PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποκρατικοποιησεις - Φασμα συχνοτητων!!



tsakmaki
06-07-11, 22:42
Καλησπερα!!
Οταν λεμε οτι θα αποκρατικοποιηθει το φασμα συχνοτητων, εννοουμε οτι θα το πουλησουν ολοκληρο κανονικα? Δεν γνωριζω λεπτομερειες, μπορει να λεω και βλακειες τωρα, απλα ρωταω!
Γιατι αν πουληθει εξ'ολοκληρου τοτε, θα πουληθουν και τα fm και τα am. Και δηλαδη τοτε, οι συνθηκες θα γινουν οπως στη Γερμανια και σε αλλες Ευρωπαικες Χωρες? Δηλαδη αν ανοιγει καποιος ερασιτεχνης στην Ελλαδα στα fm η στα μεσαια, θα τον μαζευουν στο μισαωρο μεσα?
Συγνωμη, αν η ερωτηση μου ειναι ολιγον χαζη, αλλα αυτο εχω ακουσει οτι γινεται στη Γερμανια.
Τωρα θα μου πειτε, εδω δεν θα'χουμε να φαμε σε λιγο και καποιοι ηδη δεν εχουν, οι εκπομπες μας μαρανανε. Σιγουρα αυτο δεν θα ειναι τιποτα μπροστα στα πραγματικα προβληματα και ισως να γινομαι γραφικος και καποιους λεγοντας αυτο το πραγμα, αλλα οπως και να το κανουμε λιγο πολυ, θα ειναι μια πικρα για τους ερασιτεχνες του ραδιοφωνου (Εκτος και αν δωσουν ερασιτεχνικες αδειες :lool:).
Ευχαριστω πολυ!! Να'στε καλα!!

stom
07-07-11, 11:27
Ρωτας δλδ αν θα εφαρμοστουν οι νομοι? Γιατι και σημερα ετσι ειναι. Μαλλον μπερδευεις την ανεχεια με την αδυναμια εφαρμογης.
Και σημερα αμα θελουν να σε μαζεψουν στο μισαωρο μπορουν. Απλως σου δινουν χρονο να το καταλαβεις μονος σου....

tsakmaki
07-07-11, 11:55
Καλημερα!!
Φυσικα και το εχω καταλαβει πως υπαρχει καποια ανοχη. Αρκει να μην το παρακανει καποιος βεβαια. Ειδικα στην Αθηνα, οπου υπαρχουν σε 3 σημεια, συσκευες οι οποιες σκαναρουν επι 24ωρου το φασμα συχνοτητων, και καταλαβαινουν αμεσως μια παρανομη εκπομπη.
Απλα αυτο που θελω να ρωτησω, ειναι το αν θα πουληθει εξ'ολοκληρου το φασμα συχνοτητων, η ενα μερος του και σε περιπτωση που πουληθει ολοκληρο αν θα παψει να υπαρχει η παραμικρη ανοχη!
Ευχαριστω πολυ!

stom
07-07-11, 11:58
Η κουβεντα γινεται για συχνοτητες Non broadcast...
Το τι θα γινει με την ανοχη στις broadcast ειναι συναρτηση και πολλων αλλων παραγοντων.
Θα γινει ποτε το αναλογικο switch-off στην tv? Θα ξεκινησει το DAB στο ραδιοφωνο?
Αν γινουν αυτα, μπορει να αλλαξει και το καθεστος ανοχης...

Αλλα παλι το καθεστος ανοχης μπορει να αλλαξει αυριο το πρωι, πολι απλα γιατι ΕΤΣΙ... (ή να αλλαξει ΜΟΝΟ για ΣΕΝΑ..)