PDA

Επιστροφή στο Forum : κάηκε η θύρα pci-e της κάρτας γραφικών από η/υ



soulhealer
01-07-11, 16:39
παιδιά καλησπέρα σας,
έχω δύο η/υ όπου και στους δύο έχω το ίδιο πρόβλημα.. μου έχει καεί θύρα της κάρτας γραφικών και δεν μπορώ να δουλέψω..
η μητρική μου είναι: http://www.motherboard.cz/mb/jetway/PM9MS.htm.. μπορώ να συνδέσω με άλλον τρόπο την οθόνη για να δουλέψω
τον υπολογιστή ή πάει για πέταμα??? τις κάρτες γραφικών τις δοκίμασα σε άλλον υπολογιστή και δουλέυουν μια χαρά

ευχαριστώ..

tasosmos
01-07-11, 16:51
pci-e? Αφου δεν εχει τετοια θυρα η μητρικη!

Μηπως εννοεις οτι εχει καει η onboard vga? Τοτε μπορεις να βαλεις μια εξωτερικη agp καρτα γραφικων (αν βρεις καμια μτχ φτηνη...).

plouf
01-07-11, 17:12
στη συγκεκριμένη μητρική μπορεις να βάλεις είτε στην onboard .. είτε AGP καρτα (που μαλλον αυτή λες pci-e) είτε PCI ποιο παλιά κάρτα βέβαι.. (καμια μεταχειρισμένη ??) τίποτα δεν έπαιξε? ... μήπως απλα έιναι καμένη η οθόνη ?

είσαι σίγουρος οτι γενικά ξεκινάει ακούς το δίσκο κτλ να φορτώνουν ?

andrewsweet4
01-07-11, 17:24
μηπως αγορασες και πηγες να κουμπωσεις καρτα γραφικων PCI-e σε θυρα AGP? γιατι εχω την εντυπωση οτι ειναι περιπου ιδιες σε μηκος και μπορει να κουμπωνει η μια στην θυρα της αλλης. με την εσοχη που εχουν δεν ξερω τι παιζι μονο...

soulhealer
01-07-11, 19:09
όχι παιδιά.. ο υπολογιστής δούλευε με την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών.. αλλά όταν αυτή κάηκε μετά τεχνικός έβαλε κάρτα pci αλλά μετά από 2-3 χρόνια κάηκε και η θύρα γιατί έβαλα κάρτα και οθόνη σε άλλο υπολογιστή και δουλέυουν άψογα... άρα έχει καεί η θύρα pci... ακριβώς τα ίδια έχει και ο άλλος υπολογιστής... το λίνκ που έβαλα πιο πάνω είναι αυτό που γράφει επάνω η μητρική "PM9MS".. αυτό έβαλα στο google και φατσικά η μητρικές είναι ίδιες και θεώρηση πως είναι ίδιες.. όλα τα άλλα δουλεύουν και δίσκος και όλα..

agis68
01-07-11, 19:21
πολλα προβλήματα ακουω....Πράγμα που σημαίνει πως η μητρική ψάχνεται για τα σκουπίδια....πετα τη να σαι ήσυχος!!!

navar
01-07-11, 19:44
και ναί αλήθεια , γιατί δεν παίρνεις μια άλλη μητρική αφού όλα τα γύρω γύρω δουλέυουν μια χαρά ?

chip
01-07-11, 20:19
μηπος δεν έβαλε pci κάρτα και έβαλε agp? Αν ναι βγαλε την και κσαναβάλε την προσέχοντας να πατάει καλά στο agp. Οι παλαιές agp είχαν την τάση να βγαίνουν από την θέση τους.
(γι΄αυτό στις επόμενες έβαλαν το κλιπ που τις συγκρατεί στο μπροστά μέρος.

navar
01-07-11, 20:29
μηπος δεν έβαλε pci κάρτα και έβαλε agp?
αυτό είναι σιγουράκι , οι κάρτες PCI σταμάτησαν να κυκλοφορούν κάπου στα Pentium3 απο ένα σημείο και πέρα ήταν τραγικά αργή η απλή PCI για να υποστηρίξει τέτοιες κάρτες !
οπότε κατα πάσα πιθανότητα και κρίνωντας απο την χρονιά κατασκευής της μητρικής , χαλαρά μιλάμε για AGP

(εκτός και σν στο επισκευάζει κανένας αρχαιοκάπηλος που έχει καμία αρχαία PCI κρατημένη )

gcreator
01-07-11, 21:42
Αφου ρε παίδες το αναφέρει στο λινκ που έδωσε το παιδί στο πρώτο ποστ.......One AGP 4/8X Slot (1.5V Only)

Αρα πιθανόν να χάλασε η μητρική του...(χωρις βεβαια να μπορουμε να αποκλείσουμε τις μνήμες...)

Δοκίμασε και σε ένα άλλο pc τις μνήμες σου και αν είναι εντάξει τότε σίγουρα είναι η μητρική .......για ανακύκλωση.
Και ή παίρνεις κάποια μετ/σμενη ή το στέλνεις όλο το πακέτο για ανακύκλωση γιατί για καινούργια δεν συμφέρει....(http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.528356)

soulhealer
02-07-11, 06:28
όχι και μνήμες καλές.. ο υπολογιστής είχε πάρει ιούς.. και σε κάποιο restart απλά έσβησε η οθόνη και δεν ξαναάναψε ποτέ.. ύστερα δοκίμασα τα πάντα σε άλλον υπολογιστή και δουλέυουν (οθόνη, κάρτα γραφικών,μνήμες, σκληρό).. gcreator από eshop η μητρική είναι συμβατή με τον επεξεργαστή που έχω εγώ έτσι?? γιατί δεν παίζουν λεφτά για να αγοράσω νέο επεξεργαστή.. τον υπολογιστή τον θέλω να τον δουλεύω για το cnc που κατασκευάζω.. οπότε δεν έχω απαίτηση από τρομερές λειτουργίες..

stom
02-07-11, 07:03
Καηκε η onboard vga, εβαλες εξωτερικη και μετα απο καιρο καηκε και η εξωτερικη, αλλα ο υπολογιστης δουλευει ακομα....
Με τετοια τυχη, το λοτο ειναι ευκολοτερο να σου πεσει, παρα αυτο.
Οπως και ναχει, δεν εχει νοημα να παλευεις με τοσο παλιο hw.. Παρε ενα atom board με 60 ευρω, βαλε και μια μνημη 2gb και θα εισαι ΑΡΧΟΝΤΑΣ με πολυ λιγα λεφτα, ιδανικο για cnc.

selectronic
02-07-11, 07:28
Όχι ρε Θοδωρή, 65ευρώ για socket 478 μητρική? Έλεος…

Παίζει να βρείς DDR2 μνήμες? Έχω μία GigabyteGA-8I945GMFμαζί με P4/3GHzκαι την ψύκτρα της. VGAέχει την onboard, αν βρεις και κάπου έστω ένα σιμάκι μνήμη, είσαι άρχοντας. Πάρε και ένα τροφοδοτικό με 20ευρώ ( http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700161) γιατί κάτι δεν μου ακούγεται καλά με τόσες βλάβες και θα είναι πανάρχαιο.Αν την θες και πληρώνεις τα μεταφορικά του ταχυδρομείου, σου την στέλνω.
21568
http://cy.gigabyte.com/products/page/mb/ga-8i945gmf-rh/

selectronic
02-07-11, 07:42
Stom δεν το είχα δει το σχόλιό σου (έψαχνα την MB). Πολύ καλή λύση η ιδέα σου.


Επειδή δεν έχω ξανακούσει τέτοια περίπτωση (δύο VGA να καίγονται), κάτι μου βρομάει στην MB/PSU. Ποιος μου λέει ότι η MB δουλεύει καλά? Μνήμες και σκληρούς δοκίμασε σε άλλο μηχάνημα. Το ίδιο και για το PSU, ίσως να κάνει τίποτα τρελά και να ψήνει την μητρική… Για αυτό και λέω μιας και το κόστος ενός νέου είναι πολύ μικρό, ας πάρει ένα να έχει το κεφάλι του ήσυχο…

agis68
02-07-11, 15:17
εγω το ειπα απο την αρχη.....πετα τη!!!!!!!

KOKAR
02-07-11, 19:45
και ναί αλήθεια , γιατί δεν παίρνεις μια άλλη μητρική αφού όλα τα γύρω γύρω δουλέυουν μια χαρά ?

Κωνσταντίνε , motherboard με CPU 478 δεν νομιζω οτι μπορείς να βρει κανεις καινούργια....τωρα για μεταχειρισμένη ολο και κάτι θα υπάρχει αλλά αξίζει τον κόπο ?

navar
02-07-11, 23:02
Κωνσταντίνε , motherboard με CPU 478 δεν νομιζω οτι μπορείς να βρει κανεις καινούργια....τωρα για μεταχειρισμένη ολο και κάτι θα υπάρχει αλλά αξίζει τον κόπο ?
γεια σου ρε συνονόματε !!!!
καινούργια μητρική βρίσκεις σε stockατζίδικο , ή ακόμα και καινούργια με τιμή απο 50 εώς 60 πχ.http://www.dataworld.gr/shop/index.php?dispatch=products.view&product_id=6805
στο αν αξιζει ο κόπος , το μόνο σίγουρο είναι οτι όταν το πρότεινα δεν περίμενα να έχουν τόσα ευρώπουλα αυτές οι αρχαίες μητρικές !
πάντως μιας και το παλικάρι είπε για οικονομικά , θεωρώ φτηνότερη όλων την εξής λύση....
στο ελλάντα δραστηροποιούντε πολλές μεγάλες εταίρίες με φτηνά μεταχειρισμένα μηχανήματα που είναι εισαγωγής και επώνυμα.
ας πούμε άνετα βρίσκεις ενα
dell optiplex 270/280
Pentimum4 @ 2.6
512mb ram
80GB HDD
με τιμή που δεν ξεπερνάει το 50αρικο , ειδικά αν είναι full desktop και όχι SFF !

KOKAR
03-07-11, 21:25
μια λυση ειναι η alfanet http://www.alfanet.gr/productsnew.aspx?procatID=373
έχει οτι θέλεις

Leonardo
06-07-11, 16:05
Αν ψαξεις στο e-shop.gr ολο και κατι θα βρεις απο μεταχειρησμενα και σε καλη κατασταση!!
http://www.e-shop.gr/stockhouse.phtml

soulhealer
25-09-11, 16:32
γειά σας.. επιστρέφω στο θέμα μιας και μου χαρίστηκε μητρική η οποία δούλευε.. πήρα νέο τροφοδοτικό και κάρτα μνήμης αλλά όταν βάζω να ξεκινήσει το μηχάνημα, πάλι η οθόνη δεν δείχνει τπτ (no signal) και παρατηρώ πως αμέσως πέφτουν οι στροφές από ανεμιστηράκι επεξεργαστή.. Τι να φταίει??? η μητρική δεν κάνει ούτε μπιπ στο ξεκίνημα απλά δουλεύουν τα ανεμιστηράκια (μητρικής και τροφοδοτικού) με χαμηλή ταχύτητα..

soulhealer
30-09-11, 09:54
έχει τύχει σε κανέναν να μην ξεκινάει ο υπολογιστής του πέραν από θερμοκρασία?? τι άλλο μπορεί να φταίει σε μένα??

takisegio
30-09-11, 14:31
γειά σας.. επιστρέφω στο θέμα μιας και μου χαρίστηκε μητρική η οποία δούλευε.. πήρα νέο τροφοδοτικό και κάρτα μνήμης αλλά όταν βάζω να ξεκινήσει το μηχάνημα, πάλι η οθόνη δεν δείχνει τπτ (no signal) και παρατηρώ πως αμέσως πέφτουν οι στροφές από ανεμιστηράκι επεξεργαστή.. Τι να φταίει??? η μητρική δεν κάνει ούτε μπιπ στο ξεκίνημα απλά δουλεύουν τα ανεμιστηράκια (μητρικής και τροφοδοτικού) με χαμηλή ταχύτητα..

μαλον η μητρικη που σου εδωσαν εχει τελειωσει.η γνωμη μου κανε μια καινουργια συνθεση με μητρικη-επεξεργαστη-μνημη.ολα αυτα που κανεις θα σου τρωνε χρημα ,κοπο και υπολογιστη δεν θα εχεις

selectronic
30-09-11, 18:19
Η μητρική είναι από το παλιό μου PC και όταν έκανα αναβάθμιση την έβγαλα αλλά έπαιζε… Τώρα αν με τα 2 χρόνια αχρηστίας ή από την μεταφορά έπαθε κάτι, τι να πω…

Αποστόλης1
30-09-11, 22:42
Έλεγξε τη μπαταρία, κάνε ρησέτ και ξαναδοκίμασε.

soulhealer
02-10-11, 19:06
όντως γιάννη δεν βλέπω ούτε καμμένο πυκνωτή ούτε κάποια άλλη ανωμαλία στην πλακε΄τα που να δικαιολογεί την δυσλειτουργία.. Πάντως σε ευχαριστώ για όλα όσα έκανες..!! (Τελικά υπάρχουν ακόμα Άνθρωποι)..
Αποστόλη έκανα ρεσετ αλλά πάλι τπτ.. το τροφοδοτικό μειώνει στροφές αμέσως μετά την εκκίνηση και δεν μπαίνει κάν στην διαδικασία "μπιπ" μπας και καταλάβουμε τι έχει..Οπότε μάλλον θα πάω σε λύση Παναγιώτη.. Θα πάρω μητρική μάλλον με 40Ευρώ και επεξεργαστή του Γιάννη:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.528516

selectronic
02-10-11, 21:13
Θοδωρή σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και λυπάμαι ειλικρινά που δεν έγινε δουλειά… :saad::saad::saad:

soulhealer
12-02-12, 01:19
τελικά ύστερα από μια μητρική από ΚΟΚΑΡ έκοψα έραψα το κουτί του υπολογιστή και το αποτέλεσμα είναι αυτό
290752907629077

μου λείπει βέβαια σκληρός IDEγια να τον βάλω μπροστά, (είχα αλλά η μάνα μου τους πέταξε πριν κανα 2 μηνο) οπότε όταν βρω θα το κλείσω και θα στείλω τις τελειωτικές φωτό...!!!