PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιλογή laptop - βοήθεια!



Tolaras
09-07-11, 02:03
Καλημέρα!

Είμαι σε φάση αναζήτησης laptop, αλλά μπορώ να πω πως έχω μπερδευτεί λίγο!
Για καλύτερες μάρκες (κυρίως από άποψη διαχείρισης θερμότητας - μην καεί τίποτα!) μου έχουν προτείνει Toshiba και Samsung.

Είμαι ανάμεσα στα παρακάτω πέντε:

Samsung:
1.299€ http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Notebook/Laptop/Samsung-RF711-S02GR-BA69-00781C.htm
(http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Notebook/Laptop/Samsung-RF711-S02GR-BA69-00781C.htm)1.250€ http://www.e-technoshop.gr/index.php?target=products&product_id=34862&page=full_list

(http://www.e-technoshop.gr/index.php?target=products&product_id=34862&page=full_list)Toshiba:
989€ http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.904560
1.249€ http://de.computers.toshiba-europe.com/innovation/product/Satellite-P500-1JJ/1101092/toshibaShop/false/
1.375€ http://www.ideal.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=872&Itemid=762

(http://www.ideal.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=872&Itemid=762)Θέλω το μηχάνημα να είναι δυνατό (να τρέχει πχ Virtual Machine και MatLab ταυτόχρονα άνετα) αλλά και αξιόπιστο.. Μην ψάχνω πάλι του χρόνου! :001_tt2:

Οποιαδήποτε γνώμη ευπρόσδεκτη!!!
Ευχαριστώ!!

leosedf
09-07-11, 12:45
Εγώ προσωπικά θα απέφευγα samsung και ίσως toshiba, παλιότερα είχε καλύτερα μηχανήματα.
Θα προτιμούσα IBM-Lenovo η HP, μιας και διαθέτεις χρήματα για αγορά ρίξε μια ματιά στα μοντέλα τους.

navar
09-07-11, 13:31
Εγώ προσωπικά θα απέφευγα samsung και ίσως toshiba, παλιότερα είχε καλύτερα μηχανήματα.
Θα προτιμούσα IBM-Lenovo η HP, μιας και διαθέτεις χρήματα για αγορά ρίξε μια ματιά στα μοντέλα τους.
ως ένα σημείο καλά το πήγατε κύριε Συντονιστά !
θα προσυπογράψω τα IBM-Lenovo (άλλωστε ίδια είναι αυτά τα δύο, το brand name αλλαζει και η ποιότητα πλαστικών συνύθως )
αλλα ΟΧΙ HP , , γιατί να πάρει HP ? για να μήν προλαβαίνει τα reflow ?

επίσης όσα toshiba έχουν πέσει στα χέρια μου δεν εμφάνισαν κανένα πρόβλημα ,hardware ! τα συνιστώ !

leosedf
09-07-11, 13:35
Αν πάρει pavillion ναι σίγουρα θα του βγει άχρηστο, στα probooks τα πάει καλά όμως, Αρκετές εταιρίες είχαν προβλήματα με αυτό.
Αυτό συνήθως προκαλείται από το γεγονός ότι οι πελάτες ζητούν μεγάλα μηχανήματα με δυνατές κάρτες κλπ.
Το δικό μου HP δουλεύει σε οποιοδήποτε περιβάλλον μπορείς να σκεφτείς και δεν με έχει εγκαταλείψει ποτέ (βροχές, χιόνια, ζέστη κλπ)

navar
09-07-11, 13:45
και το δικό μου πρώτο laptop στα 667 celeron έχει κλείσει 10ετία και ακόμα δουλέυει άψογα με XP
απλά στις midle budget σειρές (pavilion) γίνεται ο κακός χαμός !!!
αααααααα τώρα θυμήθηκα , έχω δεί και ενα toshiba πριν κανα 6μηνο που σώθηκε με reflow (με πιστολάκι που είναι για μεμβράνες)..
δεν ξέρω αν δουλέυει ακόμα , πάντως οτι δεν με πείρε τήλ ακόμα να με ξεχέσει , είναι καλό σημάδι !

vivident
10-07-11, 05:55
Εγω θα προτεινα κατι σε Acer.
Στα 1200-1300 βρισκεις δυνατο μηχανημα και μετα απο αυτα που εχω δει στου φιλου μου(ο μεγαλυτερος βανδαλος λαπτοπ στον κοσμο)
πιστευω οτι δεν παθαινουν τιποτα.Σκυλια ειναι τα ατιμα.

Tolaras
10-07-11, 21:11
Ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις!

Συνοψίζοντας τα παραπάνω, έχουμε:

IBM: +2
HP: 0
Toshiba: +1
Acer: +1

Το θέμα είναι ότι ΙΒΜ-lenovo με >17 ίντσες οθόνη δεν βρήκα. Άρα απορρίπτεται..

Δύσκολη η επιλογή μου φαίνεται! :confused1: :confused1:

Αν έπρεπε να επιλέξετε ένα από τα 5 που έχω στην αρχή, ποιο θα ήταν το τυχερό;

leosedf
10-07-11, 21:31
HP 0? από πού προέκυψε αυτό? θεωρητικά έχει ήδη 2 βαθμούς.
anyway πάρε οτιδήποτε σου αρέσει, έτσι κι αλλιώς γι αυτό είμαστε εδώ αν χαλάσει, τα μέλη εδώ κλέφτες θα γίνουν?
Κατέγραψε τα μοντέλα που σου γυάλισαν και μετά ένα ένα ψάξε στο google για προβλήματα, αν κάτι εμφανίζεται να έχει προβλήματα ξέγραψε το, μετά προχώρα στην αγορά.

Tolaras
10-07-11, 22:00
Η hp έχει 0 γιατί ενώ πήρε +1 στο δεύτερο ποστ, μετά έφαγε -1 από τον navar :001_smile:

Μάλλον έτσι θα καταλήξω.. Απλά ήθελα κυρίως να ακούσω γνώμες βασισμένες σε προσωπικές εμπειρίες για να μην παιδεύομαι πολύ στο μέλλον...

takisegio
10-07-11, 22:38
οτι παρεις οχι απο eshop γιατι πεφτει λουκετο και μπορει να μην εχεις εγγυηση.η γνωμη ειναι να παιξεις σε toshiba και ΗΡ

badsak
11-07-11, 00:53
Τα τελευταία 2 χρόνια ασχολούμαι αρκετά με επισκευές σε λάπτοπ με μητρικές και κάρτες γραφικών κτλ.
Να αναφέρω μερικά πράγματα για τα λάπτοπ που μερικοί ίσως να γνωρίζουν.
Πρώτα από όλα το 90% από τα λάπτοπ κατασκευάζεται όχι από τις γνωστές εταιρίες που φέρουν το όνομα τους πχ HP acer toshiba sony-vaio κτλπ
αλλά από 5-6 εργοστάσια που βγάζουν φασόν παραγωγή και σχεδιασμό για όλους τους παραπάνω κατασκευαστές. Μερικά εργοστάσια από αυτά που θυμάμαι πρόχειρα είναι οι hannstar compal clevo και μερικά ακόμη και όλα από τα βάθη τις Κίνας. Άρα ένα υπερτιμημένο SONY με ένα υποτιμημένο ACER (σαν όνομα)είναι πολύ πιθανόν να φτιάχτηκαν στο ίδιο εργοστάσιο από τους ίδιους σχεδιαστές εργάτες και μηχανήματα. Άρα το θέμα μάρκα είναι σχετικό και μάλλον μύθος. Πιστεύω ότι είναι καθαρά θέμα παρτίδας.
πχ η HP ένας από τους ποιο αξιόπιστους κατασκευαστές κατέστρεψε το όνομα τις με τις σειρές dv-6000 dv-9000 χάρις στα γνωστά προβληματικά GPU και γενικά τα chipset τις nvidia. Όπως και πολλές άλλες μάρκες με τα εν λόγο chip. Οι κατασκευαστές που προτίμησαν διαφορετικά chip και gpu όπως πχ τα ATI στάθηκαν ποιο τυχεροί και αμέσως θεωρήθηκαν ποιο αξιόπιστοι.
Εγώ θα αναφέρω ποια είναι αυτά που χαλάν ποιο συχνά σύμφωνα με αυτά που έχουν έρθει στα χέρια μου για επισκευές αλλά νομίζω πως η επιλογή σου πρέπει να βασίζεται κυρίως στο ποιο λάπτοπ έχει την μεγαλύτερη εγγύηση γιατί αν λήξει η εγγύηση κλάφτα ....
Από τα γνωστά και εμπορικά λάπτοπ το νούμερο ένα στις βλάβες είναι τα fujitsu siemens ακολουθεί η HP με μικρή διαφορά και μετά τα acer και τέλος τα toshiba.
βέβαια και αυτό είναι σχετικό γιατί η acer έχει τις περισσότερες πωλήσεις και τα πάει αρκετά καλά (σημαντικά λιγότερες βλάβες) σε σχέση με εταιρίες που έχουν αισθητά χαμηλότερες πωλήσεις και θεωρούνται ποιο αξιόπιστες.

leosedf
11-07-11, 16:27
Ξέχασες την Inventec (HP) και την Quanta (dell) που είναι απο μεγαλύτερους.
Επίσης αν ψάχνεις για σχέδια μητρικής, αντί να ψάχνεις schematics της HP μπορείς να ψάξεις π.χ. για inventec και σίγουρα κάτι θα βρείς.

Tolaras
11-07-11, 20:53
@takisegio: Εννοείς όχι από το e-shop.gr ή γενικά από όχι από ηλεκτρονικά μαγαζιά;

@badsak: Πολύ κατατοπιστικό το μήνυμά σου! Ευχαριστώ πολύ! Άρα σύμφωνα με τα λεγόμενά σου, ενισχύουμε την toshiba. Κατά τη γνώμη μου, έχει την καλύτερη εγγύηση!

@leosedf: Δεν κατάλαβα και πολύ το τελευταίο post! χαχαχα Τι ακριβώς εννοείς; :confused1:

briko
11-07-11, 21:50
@takisegio: ενισχύουμε την toshiba. Κατά τη γνώμη μου, έχει την καλύτερη εγγύηση!

; :confused1:
μήπως κάνεις κάποιο λάθος .
ρώτησες για dell . ?
on site εγγύηση (στο σπίτι σου μέσα σε 2 ημέρες )
μακραν πολυ μακραν η καλυτερη καλυψη.

badsak
11-07-11, 22:38
Ξέχασες την Inventec (HP) και την Quanta (dell) που είναι απο μεγαλύτερους.
Επίσης αν ψάχνεις για σχέδια μητρικής, αντί να ψάχνεις schematics της HP μπορείς να ψάξεις π.χ. για inventec και σίγουρα κάτι θα βρείς.
Κωνσταντίνε έχω δει και πολλά HP φτιαγμένα από την hannstar και μερικά φτιαγμένα από την compal.
Με αυτούς δεν βγάζεις άκρη. Επίσης έχω δει και αρκετά ίδια μοντέλα board φτιαγμένα από διαφορετικούς κατασκευαστές.
Εγώ πιστεύω πως τα μόνα κριτήρια σε μια αγορά λάπτοπ πρέπει να είναι πρώτα η εγγύηση και έπειτα τα επιμέρους χαρακτηριστικά.

Tolaras
12-07-11, 00:21
μήπως κάνεις κάποιο λάθος .
ρώτησες για dell . ?
on site εγγύηση (στο σπίτι σου μέσα σε 2 ημέρες )
μακραν πολυ μακραν η καλυτερη καλυψη.

Η dell δίνει 2 χρόνια. Η toshiba έχει και αυτή 2 χρόνια, αλλά έχει το ότι κι αν συμβεί. Μπορώ να πάρω το laptop και να το πετάξω κάτω μπροστά στα μάτια του αντιπροσώπου. Είναι υποχρεωμένος να μου το αλλάξει!

takisegio
12-07-11, 00:24
@takisegio: Εννοείς όχι από το e-shop.gr ή γενικά από όχι από ηλεκτρονικά μαγαζιά;

@badsak: Πολύ κατατοπιστικό το μήνυμά σου! Ευχαριστώ πολύ! Άρα σύμφωνα με τα λεγόμενά σου, ενισχύουμε την toshiba. Κατά τη γνώμη μου, έχει την καλύτερη εγγύηση!

@leosedf: Δεν κατάλαβα και πολύ το τελευταίο post! χαχαχα Τι ακριβώς εννοείς; :confused1:

αν καταληξεις στο eshop ελεγξε την εγγυηση να καλυπτεται απο την Ελλαδα!!!!!

leosedf
12-07-11, 01:58
Οπότε Απόστολε πήρες την απάντηση σου: Μην πάρεις laptop...:lool:

xrhstos1978
12-07-11, 08:00
Αυτο παρε. http://www.youtube.com/watch?v=_7GcyEwHPoU&feature=related

briko
12-07-11, 21:24
Η dell δίνει 2 χρόνια. Η toshiba έχει και αυτή 2 χρόνια, αλλά έχει το ότι κι αν συμβεί. Μπορώ να πάρω το laptop και να το πετάξω κάτω μπροστά στα μάτια του αντιπροσώπου. Είναι υποχρεωμένος να μου το αλλάξει!
εγώ αυτό που λέω ισχύει στο σπίτι σου σε 2 ημέρες
εσύ πόσο σίγουρος, είσαι γιατί στην εταιρία μου έχουμε τελείως διαφορετική εντύπωση όπως και οι πελάτες μας που έχουν όλων των ειδών τα laptop
για τα toshiba κάποια φορά σε κάποιο κατάστημα (πληροφορικής) παρακαλούσε την αντιπροσωπία για driver

οποιος θελει περισοτερες πληροφοριες για αυτο το περιστατικο η για το dell ρωτάει για περισσότερα

blueriver
31-07-11, 23:00
Eγώ πιστεύω οτι τα πιο αξιοπιστα ειναι τα Lenovo .Και ειδικα οι σειρά Thinkpad.
Καί τό καλύτερο service το εχουν τα Dell.