PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατασκευή τροφοδοτικού με μετασχηματιστή 270W



PCMan
05-07-11, 18:47
Καλησπέρα παιδιά.
Έχω έναν μετασχηματιστή του ο οποίου ο πυρήνας μπορεί να αντέξει μέχρι 270W.
Παλιότερα τροφοδοτούσε σποτ αλλά τώρα έχει καεί και θα τον ξανατυλίξω.

Θέλω να φτιάξω ένα τροφοδοτικό και να πάρω τα μέγιστα Α και V απο αυτόν τον μετασχηματιστή.
Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω πόσα V να τον κάνω να βγάζει.

Θέλω να βγάζει συμμετρική τροφοδοσία και να έχω έλεγχο Α και V.
Έιδα κάποια με το LM338K αλλά δεν είναι συμμετρικα και δεν έχω έλεγχο των Α.

Με ενδιαφέρει να μπορώ να ενώνω και τις 2 εξόδους και να παίρνω το σύνολο των V. Δηλαδή αν έχω -15/0/15, να μπορώ να μπορώ να πάρω 30V.

navar
05-07-11, 21:15
και όλα αυτά γίνονται χωρίς μεσαία λήψη ?

ikaros1978
05-07-11, 21:26
λες οτι εχει καει.επειδη συνηθεστερο ειναι να καιγεται το πρωτευον, το κοιταξες αυτο? Οσο για το συμμετρικο απλα θα τραβηξεις μια ενδιαμεση ληψη καθως θα τον τυλιγεις.Και αν το κανεις +-15V τοτε θα σου δινει 8-9 αμπερ

PCMan
06-07-11, 03:31
και όλα αυτά γίνονται χωρίς μεσαία λήψη ?
Θα έχει μεσαία λήψη ο μετασχηματιστής.

λες οτι εχει καει.επειδη συνηθεστερο ειναι να καιγεται το πρωτευον, το κοιταξες αυτο? Οσο για το συμμετρικο απλα θα τραβηξεις μια ενδιαμεση ληψη καθως θα τον τυλιγεις.Και αν το κανεις +-15V τοτε θα σου δινει 8-9 αμπερ
Ναι, και τα δύο λιωμένα ήταν...
Τα έχω ξυλώσει όλα και είναι έτοιμος να τυλιχτεί.

Δεν θέλω ένα απλό τροφοδοτικό. Θέλω ένα σταθεροποιημένο και να μπορώ να ελέγχω V και A.
Δεν είπα ότι θέλω απαραίτητα +/-15, ένα παράδειγμα ήταν. Μάλλον δεν σας έδωσα να καταλάβετε τι θέλω.

Θέλω να μπορώ να φορτίζω καμια μπαταρία(σπάνια), να οδηγήσω κανα μοτερ, να ανάψω καμια λάμπα, να μπορώ αν χρειαστεί να τροφοδοτήσω έναν ενισχυτή για δοκιμές... Γενικά πράγματα και απλά. Να μπορώ να τροφοδοτήσω κάτι βαρβάτο ή κάτι ευαίσθητο και γενικά να έχω πολλές επιλογές που χρειάζονται τα περισσότερα κυκλώματα...
Ποιά είναι η καλύτερη αναλογία V και Α?
Λιγότερα V και περισσότερα A η το αντίθετο?
Εσείς τι τροφοδοτικό θα προτιμούσατε για αυτες τις δουλειές?

Γίνεται με lm338 να έχω συμμετρική τροφοδοσία?

chip
06-07-11, 08:26
για να έχεις αρνητική τροφοδοσία θέλεις αρνητικό σταθεροποιητή (το LM338 είναι θετικός).
Mία λύση είναι να βάλεις στο μετασχηματιστή δύο εντελώς ανεξαρτητα τυλίγματα (ΟΧΙ μεσαια λήψη) και να φτιάξεις δύο ίδια τροφοδοτικά (δύο γέφυρες ανόρθωσης δύο πυκνωτές εξομάλυνσης κλπ) με Lm338. Την έξοδο + του ενός τροφοδοτικού θα την συνδέσης στο - του άλλου και αυτό θα είναι το κοινό σημείο 0. Το - του πρώτου θα είναι η αρνητική τάση και το το + του δεύτερου η θετική
Βέβαια δεν είναι και η ποιο όμορφη λύση...

PCMan
08-07-11, 02:58
Δηλαδή αντί να φτιάξω κοινό σημείο στον μετασχηματιστή, φτιάχνω μετα στο τροφοδοτικό με τα δύο πλέον lm.
Γιατί δεν είναι όμορφη λύση?
Αρνητικός σταθεροποιητής δεν υπάρχει όπως πχ στα Lm79xx?
Έχουμε κανένα τέτοιο κύκλωμα έτοιμο?

Πρέπει να τυλίξω τον μετασχηματιστή και ξαναρωτάω:
Ποιά είναι η καλύτερη αναλογία V και Α?
Λιγότερα V και περισσότερα A η το αντίθετο?
Εσείς τι τροφοδοτικό θα προτιμούσατε για αυτες τις δουλειές?

chip
08-07-11, 10:52
εγώ θα πρότεινα δύο ξεχωριστά τυλίγματα 2χ26V στα 5Α το καθένα.
Έτσι θα εκμεταλευτείς σχεδόν όλη την ισχύ του μετασχηματιστή (260W)
και όλη τη δυνατότητα σε ρεύμα και τάση για τα lm338.
Το τροφοδοτικό θα μπορεί έτσι να φτάνει περίπου τα +/- 30V.
Επειδή όμως το lm338 δεν μπορεί να καταναλώσει τόσο μεγάλη ισχύ αν χρειαστεί να δώσει πολύ ρεύμα σε χαμηλή τάση θα πρέπει κάθε τύλιγμα να έχει μεσαίες λήψεις στα 13V ή ακόμα καλύτερα δύο μεσαίες λήψεις ανά τύλιγμα στα 10V και στα 20V. Ανάλογα την τάση εξόδου που θα επιθυμείς κάποιο ή κάποια relay θα αλάζουν την λήψη που θα τροφοδοτεί το κάθε κύκλωμα Lm338.
Κατ' αρχήν ένα τέτοιο κύκλωμα κάνει σπατάλη σε γέφυρες και σε πτώση τάσης. Ύστερα νομίζω οτι δεν είναι οτι ποιο εύκολο να του προσθέσεις κύκλωμα tracking ώστε να μπορείς με ένα ποτενσιόμετρα να αλλάζεις και τις δύο τάσεις ταυτόχρονα.
Πάντως γενικά δεν μου πολυ αρέσει σαν τρόπος λειτουργίας αλλά πιστεύω οτι θα εργάζεται ικανοποιητικά.

BESTCHRISS
08-07-11, 12:14
εδω το κυκλωμα λεει οτι μπορουμε να βαλουμε αρνητικη τροφοδοσια στο lm338k δεν το εχω κανει δεν ξερω αν ειναι σωστο
http://www.eleccircuit.com/12v-12v-5a-regulated-power-supply-by-lm338/

BESTCHRISS
08-07-11, 12:25
και εδω αν θελεις να υπολογισεις τον μετασχηματιστη
http://www.sklaic.info/electronics/transformer/

moutoulos
09-07-11, 08:59
εδω το κυκλωμα λεει οτι μπορουμε να βαλουμε αρνητικη τροφοδοσια στο lm338k δεν το εχω κανει δεν ξερω αν ειναι σωστο
http://www.eleccircuit.com/12v-12v-5a-regulated-power-supply-by-lm338/

Δεν λέει οτι μπορούμε να βάλουμε αρνητική τροφοδοσία, απλά δείχνει αυτό που είπε ο chip παραπάνω (πόστ 5).
Είναι δυο ίδια τροφοδοτικά (12V), συνδεδεμένα σε σειρά. Βέβαια δεν παίρνουμε απο τα "άκρα" (24V), απλά
εκμεταλλευόμαστε και την μεσαία λήψη, και έχουμε συμμετρικό.

Νίκο, ρίξε και εδώ (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=57572&page=4) μια ματιά.