PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτησεις για παλιο ηλεκτρολογικο πινακα.



audakias
04-07-11, 18:37
Εχω εναν υποπινακα πισω απο τα ρολογια ο οποιος ειναι αρκετα παλιος (25 χρονια). Βρηκα μια φωτο στο διαδυκτιο πως περιπου ειναι. http://img141.imageshack.us/img141/4383/dsc01887te5.jpg


Ανοιξα λοιπον να τον δω εσωτερικα και το ρευμα παει ως εξης:

Ερχεται η φαση στον μαυρο διακοπτη που κινειται δεξιοστροφα και αριστεροστροφα, μετα παει στην κυκλικη ασφαλεια, μετα σε εναν διακοπτη και μετα σε μια πριζα.

Μπορω να παρακαμψω τα παντα και να βαλω μια 25Α ασφαλεια και ουσιαστικα να ερχεται το ρευμα απευθειας στην ασφαλεια και μετα στην πριζα? η θελω και κατι αλλο?

navar
04-07-11, 18:41
θεωρητικά ναί !!!
ελπίζω να μήν μιλάμε για τον κεντρικό πίνακα τις οικείας !

Xarry
04-07-11, 18:41
Γιατι να το κανεις αυτο; Αν δεν εισαι ηλεκτρολογος (που απ' οτι καταλαβαινω δεν εισαι) μην βαλεις χερι. Μπορεις απλα να αφησεις κλειστο το διακοπτη.

selectronic
04-07-11, 18:49
Ο κάθε πίνακας πρέπει να έχει έναν «γενικό» πριν από όλα για να κόβεις όλον τον πίνακα. Στους σύγχρονους πίνακες υπάρχουν μικροαυτόματοι, που είναι διακόπτης και ασφάλεια μαζί ας πούμε.

Δεν νομίζω ότι μπορείς να αλλάξεις κάτι (αν δεν αλλάξεις όλον τον πίνακα). Γιατί θες να καταργήσεις τους διακόπτες? Μπορείς αντί για διακόπτης-ασφάλεια-διακόπτης να αντικαταστήσεις τα 2 τελευταία με έναν μικροαυτόματο, αλλά δεν βλεπω για ποιο λόγο.

audakias
04-07-11, 18:49
Δεν ειμαι ηλεκτρολογος αλλα εχω επαφη. Οχι φυσικα ειναι ενας υποπινακας που απλα βγαζει μια πριζα και επειδη ο διακοπτης ο παλιος εχει ψιλοκαει με τα χρονια, θελω για να μην εχω κανενα προβλημα στο μελλον να παρακαμψω την στρογγυλλη ασφαλεια, τον μαυρο διακοπτη και εναν ακομη διακοπτη ραγας σε μια καινουργια 25Α ασφαλεια που μετα να πηγαινει στη πριζα.

Xarry
04-07-11, 18:52
Γιατι δεν αλλαζεις τον διακοπτη τοτε;

selectronic
04-07-11, 18:54
Μιας και είπες ότι έχεις επαφή, τι θα ασφαλίσεις με την 25A ασφάλεια?

Hulk
04-07-11, 19:53
Τι καλώδια θα ασφαλίσεις με την 25A ασφάλεια? Πρέπει να είναι πολύ μεγάλη αυτή η πρίζα για να χωράει 6άρι καλώδιο!
Μιας και είπες ότι έχεις επαφή...
Οπως σωστα λεει ο Γιαννης, ο ασφαλειοδιακοπτης μπαινει στους πινακες για να προστατευει το καλωδιο και οχι το φορτιο που τροφοδοτει.
Οποτε θα κοιταξεις πρωτα στον υποπινακα τι διατομη εχει η παροχη, θα παρεις τα σωστα αμπερ που χρειαζεται και μπορεις μετα να καταργησεις
τους περιστροφικους διακοπτες. Ολα αυτα φυσικα αφου υπαρχει απο τον κυριο πινακα προστασια, αλλιως ξεχασε το.
Η ασφαλεια που λες η βιδωτη τυπου (φυσιγγη) πρεπει να υπαρχει για προστασια του ηλεκτρολογου, οταν παει να κανει μια επεμβαση καπου την βγαζει
ετσι ωστε να μην μπορει καποιος να σηκωσει την ασφαλεια κατα λαθος και υπαρξουν θυματα....

audakias
04-07-11, 20:10
οκ ενταξει, παρελειψα να πω πως δεν παει μονο στην πριζα αλλα και στην παροχη μιας αποθηκης που εχει δικο της πινακα. Αυτη τη στιγμη η ασφαλεια ειναι 35Α αλλα επειδη το καλωδιο ειναι 2,5 αρα 16Α ασφαλεια, προτιμησα να μειωσω απο τα 35Α στα 25Α την ασφαλεια που θα δινει στο 2.5αρι και στην πριζα. Θα μου πεις τωρα πως το καλυτερο ειναι να βαλω μια 16αρα στην αποθηκη και αλλη μια 16αρα στην πριζα, αλλα προσωρινα λεω να βαλω μια 25αρα που εχω μεχρι να αλλαξω τον πινακα.

εχει δυο 4αρια καλωδια για παροχη ο υποπινακας αποτι θυμαμαι!

selectronic
04-07-11, 20:12
Βασικά το σχόλιο αυτό μου βγήκε λίγο ειρωνικό και δεν υπήρχε λόγος, οπότε το άλλαξα λίγο…

Αλλά όλα τα παραπάνω ισχύουν, και το πιο σωστό το είπε ο xarry, άλλο να λες σε κάποιον να αλλάξει την αντίσταση στο πλυντήριο του και άλλο να βάζει χέρι στον πίνακα… Φίλε audakias αν δεν είσαι ηλεκτρολόγος καλύτερα να τον αφήσεις στην ησυχία του τον πίνακα. Έτσι κι αλλιώς δεν βλέπω τι θα κερδίσεις.

Τώρα βέβαια αν αυτή η περιγραφή είναι ακριβείς

Ερχεται η φαση στον μαυρο διακοπτη που κινειται δεξιοστροφα και αριστεροστροφα, μετα παει στην κυκλικη ασφαλεια, μετα σε εναν διακοπτη και μετα σε μια πριζα.και η ασφάλεια είναι 25A, έχεις πρόβλημα… Αν το καλώδιο προς την πρίζα είναι 1,5mm θα πρέπει να περνάει από 10A ασφάλεια και αν είναι 2,5mm από 16A. 25A μπορεί να είναι η γενική ασφάλεια του πίνακα, και από εκεί να τραβάς 1-2 γραμμές με τις ασφάλειές τους φυσικά.

selectronic
04-07-11, 20:22
Audakia πόσταρες ενώ έγραφα…

Με τα νέα δεδομένα λοιπόν τα 25A για τεσσάρι καλώδιο είναι πολύ κοντά στο όριο και τα 35A απίθανα (4mm αντέχει μέχρι 27A). Ή έχεις εξάρι καλώδιο ή κάτι δεν πάει καλά.

Το σωστό είναι: Γενικός διακόπτης -> Γενική ασφάλεια -> λοιπές ασφάλειες -> καλώδια. Δεν μπορείς να καταργήσεις την γενική ασφάλεια. Μετά από αυτήν θα αρχίσεις να παίρνεις τις διάφορες παροχές σου με δικές τους ασφάλειες.

Πχ μία ασφάλεια 10A με καλώδιο 1,5mm για φώς και απλή πρίζα, άλλη μία 16A για το 2,5mm καλώδιο κτλ.

audakias
04-07-11, 21:47
μην περιμενεις πολλα απο το 1985. Το καλωδιο που παει στην αποθηκη ειναι 2.5αρι και παει σε εναν πινακα που εχει κεντρικη ασφαλεια 40Α...καταλαβαινεις...

δηλαδη σκεψου πως ο υποπινακας παει σε εναν αλλο πινακα!!! Ουσιαστικα λοιπον θελω να ειμαι οσο το δυνατον σωστοτερος για την πριζα η οποια ειναι 16Α και για το 2.5αρι καλωδιο. Ισως το πιο σωστο θα ειναι να εχω μια κεντρικη ασφαλεια πανω απο 25A και επειτα να βαλω μια για την πριζα και μια για το καλωδιο.

selectronic
05-07-11, 06:58
Κοίτα ένα πρόχειρο σχέδιο για την πιο απλή συνδεσμολογία για δεύτερο πίνακα. Δεν είναι ότι καλύτερο αλλά είναι αρκετά ασφαλές. Σε μερικές περιπτώσεις και ειδικά όταν ο δεύτερος πίνακας είναι για εργαστήριο κτλ, βάζουν και ρελέ διαρροής αλλά δεν σε βλέπω να το τραβάς μέχρι εκεί…
21633

Το σχεδιάκι αυτό σου το δείχνω για να καταλάβεις ότι τον γενικό διακόπτη/ασφάλεια δεν τα πειράζουμε, μετά από εκεί βάζεις ασφάλειες και παίρνεις τις γραμμές σου. Σου σχεδιάζω την παροχή για την πρώτη ασφάλεια. Ομοίως παίρνεις και για τις άλλες δύο (φάση από ασφάλεια, ουδέτερο και γείωση από τις μπάρες).



δηλαδη σκεψου πως ο υποπινακας παει σε εναν αλλο πινακα!!!

Μα πόσους πίνακες έχει αυτό το σπίτι?:confused1:

selectronic
05-07-11, 07:05
...Ουσιαστικα λοιπον θελω να ειμαι οσο το δυνατον σωστοτερος...

Για να είσαι σωστότερος θα φροντίσεις να ασφαλίσεις τα καλώδια που φεύγουν από τον (δεύτερο) πίνακα. Δηλαδή το 1,5mm θα παίρνει από 6 ή 10A και το 2,5mm από 16A.

mrelectro
05-07-11, 08:41
Για να είσαι σωστότερος θα φροντίσεις να ασφαλίσεις τα καλώδια που φεύγουν από τον (δεύτερο) πίνακα. Δηλαδή το 1,5mm θα παίρνει από 6 ή 10A και το 2,5mm από 16A.

Και πολύ σωστός ο Γιάννης , αλλα για επίλογο.
Και πάντα για τους φίλους με "επαφή":
Προσοχή: Μεγάλη είναι η σοβαρότητα των κινδύνων από το ηλεκτρικό ρεύμα και ο τρόπος με τον οποίο επιδρά στον ανθρώπινο οργανισμό! Να είστε ιδιαίτερα προσεκτικοί και να παίρνετε όλα τα απαραίτητα μέτρα πρόληψης πριν ξεκινήσετε τις εργασίες σας σε υψηλή τάση!

selectronic
05-07-11, 08:54
Προσοχή: Μεγάλη είναι η σοβαρότητα των κινδύνων από το ηλεκτρικό ρεύμα και ο τρόπος με τον οποίο επιδρά στον ανθρώπινο οργανισμό! Να είστε ιδιαίτερα προσεκτικοί και να παίρνετε όλα τα απαραίτητα μέτρα πρόληψης πριν ξεκινήσετε τις εργασίες σας σε υψηλή τάση!

Συμφωνώ απόλυτα. Απλώς προσπαθώ να δείξω προς τον σωστό δρόμο.

Πάντως αφού πρόκειται για δεύτερο πίνακα μπορεί να τον κλείσει όλον από τον κεντρικό.

Επίσης θέλει μεγάλη προσοχή στο σωστό σφίξιμο των καλωδίων παντού, με τους σπινθηρισμούς παίρνουν φωτιά οι πίνακες…

audakias
05-07-11, 12:25
Εχει πεσει μπερδεμα μεγαλο!

Ουσιαστικα ειναι ενας υποπινακας στα ρολογια που δεν εχει καμια επαφη με το σπιτι αλλα υπαρχει με ολα τα αρχαια πραγματα που ειδες και μια πριζα. Υπαρχει λοιπον και μια αποθηκη η οποια παιρνει ρευμα απο αυτον τον πινακα, μεχρι σημερα απο την πριζα (σκεψου δλδ πως ενα 2,5αρι εχει πριζα στο τελος και ειναι κουμπωμενη στην πριζα του υποπινακα (ποσο μλκ ειναι αυτο??). Επειτα η αποθηκη εχει εναν πινακα, καινουργιο σχετικα, με μια 40Α αυτοματη, μετα μια 25Α και ρελε διαφυγης. Και μετα ολα τα αλλα! Οποτε σκεψου οτι ουσιαστικα τροφοδοτω την αποθηκη απο μια πριζα!!! αυτο θελω να αλλαξω ουσιαστικα καθως και να αναβαθμισω λιγο τον πινακα κατω. Αλλα πολλοι μου λετε την τηξεως να την αφησω, σαν γενικη γενικη!

mrelectro
05-07-11, 18:29
Συμφωνώ απόλυτα. Απλώς προσπαθώ να δείξω προς τον σωστό δρόμο.

Πάντως αφού πρόκειται για δεύτερο πίνακα μπορεί να τον κλείσει όλον από τον κεντρικό.

Επίσης θέλει μεγάλη προσοχή στο σωστό σφίξιμο των καλωδίων παντού, με τους σπινθηρισμούς παίρνουν φωτιά οι πίνακες…

[QUOTE=selectronic;446322]Κοίτα ένα πρόχειρο σχέδιο για την πιο απλή συνδεσμολογία για δεύτερο πίνακα. Δεν είναι ότι καλύτερο αλλά είναι αρκετά ασφαλές. Σε μερικές περιπτώσεις και ειδικά όταν ο δεύτερος πίνακας είναι για εργαστήριο κτλ, βάζουν και ρελέ διαρροής αλλά δεν σε βλέπω να το τραβάς μέχρι εκεί…
21633

Αυτό που έκανε ο συνάδελφος δεν σε βοηθάει ;

audakias
05-07-11, 18:34
Ναι βεβαια! Αυτο θα κανω τελικα!! Ευχαριστω!!

mrelectro
05-07-11, 18:43
Καλή επιτυχία Πάνο...και ΠΡΟΣΟΧΗ !!!!!!!