PDA

Επιστροφή στο Forum : μετατροπή απλού πολύμπριζου σε ασφαλείας



thomasg24
09-07-11, 10:54
Παίδες σκεφτόμουν αν θα μπορούσαμε να μετατρέψουμε ενα απλο πολύπριζο του εμπορίου σε (και καλά) ασφαλείας μόνοι μας...ξέρει κάποιος τι υλικά χρειάζονται ,βαρίστορ,κ.α και ποιά η συνδσμολογία τους?έχει ανοίξει κάποιος μια τέτοια συσκευή να δεί το κύκλωμα?

radioamateur
09-07-11, 22:24
Θα με ενδιέφερε και εμένα...

picdev
09-07-11, 22:57
ένα που είχα ανοίξει είχε συνδεμένα παράλληλα varistor, απότι ξέρω ανάλογα με την τάση αλλάζει η αντίσταση τους και έτσι προστατεύουν απο την υπέρταση,μόλις αυξυθεί η τάση, μειώνεται η αντίσταση και το ρεύμα πάει προς το ουδέτερο

thomasg24
10-07-11, 00:53
και απο 4 ευρώ που κάνει ένα πολύπριζο πληρώνουμε 20 ευρώ ένα ασφαλείας!να πόσο να έχουν αυτα τα βαρίστορ?

JOUN
10-07-11, 10:50
ένα που είχα ανοίξει είχε συνδεμένα παράλληλα varistor, απότι ξέρω ανάλογα με την τάση αλλάζει η αντίσταση τους και έτσι προστατεύουν απο την υπέρταση,μόλις αυξυθεί η τάση, μειώνεται η αντίσταση και το ρεύμα πάει προς το ουδέτερο
Οχι ακριβως..Πανω απο ενα οριο η αντισταση τους ουσιαστικα μηδενιζεται οποτε λογω βραχυκυκλωματος καινε την ασφαλεια που εχουν μεσα και ετσι προστατευουν τις συνδεδεμενες συσκευες.Αυτο που λες ισχυει για τις κορυφες απο π.χ καποιο κεραυνο που εκει μιλαμε για καποιες εκατονταδες εως χιλιαδες Volt διαρκειας καποιων μsec.
Ειναι και ακριβα (http://www.markidis.gr/index.php?cPath=31_593) παναθεμα τα..

thomasg24
10-07-11, 11:45
Συνάδελφε joun περνάς ωραία στον σταυρό??αρε π@@@@@@ ρεντινα!
Οπότε ας κάνουμε κανα πείραμα...και μια σωστή επιλογή υλικών!

JOUN
10-07-11, 12:12
Θωμα πρεπει να καλόπερασες στο Κεντρο ετσι;;

thomasg24
10-07-11, 14:04
κέντρο πήγα πεύκο...μετά ανέβηκα ρεντινα...έκανα και 2 καλούς φίλους απο σταυρό!αλλα μου άρεσε πάρα πολύ γιατί μοιάζει πολύ και με Πρέβεζα!θέλω πολύ να ξαναέρθω...

button
10-07-11, 16:25
Θα με ενδιέφερε και εμένα...

Ναι με την ΔΕΗ να μην έχει καμιά εμπιστοσύνη

picdev
10-07-11, 20:40
η ασφάλεια που μπαίνει για να τη κάψουν? σε σειρά με το βαριστορ?ή εσωτερικά ? άρα θέλουν αλλαγή τα βαρίστορ.
και μερικές πληροφορίες για τα χαρακτηριστικά του βαρίστορ? αν πχ θελουμε προστασια υπερτασης 250v, ζητάμε βαριστορ 250v?
μας ενδιαφέρει το όριο του ρεύματος που θα κάψει την ασφάλεια?
παίζει κανένα ρόλο η πολική τάση?

Επίσης το led που ανάβει και σημαίνει οτι είναι ενεργή η προστασία είναι σε σειρά συνδεδεμένο με το βαρίστορ λογικά?
γιατί έχω ένα που δεν ανάβει το λαμπάκι προστασίας άμα είναι να το ανοίξω να το φτιάξω
*όταν το είχα ανοίξει πρώτη φορά δεν ήξερα τι είναι το βαριστορ:001_rolleyes:

thomasg24
10-07-11, 21:00
Αν το λαμπάκι αυτό σου έσβησε, η προστασία δεν είναι πλέον εξασφαλισμένη!¶ν μπορείς άνοιξε το πολύμπριζο και ανέβασε καμιά φώτο απο εκείνο το σημείο που βρίσκονται αυτα τα εξαρτήματα...

monk13
10-07-11, 21:11
πως αγοραζω απο το μαρκιδι που ανεβασατε;

Αποστόλης1
11-07-11, 20:13
Οχι ακριβως..Πανω απο ενα οριο η αντισταση τους ουσιαστικα μηδενιζεται οποτε λογω βραχυκυκλωματος καινε την ασφαλεια που εχουν μεσα και ετσι προστατευουν τις συνδεδεμενες συσκευες.Αυτο που λες ισχυει για τις κορυφες απο π.χ καποιο κεραυνο που εκει μιλαμε για καποιες εκατονταδες εως χιλιαδες Volt διαρκειας καποιων μsec.
Ειναι και ακριβα (http://www.markidis.gr/index.php?cPath=31_593) παναθεμα τα..

Η απλούστερη λύση για κεραυνούς είναι μερικοί κόμποι στο κορδόνι.

JOUN
12-07-11, 00:45
Η απλούστερη λύση για κεραυνούς είναι μερικοί κόμποι στο κορδόνι.
Για λεγε λεπτομερειες..(γιατι ισχυει αυτο εννοω οχι πως κανουμε κομπους)

safetec
14-07-11, 13:54
εγω πιστευω οτι αυτα τα πολυμπριζα που πουλανε εινε απλα αχρηστα !!!

εινε πολυ βασικο οι συσκευες να εχουν καλη και σωστη ταση 220

η δεη επιδι εχει απαρχεομενο δικτιο δινει πολυ λιγοτερη ταση ιδικα σε ορες μεχαλης εχμις τους καλοκαιρινους μηνες ιδιετερα λογο τον κληματιστικων

δηλαδη οι συσκευες σας κηνδινευουν πιο πολυ απο υποταση παρα απο υπερταση

και ολλα τα πολυμπριζα προστατευουν απο υπερταση δηλ μονομερος

εγω σε βλαβες απο μετρησεις εχω παρει τασεις και 170 - 190 - 200

και σπανια πανω απο 230 βολτ

οποτε για μενα αυτα εινε αχρηστα

για μενα το καλυτερο εινε να εχετε ups αυτο μονο σας προστατευει ουσιαστηκα

FILMAN
14-07-11, 14:10
Αυτό εννοούμε λέγοντας "προστασία από υπερτάσεις", έτσι δεν είναι; Το να είναι συνεχώς η τάση π.χ. 250V...

button
14-07-11, 14:35
Έχεις δίκιο wolf και εγώ είχα κάνει μετρήσεις και είδα 130-150 και ενα συχνό ενοχλητικο είναι να ρίχνουν ρεύμα για χιλιοστά δευτερολέπτου...

Το UPS τα έφτυσε 1 χρόνω και μπαταριά γιοκ

safetec
14-07-11, 14:42
η σωστη ταση εινε 210-245 με την καλυτερη την ταση των 220 που εινε η ιδανικοτερη

στο σπιτι μου εβαλα βολτομετρο στον πινακα παρατηρησα κατα τησ μεσημεργιανες ωρεσ και της απογευματινες ωρες μεγαλες βηθισεις ρευματος λογο κληματησμων

στο σαλονι μου εχω 1 40 led ενα υπολογιστη που μου εχει παει 3000 και ενα dolby 2000 ευρω εχω

εχω παρει ενα πολυμπριζο ασφαλειας και καλλα με λαμπακι επανω απο αυτο περνει ρευμα το ups μου και απο το ups μου ολλες οι καταναλωσεις

το ups μου εχει βαρεσει πολλες φωρες δεν φανταζεσε ποσες φωρες με περνει η γυνεκα μου τηλεφωνω και μου εχει πει οτι κατι στο σαλονι κανει μπιπ - μπιπ
και της λεω να κειταξει το λαμπακι στο πολυμπριζο

το πολυμπριζο εινε εκει ομος αταραχο με πρασινο λαμπακι ολλα οκ για αυτο

ε απο κει και περα τι να πεισ για αυτα !!! εγω παντος δεν τα εμπιστευωμε

εχω αλαξει 3 εως τωρα και δεν περνω κινεζικα

FILMAN
14-07-11, 14:49
Όντως τί να πω...

ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΟΛΥΠΡΙΖΑ ΜΕ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΥΠΕΡΤΑΣΗΣ ΕΧΟΥΝ ΜΕΣΑ VARISTOR ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΣΥΣΚΕΥΕΣ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ, Η ΟΠΟΙΑ ΔΡΑΕΙ ΣΤΑ ΣΤΙΓΜΙΑΙΑ ΜΕΤΑΒΑΤΙΚΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΙΣ ΔΙΑΡΚΕΙΣ ΥΠΕΡΤΑΣΕΙΣ

Κάνεις "φροντιστήρια" και σε άλλους ηλεκτρολόγους...
Φαντάσου τι σκαμπάζουν οι άλλοι...

picdev
14-07-11, 14:51
να υποθέσω ότι μιλάς για line interactive ups ? αυτά δουλεύουν με inverter και παίρνουν τροφοδοσία απο τις μπαταρίες , λογικό μου φένεται να χαλάει η μπαταρία τους μετά απο χρόνο
ο ήχος στο ups σημαίνει οτι αδειάζει η μπαταρία απο διακοπή ρεύματος, αν έχει ακόμα λεπτά μπαταρίας γιατί να σβήσει το λαμπάκι του πολύμπριζου?

safetec
14-07-11, 14:53
ναι αλλα και παλυ δεν σε προστατευει σωστα πιο σωστα σε προστατευει το ups εινε πιο ολοκριρομενη λυση

και μην υποτιμας το επαγκελμα μου ουτε τον συνεδελφων μου εγω δεν υποτιμο το δικο σου για να το πεξω εξιπνακιας

FILMAN
14-07-11, 14:57
¶μα θες να μη σου τη λέω απόδειξε ότι ξέρεις. Συνεχίζοντας να αποδεικνύεις ότι είσαι άσχετος θα συνεχίσω να στη λέω. Περαστικά.

picdev
14-07-11, 14:58
μιά που πιάσαμε κουβέντα για τα line interactive ups, μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατί σε μερικά λέει να μην συνδέσεις άλλες συσκευές πέρα του Η/Υ?
και μιλάω για συσκευές που έχουν μετασχηματιστή και καταναλώνουν λίγη ενέργεια όχι φωτιστικό πχ.
Επίσης όταν υπάρχει μετασχηματιστής ωφελεί σε κάτι το ups? εγώ υποθέτω πως όχι,
τι λένε οι ειδικοί?

safetec
14-07-11, 14:59
και τι μου λες οτι το πολυμπριζο εινε πιο καλο απο το ups
πας καλλα ???

picdev
14-07-11, 15:01
και τι μου λες οτι το πολυμπριζο εινε πιο καλο απο το ups
πας καλλα ???
μέχρι και εγώ που δεν είμαι ηλεκτρολόγος ή ηλεκτρονικός ξέρω ότι άλλο το ups line interactive και μόνο, που παράγει ρεύμα απο dc τάση με inverter
άρα ξέρεις ότι ποτέ δεν θα έχεις προβήματα, αφού το inverter σου παράγει 220 σταθερά,
και άλλο ένα βαριστορ που σε προστατεύει απο υπερτάσεις ενώ παίρνεις ρεύμα απο το δίκτυο της ΔΕΗ

safetec
14-07-11, 15:02
γιατι εινε κατασκευασμενα για να τροφωδοτουν οιλεκτρονικες καταναλωσεις , αν βαλεια αλλες καταναλωσεις ταλεπορουντε τα υλεκτρονικα κυκλωματα του

FILMAN
14-07-11, 15:05
Νε ραι να πάρη, άμα του βάλυς μια λάμπα πηρακτόσεος θα κουραστύ τω κακώμυρω τω ειλεκτρωνυκώ του κίκλομα...

picdev
14-07-11, 15:06
μιλάω για κανονικό φορτίο που μπορεί να αντέξει, αφού και το τροφοδοτικο του pc , μετασχηματιστή έχει, η οθόνη το ίδιο,
γιατί υπάρχει πρόβλημα να μπεί και ένα router?

safetec
14-07-11, 15:06
μέχρι και εγώ που δεν είμαι ηλεκτρολόγος ή ηλεκτρονικός ξέρω ότι άλλο το ups line interactive και μόνο, που παράγει ρεύμα απο dc τάση με inverter
άρα ξέρεις ότι ποτέ δεν θα έχεις προβήματα, αφού το inverter σου παράγει 220 σταθερά,
και άλλο ένα βαριστορ που σε προστατεύει απο υπερτάσεις ενώ παίρνεις ρεύμα απο το δίκτυο της ΔΕΗ

μα και εγω για τετεια ups λεω το δικο μου το πηρα 1300 και εινε κανονικα ρακατο

περνει ταση απο δεη φωρτιζει μπαταριες και απο μπαταριες περνει ρευμα το ιωερτερ μου το κανει 220 και τροφωδοτο κανονικα
για μενα αυτο εινε προστασεια τυποτα αλλο

picdev
14-07-11, 15:08
1300e? :001_huh: τελευταία φορά είχα αγοράσει ένα απο eshop με 60ε line interactive 1000va, που μάλιστα είχε και κάτι σαν mini server(έπαιρνε ip) για να βλέπεις στατιστικά μέσω ιντερνετ

safetec
14-07-11, 15:12
μιλάω για κανονικό φορτίο που μπορεί να αντέξει, αφού και το τροφοδοτικο του pc , μετασχηματιστή έχει, η οθόνη το ίδιο,
γιατί υπάρχει πρόβλημα να μπεί και ένα router?
δεν κανει να τροφοδοτισεισ μεγαλα επαγωγικα φωρτια π.χ ανεμιστηρες η αεροθερμα γιατι εχω δει και τετεια

safetec
14-07-11, 15:15
μια χαρα εινε απλα το δικο μου εινε 3500 βαττ γιατι εχω βαλει επανο και ενησχητες και ηχεια μεγαλα

για ενα υπολογιστη - οθονη - ρουτερ - καμια tv πλασμα η led kai 850 batt me 100-150 eyrv eine mia xara

picdev
14-07-11, 15:16
δεν κανει να τροφοδοτισεισ μεγαλα επαγωγικα φωρτια π.χ ανεμιστηρες η αεροθερμα γιατι εχω δει και τετεια
είπαμε δεν είμαι και τελείως χαζός, αλλά στις οδηγίες έλεγε να μην συνδέσεις router,
Εγώ ρωτάω για τέτοιες συσκευές, εκτυπωτή , router κτλ, αυτές οι συσκευές που έχουν μετασχηματιστή υπάρχει κίνδηνος να πάθουν κάτι απο υπόταση ή υπέρταση?
μπορούν να συνδεθούν?

safetec
14-07-11, 15:19
είπαμε δεν είμαι και τελείως χαζός, αλλά στις οδηγίες έλεγε να μην συνδέσεις router,
Εγώ ρωτάω για τέτοιες συσκευές, εκτυπωτή , router κτλ, αυτές οι συσκευές που έχουν μετασχηματιστή υπάρχει κίνδηνος να πάθουν κάτι απο υπόταση ή υπέρταση?
μπορούν να συνδεθούν?

ναι χαλαρα :)

αυτη εινε η δουλεια του

picdev
14-07-11, 15:33
λοιπόν ανεβάζω το manual
είναι το μοντέλο NILOX IPOWER αγορασμένο στα 50ε προσφορά απο eshop, 1200va
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.505706

21874

safetec
14-07-11, 15:37
Μέγιστη ισχύ: 600 Watts / 1200 VA.

!!!! περιεργο w = v * A γιατι εχει 600 Watts / 1200 VA.????

safetec
14-07-11, 15:38
μιπος βγενει σε 2 εκδοσεις 600 w και 1200 ???και εχεις το μικρο που δεν συκονει εκτιπωτη ?? γιατι ο εκτιπωτης τραβαει

picdev
14-07-11, 15:38
αυτό θα έλεγα και εγώ,αλλά όταν τον πήρα έλεγε μόνο 1200VA, ξέρω οτι τα VA αναλογούν στη παραγώμενη ενέργεια χωρίς την εσωτερική αντίσταση του ups αλλά είναι μεγάλη η διαφορά, είναι δυνατόν η εσωτερική αντίσταση να καταναλώνει τόσο πολύ ενέργεια?
μπορεί να είναι λάθος
αλλά με απασχολεί και το manual που λέει να μην συνδέεις εκτυπωτή η scanner
όποιος ξέρει ας απαντήσει

FILMAN
14-07-11, 15:41
Μέγιστη ισχύ: 600 Watts / 1200 VA.

!!!! περιεργο w = v * A γιατι εχει 600 Watts / 1200 VA.????



Έλα μου ντε!
W=V*A, έτσι δεν είναι δάσκαλε;
Εγώ ο άσχετος πάλι πιστεύω πως W = V * A * cosφ...

Αλλά τί να κάνουμε, είπαμε είμαι άσχετος!
Αν ξέρεις κι άλλα τέτοια γύρω από την ηλεκτροτεχνία, πες τα μου!
Δεν φαντάζεσαι πόσο μ' αρέσει να μαθαίνω!

picdev
14-07-11, 15:44
ρε FiMan βλέπω ups που είναι 1000va 800watt ή 1500va-1400watt, αυτό γιατί τόση διαφορά? δεν είναι τόσο καλός ο inverter?
το manual γιατί λεει να μην βάζεις εκτυπωτή και scaner?

FILMAN
14-07-11, 15:51
Δεν είναι μεγάλη διαφορά, εφόσον η παρεχόμενη από το UPS ισχύς είναι ουσιαστικά η ενεργός, καταλαβαίνεις γιατί σου έχει ένα όριο σε W. Αλλά επειδή ένα φορτίο με χαμηλή ισχύ και χαμηλό συντελεστή ισχύος απαιτεί παραπάνω ρεύμα, έχεις και μια τιμή VA. Για να το πω αλλιώς: Τα VA εκφράζουν το πόσο μεγάλο ρεύμα μπορεί να δώσει το UPS, ενώ τα W το πόσο μεγάλη ισχύ μπορεί να δώσει.
Όσο για ους εκτυπωτές και τα scanner ίσως το γράφει για να είναι καλυμμένος σε περίπτωση που συμβεί τίποτα. Ένα άλλο ίδιας ισχύος UPS άλλου κατασκευαστή μπορεί κάλλιστα να μην αναγράφει καμιά τέτοια απαγόρευση.

safetec
14-07-11, 15:54
Έλα μου ντε!
W=V*A, έτσι δεν είναι δάσκαλε;
Εγώ ο άσχετος πάλι πιστεύω πως W = V * A * cosφ...

Αλλά τί να κάνουμε, είπαμε είμαι άσχετος!
Αν ξέρεις κι άλλα τέτοια γύρω από την ηλεκτροτεχνία, πες τα μου!
Δεν φαντάζεσαι πόσο μ' αρέσει να μαθαίνω!

N ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ = V *A * ΣΥΝ Φ
N FENOMENH = V *A
N ΑΕΡΓΗ =V *A * ΗΜΗΤΟΝΟ Φ

ΜΛΚ ΕΙΣΕ ΓΙΑΤΙ ΑΝΤΙ ΝΑ ΒΟΙΘΙΣΕΙς ΚΟΣΜΟ ΤΟΝ ΗΡΟΝΕΒΕΣΕ ΚΑΙ ΠΟΥΛΑς ΜΟΥΡΗ ΜΕ ΤΗΣ ΥΠΟΤΙΠΟΔΕΙς ΓΝΩΣΕΙς ΠΟΥ ΕΧΕΙς ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΒΟΙΘΑς ΜΟΝΟ ΤΟ ΠΕΖΕΙς ΕΞΙΠΝΟΣ ΣΕ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΒΟΙΘΙΣΟΥΝ ΚΑΙ ΚΤΡΑΤΟΥ ΧΑΜΙΛΟ ΠΡΟΦΙΛ ΛΕς ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΣΥ ΞΕΡΕΙς

picdev
14-07-11, 15:55
δηλαδή αυτό που είχα διαβάσει κάπου ότι τα VA είναι η ενέργεια που παρέχει το ups χωρίς την κατανάλωση στο εστερικό του , δεν ισχύει?
Βέβαια αν ξέρεις VA με μία διέραιση μπορείς να υπολογίσεις το ρεύμα , ενώ στα watt δεν ξέρεις το cos

FILMAN
14-07-11, 15:58
δηλαδή αυτό που είχα διαβάσει κάπου ότι τα VA είναι η ενέργεια που παρέχει το ups χωρίς την κατανάλωση στο εστερικό του , δεν ισχύει?

Όχι, αλοίμονο αν σε ένα π.χ. 800W 1000VA η εσωτερική κατανάλωση ήταν 200VA!

Βέβαια αν ξέρεις VA με μία διέραιση μπορείς να υπολογίσεις το ρεύμα , ενώ στα watt δεν ξέρεις το cos
Σωστά....

safetec
14-07-11, 16:00
παραδεκτο συν φ αφου θες την πραγματηκη ισχηη εινε το 0.90 με αυτο ηπολογιζε

για να δουλευει σωστα το ups σου μην το πας στα κοκκινα κρατα ενα 10 % με 15 % δηλ αν εχεις 650 w στα 550 και εισε οκ

FILMAN
14-07-11, 16:01
Σήμερα 15:37
#36
safetec (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=47071)
http://www.hlektronika.gr/forum/images/statusicon_blue/user-online.png
Μέλοςhttp://www.hlektronika.gr/forum/images/avatars/Electronics/34.gif (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=47071)Όνομαwolf1978ΕγγραφήNov 2010ΠεριοχήΑΘΗΝΑΜηνύματα177


http://www.hlektronika.gr/forum/images/icons/icon1.png


Μέγιστη ισχύ: 600 Watts / 1200 VA.

!!!! περιεργο w = v * A γιατι εχει











Σήμερα 15:54
#42
safetec (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=47071)
http://www.hlektronika.gr/forum/images/statusicon_blue/user-online.png
Μέλοςhttp://www.hlektronika.gr/forum/images/avatars/Electronics/34.gif (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=47071)Όνομαwolf1978ΕγγραφήNov 2010ΠεριοχήΑΘΗΝΑΜηνύματα177


http://www.hlektronika.gr/forum/images/icons/icon1.png

http://www.hlektronika.gr/forum/images/misc/quote_icon.png Αρχικό μήνυμα από FILMAN http://www.hlektronika.gr/forum/images/buttons/viewpost-right.png (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?p=448876#post448876)
Έλα μου ντε!
W=V*A, έτσι δεν είναι δάσκαλε;
Εγώ ο άσχετος πάλι πιστεύω πως W = V * A * cosφ...

Αλλά τί να κάνουμε, είπαμε είμαι άσχετος!
Αν ξέρεις κι άλλα τέτοια γύρω από την ηλεκτροτεχνία, πες τα μου!
Δεν φαντάζεσαι πόσο μ' αρέσει να μαθαίνω!



N ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ = V *A * ΣΥΝ Φ




Αυτή η σταθερότητα απόψεων με τρελαίνει!

picdev
14-07-11, 16:05
και για να συνοψίσω, με τα watt ξέρουμε το φορτίο που μπορεί να συνδεθεί
επίσης μας ενημερώνουν με τα VA, που είναι η Φενομενική ισχύς? ωστέ να υπολογίσουμε το μέγιστο ρεύμα
δεν μας λένε την άεργο ισχύ, που έιναι η ενέργεια που σπαταλάται απο τη συσκευή έιτε γίνεται θερμότητα.
ΦΕΝΟΜΕΝΙΚΗ-¶ΕΡΓΗ= ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΉ σε WATT?

FILMAN
14-07-11, 16:06
ΜΛΚ ΕΙΣΕ ΓΙΑΤΙ ΑΝΤΙ ΝΑ ΒΟΙΘΙΣΕΙς ΚΟΣΜΟ ΤΟΝ ΗΡΟΝΕΒΕΣΕ ΚΑΙ ΠΟΥΛΑς ΜΟΥΡΗ ΜΕ ΤΗΣ ΥΠΟΤΙΠΟΔΕΙς ΓΝΩΣΕΙς ΠΟΥ ΕΧΕΙς ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΒΟΙΘΑς ΜΟΝΟ ΤΟ ΠΕΖΕΙς ΕΞΙΠΝΟΣ ΣΕ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΒΟΙΘΙΣΟΥΝ ΚΑΙ ΚΤΡΑΤΟΥ ΧΑΜΙΛΟ ΠΡΟΦΙΛ ΛΕς ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΣΥ ΞΕΡΕΙς
Αισή ύσαι αφτώσ που θαίλυσ να βωειθύσισ κε κρατάσ κε χαμοιλώ πρωφήλ;
Κε νε, ώσω θα λαισ βλακήαισ θα σαι οιρονέβωμε. ¶μα δαιν σου γουςτάρι κώψαι τυς βλακύαισ που λαισ. Αν μπωρίσ βαίβεα. Γειατή πρωφανόσ μώνω αφτά ξαίρυσ, απώ σοστά τήπωτα.

FILMAN
14-07-11, 16:06
και για να συνοψίσω, με τα watt ξέρουμε το φορτίο που μπορεί να συνδεθεί
επίσης μας ενημερώνουν με τα VA, που είναι η Φενομενική ισχύς? ωστέ να υπολογίσουμε το μέγιστο ρεύμα
δεν μας λένε την άεργο ισχύ, που έιναι η ενέργεια που σπαταλάται απο τη συσκευή έιτε γίνεται θερμότητα.
ΦΕΝΟΜΕΝΙΚΗ-¶ΕΡΓΗ= ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΉ σε WATT?
Η άεργος δεν γίνεται θερμότητα.

picdev
14-07-11, 16:11
Η άεργος δεν γίνεται θερμότητα.
άρα είναι μόνο η ενέργεια που αποθηκεύεται σε μοτέρ, πηνία δηλαδή κτλ?

FILMAN
14-07-11, 16:12
Βασικά δεν αποθηκεύεται, πηγαινοέρχεται ανάμεσα στην πηγή και το φορτίο.

Panoss
14-07-11, 16:34
Αισή ύσαι αφτώσ που θαίλυσ να βωειθύσισ κε κρατάσ κε χαμοιλώ πρωφήλ;
Κε νε, ώσω θα λαισ βλακήαισ θα σαι οιρονέβωμε. ¶μα δαιν σου γουςτάρι κώψαι τυς βλακύαισ που λαισ. Αν μπωρίσ βαίβεα. Γειατή πρωφανόσ μώνω αφτά ξαίρυσ, απώ σοστά τήπωτα.
Διέκρινα ένα, μικρό βέβαια, λαθάκι. Το σωστό είναι 'κσαίρυσ'. Να προσέχουμε και λίγο, ε;

FILMAN
14-07-11, 16:37
Διέκρινα ένα, μικρό βέβαια, λαθάκι. Το σωστό είναι 'κσαίρυσ'. Να προσέχουμε και λίγο, ε;
:lool: Ναι, έχεις δίκιο, μου ξέφυγε!
Απλώς του τα γράφω έτσι για να μη δυσκολεύεται στην ανάγνωση!

ts0gl1s
14-07-11, 20:27
http://tharks.blogspot.com/2009/02/line-interactive-ups-schematics.html Να κάνουμε κανένα βρε παιδιά!!

spiroscfu
14-07-11, 20:39
Διέκρινα ένα, μικρό βέβαια, λαθάκι. Το σωστό είναι 'κσαίρυσ'. Να προσέχουμε και λίγο, ε;

Απλά κορυφαίο αλλά η γνώμη μου είναι,πως σωστό είναι όπως το έγραψε ο φίλιππας!!

<ξαίρυσ> απλή κανόνες γραμματικής ρε παιδιά.

JOUN
15-07-11, 00:08
Οχι βεβαια..Αφου τα γραφουμε οσο λαθος γινεται(πραγμα που προυποθετει να ξερεις πολυ καλη ορθογραφια) αρα το "σωστο" ειναι "κσαιρυσ" μπορει και "κσαιροισ"..

button
15-07-11, 14:16
μιπος βγενει σε 2 εκδοσεις 600 w και 1200 ???και εχεις το μικρο που δεν συκονει εκτιπωτη ?? γιατι ο εκτιπωτης τραβαει
Ναι αλλά εκτυπωτής δεν δουλεύει ασταμάτητα

http://tharks.blogspot.com/2009/02/line-interactive-ups-schematics.html Να κάνουμε κανένα βρε παιδιά!!

χμμμ....

navar
15-07-11, 15:55
ξεχάσατε την κλασική μέθοδο που χρησιμοποιούν μερικές εταιρίες !
"την βάπτιση !!!"

και είναι πολύ απλό ,παίρνεις ένα απλό πολύμπριζο , κάνεις όλο το τελετουργικό με κολυμπήθρες , κολυμπηθρόξυλα , λαμπάδες , κεριά θυμιατά !
και με μεγάλη ευλάβεια το απλό πολυμπριζάκι το βαφτίζεις "ασφαλείας "

street
15-07-11, 16:34
στο σαλονι μου εχω 1 40 led ενα υπολογιστη που μου εχει παει 3000 και ενα dolby 2000 ευρω εχω

εχω παρει ενα πολυμπριζο ασφαλειας και καλλα με λαμπακι επανω απο αυτο περνει ρευμα το ups μου και απο το ups μου ολλες οι καταναλωσεις


Μέγιστη ισχύ: 600 Watts / 1200 VA.

!!!! περιεργο w = v * A γιατι εχει 600 Watts / 1200 VA.????

εγω με βάση τα παραπάνω και τον νεο τύπο που έμαθα σήμερα πήρα το γιου πι ες μου και σύνδεσα επάνω την ηλεκτρική ψησταριά που έχουμε στο μπαλκόνι μην κοπεί και κάνα ρεύμα μεσημεριάτικο και μείνουμε με τα ψητά στο χέρι :001_tt2: φυσικά και είναι συνδεμένο με πολυπριζο ασφάλειας μην κάνει και καμιά υπέρταση και μας κάψει κάνα γιου πι ες η ακόμα χειρότερα την ψησταριά :001_tt2: τώρα αύριο που θα πάω στην γιαγιά μου να τις αλλάξω ενα φις που κάηκε θα τις πω < περιεργο > και πάνω κει θα τις πετάξω και το νεο τύπο που έμαθα και θα μείνει με το στόμα ανοιχτό :lool:

Αποστόλης1
15-07-11, 20:44
Για λεγε λεπτομερειες..(γιατι ισχυει αυτο εννοω οχι πως κανουμε κομπους)


προτιμάει τη συντομότερη απόσταση, αποφεύγει τις "φουρκέτες".

button
15-07-11, 21:07
street αμάν ρε το καημένο ups πάρε μια φορητή γεννήτρια όταν σου κόψουν ρεύμα να μην έχει θέμα απλά λίγο θορυβώ

picdev
21-02-12, 22:31
τελικά πως λειτουργούν τα πολύμπριζα ασφαλείας ? με βαρίστορ και μία απλή ασφάλεια?
ποια τροφοδοτικά προστατεύουν?
άκουσα σήμερα περίπτωση που κάηκαν όλα τα ηλεκτρικά ενός σπιτιού επειδή βραχυκήκλωσαν τα καλώδια της δεή έξω απο το σπίτι,
η τάση έφτασε στα 400V μέχρι που έλιωσε ασφάλεια του πίνακα

mixalis1988
21-02-12, 23:50
τελικά πως λειτουργούν τα πολύμπριζα ασφαλείας ? με βαρίστορ και μία απλή ασφάλεια?
ποια τροφοδοτικά προστατεύουν?
άκουσα σήμερα περίπτωση που κάηκαν όλα τα ηλεκτρικά ενός σπιτιού επειδή βραχυκήκλωσαν τα καλώδια της δεή έξω απο το σπίτι,
η τάση έφτασε στα 400V μέχρι που έλιωσε ασφάλεια του πίνακα

Βραχυκυκλωσαν τα καλωδια και εφτασε η ταση στα 400v???Ποιο λογικο δεν ειναι να κοπηκε ο ουδετερος???

picdev
22-02-12, 00:45
ποιος ουδέτερος να κοπεί? και γιατί?
δεν είμαι σχετικός αλλά έτσι μου είπαν

καπιστρι
22-02-12, 08:23
άκουσα σήμερα περίπτωση που κάηκαν όλα τα ηλεκτρικά ενός σπιτιού επειδή βραχυκήκλωσαν τα καλώδια της δεή έξω απο το σπίτι,
η τάση έφτασε στα 400V

σε καμια περιπτωση η ταση δεν μπορει να φτασει τα 400 βολτ . Μεσα στο σπιτι υπαρχουν 230 βολτ AC η' ανορθωμενο φτανει στα 322 βολτ.
Ακομη και στις τριφασικες εγκαταστασεις (400 V) , η ταση καθε φασης σε σχεση με το ουδετερο 'η την γειωση, ειναι παντα 230 βολτ.
Οτι βραχυκυκλωμα και αν γινει στα καλωδια της δεη,θα ακουγονταν τετοιο μπαμ που θα νομιζες οτι επεσε βομπα στην γειτωνια, και βεβαια δεν θα ανεβαινε
η ταση , αλλα θα επεφτε.
Ειναι μονο μια γνωμη

xrhstosmp
22-02-12, 19:49
χμ... το βραχυκυκλωμα δεν ειναι απλη υποθεση... τι θα γινει αν μια φαση βραχυκυκλωσει με τον ουδετερο και... το αρκ τον κοψει στην εισοδο ενω μενει κολημενη η φαση με το "μπλε" καλωσιο στην εξοδο ..λεω και γω κατι που εχω δει σε ενα 5χ2,5...

jimk
22-02-12, 20:00
ενημερωτικα μου εχει τυχη σε πελατη να πεσει κευρανος να εχει καψει ολα τα καλωδια του ρευματος μεσα στον τοιχο και 3 tft.εκτος απο 1 η οποια δεν επαθε τιποτα γιατι ειχε πολυμπριζο ασφαλειας..οποτε απο κευραυνους κανει δουλεια... αλλα απο υπερταση..

Αποστόλης1
22-02-12, 22:33
ενημερωτικα μου εχει τυχη σε πελατη να πεσει κευρανος να εχει καψει ολα τα καλωδια του ρευματος μεσα στον τοιχο και 3 tft.εκτος απο 1 η οποια δεν επαθε τιποτα γιατι ειχε πολυμπριζο ασφαλειας..οποτε απο κευραυνους κανει δουλεια... αλλα απο υπερταση..

Δηλαδή ..απώθησε τον κεραυνό??
Τι τύπου ήταν με ασφάλεια με ρησετ έπαθε τίποτα?



ΥΓ. Με αυτό (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=57702&page=6&p=449208&viewfull=1#post449208) εννοούσα ότι βραχυκυκλώνει το καλώδιο στο κόμπο και δεν προχωράει στη συσκευή, γιατί μάλλον παρεξηγήθηκα.