PDA

Επιστροφή στο Forum : βοηθεια για λεβητες



lefteris251
08-07-11, 15:37
Καλησπερα σε ολους λοιπον θελω να βαλω εναν καινουριο λεβητα με ξυλο διπλα στον πετρελαιου δεν θελω να τον ακυρωσω ομως. Θελω αν γινεται με τον ιδιο θερμαστατη πανω στο σπιτι αν μπορω να δινω ενολη να λειτουργει ειτε ο ενας ειτε ο αλλος πως μπορει να γινει αυτο? (φανταζομαι οτι θα βαλει καποια βανα ο υδραυλικος για να χωριζει τον εναν με τον αλλο) και 2ο θα χρειαστω 2 ηλεκτροβανες η με την υπαρχων μπορω να κανω την δουλεια μου. Ευχαριστω πολυ

stefanoszis
08-07-11, 16:36
ατομικοσ ειναι ο λεβητασ ή κοινοχρηστοσ?

lefteris251
08-07-11, 17:32
ναι συγνωμη το ξεχασα αυτο σε μονοκατοικια θα μπει ατομικος ειναι.

-nikos-
08-07-11, 18:10
Καλησπερα σε ολους λοιπον θελω να βαλω εναν καινουριο λεβητα με ξυλο διπλα στον πετρελαιου δεν θελω να τον ακυρωσω ομως. Θελω αν γινεται με τον ιδιο θερμαστατη πανω στο σπιτι αν μπορω να δινω ενολη να λειτουργει ειτε ο ενας ειτε ο αλλος πως μπορει να γινει αυτο? (φανταζομαι οτι θα βαλει καποια βανα ο υδραυλικος για να χωριζει τον εναν με τον αλλο) και 2ο θα χρειαστω 2 ηλεκτροβανες η με την υπαρχων μπορω να κανω την δουλεια μου. Ευχαριστω πολυ

ακριβως την ιδια εγκατασταση εχω και εγω
πεσμου λιγο για να σε βοηθησω,,η εγκατασταση σου ειναι ανοιχτου η κλειστου κυκλοματος[νερου] ??

sv4lqcnik
08-07-11, 18:26
λευτερη κανε μας ποιο λιανα το κυκλωμα αν μπορεις τι σωληνες εχει και που πανε ;; αν ειναι μονοκατικια ευκολα βρισκωνται . για να δουμε τι παιζει πρωτα , μετα μπορουμε να σου δωσουμε χιλιες και μια λυσεις στο θεμα που σε βασανιζει.

stom
08-07-11, 18:31
Λεβητα με ξυλα που να αναβει μονος του πρωτη φορά ακουω.
Αφου θα κατεβεις που θα κατεβεις να αναψεις το ξυλολεβητα, ε γυρνας και τις σχετικες βανες και τελος.

tzitzikas
08-07-11, 18:39
θες απο μια ηλεκτροβάνα σε κάθε προσαγωγή ζεστού νερού του κάθε λέβητα. αλλα δεν νομιζω οτι γινεται με ένα μόνο θερμοστάτη. ο θερμοστατης θα δινει εντολη
αλλά μπορεί να συνδεθεί με τον 1 καυστήρα μόνο. θες και 2ο θερμοστάτη και ανάλογα να επιλέγεις πιον λέβητα θα λειτουργήσεις χρησιμοποιώντας τον αντίστοιχο θερμοστάτη.

sv4lqcnik
08-07-11, 19:02
παναγιωτη λεβεντη μου γινεται ανετα να παντρεψεις ενα θερμοστατη για δυο λεβητες βαζωντας ρελε που σου καθαριζει την μπουγαδα ανετα αρκει να κοβεις την παροχη του ρευματος αναλογα απο τον καυστηρα που δεν θες να δουλεψει κατεβαινωντας στο λεβητοστασιο , αν ομως εχει προβλεψει και εχει αφησει παραπανω απο τρια καλωδια στον ηδη υπαρχοντα θερμοστατη γινεται η αλλαγη χωρις να παει στο λεβητοστασιο , γιαυτο λευτερη αν ξερεις ποσα καλωδια εχει ο θερμοστατης πεστο και εδω ειμαστε μην ντρεπεσε, πες μου αν ο θερμοστατης σου εχει και την λειτουργεια μποιλερ δηλλαδη τι θερμοστατη εχεις ποιο μοντελο τι μαρκα ιμιτ ζιμενς ολυμπια hanywell τι;;

-nikos-
08-07-11, 19:18
χρειαζεται δυο η τρεις θερμοστατες.
ο ενας ειναι επαφης και τοποθετηται στον λευητα των ξυλων-βιομαζας.
ο δευτερος ειναι αυτος που εχεις ηδη στον χωρο σου.
ο τριτος μπορει να ειναι χωρου αν εχουμε δυο οροφους η μεγαλη αποσταση απο τον δευτερο.
και οι τρεις συνδεωνται με ενα ρελε στον πινακα του λευητοστασιου ωστε οποιοσδηποτε δωσει εντολη
το ρελε να εκινησει τον κυκλοφωρητη.
τωρα η συνδεση του δευτερου λευητα ξυλων-βιομαζας μπορει να
γινει με δυο τροπους.
ο ενας ειναι ο κλασικος με βανες που εναλασουν τους δυο λευητες.
ο αλλος ειναι ο ηλεκτρομηχανηκος με ηλεκτροβανες που εναλασουν τους λευητες
συνδεωμενες σε θερμοστατες επαφης.
και υπαρχει ενας τριτος τυπος δικης μου επινοησης που ειναι ανωτερος των αλλων δυο.
αυτος ο τροπος συνδεσης γινεται με δυο κυκλοφωρητες
που τοποθετουνται αντικριστα ο ενας απο τον αλλον μαζι με δυο
βαλβιδες αντεπιστροφης με την καθε μια εμπρος απο τον καθε κυκλοφωρητη
οπου συνδεωνται και οι δυο σε ενα ταφ που συνεχιζει στην εγκατασταση.
εχει συμασια να τοποθετιθουν οι αντεπιστροφες αντικριστα η μια στην αλλη
οστε οταν εχουμε κινηση νερου απο την μια να πιεζεται η αλλη
αλλιως θα κυκλοφορουν τα νερα και στους δυο λευητες λογο της
απαγωγης μαζι με την πιεση των επιστρεφωμενων.
αυτη η εγγατασταση εχει μονο υπερ =
δεν χρειαζωνται ηλεκτροβανες.
δεν χρειαζεται να πηγενης τα μεσανυχτα[οταν σβυνουν τα ξυλα]να σκατζαρεις τους λευητες με χειροκινητες βανες.
πιο απλο συστημα αρα και πιο ευκολο στην συντηρηση και πιο φθινο και στην εγγατασταση και αντικατασταση.
ο δευτερος κυκλοφωρητης [των ξυλων]συνδεεται και στον ρελε και στον
επαφης θερμοστατη με κοινη ταση και κοινο ουδετερο [πανευκολο]
ο θερμοστατης επαφης ΔΕΝ συνεεται στο ρελε παρα μονο οι θερμοστατες χωρου.
τωρα αλλα θεματα ασφαλειας ειναι
τα εκτονοτικα
τα εξτρα εξαεριστιρακια [ο ξυλων βραζει συχνα]
και το ανοιχτο κυκλομα ειναι καθετα προτυμοτερο απο το κλειστο[θεμα ασφαλειας]

-
-
διαλεγεις και φτιαχνης.

sv4lqcnik
08-07-11, 19:36
μαστρονικολα καλα τα λες εσυ αλλα αν ειναι ομως ενας ολοκληρωμενος καυστηρας με υδροστατες κυκλοφορητη και χωρου καυσεως δεν χρειαζωνται τοσα πολλα σιμπραγκαλα με το συμπαθειο αλα ασ περιμαινουμε λιγο να μας πει τι εχει πρωτα απο θερμοστατη και επισης και μια συμπληρωματικη πληροφορια αν ο λεβητας ειναι κομπλε με υδροστατες (θερμοστατες ) κλπ κλπ και μετα θα γραψω και εγω εναν τροπο που χρησιμοποιω εδω και χρονια με απροσκοπτη λειτουργεια ως τοτε λιγη υπομονη

lefteris251
08-07-11, 22:39
φιλε νικο να σ πω την αληθεια δεν ξερω απο νερο τι παιζει θα ανεβασω μερικες φωτο απο την υπαρχον εγκατασταση και αν μπορω να βοηθησω περισσοτερο με μεγαλη ευχαριστηση...οσο για τα καλωδια ειναι 3*1,5mm L1, N, και επιστροφη ο θερμοστατης χώρου ειναι απλος της siemens (οπως φαινεται στην φωτο παρακατω) τον ξυλολεβητα δεν τον εχω αγορασει ακομα αλλα φανταζομαι θα εχει τους δικους του θερμοστατες επανω γτ εχει και μικρο βεντιλατερακι και ηλεκτρονικο πινακα. Φυσικα δεν υπαρχει λεβητας να αναβει μονος τ θα κατεβαινω εγω απλα φανταζομαι χρειαζαται ενας θερμοστατης χωρου να μην αναβει συνεχεια. Αναβαζω και τις φωτο αν χρειαστει καποια ακομα στοιχεια συγνωμη στην πορεια τα ανεβαζω :)

2174821749217502175121752

lefteris251
08-07-11, 22:41
21753217542175521756 ελπιζω να μπορειτε να καταλαβετε 5 πραγματα απο τις φωτο που ανεβασα για να σας βοηθησω κιολας :001_rolleyes:

sv4lqcnik
08-07-11, 23:18
αν παρουμε τα πραγματα με την λογικη ο ξυλολεβητα θα εχει τι δικο του κυκλωμα θερμοστατων πιστευω κατι αναλογο με τον καυστηρα πετρελειου για να δινει εντολη στο κυκλοφορητη τον δικο του για να κυκλοφορησει το νερο οταν αυτο θα ζεσταθει για να κανει τον κυκλο του . και λογικα θα εχει θερμοστατη . αν εχει καποια βαση η περιγραφη μου ενα ρελε με διπλη επαφη θα σε βοηθησει να μην τραβας καλωδια για δευτερο θερμοστατη αρκει να το πεις αυτο στον ηλεκτρολογο σου . το μονο που θα κανεις εσυ ειναι κατεβαινεις να ανοιγεις τον λεβητα που θελεις να δουλεψει . τον τροπο συνδεσης αυτον που σου προτεινω τον εχω κανει σε πολλες συνδεσεις -παντρεματα με ηδη υπαρχοντα λεβητα πετρελαιου και φυσικου αεριου με κοινο θερμοστατη . απο οτι ειδα ηλεκτροβανα δεν υπαρχει στο κυκλωμα της θερμανσης . αν υπαρχει η ευχερεια να περαστουν αλλα καλοδια στον θερμοστατη δηλαδη χρειαζεσαι αλο ενα επιπλεον καλωδιο για να γινει το κυκλωμα αυτοματοποιημενο με μια κεντρικη τριοδη ηλεκτροβανα που θα σου επιτρεπει να αλλαζεις το κυκλωμα θερμανσης απο το σπιτη με την μονη προυποθεση της αντικαταστασης του θερμοστατη με αλον να διαθετει διακοπτη για ενεργοποιηση μποιλερ και μετα ειναι στη ευχερεια του ηλεκτρολογου να συνδεσει τον αυτοματισμο αυτο και εσυ να αναβεις μονο τον ξυλολεβητα .εδω στην περιοχη εχω κανει τετοιουςς αυτοματισμους γιαυτο σου το προτεινω δηλαδη το ολο θεμα ειναι υλοποιησιμο δεν ειναι μονο ιδεα . αν παλι δεν θελεις να μπλεξεις με τριοδες και λοιπα αντικειμενα τοτε ασε το ολο θεμα μονο τον κοινο θερμοστατη και να ανοιγοκλεινεις μαζι με τον οποιον λεβητα θελεις και τις αντιστοιχες βανες χειροκινητα η επιλογη δικη σου

lefteris251
09-07-11, 16:31
σας ευχαριστω παρα πολυ ολους σας για την συμμετοχη και την βοηθεια.