ήδη αν κάποιος άξονας περάσει κάποια όρια σφάλματος, π.χ.
Επειδή το μοτέρ για το οποίο μιλάμε - που οδηγεί το κοπτικό εργαλείο - είναι πολύ μικρής ροπής και ισχύος, θέλω να έχω μια επιπλέον ασφάλεια. Αν φρενάρει πολύ η σταματήσει λόγω υπερβολικού φορτίου να βγάζω το μηχάνημα σε emergency stop για να προστατέψω τα πάντα, μοτέρ, μηχανικό σύστημα (το οποίο θα ζοριστεί γιατί θα προσπαθεί να κινήσει ένα μοτέρ που δεν κόβει πια αλλά έχει φρακάρει κάπου), κοπτικό εργαλείο, το κομμάτι υπό κατεργασία κλπ.

Φίλιππε και Μιχάλη, θα βάλω το μοτέρ στον παλμογράφο να δω τι βλέπω και θα προσπαθήσω να καταλάβω λίγο καλύτερα το σκηνικό. Και επανέρχομαι.

Mihos
30-06-11, 17:20
Για τη συγκεκριμένη εφαρμογή πιστεύω ότι είναι αρκετό να μετράς το ρεύμα και να σταματάς τη λειτουργία μόλις το ρεύμα ξεπεράσει κάποιο προκαθορισμένο όριο...

kpap
01-07-11, 13:01
Μπορείς κ λίγο πιο "μπακαλίστικα" με μικροφωνάκι υψηλοπερατό.
Άλλη μια υπόθεση είναι, με μία δίοδο αντιπαράλληλα στο μοτέρ μπορεί να μπορείς να πάρεις το αναστρέφον ρεύμα στη διάρκεια του "0" (ίσως να είναι μετρήσιμο αναλογικά). Διορθώστε με αν κάνω λάθος.
Πολύ ενδιαφέρον θέμα...

Δημήτρη, μπορείς να τα κάνεις λίγο πιο λιανά αυτά; Τα ηλεκτρονικά μου είναι νηπιακά.

kpap
01-07-11, 13:07
Για brushed μοτέρ υπάρχει και μία άλλη μέθοδος, αλλά δεν την έχω εφαρμόσει ποτέ για να δω τα αποτελέσματα.

Μετράς τη συχνότητα των spikes που δημιουργούνται όταν γίνεται μεταγωγή ψήκτρας. Περνάς δηλαδή τη τάση του μοτέρ από ένα υψηπερατό φίλτρο και μετά έναν συγκριτική και στην έξοδο του συγκριτή παίρνεις παλμούς κάθε φορά που γίνεται μεταγωγή ψήκτρας. Αν πχ έχεις ένα διπολικό μοτέρ κάθε δύο παλμούς έχεις μία στροφή. Τώρα δεν ξέρω κατά πόσο αυτό μπορεί να συνδιαστεί και με PWM αφού με το PWM η τάση είναι έτσι κι αλλιώς "πεταχτούλα".

Δες και εδώ (http://en.wikipedia.org/wiki/Motor_controller#Transient_Counting).

Απ'αυτά που διαβάζω εδώ ..


At each commutation point, when the brush breaks contact with a commutation segment, the energy stored in the motor winding as a magnetic field causes an arc or voltage spike between the brush and the commutator segment. This occurs not only during normal commutation but also in situations where the brushes bounce on the rotating commutator.

.. καταλαβαίνω ότι θα υπάρχει πιθανό πρόβλημα όταν τα καρβουνάκια αρχίσουν να φθείρονται και πιθανώς να παίρνω λάθος μετρήσεις. Είναι σωστό το σκεπτικό;

Πάντως μου αρέσει πολύ σαν ιδέα.

minusplus
01-07-11, 14:10
Δημήτρη, μπορείς να τα κάνεις λίγο πιο λιανά αυτά; Τα ηλεκτρονικά μου είναι νηπιακά.
Αυτό με το μικροφωνάκι? Θα μπει σε ένα σημείο πολύ κοντά στο μοτέρ με μία μικρή ενίσχυση και ένα απλό υψηλοπερατό φίλτρο θα διαβάζεις/ακούς τη συχνότητα περιστροφής. Με ένα παλμογράφο θα δεις τι σε βολεύει και τι μπορείς να μετρήσεις καλύτερα συχνότητα ή ένταση. Όσο για αυτό με τη δίοδο πρέπει να το δοκιμάσω, για να μη σου λέω ανακρίβειες.
Η πλακέτα, τα σέρβο κτλ χρησιμοποιούν κοινή τροφοδοσία με το μοτεράκι σου δηλ ένα τροφοδοτικό για όλα?

kpap
01-07-11, 14:45
Η πλακέτα, τα σέρβο κτλ χρησιμοποιούν κοινή τροφοδοσία με το μοτεράκι σου δηλ ένα τροφοδοτικό για όλα?

Τα pwm drives όλων των μοτέρ (servos για τους άξονες και spinlde για το οποίο μιλάμε) από ένα τροφοδοτικό 24V και απομονωμένα με optocouplers από το υπόλοιπο σύστημα (μια κάρτα με ένα FPGA συνδεδεμένη στο pc, η οποία και στέλνει τα pwm).

minusplus
02-07-11, 21:44
Φίλε Κώστα, αυτό που χρειάζεσαι είναι ένα σύστημα χωρίς πολλά ηλεκτρονικά, γρήγορο και πάνω απ' όλα αξιόπιστο.
Μετά από σκέψη κατέληξα στην αρχή, δηλ ότι πιο απλό. Μια ασφάλεια βραδιάς στο spinlde και μία συνολική στο τροφοδοτικό σου.
Επέλεξε μια τιμή λίγο μεγαλύτερη από το μέγιστο ρεύμα. Έτσι θα είσαι σίγουρος ότι δε θα κάψεις τίποτα.

kpap
02-07-11, 22:32
Δημήτρη, δυστυχώς τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά. Η κατασκευή αφενός προορίζεται για πώληση (ελπίζω, κάποια στιγμή με το καλό και αν πάνε όλα καλά) οπότε πρέπει να έχει το απαιτούμενο επαγγελματικό touch, αφετέρου χρειάζομαι feedback ώστε να ειδοποιήσω το υπόλοιπο σύστημα να πάει σε emergency stop. Για να προστατευτούν τα υπόλοιπα μέρη κυρίως. Βέβαια το πιο πιθανό είναι απλά να σπάσει το κοπτικό σε τέτοια περίπτωση και να μην γίνει κάποιο μεγαλύτερο κακό, αλλά μου αρέσει οι κατασκευές μου να είναι όσο πιο καλά σχεδιασμένες μπορώ.

Το loop που ελέγχει το σύστημα τρέχει με περίοδο 1ms, οπότε είναι σχετικά γρήγορο και θα προλάβει ελπίζω να σταματήσει τα υπόλοιπα χωρίς να χυθεί αίμα. :001_smile:

Βέβαια αν δεν τα καταφέρω, στην τελική είναι και αυτό με την ασφάλεια μια λύση.

minusplus
02-07-11, 22:45
Ωραία οπότε συνεχίζουμε... πες μου λίγο πώς το φαντάζεσαι το feedback? Εννοώ η πληροφορία θα στέλνεται στο pc? Από μικροελεγκτές πώς τα πας?
Θα τη βρούμε την άκρη, αλλά το "επαγγελματικό touch" που λες θέλει οπωσδήποτε ασφάλεια.

kpap
02-07-11, 23:15
Το feedback στην ιδανική του μορφή θα ήταν ότι έχω και στα servo. Quadrature encoder (ή το ένα μόνο κανάλι για απαρίθμηση αφού το μοτέρ γυρίζει δεξιόστροφα μόνο).

Τα encoders των servo οδηγούνται στην κάρτα που λέω, η οποία μπορεί να μετρήσει με πολύ μεγάλη συχνότητα και δεν απασχολείται ο υπολογιστής με αυτό. Οι πληροφορίες διαβάζονται από την κάρτα με περίοδο 1ms, όπως είπα. Από κει και μετά το software αναλαμβάνει τα υπόλοιπα. Κάποια μέρη του τρέχουν με realtime scheduling, οπότε είναι πολύ σταθερό και αξιόπιστο.

Από μικροελεγκτές έχω ασχοληθεί λιγάκι με ένα arduino, αλλά λόγω ασχολίας με υπολογιστές πολλά χρόνια μπορώ να τα καταφέρω με οτιδήποτε, με τον απαιτούμενο χρόνο πάντα.

Ασφάλεια πρέπει να μπει κάπου, ούτως ή άλλως. Όχι για αυτή την περίπτωση όμως.

Πέρασε και μια άλλη σκέψη από το μυαλό μου, αλλά δεν ξέρω αν ευσταθεί. Κάποιος εξωτερικός αισθητήρας (hall; ) ο οποίος θα καταλαβαίνει ότι περνάει κοντά του μαγνητικό πεδίο, αφού ο ρότορας του μοτέρ είναι πολύ κοντά στο εξωτερικό πλαστικό περίβλημα.

minusplus
05-07-11, 10:11
Κώστα, νομίζω πως βρήκα λύση.
Για να πάρεις παλμούς απο το spinlde, αρκεί να τυλίξεις μερικές σπείρες γύρω του (εξωτερικά). Σε ενδιαφέρει αυτή η λύση?

spiroscfu
05-07-11, 11:09
Η ποιο απλή λύση νομίζω πως είναι με hall ic από την στιγμή που έχεις και δειγματοληψία ανά 1mS μπορείς να διαβάζεις έως και 1000 στροφές/δευτερόλεπτο με ακρίβεια.

minusplus
05-07-11, 11:28
Η ποιο απλή λύση νομίζω πως είναι με hall ic από την στιγμή που έχεις και δειγματοληψία ανά 1mS μπορείς να διαβάζεις έως και 1000 στροφές/δευτερόλεπτο με ακρίβεια.
Η λύση του hall ic φαίνεται να βγάζει πιο καθαρό ημίτονο. Δε ξέρω αν βολεύει το Κώστα (εμφανισιακά) γιατί έχει περισσότερο όγκο.
Απο την άλλη, ένα απλό πηνίο που του πρότεινα, είναι πιο διακριτικό κ με λίγο καθάρισμα στο σήμα έχει πολύ καλά αποτελέσματα. Το δοκίμασα χθες το βράδυ.

spiroscfu
05-07-11, 11:42
O hall sensor δεν βγάζει ημίτονο αλλά τετράγωνο.
Κώστα δες και αυτά http://content.honeywell.com/sensing/prodinfo/solidstate/technical/hallbook.pdf
http://www.simplemotor.com/hemotor.htm

medtech
05-07-11, 12:31
Καλημέρα και από έμενα …γιατί δεν φτιάχνεις ένα τροφοδοτικό με ρύθμιση ρεύματος τροφοδοτικό με over load που σε περιπτώσει που περάσει παραπάνω ρεύμα να κόβει την τάση και να στα ματαει το to MICROMOTOR . αν δεν κάνω λάθος αυτό είναι τύπου μαρατηον για οδοντοτεχνίτες αυτά επισκευάζω καθημερινά….

spiroscfu
05-07-11, 12:37
Γιατί αν κάνει overload με 3000rpm πλέον θα είναι αργά.

kpap
05-07-11, 14:11
Κώστα, νομίζω πως βρήκα λύση.
Για να πάρεις παλμούς απο το spinlde, αρκεί να τυλίξεις μερικές σπείρες γύρω του (εξωτερικά). Σε ενδιαφέρει αυτή η λύση?

Όλες τις λύσεις τις εξετάζω Δημήτρη. Δεν απορρίπτω τίποτα μέχρι να βρω την καλύτερη.


Η ποιο απλή λύση νομίζω πως είναι με hall ic από την στιγμή που έχεις και δειγματοληψία ανά 1mS μπορείς να διαβάζεις έως και 1000 στροφές/δευτερόλεπτο με ακρίβεια.

Η δειγματοληψία γίνεται με πολύ μεγαλύτερη συχνότητα. Στο software φτάνει ανά 1ms. Αλλά ακόμα και έτσι θα αρκούσε για το μοτέρ που είναι 35000 rpm.


Γιατί αν κάνει overload με 3000rpm πλέον θα είναι αργά.

Είναι 35000! Νάταν 3000 θάταν καλά.


Δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να δοκιμάσω ακόμα τίποτα από αυτά που έχουν προταθεί, γιατί έχει πέσει δουλειά. Πρέπει να προμηθευτώ ένα hall για να δοκιμάσω αυτό που λέμε να δω τι βγάζει, αν και δεν ξέρω τι έχει το μοτέρ μέσα από το πλαστικό περίβλημα και αν θα καταφέρω κάτι τελικά. Έχετε καμιά πρόταση για κάποιο που να το βρίσκω εύκολα στην Αθήνα;

Αν δουλεύει με κάποιο τέτοιο τρόπο δε με πειράζει ο αισθητήρας έξω από το μοτέρ, μιας και η βάση στην οποία θα στηριχτεί θα μπορεί να τον φιλοξενήσει εύκολα νομίζω. Και η βάση πέφτει ακριβώς έξω από το ρότορα.

minusplus
05-07-11, 15:47
Το δοκιμαστικό κύκλωμα είναι το παρακάτω. Λίγα λόγια…

Περίπου 30 σπείρες εξωτερικά του μοτέρ ή περισσότερες αρκούν για να δημιουργηθεί ένα σήμα από κυματομορφές κ αιχμές τάσης. Στην έξοδο του τρανζίστορ βγαίνει ένα αρκετά πιο καθαρό σήμα που οδηγείται από το συγκριτή. Στην έξοδο τελικά παίρνουμε ένα τετραγωνικό παλμό.
21644

kpap
05-07-11, 17:23
Ωραίος ο Δημήτρης. Τελεστικό βάζω ότι βρω μπροστά μου; Έχω μερικούς και κάθονται, δεν θυμάμαι τύπους τώρα όμως, μόλις πάω σπίτι θα κοιτάξω τι έχω.

Υποθέτω ότι αν τυλίξω μερικές σπείρες γύρω από το μοτέρ χωρίς το κύκλωμα θα δω κάτι ψιλά στον παλμογράφο, έτσι; Για μια αρχική δοκιμή.

minusplus
05-07-11, 20:44
Ωραίος ο Δημήτρης. Τελεστικό βάζω ότι βρω μπροστά μου; Έχω μερικούς και κάθονται, δεν θυμάμαι τύπους τώρα όμως, μόλις πάω σπίτι θα κοιτάξω τι έχω.

Υποθέτω ότι αν τυλίξω μερικές σπείρες γύρω από το μοτέρ χωρίς το κύκλωμα θα δω κάτι ψιλά στον παλμογράφο, έτσι; Για μια αρχική δοκιμή.
Έβαλα ένα 741 και BC547 για τρανζίστορ. Όλα τα στάδια μπορείς να τα δείς στο παλμογράφο. Για τη δοκιμή έβαλα ένα μικρό μοτεράκι που είχα, για το δικό σου ίσως χρειαστούν μερικές αλλαγές στους πυκνωτές επειδή είναι πολύστροφο. Η τελική έξοδος είναι πολύ καλύτερη απο ότι τη περίμενα κ σίγουρα μπορεί να βελτιωθεί κ άλλο. Δοκίμασε κ το hall sensor κ ότι θες εδώ είμαστε.

kpap
06-07-11, 11:32
Ελπίζω το σαββατοκύριακο να προλάβω να δω όλες τις επιλογές. Πρώτα πρώτα θέλω να δω αυτά που είπαν ο Φίλιππος και ο Μιχάλης, για να τα πάρω με μια σειρά.

Δημήτρη σ'ευχαριστώ πολύ για τους πειραματισμούς, όπως και όλους επίσης για τις λύσεις που πρότειναν.

Θα επανέλθω με νεότερα σύντομα ελπίζω.

kpap
14-07-11, 15:40
Τελικά κατάφερα μετά από αρκετές μέρες να ξεκινήσω τις δοκιμές.

Δοκίμασα τον τρόπο του Μιχάλη και με ένα απλό φίλτρο με πυκνωτή 2.2n και αντίσταση 1K παίρνω αυτό εδώ στον παλμογράφο.

21875

Μένει να βρω τρόπο να το καθαρίσω λιγάκι και να πάρω ένα παλμό σε κάθε μεταγωγή ψύκτρας, αλλά οι γνώσεις μου είναι πολύ περιορισμένες και θα μου πάρει λίγο χρόνο μέχρι να κατανοήσω πως θα το κάνω. Αν μπορείτε να με κατευθύνετε λιγάκι θα γλυτώσω αρκετό χρόνο.

Δοκίμασα μετά με ένα αισθητήρα hall και δεν βλέπω τίποτα στην έξοδό του, οπότε φαντάζομαι ότι ήταν λάθος σκέψη.

Επισης δοκίμασα με τον τρόπο του Δημήτρη, έφτιαξα το κύκλωμα σε ένα breadboard μέχρι το τρανζίστορ. Δεν πρόσθεσα τελεστικό, γιατί δεν έχω συμμετρικό τροφοδοτικό προς το παρόν. Στο συλλέκτη του τρανζίστορ παίρνω 1V και κάποιο μικρό θόρυβο. Δεν κατάφερα να πάρω κάποια κυματομορφή που να μου δείχνει κάτι. Σημειωτέον ότι δεν έβαλα pwm στην είσοδο, αλλά σταθερή τάση.

Το μόνο που βλέπω και το οποίο αλλάζει με τις στροφές του μοτέρ, είναι όταν συνδέσω σκέτο το πηνίο στον παλμογράφο. Παίρνω ένα παλμό που μου φαίνεται σαν παράσιτα από τα καρβουνάκια, γύρω στα 50mV πλάτος. Αν σας λέει κάτι, να βάλω εδώ μια εικόνα από τον παλμογράφο να μου πείτε αν φαίνεται σαν κάτι ωφέλιμο. Δεν ασχολήθηκα γιατί έχω κάποιο αποτέλεσμα από τη μέτρηση των αιχμών, οπότε θα στραφώ σε αυτή τη λύση.

minusplus
14-07-11, 16:40
Επ' ευκαιρίας, ένα σύντομο βίντεο του παλμού μετά το 741.

kpap
14-07-11, 16:45
Εγώ δυστυχώς Δημήτρη δεν κατάφερα τίποτα με το συγκεκριμένο τρόπο. Ίσως λόγω του δικού μου μοτέρ;

minusplus
14-07-11, 16:49
Μπορεί να φταίει κ το φίλτρο.
Τις αιχμές που παίρνεις στο παλμογράφο μπορείς να τις διαβάσεις?

kpap
14-07-11, 17:01
Τις αιχμές που έχω βάλει στο screenshot πιο πάνω; Φαντάζομαι ότι θα μπορώ σχετικά εύκολα να τις μετατρέψω σε τετραγωνικούς παλμούς, αλλά δεν ξέρω ακόμα τον τρόπο λόγω έλλειψης γνώσεων. Το ψάχνω.

street
14-07-11, 21:39
νομίζω οτι ο αισθητήρας hall που ανέφερες είναι το σωστότερο και μετά το πηνίο τυλιγμένο που λέει ο Δημήτρης , και αυτό είναι ενα είδος αισθητήρα , και ο hall έχει πολύ μικρο μέγεθος που όπως το έκοψα απ την φώτο το μοτερακι χωράει μέσα

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE%B9%CF%83%CE%B8%CE%B7%CF%84%CE%AE%CF%81%C E%B1%CF%82_Hall

μετά υπάρχουν και έτοιμες λύσεις στροφόμετρν τύπου πάνελ τα οποία μπορούν να πάρουν κατευθείαν το δείγμα του αισθητήρα και να βγάλουν εξόδους με ρελε αναλόγως το σετ ποιντ που το έχεις ρυθμίσει εσύ :001_smile: μερικά έχουν και σειριακή έξοδο ....

μια ελληνική εταιρία η παρακάτω ....
http://www.controltech.gr/products/metritis-strofon

και 2 ξενες ....
http://www.directindustry.com/prod/simex/counters-tachometers-37901-576579.html
http://www.accesscontrolsales.com/Monarch_act.htm

και φυσικά το ι μπει που θα γίνετε ο κακός χαμός απο αυτά .....

και παρακάτω ενα blog κάποιας εταιρίας που ασχολείται ακριβός με αυτό το πράγμα που ψάχνεις ψαξτο ολο το blog τους ...
http://gearmotorblog.wordpress.com/2010/11/30/sensorless-bldc-controls/

και η σελίδα τους ...
http://www.bodine-electric.com/

αυτά ....

kpap
14-07-11, 22:19
Δυστυχώς δεν κατάφερα τίποτα με το hall. Ίσως επειδή δεν ξέρω τι ακριβώς να κάνω ή κάνω κάτι λάθος. Θα ρίξω μια ματιά στα links που αναφέρεις.
Προς το παρόν παίρνω μια καλή μέτρηση από τις αιχμές που λέγαμε πιο πάνω και έχω προσανατολιστεί σε αυτό. Μελετάω τους τελεστικούς ενισχυτές αυτή τη στιγμή και διευρύνω τις γνώσεις μου. Όπως είπα και πριν, τα ηλεκτρονικά μου είναι φτωχά αλλά με λίγη μελέτη νομίζω θα πάρω κάποιο καλό αποτέλεσμα.

kpap
15-07-11, 09:49
Ψάχνοντας τα datasheets των τελεστικών που έχω στο συρτάρι, βρήκα αυτό εδώ το κύκλωμα, το οποίο νομίζω ότι κάνει ακριβώς αυτό που χρειάζεται για να πάρω ένα καθαρό παλμό με καλό πλάτος. Θα το δοκιμάσω ελπίζω μέσα στην ημέρα.

21907

FILMAN
15-07-11, 11:47
Γιατί δεν βάζεις ένα flip flop; Θα πάρεις μια ωραία τετραγωνική κυματομορφή με συχνότητα τη μισή από αυτή των αιχμών.

kpap
15-07-11, 13:39
Για πες λεπτομέρειες Φίλιππε ..

FILMAN
15-07-11, 13:46
Τι πλάτος έχουν οι αιχμές;

kpap
15-07-11, 14:40
Μια τυπική μεταγωγή ψύκτρας φαίνεται να είναι αυτή εδώ. Γύρω στα 10μs απ'ότι βλέπω.

21908

FILMAN
15-07-11, 14:57
Το 1V που λέει κάτω είναι όλη η οθόνη ή τί άλλο;

kpap
15-07-11, 15:07
1V είναι το τετραγωνάκι του πλέγματος.

FILMAN
15-07-11, 15:12
Τώρα είδα τα τετραγωνάκια, με χαμηλωμένη τη φωτεινότητα στο μόνιτορ δεν φαινόντουσαν...
Ωραία! Θέλεις ένα τρανζίστορ, ένα 555, και ένα φλιπ φλοπ!

kpap
15-07-11, 15:15
Θέλω και ένα σχηματικό! :biggrin:

Οκ, θα το ψάξω να δω τι μπορώ να καταλάβω και αν είναι σε ρωτάω. Αν μπορείς πες μόνο ενδεικτικά εξαρτήματα.