PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνδεση μονοφασικου υδρομασαζ εξωτερικου χωρου σε τριφασικη παροχη



tonykolis
09-07-11, 17:26
Αγαπητοι φιλοι, χρειαζομαι βοηθεια μαλλον "υψηλου επιπεδου". Αγορασα προσφατα μεσω διαδικτυου, ενα υδρομασαζ(hot tub spa) εξωτερικου χωρου το οποιο εχει μονοφασικη συνδεση 36Α. Η εγκατασταση που ειχε κανει ο ηλεκτρολογος στο σημειο ειναι για τριφασικη συνδεση (5 καλωδια 2,5αρια) . Θα μπορουσα να χρησιμοποιησω απο την υπαρχουσα καλωδιιωση μονο 1 φαση αλλα μου λεει οτι δεν μπορει η μια φαση να αντεξει τα περιπου 8kw του υδρομασαζ.
Ο κατασκευαστης ειναι φυσικα Κινεζος http://www.monalisa-bathtub.com/sdp/769337/4/pd-4032619/8009965.html
και αντε βγαλε ακρη.
Θελω τα φωτα σας μηπως υπαρχει καποια συσκευη η οποια να συνδεεται πριν το υδρομασαζ και να μετατρεπει την εφασικη συνδεσμολογια σε μονοφασικη εξοδο, δηλαδη να κανει κατανομη των φορτιων εσωτερικα.

Καμμια ιδεα;

Αντωνης

mike_gr
09-07-11, 17:46
βαλε καμμια φωτο απο το σημειο συνδεσης του υδρομασαζ,καπου θα εχει καποιο κουτακι για να συνδεθουν τα καλωδια ρευματος.
η εγκατασταση του ηλεκτρολογου τι εχει? τριφασικη πριζα?
θα την βγαλουμε την ακρη

sv4lqcnik
09-07-11, 17:46
αντωνη ανοιξε το καπακι της συνδεσης στο μοτερ και δες εκει τι καλωδια εχει ;η βγαλε φωτογραφια καθαρη να φαινετε καθαρα η η περιοχη συνδεσμολογιας του πρεπει λογικα να εχει δυο κουτια ανοιξετα και τα δυο και ποσταρε φωτογραφιες η αν εχεις το γραμικο σχεδιο συνδεσεων ανεβασε να δουμε αυτο για να δουμε τι παιζει . αντε για να δροσιστεις καμια φορα να μην καθεται και σε κοιταει και το κοιτας.

mike_gr
09-07-11, 17:48
ναι,καπου θα σου εχει καποιο σχεδιο συνδεσης

lepouras
09-07-11, 18:18
από ότι λέει και η σελίδα που έχεις βάλει στην ουσία αποτελείτε από τον κυκλοφορητής του αέρα , του νερού , ένα χαμηλόβολτο που κάνει στην ουσία όλο τον χειρισμό και τέλος από τις αντιστάσεις που ζεσταίνουν το νερό.
στην ουσία πρέπει να δούμε αν το κύκλωμα τον αντιστάσεων είναι μια ή πιο πολλές αντιστάσεις. ώστε να χωριστούν στις άλλες φάσεις.
αν δεν θέλεις να πειραχτεί καθόλου το κύκλωμα και τα κουτιά γενικός η μόνη λύση να βρεις μετατροπέα από 3φ σε 1φ.
σε μετασχηματιστή θα ήταν καλή περίπτωση αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει και που. μάλλον θέλει ψάξιμο σε εταιρίες που φτιάχνουν.
σε ινβερτερ πάλι δεν ξέρω αν υπάρχει.
τελευταία λύση είναι αυτό.
http://www.enc-shop.gr/index.php/peripherals-1/ups/ups-apc-smart-rt-10kva-rack-online-6u-serial.html
θα έχεις και την δυνατότητα να κάνεις όταν δεν έχεις ρεύμα:lool:

sv4lqcnik
09-07-11, 18:46
ρε γιαννη 4500 € πολλα δεν ειναι για την υποθεση αντε καινα το πηρε ο ανθρωπος 2000 . καλυτερα ειναι ρε γιαννη να του χωρισει τα κυκλωματα και να τα συνδεσει στο τριφασικο που εχει . αλλα περι ορεξεως . δικο του το μαχαιρι δικο του και το πεπονι ετσι;;

lepouras
09-07-11, 19:00
ρε Νικόλα σε ολόκληρο κατεβατό στο τέλος κόλλησες?:001_tt2::lool:
για εμένα το καλύτερο είναι μετασχηματιστής αλλά έψαχνα στον γουγλη και δεν βρήκα κάτι.
όχι τίποτε άλλο είναι γενικά καλή λύση σε πολλές περιπτώσεις που συμβαίνει το ίδιο.για ινβερτερ ακομα καλύτερα αλλά το κόβω χλωμό να υπάρχει και θα έχει και πιο τρελό κόστος από τον μετασχηματιστή.
τώρα το να ανοίξει το μηχάνημα και να μοιράσει τα φορτία ,ακομα καλύτερη αλλά εξαρτάτε αν θέλει και μπορεί ο ίδιος ή ο ηλεκτρολόγος του να το κάνει. γιατί με οποιαδήποτε στραβή άντε να βρει ανταλλακτικά .επίσης αν του έχει δώσει και καμιά εγγύηση ο Κινέζος την χάνει αμέσως.
αυτές είναι όλες οι εναλλακτικές που έχει και όπως είπες ο ίδιος επιλέγει.

spiroscfu
09-07-11, 19:06
Δεν θα του πήγαινε αρκετά ποιο φτηνά να περάσει ένα ποιο χοντρό καλώδιο?

sv4lqcnik
09-07-11, 19:18
σπυρακο και αν ειναι ο τυπος μιμου απτου και να μην φενεται ουτε εκατοστο καναλι τι να κανει ο ανθρωπος παντωσ αν ο ηλεκτρολογος ειναι σιγουρος οτι ξερει να το κανει ας το κανει και δεν προκειτε να χασει καμια εγγυηση αν ειναι μαγκας αλιως αν δεν εχει την παροχη που πρεπει ασ κανει επαυξηση ας παει σε ποιο πανω νουμερο 2 η 3 η δεη λευτα θελει

lepouras
09-07-11, 19:48
μα δεν μίλησε για την παροχή του σπιτιού αλλά του μηχανήματος.
και για να είναι έξω η παροχή μάλλον σημαίνει ότι θα πρέπει να γίνουν αρκετές ζημιές στο σπίτι για να την αλλάξει.

sv4lqcnik
09-07-11, 19:57
μα δεν μίλησε για την παροχή του σπιτιού αλλά του μηχανήματος.
και για να είναι έξω η παροχή μάλλον σημαίνει ότι θα πρέπει να γίνουν αρκετές ζημιές στο σπίτι για να την αλλάξει.


στειλτου ρε γιαναρε πμ του ανθρωπου να πας να του το φτιαξεις γιατι ολο το καλοκαιρι θα το λιβανιζει και ολο μελι και απο τηγανητα τιποτα. αντε πριν το αυγουστο ,

mihalas2
09-07-11, 20:49
υπαρχει και αυτη η λυση

θα παει στον πινακα και θα συνδεσει τε 2 καλωδια στην φαση και τα 2 στον ουδετερο αφου τα περασει μεσα απο μια ασφαλεια 40Α

το καλωδιο αρκει .

φιλικα μιχαλης

sv4lqcnik
09-07-11, 21:13
ναι μηχαλη και ειναι ολα καλα τι νατην κανει την γειωση ε;;;;
αντε μηχαλη να μαΘεις τα περι γειωσεων και αν θες εσυ να γινεις φακιρης γινε . Εκτως και αν σου δυεφυγε ο κανονας ασφαλειας
ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΑΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΔΕΝ ΕΦΑΙΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΓΕΙΩΣΗ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΟΤΑΝ ΕΡΧΩΜΑΣΤΕ ΣΕ ΑΜΕΣΗ ΕΠΑΦΗ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟ ΝΕΡΟ

mihalas2
09-07-11, 21:21
ναι μηχαλη και ειναι ολα καλα τι νατην κανει την γειωση ε;;;;
αντε μηχαλη να μαΘεις τα περι γειωσεων και αν θες εσυ να γινεις φακιρης γινε . Εκτως και αν σου δυεφυγε ο κανονας ασφαλειας
ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΑΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΔΕΝ ΕΦΑΙΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΓΕΙΩΣΗ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΟΤΑΝ ΕΡΧΩΜΑΣΤΕ ΣΕ ΑΜΕΣΗ ΕΠΑΦΗ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟ ΝΕΡΟ


μαλον δεν προσεξες καλα. ( το μυνημα ειχε διορθωθει)

2 καλωδια στην φαση και 2 στον ουδετερο

την γειωση δεν την ξεσυνδεει.

sv4lqcnik
09-07-11, 21:35
αντε εγω δεν προσεξα καλα το δεχωμε

την πτωση τασης δεν την υπολογιζεις;; ετσι κιαλιως πρακτικα να το παρουμε το δυομισαρι το ασφαλιζουμε με 16 Α . κανοντας τα ζευγαρι παμε στα 32 Α, πρακτικα παντα και παλι ειμαστε μειων 4 αμπερ , που κανονικα επρεπε για σιγουρια να εχουμε πλεωνασμα 4 για να εχουμε το κεφαλι μας υσηχο και με θερμοδιακοπτη

mihalas2
09-07-11, 21:42
για τι αποσταση απο τον πινακα μιλαμε?



(μην εισαι τοσο επιθετικος .δεν ειναι θετικο για αναπτυξη συζητησης, προκειμενου να δωσουμε λυση σε καποιου το προβλημα)

Nemmesis
09-07-11, 22:00
καλυτερα ειναι ρε γιαννη να του χωρισει τα κυκλωματα και να τα συνδεσει στο τριφασικο που εχει . αλλα περι ορεξεως . δικο του το μαχαιρι δικο του και το πεπονι ετσι;;

και πως ακριβως θα το καταφερει??? αφου προκειται για μονοφασικο μηχανημα σημαινει 220V αρα οτι φορτια και να μοιραστουν στις φασεις πρεπει να πανε προς τον ουδετερο ΑΡΑ ο ουδετερος πρεπει παλι να εχει το παχως που θα ειχε και στην μονοφασικη συνδεση... αλλα τη να λεμε εδω ακουσαμε και για μετατροπη απο 3φ σε 1φ με μετασχηματιστη... για μενα μονη λυση και πιστευω πρεπει να το παρει αποφαση ειναι να βαλει καινουργιο καλωδιο...

sv4lqcnik
09-07-11, 22:07
mihalas2 (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=37116)
σχωραμε μαστορα δεν θα το ξανακανω

επιδη δεν ανεβασε ποστ με περισωτερες λεπτομεριες ο φιλος παιρνουμε παντα τα ποιο παραδοξα και αποφασιζουμε με τον ανωτερο καλυτερο τροπο δηλαδη την μεγαλυτερη αποσταση και οτι ισως τα δυομισαρια καπου μεσα λεω ισως να δινουν και καπου αλου εναν ουδετερο και να εχει και αυτος καποια πτωση και αλλα πολλα αν δεν εχουμε αμεση και οπτικη αποψη πρεπει να εχουμε πολους ψιλους ετσι δεν ειναι;;

και για να βγω απο το τρυπακι της μακρυνης αερολογιας και καθοτι μακρυα απο τον χορο πολλα τραγουδια , αν δεν παει καποιος επι τοπου να δει τι ακριβως μπορει να γινει οτι και να πουμε παει στον βροντο

Ηλιας Α
09-07-11, 22:54
αλλα τη να λεμε εδω ακουσαμε και για μετατροπη απο 3φ σε 1φ με μετασχηματιστη.
Καλησπέρα.
Το θεωρείς ακατόρθωτο;.

mihalas2
09-07-11, 22:55
οκ φιλε νικο.

το καλυτερο ειναι αυτο που ειπε ο παναγιωτης (nemmesis)

αν ειναι δυσκολο, δεν βλεπω καποιο τρανταχτο προβλημα, στην λυση που ειπα για 4Α επιπλεων,
μιας και το μαξιμουμ φορτιο υπαρχει οταν δουλευουν τα παντα συνεχως.

Nemmesis
09-07-11, 23:04
Καλησπέρα.
Το θεωρείς ακατόρθωτο;.
σκεψου μονο τη κυμματομορφη θα εχει το δευτερευον απο αυτο τον μετασχηματιστη. οταν σαν προτευων εχει 3 πηνια που το καθενα απεχει 120 μοιρες απο το αλλο..

Ηλιας Α
09-07-11, 23:13
σκεψου μονο τη κυμματομορφη θα εχει το δευτερευον απο αυτο τον μετασχηματιστη. οταν σαν προτευων εχει 3 πηνια που το καθενα απεχει 120 μοιρες απο το αλλο..
Ο Μ/Σ αλλάζει μόνο τους παράγοντες ισχύος που είναι τάση και ένταση, και όχι τις κυμματομορφές.

mihalas2
09-07-11, 23:18
Ο Μ/Σ αλλάζει μόνο τους παράγοντες ισχύος που είναι τάση και ένταση, και όχι τις κυμματομορφές.


για καντο πιο λιανα

ευχαριστως να μαθουμε και κατι καινουριο,

γιατι και εγω εχω την ιδια αποψη με τον παναγιωτη

spiroscfu
09-07-11, 23:32
Καλησπέρα.
Το θεωρείς ακατόρθωτο;.

Πρώτον δεν είμαι δικηγόρος του
και δεύτερο δεν νομίζω να εννοεί πως δεν γίνεται αλλά πως δεν είναι λογικό λόγο της ισχύς που χρειάζεται.

spiroscfu
09-07-11, 23:35
Συγνώμη παιδιά δεν είδα της απαντήσεις, για ποιο λόγο να μην γίνεται όμως

Ηλιας Α
10-07-11, 00:25
Συγνώμη παιδιά δεν είδα της απαντήσεις, για ποιο λόγο να μην γίνεται όμως
<< για ποιο λόγο να μην γίνεται όμως >> Πάντως εγώ είμαι πάντα με σένα!

spiroscfu
10-07-11, 00:52
Λίγο το έψαξα και βρήκα αρκετές διαφορετικές απόψεις π.χ.
Ο Scott-T transformer http://en.wikipedia.org/wiki/Scott-T_transformer μετατρέπει το τριφασικό σε διφασικό με διαφορά φάσης 90 μοίρες
και επίσης μια αμερικάνικη εταιρία πουλάει 3phase to 1phase http://www.lcmagnetics.com/?page_id=793 , το θέμα είναι η μετατροπή αυτή τη απόδοση θα έχει και μάλλον κάποιες χρονικές στιγμές η διαφορά φάσης των φάσεων θα έχει σαν αποτέλεσμα την κατανάλωση ενέργειας πάνω σε αυτές,
ας περιμένουμε και κάποιες απόψεις άλλων.
Αυτό που μου ήρθε στο μυαλό εμένα όταν πρώτοσυζητήθηκε ήταν, ένας μ/σ 415V σε 220V (χρησιμοποιώντας τοις δυο φάσεις), που και πάλι θα υπήρχε το παραπάνω πρόβλημα.

Nemmesis
10-07-11, 01:01
Ο Μ/Σ αλλάζει μόνο τους παράγοντες ισχύος που είναι τάση και ένταση, και όχι τις κυμματομορφές.
αυτο ακριβως... δεν αλλαζει τις κυμματομορφες... πως περιμενεις λοιπον απο εναν μετασχηματιστη να μετατρεψει τις 3 ημιτονικες ΑΛΛΑ ασυνχρονες φασεις που εχει σαν εισοδο σε μια ημιτονικη?
δες την εικονα και θα καταλαβεις... αν παλι δεν καταλαβεις εγω δεν μπορω να βοηθησω αλλο..
21786

Ηλιας Α
10-07-11, 01:15
Λίγο το έψαξα και βρήκα αρκετές διαφορετικές απόψεις π.χ.
Ο Scott-T transformer http://en.wikipedia.org/wiki/Scott-T_transformer μετατρέπει το τριφασικό σε διφασικό με διαφορά φάσης 90 μοίρες
και επίσης μια αμερικάνικη εταιρία πουλάει 3phase to 1phase http://www.lcmagnetics.com/?page_id=793 , το θέμα είναι η μετατροπή αυτή τη απόδοση θα έχει και μάλλον κάποιες χρονικές στιγμές η διαφορά φάσης των φάσεων θα έχει σαν αποτέλεσμα την κατανάλωση ενέργειας πάνω σε αυτές,
ας περιμένουμε και κάποιες απόψεις άλλων.
Αυτό που μου ήρθε στο μυαλό εμένα όταν πρώτοσυζητήθηκε ήταν, ένας μ/σ 415V σε 220V (χρησιμοποιώντας τοις δυο φάσεις), που και πάλι θα υπήρχε το παραπάνω πρόβλημα.
Ήμουν σίγουρος πως θα το έβρισκες

Ο Scott-T transformer http://en.wikipedia.org/wiki/Scott-T_transformer (http://en.wikipedia.org/wiki/Scott-T_transformer) μετατρέπει το τριφασικό σε διφασικό με διαφορά φάσης 90 μοίρες

<< με διαφορά φάσης 90 μοίρες >> θα μπορούσε να έχει διαφορά φάσης 0 μοίρες, αλλά τι σε πειράζει αν έχει διαφορά φάσης 90 μοίρες;

<<και επίσης μια αμερικάνικη εταιρία πουλάει 3phase to 1phase http://www.lcmagnetics.com/?page_id=793 (http://www.lcmagnetics.com/?page_id=793) , το θέμα είναι η μετατροπή αυτή τη απόδοση >> η απόδοση είναι όση και στους άλλους Μ/Σ 90- 98 %
<< θα έχει και μάλλον κάποιες χρονικές στιγμές η διαφορά φάσης των φάσεων θα έχει σαν αποτέλεσμα την κατανάλωση ενέργειας πάνω σε αυτές >>
<<θα έχει σαν αποτέλεσμα την κατανάλωση ενέργειας πάνω σε αυτές >>
Ουδεμία!

Ηλιας Α
10-07-11, 02:04
αυτο ακριβως... δεν αλλαζει τις κυμματομορφες... πως περιμενεις λοιπον απο εναν μετασχηματιστη να μετατρεψει τις 3 ημιτονικες ΑΛΛΑ ασυνχρονες φασεις που εχει σαν εισοδο σε μια ημιτονικη?
δες την εικονα και θα καταλαβεις... αν παλι δεν καταλαβεις εγω δεν μπορω να βοηθησω αλλο..
21786
<<πως περιμενεις λοιπον απο εναν μετασχηματιστη να μετατρεψει τις 3 ημιτονικες ΑΛΛΑ ασυνχρονες φασεις που εχει σαν εισοδο >>

<< τις 3 ημιτονικες ΑΛΛΑ ασυνχρονες φασεις που εχει σαν εισοδο >>.
Εγώ θα έλεγα τις 3 ημιτονικές φάσεις με διαφορά 120° που έχει σαν είσοδο.

<< πως περιμενεις λοιπον απο εναν μετασχηματιστη να μετατρεψει τις 3 ημιτονικες ΑΛΛΑ ασυνχρονες φασεις που εχει σαν εισοδο σε μια ημιτονικη? >>
<< σε μια ημιτονικη?>> όπως στο διάνυσμα των 2 φάσεων του δευτ/τος ενός τριφασικού Μ/Σ,
<<... αν παλι δεν καταλαβεις εγω δεν μπορω να βοηθησω αλλο..>>
<< δεν μπορω να βοηθησω άλλο >> κανένα πρόβλημα.

lepouras
10-07-11, 03:10
και πως ακριβως θα το καταφερει??? αφου προκειται για μονοφασικο μηχανημα σημαινει 220V αρα οτι φορτια και να μοιραστουν στις φασεις πρεπει να πανε προς τον ουδετερο ΑΡΑ ο ουδετερος πρεπει παλι να εχει το παχως που θα ειχε και στην μονοφασικη συνδεση... αλλα τη να λεμε εδω ακουσαμε και για μετατροπη απο 3φ σε 1φ με μετασχηματιστη... για μενα μονη λυση και πιστευω πρεπει να το παρει αποφαση ειναι να βαλει καινουργιο καλωδιο...
Παναγιώτη όπως πιστεύω να πρόσεξες είπα ότι δεν βρήκα κάτι στο γουγλη και γιαυτό παραπεμπτω σε εταιρίες που ίσως να μπορούν να φτιάχνουν.αλλά όπως είπαν και πιο πάνω ίσως και να γίνετε.
Είπα και για ινβερτερ αλλά και εκεί δεν ξέρω αν υπάρχει για αυτήν την δουλεια .
Όσο για να μοιράσει τα φορτία στο μηχάνημα μάλλον κάνεις λάθος στο πάχος του ουδετέρου.
Διότι σε ένα τριφασικό κύκλωμα με ουδέτερο πότε δεν περνά από τον ουδέτερο περισσότερο ρεύμα από την πιο φορτισμένη φάση.
Και αν οι φάσεις τραβάν ακριβώς το ίδιο φορτίο η επιστροφή στον ουδέτερο είναι μηδέν.
Το μηχάνημα την μεγαλύτερη καταναλώσει του την έχει στις αντιστάσεις που ζεσταίνουν το νερό .
Αν αυτές δεν είναι πχ μια 6Κβατ αλλά 2απο 3Κβατ ή στην καλύτερη περιπτώσει 3 αντιστάσεις από 2Κβατ η κάθε μια πολύ εύκολα μπορείς να τροφοδοτήσεις τις αντιστάσεις αυτές χόρια μεσώ τον ρελε που προφανώς θα τις διαχειρίζονται.
Κκαι τέλος εφόσον δεν ξέρεις από που είναι περασμένη η παροχή που στέλνει έξω στο τζακούζι πως μπορείς να προτείνεις κάτι τέτοιο που τα μερεμέτια που θα ανοίξει (άνοιγμα κουτιών ,σκαψίματα, πλακάκια. παροχή, ξανά σοβατίσματα, βαψίματα, πλακάκια, και ποσά άλλα μερεμέτια )
μπορεί να του στοιχίσουν περισσότερο από το UPS τελικά? . και μην σκεφτείς ότι θα χωρέσουν στην σωλήνα τα καινούργια καλώδια διοτι 3Χ10 δεν χωράνε στην σωλήνα που στην καλύτερη είναι 16mm . το θέμα είναι να μπορεί να μάθει ο άνθρωπος τη εναλλακτικές έχει να δει τα κοστολόγια του και να αποφασίσει μόνος του. αλλιώς αν δώσει περισσότερες πληροφορίες μπορεί τότε να έχουμε έναν καλύτερο μπούσουλα να επικεντρωθούμε σε λιγότερες λύσεις.

όμως εγώ στην τελική όπως γενικά έχεις προσέξει προσέχω πως εκφράζομε και δεν γύρισα να πω με το ίδιο ύφος και να σε κράξω για το πόσο απόλυτος ίσε που λες για το πάχος του ουδέτερου και μην προσπαθήσεις να το υπερασπιστείς διοτι είναι λάθος.

tonykolis
10-07-11, 03:10
2179021789

spiroscfu
10-07-11, 03:44
αυτο ακριβως... δεν αλλαζει τις κυμματομορφες...
γιατί είναι δύσκολο με μ/σ να δημιουργήσουμε διαφορά φάσης εισόδου-εξόδου?

πως περιμενεις λοιπον απο εναν μετασχηματιστη να μετατρεψει τις 3 ημιτονικες ΑΛΛΑ ασυνχρονες φασεις που εχει σαν εισοδο σε μια ημιτονικη?
με τρεις διαφορετικούς πυρήνες και οι φάσεις εξόδου συμφασικές αναμεταξύ τους (μια σκέψη αν γίνεται) ή με έναν Scott-T (http://en.wikipedia.org/wiki/Scott-T_transformer) από 3 σε 2 και 2 σε 1(μιά άλλη).

δες την εικονα και θα καταλαβεις... αν παλι δεν καταλαβεις εγω δεν μπορω να βοηθησω αλλο..
Παναγιώτη σε βλέπω λίγο επιθετικό (αν κάνω λάθος ζητώ συγνώμη), αλλά συζήτηση κάνουμε για να μαθαίνουμε κάποια πράγματα και επιπλέον να ακονίζουμε της γνώσεις μας (όποιες και αν είναι αυτές).



θα μπορούσε να έχει διαφορά φάσης 0 μοίρες, αλλά τι σε πειράζει αν έχει διαφορά φάσης 90 μοίρες;
Ηλία αν ήταν συμφασικά θα μπορούσαμε να τα βάλουμε παράλληλα ή πάλη αν είχαν 180 μοίρες σε σειρά αλλά με 90 τη κάνουμε, όσο για το πρώτο είσαι σίγουρος.

η απόδοση είναι όση και στους άλλους Μ/Σ 90- 98 %
Αυτό δεν καταλαβαίνω πως μπορεί να γίνει, τρείς διαφορετικές φάσεις δεν θα δημιοργήσουν μια αρνητικά μεταβαλόμενη μαγνητική ροή, επίσης αν θημάμε καλά ο Βαθμός απόδοσης ενός μετασχηματιστή είναι τόσος χωρίς φορτίο, με φορτίο πρέπει να πέφτει.

spiroscfu
10-07-11, 04:16
Παναγιώτη όπως πιστεύω να πρόσεξες είπα ότι δεν βρήκα κάτι στο γουγλη και γιαυτό παραπεμπτω σε εταιρίες που ίσως να μπορούν να φτιάχνουν.αλλά όπως είπαν και πιο πάνω ίσως και να γίνετε.
Είπα και για ινβερτερ αλλά και εκεί δεν ξέρω αν υπάρχει για αυτήν την δουλεια .
Όσο για να μοιράσει τα φορτία στο μηχάνημα μάλλον κάνεις λάθος στο πάχος του ουδετέρου.
Διότι σε ένα τριφασικό κύκλωμα με ουδέτερο πότε δεν περνά από τον ουδέτερο περισσότερο ρεύμα από την πιο φορτισμένη φάση.
Και αν οι φάσεις τραβάν ακριβώς το ίδιο φορτίο η επιστροφή στον ουδέτερο είναι μηδέν.
Το μηχάνημα την μεγαλύτερη καταναλώσει του την έχει στις αντιστάσεις που ζεσταίνουν το νερό .
Αν αυτές δεν είναι πχ μια 6Κβατ αλλά 2απο 3Κβατ ή στην καλύτερη περιπτώσει 3 αντιστάσεις από 2Κβατ η κάθε μια πολύ εύκολα μπορείς να τροφοδοτήσεις τις αντιστάσεις αυτές χόρια μεσώ τον ρελε που προφανώς θα τις διαχειρίζονται.
Κκαι τέλος εφόσον δεν ξέρεις από που είναι περασμένη η παροχή που στέλνει έξω στο τζακούζι πως μπορείς να προτείνεις κάτι τέτοιο που τα μερεμέτια που θα ανοίξει (άνοιγμα κουτιών ,σκαψίματα, πλακάκια. παροχή, ξανά σοβατίσματα, βαψίματα, πλακάκια, και ποσά άλλα μερεμέτια )
μπορεί να του στοιχίσουν περισσότερο από το UPS τελικά? . και μην σκεφτείς ότι θα χωρέσουν στην σωλήνα τα καινούργια καλώδια διοτι 3Χ10 δεν χωράνε στην σωλήνα που στην καλύτερη είναι 16mm . το θέμα είναι να μπορεί να μάθει ο άνθρωπος τη εναλλακτικές έχει να δει τα κοστολόγια του και να αποφασίσει μόνος του. αλλιώς αν δώσει περισσότερες πληροφορίες μπορεί τότε να έχουμε έναν καλύτερο μπούσουλα να επικεντρωθούμε σε λιγότερες λύσεις.

όμως εγώ στην τελική όπως γενικά έχεις προσέξει προσέχω πως εκφράζομε και δεν γύρισα να πω με το ίδιο ύφος και να σε κράξω για το πόσο απόλυτος ίσε που λες για το πάχος του ουδέτερου και μην προσπαθήσεις να το υπερασπιστείς διοτι είναι λάθος.

Γιάννη το μηχάνημα είναι 220V και για αυτό το λόγο ο ουδέτερος θα πρέπει να είναι τριπλάσιος αν θέλεις να χωρίσεις ίσα τα φορτία,
ακόμα και για το μ/σ το συζητάμε μάλλον σε θεωρητικό επίπεδο, μια τέτοια λύση και να υπήρχε ή αν υπάρχει θα είναι αρκετά ακριβή.

mihalas2
10-07-11, 08:42
εχουμε και λεμε

οι λυσεις απο ολους

1) καινουριο καλωδιο απο 3χ6 και πανω

2) χρηση ινβερτερ

3) παραληλησμος των καλωδιων στην υπαρχουσα γραμμη

4) μ/τ με δυο φασεις παλι δεν γινεται λογω του οτι στην τελικη το τροφοδοτουμε απο 2 καλωδια 2,5αρια

5) μ/τ με τρεις φασεις δεν γινεται λογω κυματομορφης

ποια θα ειναι η ιδανικη λυση?

Ηλιας Α
10-07-11, 08:54
Παναγιώτη όπως πιστεύω να πρόσεξες είπα ότι δεν βρήκα κάτι στο γουγλη και γιαυτό παραπεμπτω σε εταιρίες που ίσως να μπορούν να φτιάχνουν.αλλά όπως είπαν και πιο πάνω ίσως και να γίνετε.
Είπα και για ινβερτερ αλλά και εκεί δεν ξέρω αν υπάρχει για αυτήν την δουλεια .
Όσο για να μοιράσει τα φορτία στο μηχάνημα μάλλον κάνεις λάθος στο πάχος του ουδετέρου.
Διότι σε ένα τριφασικό κύκλωμα με ουδέτερο πότε δεν περνά από τον ουδέτερο περισσότερο ρεύμα από την πιο φορτισμένη φάση.
Και αν οι φάσεις τραβάν ακριβώς το ίδιο φορτίο η επιστροφή στον ουδέτερο είναι μηδέν.
Το μηχάνημα την μεγαλύτερη καταναλώσει του την έχει στις αντιστάσεις που ζεσταίνουν το νερό .
Αν αυτές δεν είναι πχ μια 6Κβατ αλλά 2απο 3Κβατ ή στην καλύτερη περιπτώσει 3 αντιστάσεις από 2Κβατ η κάθε μια πολύ εύκολα μπορείς να τροφοδοτήσεις τις αντιστάσεις αυτές χόρια μεσώ τον ρελε που προφανώς θα τις διαχειρίζονται.
Κκαι τέλος εφόσον δεν ξέρεις από που είναι περασμένη η παροχή που στέλνει έξω στο τζακούζι πως μπορείς να προτείνεις κάτι τέτοιο που τα μερεμέτια που θα ανοίξει (άνοιγμα κουτιών ,σκαψίματα, πλακάκια. παροχή, ξανά σοβατίσματα, βαψίματα, πλακάκια, και ποσά άλλα μερεμέτια )
μπορεί να του στοιχίσουν περισσότερο από το UPS τελικά? . και μην σκεφτείς ότι θα χωρέσουν στην σωλήνα τα καινούργια καλώδια διοτι 3Χ10 δεν χωράνε στην σωλήνα που στην καλύτερη είναι 16mm . το θέμα είναι να μπορεί να μάθει ο άνθρωπος τη εναλλακτικές έχει να δει τα κοστολόγια του και να αποφασίσει μόνος του. αλλιώς αν δώσει περισσότερες πληροφορίες μπορεί τότε να έχουμε έναν καλύτερο μπούσουλα να επικεντρωθούμε σε λιγότερες λύσεις.

όμως εγώ στην τελική όπως γενικά έχεις προσέξει προσέχω πως εκφράζομε και δεν γύρισα να πω με το ίδιο ύφος και να σε κράξω για το πόσο απόλυτος ίσε που λες για το πάχος του ουδέτερου και μην προσπαθήσεις να το υπερασπιστείς διοτι είναι λάθος.

Καλημέρα .
Για να εξηγούμε γράφω ότι: η χρίση Μ/Σ θα ίσως μπορούσε να είναι συμφέρουσα λύση, όπως και άλλες .
Γιάννη (lepouras (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=48163)).
<< Διότι σε ένα τριφασικό κύκλωμα με ουδέτερο πότε δεν περνά από τον ουδέτερο περισσότερο ρεύμα από την πιο φορτισμένη φάση >> Εδώ κάπου τα μπερδεύεις.

Ηλιας Α
10-07-11, 09:03
εχουμε και λεμε

οι λυσεις απο ολους

1) καινουριο καλωδιο απο 3χ6 και πανω

2) χρηση ινβερτερ

3) παραληλησμος των καλωδιων στην υπαρχουσα γραμμη

4) μ/τ με δυο φασεις παλι δεν γινεται λογω του οτι στην τελικη το τροφοδοτουμε απο 2 καλωδια 2,5αρια

5) μ/τ με τρεις φασεις δεν γινεται λογω κυματομορφης

ποια θα ειναι η ιδανικη λυση?
<< 5) μ/τ με τρεις φασεις δεν γινεται λογω κυματομορφης>>
Γνώμη είναι, σεβαστή για σένα –και για όσους την υποστηρίζουν- όχι και για μένα.

Ηλιας Α
10-07-11, 09:19
θα μπορούσε να έχει διαφορά φάσης 0 μοίρες, αλλά τι σε πειράζει αν έχει διαφορά φάσης 90 μοίρες;
Ηλία αν ήταν συμφασικά θα μπορούσαμε να τα βάλουμε παράλληλα ή πάλη αν είχαν 180 μοίρες σε σειρά αλλά με 90 τη κάνουμε, όσο για το (1) πρώτο είσαι σίγουρος.

η απόδοση είναι όση και στους άλλους Μ/Σ 90- 98 %
Αυτό δεν καταλαβαίνω πως μπορεί να γίνει, τρείς διαφορετικές φάσεις δεν θα δημιοργήσουν μια αρνητικά μεταβαλόμενη μαγνητική ροή, επίσης αν θημάμε καλά ο Βαθμός απόδοσης ενός μετασχηματιστή είναι τόσος (2) χωρίς φορτίο, με φορτίο πρέπει να πέφτει.

<< θα μπορούσε να έχει διαφορά φάσης 0 μοίρες >> όσο για το πρώτο είσαι σίγουρος.

(1) Θα εξετάσω να δω τι εννοεί << με διαφορά φάσης 90 μοίρες >> και θα επανέλθω


(2)<< επίσης αν θημάμε καλά ο Βαθμός απόδοσης ενός μετασχηματιστή είναι τόσος χωρίς φορτίο, με φορτίο πρέπει να πέφτει.>>.

Ο καλύτερος βαθμός απόδοσης σ΄ένα Μ/Σ είναι στο ον φορτίο, μην το κουράζομε.

mihalas2
10-07-11, 09:35
<< 5) μ/τ με τρεις φασεις δεν γινεται λογω κυματομορφης>>
Γνώμη είναι, σεβαστή για σένα –και για όσους την υποστηρίζουν- όχι και για μένα.

αν επροκειτο για αντιστασεις δεν υπαρχει λογος

υπαρχουν ομως και τα μοτερ .

εκει τι γινεται.

αυτο θα ηθελα να μου εξηγησεις ,γιατι οπως πολυ σωστα ειπε και ο παναγιωτης ,το δευτερευων θα σου βγαλει αναμεικτες και τις τρεις μαζι

η μηπως κανω καποιο λαθος?

Ηλιας Α
10-07-11, 09:39
Γιάννη το μηχάνημα είναι 220V και για αυτό το λόγο ο ουδέτερος θα πρέπει να είναι τριπλάσιος αν θέλεις να χωρίσεις ίσα τα φορτία,
ακόμα και για το μ/σ το συζητάμε μάλλον σε θεωρητικό επίπεδο, μια τέτοια λύση και να υπήρχε ή αν υπάρχει θα είναι αρκετά ακριβή.

Σπύρο (spiroscfu (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=45716))



<<Γιάννη το μηχάνημα είναι 220V και για αυτό το λόγο ο ουδέτερος θα πρέπει να είναι τριπλάσιος αν θέλεις να χωρίσεις ίσα τα φορτία >>
Μεγάλο λάθος!.
<< ακόμα και για το μ/σ το συζητάμε μάλλον σε θεωρητικό επίπεδο, μια τέτοια λύση και να υπήρχε ή αν υπάρχει θα είναι αρκετά ακριβή>>
<<μια τέτοια λύση και να υπήρχε ή αν υπάρχει >> Μα υπάρχει.
<< θα είναι αρκετά ακριβή>> Ίσως ναι αλλά, μην το λες αβασάνιστα

Ηλιας Α
10-07-11, 09:52
αν επροκειτο για αντιστασεις δεν υπαρχει λογος

υπαρχουν ομως και τα μοτερ .

εκει τι γινεται.

αυτο θα ηθελα να μου εξηγησεις ,γιατι οπως πολυ σωστα ειπε και ο παναγιωτης ,το δευτερευων θα σου βγαλει αναμεικτες και τις τρεις μαζι

η μηπως κανω καποιο λαθος?

<< αν επροκειτο για αντιστασεις δεν υπαρχει λογος υπαρχουν ομως και τα μοτερ .>>.
Μιας και για αντιστάσεις << δεν υπαρχει λογος >> με τα μοτέρ τι λόγος υπάρχει;
<< γιατι οπως πολυ σωστα ειπε και ο παναγιωτης>>.
Γνώμη του Παναγιώτη είναι και τίποτα άλλο.

Nemmesis
10-07-11, 10:39
Γνώμη του Παναγιώτη είναι και τίποτα άλλο.

πριν απαντησω σε τπτ αλλο θελω να σε ρωτησω, αν πιστευεις οτι μπορει να φτιαχτει ενας μετασχηματιστης οπου μπορει να εχει σαν προτευων τρια ημιτονοειδη σηματα με διαφορα φασης 120μοιρες και να εχει σαν εξοδο ενα καθαρο ημιτονο... μετα βλεπουμε και για τα αλλα θεματα..

Nemmesis
10-07-11, 10:57
<<και επίσης μια αμερικάνικη εταιρία πουλάει 3phase to 1phase http://www.lcmagnetics.com/?page_id=793 (http://www.lcmagnetics.com/?page_id=793) , το θέμα είναι η μετατροπή αυτή τη απόδοση >> η απόδοση είναι όση και στους άλλους Μ/Σ 90- 98 %
<< θα έχει και μάλλον κάποιες χρονικές στιγμές η διαφορά φάσης των φάσεων θα έχει σαν αποτέλεσμα την κατανάλωση ενέργειας πάνω σε αυτές >>
<<θα έχει σαν αποτέλεσμα την κατανάλωση ενέργειας πάνω σε αυτές >>
Ουδεμία!

τα spec το μετασχηματιστηα απο την σελιδα του κατασκευαστη...



Three Phase to Single Phase Transformer, 20 KVA, P/N 5617L
Primary: 208 VAC, 83.3 Amps, 3 PH, 60 Hz, reverse delta
Secondary: 240 VAC, 83.3 Amps,1 PH, 60 Hz
Indoor Enclosure: 42″H x 32″W x 22″D
Three single phase transformers (T1, T2 and T3) are integrated to build P/N 5617L
The transformer is highly inefficient with imbalanced primary line currents.

30 KVA input power is required to deliver 20 KVA output power.
Unit does not operate in reverse mode (one phase input and three phase output)

ναι αυτο ειναι αποδοση 90%.. χαχα
το κολπο για να παρει ενα καθαρο ημιτονο στην εξοδο ειναι να εχει παντα την μια φαση κοντρα στις αλλες... δες την εικονα που δινει με το πρωτευον και θα καταλαβεις πως ειναι συνδεμενα τα πηνεια... αλλα αυτη η κοντρα ειναι και ο λογο που ριχνει την αποδοση...

mihalas2
10-07-11, 11:07
Μιας και για αντιστάσεις << δεν υπαρχει λογος >> με τα μοτέρ τι λόγος υπάρχει;

φιλε ηλια

αν προκειται για μοτερ με καρβουνα οκ

αν ομως τα μοτερ δεν ειναι με καρβουνα (αυτο θελω να εξηγησεις )



γιατι θεωρω οι γνωσεις πρεπει να μοιραζωνται ,

και εφ οσον το ισχυριζεσαι τεκμηριωσε το σε παρακαλω

παντα φιλικα μιχαλης

Nemmesis
10-07-11, 11:10
Γνώμη του Παναγιώτη είναι και τίποτα άλλο.

ακριβως.. γνωμη μου ειναι και τπτ παραπανω... χαχα... για ψαχτο λιγο.. μπορει η γνωμη μου να βγηκε απο κανα βιβλιο..

tonykolis
10-07-11, 11:37
Αγαπητοι φιλοι, ποτε δεν περιμενα οτι το ποστ θα επιανε σε λιγες ωρες τις 5 σελιδες. Μαλλον ειχε ενδιαφερον ακαδημαϊκο το θεμα.
Επανερχομαι με πιο πολλες πληροφοριες ετσι ωστε να το φωτισω περισσοτερο.
- Το μηχανημα ειναι στον κηπο και το καλωδιο (5 χ 2,5) ερχεται απο εναν υποπινακα στην αποθηκη οπου καταληγουν ολα τα ρευματα του εξωτερικου χωρου.
Δεν ειναι τοσο το προβλημα να αλλαχτει το καλωδιο μεχρι τον πινακα, αλλα το οτι η 1 φαση δεν θα αντεξει το φορτιο(θυμιζω 36Α) δεδομενου οτι εχει πανω της και αλλα φορτια του σπιτιου. Να γινει ανακατανομη ολων των φορτιων του σπιτιου στις αλλες 2 φασεις και να κρατησω μια μονο για το υδρομασαζ ειναι πολλη δουλεια, ακριβη και ολιγον εκτος λογικης.

- Το μηχανημα εχει 3 μοτερ 2ΗΡ εκαστον, αλλο ενα 700W, ενα ταχυθερμαντηρα νερου 3kW και καποια αλλα μικρα φορτια(ραδιοCD, φωτισμο LED κλπ)
Ο κινεζος λεει συνολο 8kW δλδ 36Α.
Σπασιμο των καταναλωσεων εσωτερικα δεν γινεται διοτι ολο το συστημα παιρνει εντολες απο μια πλακετα(ανεβασα φωτο), εκτος εαν εχει προβλεφθει απο τον κατασκευαστη της πλακετας και με απλες γεφυρες μετατρεπεται για τριφασικη συνδεση, αλλα αυτο πρεπει να μας το πει πως θα γινει ο κατασκευαστης.
Εχω στειλει email αλλα δεν......
Επισης επικοινωνησα με το μαγαζι που το αγορασα στην Ισπανια μηπως εχουν ανταλλακτικο ολοκληρο τον πινακα για 3 φασικη συνδεση. Θεωρω αδυνατον να μην το παραγουν σε εκδοση με 3 φασικη συνδεση που ειναι ο κανονας στην Ευρωπη. Περιμενω αλλα δεν ελπιζω
- Θεωρια Μ/Σ δεν σκαμπαζω(οικονομολογος ειμαι) οποτε δεν μπορω να αξιολογησω τις γνωμες που γραφτηκαν. Ενα inverter 3 phase to 1 phase ομως ακουγεται πιο καλη λυση. Δεν ξερω ομως αν υπαρχει τετοιο πραγμα στην αγορα και ειδικα για τοσο μεγαλη ισχυ. Συνηθως ειναι για μικρες οικιακες εφαρμογες max 1-2 kW. Εδω θα βοηθουσε η γνωση σας της αγορας. Επισης εχω καποια ερωτηματικα για την καταναλωση του inverter μια και θα επιβαρυνει μια ηδη οριακη καλωδιωση.

Αυτα προς το παρον και ευχαριστω ολους για τη διαθεση βοηθειας.
Αντωνης

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
10-07-11, 11:59
1) Απαγορεύεται 400 v σε υδρομασάζ και ιδικά έξω
2) Το καλώδιο ακόμη και με διπλούς αγωγούς είναι 5 mm2 και δεν κάνει
3) Εάν θες να τελειώνεις αλλάζεις το καλώδιο σε μονοφασικό 3Χ10 και για να μην πέσει στη μια φάση το φορτίο αγοράζεις έναν μετασχηματιστή τριφασικό στο πρωτεύον και μονοφασικό στο δευτερεύον 400/240 v 10 KW
4) Καλή πληρωμή

lepouras
10-07-11, 12:03
Γιάννη το μηχάνημα είναι 220V και για αυτό το λόγο ο ουδέτερος θα πρέπει να είναι τριπλάσιος αν θέλεις να χωρίσεις ίσα τα φορτία,
ακόμα και για το μ/σ το συζητάμε μάλλον σε θεωρητικό επίπεδο, μια τέτοια λύση και να υπήρχε ή αν υπάρχει θα είναι αρκετά ακριβή.
ρε Σπύρο δεν χρειάζεται να είναι ο ουδέτερος πιο χοντρός από τις φάσης σε ένα τέτοιο μοίρασμα. και δεν χρειάζεται για τον ίδιο λόγο που γίνετε η όλη φασαρία για τον μετασχηματιστή. ναι τάση λειτουργίας 220βολτ. συνολικά η συσκευή αποτελείτε από αρκετά φορτία παραλληλισμένα. τα πιάνω, τα χωρίζω με βάση την ισχύ που θέλω να μοιράσω στις 3 φάσεις και τους δίνω από μια φάση και διακλαδώνω τον ουδέτερο τους. αν από την μια φάση τραβήξω 10Α και 0 από τις άλλες 2 τότε επιστρέφει στον ουδέτερο 10Α.
αν τραβήξω από 10Α και στις 3 φάσης τότε επιστρέφει 0 από τον ουδέτερο. και για να σου φύγει η απορία σκέψου λίγο σε ένα μοτέρ 3φ
220-380 σε συνδεσμολογία αστέρα . ακριβός την ίδια συνδεσμολογία έχουμε και εμείς με την διαφορά ότι στο κέντρο του αστέρα βάζουμε και τον ουδέτερο διοτι τα φορτία μας δεν θα είναι ίσα.
επίσης τότε σε ένα σπίτι, ένα μαγαζί δεν πρέπει να του ρίχνουμε παροχή τριφασική 5Χ10 αλλά 4Χ10+35 γιατί με την φιλοσοφία την δικιά σας πρέπει ο ουδετεροσ να είναι 3 φορές το πάχος τον φάσεων.
και πρόσεξε μιλάμε για 3φ παροχή . δεν έχουμε 1φ παροχή στο σπίτι και ρίξαμε ένα 5Χ2,5 άρα ναι δεν μπορώ να φορτίσω τον ουδέτερο μου παραπάνω άρα θα χρειαστω 3 φορές το πάχος του.

Ηλιας Α
10-07-11, 13:08
πριν απαντησω σε τπτ αλλο θελω να σε ρωτησω, αν πιστευεις οτι μπορει να φτιαχτει ενας μετασχηματιστης οπου μπορει να εχει σαν προτευων τρια ημιτονοειδη σηματα με διαφορα φασης 120μοιρες και να εχει σαν εξοδο ενα καθαρο ημιτονο... μετα βλεπουμε και για τα αλλα θεματα..
Εκείνο που πιστεύω είναι πως:
Ότι μπορεί να φτιαχτεί ένας μετασχηματιστής όπου μπορεί να έχει σαν πρωτεύων τρία ημιτονοειδή σήματα με διαφορά φάσης 120 μοίρες και να έχει σαν έξοδο μια και μόνο ημιτονοειδούς σχήματος κυματομορφή

Nemmesis
10-07-11, 13:23
Εκείνο που πιστεύω είναι πως:
Ότι μπορεί να φτιαχτεί ένας μετασχηματιστής όπου μπορεί να έχει σαν πρωτεύων τρία ημιτονοειδή σήματα με διαφορά φάσης 120 μοίρες και να έχει σαν έξοδο μια και μόνο ημιτονοειδούς σχήματος κυματομορφή

ωραια... συνεχιζοντας να σε ρωτησω εαν πιστευσεις οτι αυτος ο μετασχηματιστης θα εχει αποδοση μεγαλυτερη απο 70%...

Ηλιας Α
10-07-11, 13:26
1) Απαγορεύεται 400 v σε υδρομασάζ και ιδικά έξω


<< 1)Απαγορεύεται 400 v σε υδρομασάζ και ιδικά έξω >>
Που είδες να αναφερθεί τέτοιο πράγμα;

spiroscfu
10-07-11, 13:29
ωραια... συνεχιζοντας να σε ρωτησω εαν πιστευσεις οτι αυτος ο μετασχηματιστης θα εχει αποδοση μεγαλυτερη απο 70%...

Για να καταλάβω και εγώ, το πρόβλημα τώρα είναι η απόδοση ή αν είναι εφικτό (με έχεις μπερδέψει).

Ηλιας Α
10-07-11, 13:35
Μιας και για αντιστάσεις << δεν υπαρχει λογος >> με τα μοτέρ τι λόγος υπάρχει;

φιλε ηλια

αν προκειται για μοτερ με καρβουνα οκ

αν ομως τα μοτερ δεν ειναι με καρβουνα (αυτο θελω να εξηγησεις )

γιατι θεωρω οι γνωσεις πρεπει να μοιραζωνται ,

και εφ οσον το ισχυριζεσαι τεκμηριωσε το σε παρακαλω

παντα φιλικα μιχαλης

<< αν προκειται για μοτερ με καρβουνα οκ >>.
Δεν αλλάζει τίποτα αν είναι με κάρβουνο ή με πετρέλαιο.
<< και εφ οσον το ισχυριζεσαι τεκμηριωσε το σε παρακαλω >>.
Μάλλον είσαι βιαστικός

Nemmesis
10-07-11, 13:46
Για να καταλάβω και εγώ, το πρόβλημα τώρα είναι η απόδοση ή αν είναι εφικτό (με έχεις μπερδέψει).
το προβλημα μου ειναι να καταλαβει ο Ηλιας... εφικτο ειναι... δες το λινκ που εβαλες... αλλα η αποδοση ειναι οτι νανε... υπαρχει και τριφασικος μετασχηματιστης με "μονοφασικη" εξοδο που η αποδοση του να ειναι οση λεει ο Ηλιας ΑΛΛΑ δεν εχει ημιτονοειδεις μορφη η εξοφος... ΠΡΑΓΜΑ που ειναι καταστροφικο για τους κινητηρες της συσκευης... αυτο δεν θελει να καταλαβει ο Ηλιας...
στο θεμα με τον ουδετερο που πραγματικα πιστευει οτι εχει ακομα δικαιο το αφησα απλα για να λυσουμε πρωτα το θεμα με το Μ/Σ...
ας πω λιγο τωρα και για τον ουδετερο... ειναι σιγουρα οτι εναν ισομοιρασουμε τα φορτια στης 3 φασεις.. ΑΛΛΑ η συσκευη ΕΛΕΝΧΕΙ τα φορτια χωριστα... πραγμα που σημαινει οτι μπορει ευκολα να χαλασει η ισοροποια... μπορει ακομα και στην μια φαση να μην βαλει καθολου φορτιο... αρα ο ουδετερος πλεον θα χρειαστει να ειναι πιο χοντρος... αλλα μαλλον η ΗΛιας νομιζει οτι η συσκευει ειναι σαν ενα τριφασικο μοτερ σε αστερα... ητε εχει ουδετερο ητε δεν εχεις ειναι το ιδιο πραγμα... οπου τα φορτια στις 3 φασεις ειναι παντα ισα και ελενχονται ταυτοχρονα...

spiroscfu
10-07-11, 13:57
αλλα τη να λεμε εδω ακουσαμε και για μετατροπη απο 3φ σε 1φ με μετασχηματιστη...

Ναι αυτό είχα πει από την αρχή και εγώ, εσένα σε είδα αρνητικό.
Τι εννοείς με το υπαρχει και τριφασικος μετασχηματιστης με "μονοφασικη" εξοδο που η αποδοση του να ειναι οση λεει ο Ηλιας ΑΛΛΑ δεν εχει ημιτονοειδεις μορφη η εξοδος...

Nemmesis
10-07-11, 14:09
στο ποστ #28 δειχνω ακριβως τι εξοδο θα εχει... αυτος ο μετασχηματιστης ειναι μια χαρα απο θεμα αποδοσης... αλλα δεν κανει για φορτια που θελουν εναλλασσομενη ταση οπως ειναι τα μοτερ...

mrelectro
10-07-11, 14:14
Ο Αντώνης πόσταρε φωτο του κυβωτίου 21793
όπως αρχικά είπαν οι συνάδελφοι δεν μπορουμε να κάνουμε άλλη κατανομή φορτίων.
Ας ελπισουμε οτι κατασκευαστής θα δει το θέμα του Αντώνη , γιατι η όποια μετατροπή μπορει να του "χαλάει" την εγγύηση!!!
Μόνο παροχή 3Χ10 και τίποτε΄άλλο όταν δροσίζεται !!!

spiroscfu
10-07-11, 14:29
http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=21786&d=1310248909
Δηλαδή?

Ηλιας Α
10-07-11, 14:36
το προβλημα μου ειναι να καταλαβει ο Ηλιας... εφικτο ειναι... δες το λινκ που εβαλες... αλλα η αποδοση ειναι οτι νανε... υπαρχει και τριφασικος μετασχηματιστης με "μονοφασικη" εξοδο που η αποδοση του να ειναι οση λεει ο Ηλιας ΑΛΛΑ δεν εχει ημιτονοειδεις μορφη η εξοφος... ΠΡΑΓΜΑ που ειναι καταστροφικο για τους κινητηρες της συσκευης... αυτο δεν θελει να καταλαβει ο Ηλιας...
στο θεμα με τον ουδετερο που πραγματικα πιστευει οτι εχει ακομα δικαιο το αφησα απλα για να λυσουμε πρωτα το θεμα με το Μ/Σ...
ας πω λιγο τωρα και για τον ουδετερο... ειναι σιγουρα οτι εναν ισομοιρασουμε τα φορτια στης 3 φασεις.. ΑΛΛΑ η συσκευη ΕΛΕΝΧΕΙ τα φορτια χωριστα... πραγμα που σημαινει οτι μπορει ευκολα να χαλασει η ισοροποια... μπορει ακομα και στην μια φαση να μην βαλει καθολου φορτιο... αρα ο ουδετερος πλεον θα χρειαστει να ειναι πιο χοντρος... αλλα μαλλον η ΗΛιας νομιζει οτι η συσκευει ειναι σαν ενα τριφασικο μοτερ σε αστερα... ητε εχει ουδετερο ητε δεν εχεις ειναι το ιδιο πραγμα... οπου τα φορτια στις 3 φασεις ειναι παντα ισα και ελενχονται ταυτοχρονα...

1)ο προβλημα μου ειναι να καταλαβει ο Ηλιας ο Ηλίας καλά κατάλαβε δεν πρέπει να έχεις κανένα πρόλημα……..2). εφικτο ειναι...αυτό είπα από την αρχή…3) υπαρχει και τριφασικος μετασχηματιστης με "μονοφασικη" εξοδο που η αποδοση του να ειναι οση λεει ο Ηλιας ΑΛΛΑ δεν εχει ημιτονοειδεις μορφη….και ημιτονοειδείς μορφή έχει.

4)στο θεμα με τον ουδετερο που πραγματικα πιστευει οτι εχει ακομα δικαιο ποιος πιστεύει << εχει ακομα δικαιο >> και αν εγώ τι έγραψα λάθος; .

Ηλιας Α
10-07-11, 14:49
στο ποστ #28 δειχνω ακριβως τι εξοδο θα εχει... αυτος ο μετασχηματιστης ειναι μια χαρα απο θεμα αποδοσης... αλλα δεν κανει για φορτια που θελουν εναλλασσομενη ταση οπως ειναι τα μοτερ...

Το αποκατινό σχήμα στο ποστ #28, είναι ένα σχήμα αλλά δεν ανταποκρίνεται στη πραγματικότητα, πως σου ήρθε να αναρτήσεις κάτι τέτοιο.

spiroscfu
10-07-11, 14:57
Ηλία μάλλον θέλει να δείξει την διαφορά φάσης των φάσεων,
και μάλλον εννοεί πως αυτές δεν μπορούν να γίνουν ένα.

Ηλιας Α
10-07-11, 15:05
ωραια... συνεχιζοντας να σε ρωτησω εαν πιστευσεις οτι αυτος ο μετασχηματιστης θα εχει αποδοση μεγαλυτερη απο 70%...
Σήμερα 13:23
<< ωραια... συνεχιζοντας να σε ρωτησω εαν πιστευσεις οτι αυτος ο μετασχηματιστης θα εχει αποδοση μεγαλυτερη απο 70%...>>
Την απάντηση την έδωσες εσύ!, 23 λεπτά της ώρας αργότερα δες την.
Σήμερα 13:46
<<υπαρχει και τριφασικος μετασχηματιστης με "μονοφασικη" εξοδο που η αποδοση του να ειναι οση λεει ο Ηλιας>>

tonykolis
10-07-11, 19:55
Αγαπητοι φιλοι, τελικα μετα απο "συσκεψη" με τον lepoura, προκριθηκε η παρακατω λυση ως η πλεον εφικτη και ενδεδειγμενη:
Η μια φαση απο την 3φ παροχη μας(θυμιζω 5 χ 2,5 η καλωδιωση) θα ηλεκτροδοτησει το ηλεκτρονικο κυκλωμα και καποια αλλα χαμηλα φορτια. Οι υπολοιπες 2 φασεις θα επωμισθουν μοιρασμενα τα υπολοιπα φορτια. Πως θα γινει αυτο;
Η πλακετα εχει πανω ρελε για την οδηγηση των διαφορων φορτιων με εντολες του ηλεκτρονικου πινακα(αντλιες, θερμαντηρας κλπ).
Θα "στειλουμε" αυτες τις εντολες σε δικο μας δευτερο ρελε το οποιο θα ειναι συνδεδεμενο με την αντιστοιχη φαση που εχει επιλεγει για το συγκεκριμενο φορτιο(π.χ θερμαντηρας) Ετσι θα πετυχουμε το μοιρασμα των φορτιων ετσι ωστε να ειναι ολα στα ορια της καλωδιωσης και της παροχης της ΔΕΗ. Θα μπουν και θερμικες προστασιες καθως και μια τριφασικη ασφαλεια-ηλεκτροπληξιακο ρελε, ολα σε στεγανο πινακακι της ΑΒΒ . Κουκλα θα γινει νομιζω.
Αν υπαρχουν αντιρρησεις ή παρατηρησεις ΠΟΛΥ ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΕΣ.
Ευχαριστω και παλι για την αμεριστη βοηθεια των μελων του forum.
Αντωνης

Ηλιας Α
10-07-11, 20:29
Αγαπητοι φιλοι,............................................ ....... των μελων του forum.
Αντωνης
<< Η μια φαση απο την 3φ παροχη μας(θυμιζω 5 χ 2,5 η καλωδιωση) θα ηλεκτροδοτησει το ηλεκτρονικο κυκλωμα και καποια αλλα χαμηλα φορτια. Οι υπολοιπες 2 φασεις θα επωμισθουν μοιρασμενα τα υπολοιπα φορτια.>>
Είναι η καλλίτερη λύση, αρκεί να μπορεί να γίνει αυτή η μετατροπή – παρέμβαση.
Αρκεί ακόμη βεβαίως να μην υπερβαίνει το Ι επιτρεπόμενο των αγωγών, ιδιαίτερα του ουδέτερου ο οποίος ενδέχεται το Ι του να είναι Ι εκ των 2 φάσεων * 1,73 , (αυτό για φόρτιση μόνο των 2 φάσεων)

mihalas2
11-07-11, 08:17
ο ουδετερος σε καμια περιπτωση δεν θα παρει ταυτοχρονα και απο τις τρεις φασεις λογω διαφορας των 120 μοιρων.
μην συζηταμε τσαμπα.
η διαφωνια ειναι, στην κυματομορφη του δευτερευωντος.

ηλια
λαθος νομιζεις οτι τα μοτερ λειτουργουν με καρβουνο η πετρελαιο:wiink:
απαντηση δεν εχεις δωσει ακομη

tonykolis
11-07-11, 12:28
[QUOTE=Ηλιας Α;447925 Είναι η καλλίτερη λύση, αρκεί να μπορεί να γίνει αυτή η μετατροπή – παρέμβαση.
Αρκεί ακόμη βεβαίως να μην υπερβαίνει το Ι επιτρεπόμενο των αγωγών, ιδιαίτερα του ουδέτερου ο οποίος ενδέχεται το Ι του να είναι Ι εκ των 2 φάσεων * 1,73 , (αυτό για φόρτιση μόνο των 2 φάσεων)[/QUOTE]

Η παρεμβαση ειναι σχετικα απλη δεδομενου οτι τα ρελε εχουν στην εξωτερικη πλευρα κενες επαφες (ισως για να συνδεσεις ενδεικτικες λυχνιες) και απο εκει θα παρουμε την εντολη για το δευτερο "δικο μας" ρελε που θα οδηγει μια εκ των τριων φασεων. Με τις φτωχες μου γνωσεις δεν υπαρχει θεμα ουδετερου. Αλλα ακομα και αν υπαρχει ευκολα απο παρακειμενη μη χρησιμοποιουμενη γραμμη παιρνω ενα ακομα 2,5αρι καλωδιο και κανω τον ουδετερο 2χ 2,5 που ειναι υπεραρκετο οπως και να το δεις.

spiroscfu
11-07-11, 19:21
ο ουδετερος σε καμια περιπτωση δεν θα παρει ταυτοχρονα και απο τις τρεις φασεις λογω διαφορας των 120 μοιρων.
μην συζηταμε τσαμπα.

Η διαφορά εδώ είναι ότι έχουμε και για τις 3 φάσεις κοινό ουδέτερο. Αν έχουμε 3 λαμπες 100W, 100W και 60W που η κάθε μια τροφοδοτείται από διαφορετική φάση, τότε τι γίνεται ? κάθε λάμπα θα τραβήξει ένα ρεύμα Χ, όμως η τελευταία λάμπα θα τραβήξει διαφορετικό ρεύμα Υ (μικρότερη ισχύς), άρα το διανυσματικό άθροισμα το ρευμάτων δεν θα είναι μηδεν στο ουδέτερο που είναι κοινός και για τις 3 λάμπες. Αν οι λάμπες ήταν και οι 3 απο 100W, τότε το διανυσματικό άθροισμα θα ήταν 0. Ο ουδέτερος είναι αυτός που ενώνει τις λάμπες μας με τη γη, κλείνει το κύκλωμα δηλαδή με τον "άλλο πόλο" ώστε να έχουμε την απαραίτητη διαφορά δυναμικού των 230V.
http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=289

Η δικιά μου η γνώμη (δεν είμαι ηλεκτρολόγος) είναι πως το ρεύμα του ουδετέρου έχει να κάνει με τα φορτία στις φάσεις (αν είναι ίσα) και κατα πόσο αυτά επιστρέφουν τάση στον ουδέτερο όταν έχουμε διαφορετικές καταναλώσεις από φάση σε φάση.

tonykolis
11-07-11, 19:41
Ετσι ακριβως ειναι με τον ουδετερο, αλλα που βλεπεις προβλημα;

Ηλιας Α
11-07-11, 21:13
. Αλλα ακομα και αν υπαρχει ευκολα απο παρακειμενη μη χρησιμοποιουμενη γραμμη παιρνω ενα ακομα 2,5αρι καλωδιο και κανω τον ουδετερο 2χ 2,5 που ειναι υπεραρκετο οπως και να το δεις.
Καλό! μεν αλλά πολύ μπακαλίστικο.

Ηλιας Α
11-07-11, 21:36
[/PHP] αλλα που βλεπεις προβλημα;
Δε θα ρωτούσες αν διάβαζες αυτά από το 64 δικό μου post
Αρκεί ακόμη βεβαίως να μην υπερβαίνει το Ι επιτρεπόμενο των αγωγών, ιδιαίτερα του ουδέτερου ο οποίος ενδέχεται το Ι του να είναι Ι εκ των 2 φάσεων * 1,73 , (αυτό για φόρτιση μόνο των 2 φάσεων)

Και επίσης αν διάβαζες και αυτά από το 64 post του Σπύρου (spiroscfu (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=45716) )
Και Η διαφορά εδώ είναι ότι έχουμε και για τις 3 φάσεις κοινό ουδέτερο. Αν έχουμε 3 λαμπες 100W, 100W και 60W που η κάθε μια τροφοδοτείται από διαφορετική φάση, τότε τι γίνεται ? κάθε λάμπα θα τραβήξει ένα ρεύμα Χ, όμως η τελευταία λάμπα θα τραβήξει διαφορετικό ρεύμα Υ (μικρότερη ισχύς), άρα το διανυσματικό άθροισμα το ρευμάτων δεν θα είναι μηδεν στο ουδέτερο που είναι κοινός και για τις 3 λάμπες. Αν οι λάμπες ήταν και οι 3 απο 100W, τότε το διανυσματικό άθροισμα θα ήταν 0. Ο ουδέτερος είναι αυτός που ενώνει τις λάμπες μας με τη γη, κλείνει το κύκλωμα δηλαδή με τον "άλλο πόλο" ώστε να έχουμε την απαραίτητη διαφορά δυναμικού των 230V.
Η δικιά μου η γνώμη (δεν είμαι ηλεκτρολόγος) είναι πως το ρεύμα του ουδετέρου έχει να κάνει με τα φορτία στις φάσεις (αν είναι ίσα) και κατα πόσο αυτά επιστρέφουν (τάση Ένταση ) στον ουδέτερο όταν έχουμε διαφορετικές καταναλώσεις από φάση σε φάση.

Ηλιας Α
11-07-11, 22:57
ο ουδετερος σε καμια περιπτωση δεν θα παρει ταυτοχρονα και απο τις τρεις φασεις λογω διαφορας των 120 μοιρων.
μην συζηταμε τσαμπα.
η διαφωνια ειναι, στην κυματομορφη του δευτερευωντος.

η



1) ο ουδετερος σε καμια περιπτωση δεν θα παρει ταυτοχρονα και απο τις τρεις φασεις λογω διαφορας των 120 μοιρων.
μην συζηταμε τσαμπα.


2) η διαφωνια ειναι, στην κυματομορφη του δευτερευωντος.

Σ΄άλλη περίπτωση εφαρμόζεται το 1 και σ΄άλλη το 2 μην τα μπερδεύεις.

Ηλιας Α
12-07-11, 13:38
.και μάλλον εννοεί πως αυτές δεν μπορούν να γίνουν ένα[/SIZE].
Μα αφού όπως –πιστεύω – γνωρίζεις, από το δευτερεύων σε συνδεσμολογία Υ ενός τριφασικού Μ/Σ, μπορούμε να πάρομε τα 2 διανύσματα Χ τιμής το καθένα με γωνία των φάσεων 120 °, και να τα αθροίσομε (*) (γεωμετρικά ), το οποίο και συμβαίνει κατά κόρον (**), χωρίς καμία μα καμία παραμόρφωση της κυματομορφής, ή άλλης δυσάρεστης επίπτωσης, θέτω το ερώτημα γιατί να μην μπορούμε να αθροίσομε 3 διανύσματα Χ τιμής το καθένα με γωνία 120°; .
(*) Το δε άθροισμα θα είναι Χ * 1,73.
(**) Βλέπε πολική τάση σε τριφασικό σύστημα συνδεσμολογία Υ

FILMAN
12-07-11, 14:27
.και μάλλον εννοεί πως αυτές δεν μπορούν να γίνουν ένα[/SIZE].
Μα αφού όπως –πιστεύω – γνωρίζεις, από το δευτερεύων σε συνδεσμολογία Υ ενός τριφασικού Μ/Σ, μπορούμε να πάρομε τα 2 διανύσματα Χ τιμής το καθένα με γωνία των φάσεων 120 °, και να τα αθροίσομε (*) (γεωμετρικά ), το οποίο και συμβαίνει κατά κόρον (**), χωρίς καμία μα καμία παραμόρφωση της κυματομορφής, ή άλλης δυσάρεστης επίπτωσης, θέτω το ερώτημα γιατί να μην μπορούμε να αθροίσομε 3 διανύσματα Χ τιμής το καθένα με γωνία 120°; .
(*) Το δε άθροισμα θα είναι Χ * 1,73.
(**) Βλέπε πολική τάση σε τριφασικό σύστημα συνδεσμολογία Υ
Φυσικά και μπορείς... Αλλά αν τα διανύσματα είναι 3, ίσα, και με διαφορά 120 μοίρες, το άθροισμά τους δυστυχώς είναι 0... Με άλλα λόγια έξοδος ...γιοκ.
Όσο για το ρεύμα του ουδετέρου, αυτό σε κάθε περίπτωση δεν ξεπερνάει το μέγιστο ρεύμα οποιασδήποτε φάσης. Κατά συνέπεια ο ουδέτερος ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να είναι πιο χοντρός από τις φάσεις. Προσοχή, μιλάμε για χρήση διαφορετικών φάσεων, εεεεε! Πραγματικό παράδειγμα:
α) Φόρτιση μιας μόνο φάσης με 10Α: Ρεύμα ουδετέρου 10Α.
β) Φόρτιση δύο διαφορετικών φάσεων με 10Α την καθεμιά: Ρεύμα ουδετέρου πάλι 10Α.
γ) Φόρτιση τριών διαφορετικών φάσεων με 10Α: Ρεύμα ουδετέρου 0.

Άρα ποτέ δεν περνάνε από τον ουδέτερο ούτε 20Α ούτε βέβαια 30Α.

spiroscfu
12-07-11, 14:31
Φίλιππε αν η μια φάση έχει κατανάλωσή 100W η άλλη 1KW και η τελευταία 6KW (σε 220V), τότε το ρεύμα του ουδέτερου πόσο θα είναι?

Ηλιας Α
12-07-11, 14:32
.και μάλλον εννοεί πως αυτές δεν μπορούν να γίνουν ένα[/SIZE].
Μα αφού όπως –πιστεύω – γνωρίζεις, από το δευτερεύων σε συνδεσμολογία Υ ενός τριφασικού Μ/Σ, μπορούμε να πάρομε τα 2 διανύσματα Χ τιμής το καθένα με γωνία των φάσεων 120 °, και να τα αθροίσομε (*) (γεωμετρικά ), το οποίο και συμβαίνει κατά κόρον (**), χωρίς καμία μα καμία παραμόρφωση της κυματομορφής, ή άλλης δυσάρεστης επίπτωσης, θέτω το ερώτημα γιατί να μην μπορούμε να αθροίσομε 3 διανύσματα Χ τιμής το καθένα με γωνία 120°; .
(*) Το δε άθροισμα θα είναι Χ * 1,73.
(**) Βλέπε πολική τάση σε τριφασικό σύστημα συνδεσμολογία Υ
Όποιος δόση απάντηση στις μικρολεπτομέρειες που σίγουρα θα προκύψουν ,της άθροισης των τριών διανυσμάτων σ΄ένα μη μηδενικό, θα κερδίσει 4 παγωτά πυράυλους.

Ηλιας Α
12-07-11, 14:49
[QUOTE=Ηλιας Α;448291]
Φυσικά και μπορείς... Αλλά αν τα διανύσματα είναι 3, ίσα, και με διαφορά 120 μοίρες, το άθροισμά τους δυστυχώς είναι 0... Με άλλα λόγια έξοδος ...γιοκ.
Όσο για το ρεύμα του ουδετέρου, αυτό σε κάθε περίπτωση δεν ξεπερνάει το μέγιστο ρεύμα οποιασδήποτε φάσης. Κατά συνέπεια ο ουδέτερος ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να είναι πιο χοντρός από τις φάσεις. Προσοχή, μιλάμε για χρήση διαφορετικών φάσεων, εεεεε! Πραγματικό παράδειγμα:
α) Φόρτιση μιας μόνο φάσης με 10Α: Ρεύμα ουδετέρου 10Α.
β) Φόρτιση δύο διαφορετικών φάσεων με 10Α την καθεμιά: Ρεύμα ουδετέρου πάλι 10Α.
γ) Φόρτιση τριών διαφορετικών φάσεων με 10Α: Ρεύμα ουδετέρου 0.

Άρα ποτέ δεν περνάνε από τον ουδέτερο ούτε 20Α ούτε βέβαια 30Α.
Φίλιππα (FILMAN (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=41904))
Η απουσία σου έγινε αισθητή.
Από την προσφορά εξαιρείσαι ( δεν παίζω με σένα )
<< Αλλά αν τα διανύσματα είναι 3, ίσα, και με διαφορά 120 μοίρες, το άθροισμά τους δυστυχώς είναι 0...>> είναι ακατόρθωτο με ( παρέμβαση μας ) να έχουν κάποια τιμή και μάλιστα αξιοσέβαστη;.
<<Όσο για το ρεύμα του ουδετέρου, αυτό σε κάθε περίπτωση δεν ξεπερνάει το μέγιστο ρεύμα οποιασδήποτε φάσης. Κατά συνέπεια ο ουδέτερος ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να είναι πιο χοντρός από τις φάσεις. Προσοχή, μιλάμε για χρήση διαφορετικών φάσεων, εεεεε! >>
Και αν τύχη η μια φάση να έχει 10 Α, η άλλη 10 Α, και η τρίτη 0 Α. τότε τον ουδέτερο δε θα διαρρέει Ι = 10 Α * 1,73 ( σε ομοιόμορφο τριφασικό σύστημα σε διάταξη Υ )

spiroscfu
12-07-11, 14:53
Φίλιππα (FILMAN (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=41904))
Από την προσφορά εξαιρείσαι ( δεν παίζω με σένα )


Ηλία κλέβεις!
Μπορεί και να απαιτήσει τα χωνάκια του.

Ηλιας Α
12-07-11, 15:04
Ηλία κλέβεις!
Μπορεί και να απαιτήσει τα χωνάκια του.



<< Ηλία κλέβεις!.>>
Συνήθως δεν παίζεται με τίποτα, εδώ όμως επειδή είναι απλό το θέμα ( χρόνος μετατροπής 1 Μ/Σ 20 kVA 5 λεπτά της ώρας ).
Απορώ πως δε το έπιασε ακόμη το θέμα.

spiroscfu
12-07-11, 15:07
Πάει να αγοράσει παγωτά (για σπάσιμο δικό σου), μην ξεχνάς πως πήγες να τον κοροϊδέψεις!

Ηλιας Α
12-07-11, 15:12
Πάει να αγοράσει παγωτά (για σπάσιμο δικό σου), μην ξεχνάς πως πήγες να τον κοροϊδέψεις!

<< Πάει να αγοράσει παγωτά (για σπάσιμο δικό σου), μην ξεχνάς πως πήγες να τον κοροϊδέψεις!>>
Μπα θα σκαρφάλωσε στο πατάρι για κανένα βιβλίο.

FILMAN
12-07-11, 15:56
Φίλιππε αν η μια φάση έχει κατανάλωσή 100W η άλλη 1KW και η τελευταία 6KW (σε 220V), τότε το ρεύμα του ουδέτερου πόσο θα είναι?
Να μια ωραία άσκηση για λύσιμο.

Αρχικά βρίσκουμε τα ρεύματα των τριών φορτίων (τα φορτία είναι προφανώς συνδεδεμένα κατ' αστέρα, οπότε τροφοδοτούνται με 220V):
100W / 220V = 0.455A για το πρώτο
1kW / 220V = 4.545A για το δεύτερο, και
6kW / 220V = 27.273A για το τρίτο.
Το ρεύμα του ουδετέρου θα είναι το διανυσματικό άθροισμα των 3 αυτών ρεμάτων. Η γωνία μεταξύ των ρευμάτων αυτών θα υποθέσουμε ότι είναι 120 μοίρες (ωμικά φορτία.)
Προσθέτουμε αρχικά τα 2 πρώτα ρεύματα χρησιμοποιώντας τον τύπο πρόσθεσης των μέτρων διανυσμάτων Σ^2 = α^2 + β^2 + 2*α*β*cosφ. Με αντικατάσταση προκύπτει: 4.312Α. Λύνοντας το τρίγωνο με τη βοήθεια του νόμου των ημιτόνων βρίσκουμε ότι η γωνία του αθροίσματος είναι 5.244 μοίρες μεγαλύτερη από αυτή του διανύσματος των 4.545Α. Άρα αυτές οι 5.244 μοίρες θα προστεθούν στις 120 και τώρα με την ίδια διαδικασία βρίσκουμε το αποτέλεσμα της διανυσματικής πρόσθεσης του προηγούμενου αθροίσματος με το τρίτο διάνυσμα και γωνία 125.244 μοίρες. Το αποτέλεσμα είναι 25.034Α. Η γωνία δεν μας ενδιαφέρει.
Βλέπουμε λοιπόν ότι το ρεύμα του ουδετέρου σε αυτή την περίπτωση θα είναι περίπου 25Α. Πράγματι μικρότερο από τα 27.273Α που είναι το μεγαλύτερο ρεύμα φάσης!

spiroscfu
12-07-11, 16:04
Φίλιππε αυτό ισχύει και αν τα φορτία είναι απαγωγικά ή μικτά.

FILMAN
12-07-11, 16:06
[QUOTE=Ηλιας Α;448291]
Όποιος δόση απάντηση στις μικρολεπτομέρειες που σίγουρα θα προκύψουν ,της άθροισης των τριών διανυσμάτων σ΄ένα μη μηδενικό, θα κερδίσει 4 παγωτά πυράυλους.
Αυτό το μουσκεμένο μπισκότο με αηδιάζει...

FILMAN
12-07-11, 16:06
Φίλιππε αυτό ισχύει και αν τα φορτία είναι απαγωγικά ή μικτά.
Όχι βέβαια, εκεί θα πρέπει να βάλεις άλλες γωνίες στους υπολογισμούς.

spiroscfu
12-07-11, 16:11
Το ρεύμα του ουδέτερου λοιπόν θα συνεχίζει να μην παίρνει μεγαλύτερη τιμή από την ποιο φορτισμένη φάση.

Συγνώμη αν σε κουράζω αλλά μαθαίνω!

FILMAN
12-07-11, 16:22
<< Αλλά αν τα διανύσματα είναι 3, ίσα, και με διαφορά 120 μοίρες, το άθροισμά τους δυστυχώς είναι 0...>> είναι ακατόρθωτο με ( παρέμβαση μας ) να έχουν κάποια τιμή και μάλιστα αξιοσέβαστη;.

Με ποιον τρόπο; Με σύνδεση σε σειρά το άθροισμα των τάσεων είναι 0. Με παράλληλη σύνδεση γίνεται βραχυκύκλωμα. Με τεθλασμένη παράλληλη σύνδεση πάλι θα γίνει βραχυκύκλωμα. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

[QUOTE=Ηλιας Α;448314][QUOTE=FILMAN;448307]
<<Όσο για το ρεύμα του ουδετέρου, αυτό σε κάθε περίπτωση δεν ξεπερνάει το μέγιστο ρεύμα οποιασδήποτε φάσης. Κατά συνέπεια ο ουδέτερος ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να είναι πιο χοντρός από τις φάσεις. Προσοχή, μιλάμε για χρήση διαφορετικών φάσεων, εεεεε! >>
Και αν τύχη η μια φάση να έχει 10 Α, η άλλη 10 Α, και η τρίτη 0 Α. τότε τον ουδέτερο δε θα διαρρέει Ι = 10 Α * 1,73 ( σε ομοιόμορφο τριφασικό σύστημα σε διάταξη Υ )
Όχι. Θα περνάει ρεύμα 10Α.

Μαθηματική λύση:
Το ρεύμα που θα περνάει θα είναι τετ. ρίζα (10^2 + 10^2 + 2*10*10*cos120) = τετ. ρίζα (100 + 100 + 200* cos120) = τετ. ρίζα (200 - 200 * (-0.5)) = τετ. ρίζα (200 - 100) = τετ. ρίζα 100 = 10Α.

Και τώρα η μάγκικη πρακτική λύση!
Έχω λοιπόν 2 ίδιες αντιστάσεις που η καθεμιά τραβάει 10Α από μια διαφορετική φάση και το κοινό τους άκρο πάει στον ουδέτερο. Θέλω να βρω πόσο είναι το ρεύμα του ουδετέρου. Να φτιάξω έναν ουδέτερο εγώ; Παίρνω μια τρίτη ίδια αντίσταση και τη συνδέω στην τρίτη φάση αποσυνδέοντας τον ουδέτερο του δικτύου. Τώρα έχω ένα συμμετρικό 3φ σύστημα. Πόσο είναι το ρεύμα που πέρναγε πριν από τον ουδέτερο; Μα φυσικά όσο το ρεύμα που περνάει από την 3η αντίσταση που εγώ έβαλα! Και αφού τη διάλεξα ίδια με τις άλλες το ρεύμα αυτό δεν μπορεί παρά να είναι 10Α!

FILMAN
12-07-11, 16:26
:lool:
Ευχαριστώ τον Ηλία και το Σπύρο για τα αστεία μηνύματα! Μου φτιάξατε τη διάθεση βρε!
:lool:

spiroscfu
12-07-11, 16:52
<< Αλλά αν τα διανύσματα είναι 3, ίσα, και με διαφορά 120 μοίρες, το άθροισμά τους δυστυχώς είναι 0...>> είναι ακατόρθωτο με ( παρέμβαση μας ) να έχουν κάποια τιμή και μάλιστα αξιοσέβαστη;.




Με ποιον τρόπο; Με σύνδεση σε σειρά το άθροισμα των τάσεων είναι 0. Με παράλληλη σύνδεση γίνεται βραχυκύκλωμα. Με τεθλασμένη παράλληλη σύνδεση πάλι θα γίνει βραχυκύκλωμα. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.


Με έναν scott-T transformer (http://en.wikipedia.org/wiki/Scott-T_transformer) δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι, αν κατάλαβα καλά αυτός παίρνει της τρεις φάσης και της μετατρέπει σε δυο με διαφορά φάσης 90 μοίρες.

FILMAN
12-07-11, 17:01
[/SIZE][/FONT][/FONT][/COLOR]

Με έναν scott-T transformer (http://en.wikipedia.org/wiki/Scott-T_transformer) δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι, αν κατάλαβα καλά αυτός παίρνει της τρεις φάσης και της μετατρέπει σε δυο με διαφορά φάσης 90 μοίρες.
Πρώτη φορά το βλέπω!

lepouras
12-07-11, 21:03
να σε καλά Φίλιππε για τους μαθηματικούς τύπους που μας έδωσες. το 1,73 μάλλον ο Ηλίας το μπέρδεψε με τον υπολογισμό της τάσης μεταξύ των φάσεων.
αλλά και εκεί πάντα εξαρτάτε από την τάση μεταξύ φάσης ουδέτερου για να βγάλεις την τάση μεταξύ φάσης φάσης. και επειδή μου αρέσει αρκετά η γεωμετρία λίγο παιχνίδι μας δίνει όχι το ίδιο ακριβές αλλά αρκετά κοντά αποτελέσματα. στο θέμα τον τάσεων ένα παράδειγμα. αν έχουμε 230 βολτ και 230 βολτ παίρνουμε περίπου 400βολτ, αν έχουμε όμως 230 με 210 τότε μας δίνει περίπου 380βολτ.
2183721838
και παίζοντας πάλι με την γεωμετρία χωρίς τους πολύ χρήσιμους τύπους του Φίλιππου, πως μπορείς να εχεις έναν αρκετά καλό υπολογισμό τις επιστροφής στον ουδέτερο. στο παράδειγμα έχουμε 10,8 και 5 αμπέρ στις φάσεις μας. οπότε αναλύοντας τις δυνάμεις πρώτα τις 2 και μετά το αποτέλεσμα με την τρίτη βγάζουμε ένα αποτέλεσμα περίπου 4.33.
στην κάτω αριστερή περίπτωση λίγο πιο μπακαλίστικα για να ξεμπερδεύεις με την μια δύναμη πιο γρήγορα αφαιρείς την μικρότερη και από τις άλλες 2 μεγαλύτερες οπότε ότι τους απέμεινε έχεις πλέον 2 δυνάμεις μόνο να αναλύσεις.
2183921840
και ακομα πιο μπακαλίστικα εφόσον αφαιρέσω 10-5=5 και 8-5=3 τότε το ρεύμα στον ουδέτερο θα είναι μικρότερο από 5 και μεγαλύτερο από 3 στην περίπτωση μας περίπου 4.33Α

συγχωρέστε με για την μπακαλογεωμετρία μου απλά πιστεύω θα είναι χρήσιμη σε πολλούς που θέλουν να κάνουν πρόχειρα υπολογισμό του φορτίου του ουδετέρου.

Ηλιας Α
12-07-11, 23:13
να σε καλά Φίλιππε για τους μαθηματικούς τύπους που μας έδωσες. το 1,73 μάλλον ο Ηλίας το μπέρδεψε με τον υπολογισμό της τάσης μεταξύ των φάσεων.
.

<< μάλλον ο Ηλίας το μπέρδεψε με τον υπολογισμό της τάσης μεταξύ των φάσεων >>
Προφανώς ναι, αλλά μου παραμένει η απορία πως: αθροίζοντας τα 2 διανύσματα των τάσεων μας δίνει σαν σύνολο το μέγεθος του ενός διανύσματος * 1.73, και δε συμβαίνει το ίδιο και με τα διανύσματα των εντάσεων, που και αυτά έχουν γωνία 120° όπως και τα διανύσματα των τάσεων;.

FILMAN
13-07-11, 13:41
Η εύρεση της πολικής τάσης με δεδομένες τις φασικές είναι διανυσματική αφαίρεση. Η εύρεση του ρεύματος του ουδετέρου με δεδομένα τα ρεύματα των τάσεων είναι διανυσματική πρόσθεση.

FILMAN
13-07-11, 15:01
Χτες το βράδυ ασχολήθηκα λίγο παραπάνω με το θέμα...

Σκέφτηκα ότι θα μπορούσα να αυξήσω το ρεύμα του ουδετέρου πάνω από αυτό της μεγαλύτερης φάσης παίζοντας με τις γωνίες. Δηλαδή να μην θεωρήσω ότι και τα 3 φορτία είναι ωμικά ή επαγωγικά ή χωρητικά όλα μαζί ταυτόχρονα. Για να έχω λοιπόν το μεγαλύτερο δυνατό ρεύμα ουδετέρου, θα πρέπει να φτιάξω μικρές γωνίες μεταξύ των 3 ρευμάτων ώστε η συνισταμένη να βγει μεγάλη. Δηλαδή αν βάλω μια ωμική αντίσταση στην S φάση, επειδή η R φάση καθυστερεί σε σχέση με τη S, για να πλησιάσει το ρεύμα της R φάσης εκείνο της S θα πρέπει το φορτίο στην R φάση να είναι χωρητικό. Παρόμοια, το φορτίο της Τ φάσης για να πλησιάσει την S θα πρέπει να είναι επαγωγικό. Με αυτές τις σκέψεις διατύπωσα το παρακάτω - υποθετικό - πρόβλημα:

Να βρεθεί το ρεύμα του ουδετέρου σε ένα κύκλωμα συνδεσμολογίας Υ που αποτελείται από τα εξής στοιχεία:
α) Έναν πυκνωτή 145μF συνδεδεμένο στην R φάση,
β) Μια ωμική αντίσταση 22Ω συνδεδεμένη στην S φάση, και
γ) Ένα (ιδανικό) πηνίο 70mH συνδεδεμένο στην Τ φάση.
Η τροφοδοσία είναι 380V 50Ηz.

Λύση:
Καταρχήν βρίσκουμε το ρεύμα που περνάει από το κάθε στοιχείο. Εφόσον έχουμε συνδεσμολογία Υ η τάση στα άκρα κάθε εξαρτήματος θα είναι 220V, οπότε:
α) Το ρεύμα που θα διαρρέει τον πυκνωτή θα είναι: I = 2VπfC = (2 * 220 * 3.14 * 50 * 145) / 1000000 = 10.016A, δηλ. 10Α
β) Για την ωμική αντίσταση το ρεύμα θα είναι: I = V/R = 220 / 22 = 10A
γ) Για το πηνίο το ρεύμα θα είναι: Ι = V/2πfL = 220 / (2 * 3.14 * 50 * 0.07) = 10.009A, δηλ. 10A.

Δηλαδή και τα 3 στοιχεία τραβάνε ρεύμα 10Α το καθένα από τη φάση του.

Προσθέτουμε διανυσματικά το ρεύμα του πυκνωτή και του πηνίου και έχουμε: τετ. ρίζα (10^2 + 10^2 + 2 * 10 * 10 * cos60) = τετ. ρίζα (200+100) = 17.32Α.

Προσέξτε ότι το ρεύμα αυτό είναι συμφασικό με αυτό της S φάσης οπότε το διανυσματικό άθροισμα εδώ γίνεται αλγεβρικό, και το ρεύμα του ουδετέρου βγαίνει τελικά 17.32 + 10 = 27.32Α!!!!

Δηλαδή έχοντας 3 ασφάλειες 10Α (μια σε κάθε φάση) το καλώδιο του ουδετέρου δεν προστατεύεται από υπερφόρτωση αν έχει την ίδια διατομή των 1.5 mm^2 με τις φάσεις!

Πάντως πρέπει να παραδεχτούμε ότι πρόκειται για μια περίπτωση που μάλλον δεν θα υπάρξει στην πράξη εκτός αν το επιδιώξει κανείς...

spiroscfu
13-07-11, 19:39
Ευχαριστώ!

billtsig
13-07-11, 22:56
ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι που ίσος είναι αηδία ??? αν πάρουμε aoudetero και 1 φάση δεν θα είναι μονοφασικό sorry για το off topic απλά ρωτάω για να μάθω

lepouras
14-07-11, 03:14
Χτες το βράδυ ασχολήθηκα λίγο παραπάνω με το θέμα...

Σκέφτηκα ότι θα μπορούσα να αυξήσω το ρεύμα του ουδετέρου πάνω από αυτό της μεγαλύτερης φάσης παίζοντας με τις γωνίες. Δηλαδή να μην θεωρήσω ότι και τα 3 φορτία είναι ωμικά ή επαγωγικά ή χωρητικά όλα μαζί ταυτόχρονα. Για να έχω λοιπόν το μεγαλύτερο δυνατό ρεύμα ουδετέρου, θα πρέπει να φτιάξω μικρές γωνίες μεταξύ των 3 ρευμάτων ώστε η συνισταμένη να βγει μεγάλη. Δηλαδή αν βάλω μια ωμική αντίσταση στην S φάση, επειδή η R φάση καθυστερεί σε σχέση με τη S, για να πλησιάσει το ρεύμα της R φάσης εκείνο της S θα πρέπει το φορτίο στην R φάση να είναι χωρητικό. Παρόμοια, το φορτίο της Τ φάσης για να πλησιάσει την S θα πρέπει να είναι επαγωγικό. Με αυτές τις σκέψεις διατύπωσα το παρακάτω - υποθετικό - πρόβλημα:

Να βρεθεί το ρεύμα του ουδετέρου σε ένα κύκλωμα συνδεσμολογίας Υ που αποτελείται από τα εξής στοιχεία:
α) Έναν πυκνωτή 145μF συνδεδεμένο στην R φάση,
β) Μια ωμική αντίσταση 22Ω συνδεδεμένη στην S φάση, και
γ) Ένα (ιδανικό) πηνίο 70mH συνδεδεμένο στην Τ φάση.
Η τροφοδοσία είναι 380V 50Ηz.

Λύση:
Καταρχήν βρίσκουμε το ρεύμα που περνάει από το κάθε στοιχείο. Εφόσον έχουμε συνδεσμολογία Υ η τάση στα άκρα κάθε εξαρτήματος θα είναι 220V, οπότε:
α) Το ρεύμα που θα διαρρέει τον πυκνωτή θα είναι: I = 2VπfC = (2 * 220 * 3.14 * 50 * 145) / 1000000 = 10.016A, δηλ. 10Α
β) Για την ωμική αντίσταση το ρεύμα θα είναι: I = V/R = 220 / 22 = 10A
γ) Για το πηνίο το ρεύμα θα είναι: Ι = V/2πfL = 220 / (2 * 3.14 * 50 * 0.07) = 10.009A, δηλ. 10A.

Δηλαδή και τα 3 στοιχεία τραβάνε ρεύμα 10Α το καθένα από τη φάση του.

Προσθέτουμε διανυσματικά το ρεύμα του πυκνωτή και του πηνίου και έχουμε: τετ. ρίζα (10^2 + 10^2 + 2 * 10 * 10 * cos60) = τετ. ρίζα (200+100) = 17.32Α.

Προσέξτε ότι το ρεύμα αυτό είναι συμφασικό με αυτό της S φάσης οπότε το διανυσματικό άθροισμα εδώ γίνεται αλγεβρικό, και το ρεύμα του ουδετέρου βγαίνει τελικά 17.32 + 10 = 27.32Α!!!!

Δηλαδή έχοντας 3 ασφάλειες 10Α (μια σε κάθε φάση) το καλώδιο του ουδετέρου δεν προστατεύεται από υπερφόρτωση αν έχει την ίδια διατομή των 1.5 mm^2 με τις φάσεις!

Πάντως πρέπει να παραδεχτούμε ότι πρόκειται για μια περίπτωση που μάλλον δεν θα υπάρξει στην πράξη εκτός αν το επιδιώξει κανείς...




αν κατάλαβα καλά υπολογίζουμε τις 90 μοίρες που στο ένα αφαιρείται και στο άλλο προστίθεται για να δημιουργήσουν την 60 μοίρες γωνία.
οπότε υπολόγισα και εγώ λίγο ( αν έχω κάνει λάθος με διορθώνεις) ότι με την απλή αλλαγή οποιονδήποτε φάσεων αμέσως δημιουργούμε μια γωνία 30 μοίρες μεταξύ πυκνωτή πηνίου και το ωμικό αντίθετο από την συνιστώσα τους. και βγάζουμε την συνιστώσα τον δυο 19.31Α οπότε με ακριβώς αντίθετη φορά από το ωμικό, μας μένουν 9.31Α .
ευτυχώς πάλι τον σώσαμε τον ουδέτερο:001_smile:.. μπράβο ρε Φίλιππε μας έβαλες στη πρίζα, να σε καλά.
θύμισε μου μόνο ,πιο προπορεύεται και πιο έπεται τις τάσης ? κάνοντας μια απόπειρα να πω πηνίο προπορεύεται ,πυκνωτής έπεται?

Ηλιας Α
14-07-11, 08:34
[QUOTE=Ηλιας Α;448314]

[QUOTE=Ηλιας Α;448314]......................
Όχι. Θα περνάει ρεύμα 10Α.

Μαθηματική λύση:
Το ρεύμα που θα περνάει θα είναι τετ. ρίζα (10^2 + 10^2 + 2*10*10*cos120) = τετ. ρίζα (100 + 100 + 200* cos120) = τετ. ρίζα (200 - 200 * (-0.5)) = τετ. ρίζα (200 - 100) = τετ. ρίζα 100 = 10Α.
.....................

Κ

Όχι. Θα περνάει ρεύμα 10Α.

Μαθηματική λύση:
Το ρεύμα που θα περνάει θα είναι τετ. ρίζα (10^2 + 10^2 + 2*10*10*cos120) = τετ. ρίζα (100 + 100 + 200* cos120) = τετ. ρίζα (200 - 200 * (-0.5)) = τετ. ρίζα (200 - 100) = τετ. ρίζα 100 = 10Α.

Αφού ξεσκόνισα…….. πολλά βιβλία, βλέπω πως τα παραπάνω είναι σωστά!. Σε παρακαλώ όμως –για να εμπεδώσω τα ποιο κάτω (*) – κάνε μια σύνθεση διανυσμάτων τάσης των 2 φάσεων σ΄ένα συμμετρικό τριφασικό σύστημα σε διάταξη Υ
Για να είναι ποιο ευκολότερο ( για μένα ) πάρε για φασική τάση 10 V

(*) Η εύρεση της πολικής τάσης με δεδομένες τις φασικές είναι διανυσματική αφαίρεση. Η εύρεση του ρεύματος του ουδετέρου με δεδομένα τα ρεύματα των τάσεων είναι διανυσματική πρόσθεση.

FILMAN
14-07-11, 09:51
αν κατάλαβα καλά υπολογίζουμε τις 90 μοίρες που στο ένα αφαιρείται και στο άλλο προστίθεται για να δημιουργήσουν την 60 μοίρες γωνία.
οπότε υπολόγισα και εγώ λίγο ( αν έχω κάνει λάθος με διορθώνεις) ότι με την απλή αλλαγή οποιονδήποτε φάσεων αμέσως δημιουργούμε μια γωνία 30 μοίρες μεταξύ πυκνωτή πηνίου και το ωμικό αντίθετο από την συνιστώσα τους. και βγάζουμε την συνιστώσα τον δυο 19.31Α οπότε με ακριβώς αντίθετη φορά από το ωμικό, μας μένουν 9.31Α .
ευτυχώς πάλι τον σώσαμε τον ουδέτερο:001_smile:.. μπράβο ρε Φίλιππε μας έβαλες στη πρίζα, να σε καλά.
θύμισε μου μόνο ,πιο προπορεύεται και πιο έπεται τις τάσης ? κάνοντας μια απόπειρα να πω πηνίο προπορεύεται ,πυκνωτής έπεται?
Αντιμεταθέτοντας π.χ. τις R και T η τελευταία πρόσθεση γίνεται αφαίρεση, οπότε το τελικό ρεύμα του ουδετέρου δεν είναι πια 17.32 + 10 = 27.32Α, αλλά 17.32 - 10 = 7.32Α. Αν αλλάξεις κάποιες άλλες φάσεις πρέπει να τα ξαναϋπολογίσεις από την αρχή βάζοντας τις νέες γωνίες. Απλώς εγώ ήθελα να δείξω τη χειρότερη περίπτωση.
Στον πυκνωτή το ρεύμα προηγείται της τάσης κατά 90 μοίρες.
Στο πηνίο το ρεύμα καθυστερεί της τάσης κατά 90 μοίρες.

FILMAN
14-07-11, 09:52
ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι που ίσος είναι αηδία ??? αν πάρουμε aoudetero και 1 φάση δεν θα είναι μονοφασικό sorry για το off topic απλά ρωτάω για να μάθωΝαι............

FILMAN
14-07-11, 10:03
Σε παρακαλώ όμως –για να εμπεδώσω τα ποιο κάτω (*) – κάνε μια σύνθεση διανυσμάτων τάσης των 2 φάσεων σ΄ένα συμμετρικό τριφασικό σύστημα σε διάταξη Υ
Για να είναι ποιο ευκολότερο ( για μένα ) πάρε για φασική τάση 10 V

Ευχαρίστως!
Εφόσον θέλουμε να βρούμε την πολική τάση (τάση = διαφορά δυναμικού, και εφόσον ο ουδέτερος θεωρούμε ότι έχει δυναμικό 0) Θα πρέπει να αφαιρέσουμε τα διανύσματα των δυο φασικών τάσεων. Η αφαίρεση υπολογίζεται με τη σχέση: τετ. ρίζα (α^2 + β^2 - 2 * α * β * cosφ). Για α=10 και β=10 έχουμε: τετ. ρίζα (100 + 100 - 2 * 10 * 10 * cos120) = τετ. ρίζα (200 - 200 * cos 120) = τετ. ρίζα (200 - 200 * (-0.5)) = τετ. ρίζα (200 + 100) = τετ. ρίζα (300) = 17.32V. Δηλαδή το γνωστό "πολική τάση = φασική τάση * τετ. ρίζα 3". (Η ρίζα 3 είναι περίπου 1.732).
Αν αντί για 10V φασική τάση βάλεις 220V, προκύπτει πολική 381.05V. Δηλαδή τα γνωστά 380V!

Ηλιας Α
14-07-11, 12:13
Θα κάνω μια προσπάθεια να υποστηρίξω την μετατροπή 3 φασικού Μ /Σ σε μονοφασικό.
Και λέω προσπάθεια -τώρα πλέον – για να μη φάω και πάλι καμία χυλόπιτα όπως με τα ρεύματα.
Ας υποθέσομε ( για ποιο ευκολία ) ότι το δευτερεύων του Μ/Σ είναι σε διάταξή Υ.
Θα το πάω λάου – λάου για να μετριάσω το μέγεθος της πλάνης μου – αν υπάρχει -

<< Με ποιον τρόπο; Με σύνδεση σε σειρά το άθροισμα των τάσεων είναι 0. Με παράλληλη σύνδεση γίνεται βραχυκύκλωμα. Με τεθλασμένη παράλληλη σύνδεση πάλι θα γίνει βραχυκύκλωμα. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.>>

<< Με σύνδεση σε σειρά το άθροισμα των τάσεων είναι 0.>> Ναι, αλλά τι μας χαλά τη σούπα, μήπως η τρίτη φάση που θα προστεθεί ( αφαιρεθεί ) στο διάνυσμα της συνισταμένης των 2 πρώτων φάσεων; Και αν ναι δεν μπορώ να αλλάζω την πολικότητα της τρίτης, να την κάνω ομόροπη το διάνυσμα της συνισταμένης των 2 πρώτων φάσεων και έτσι να αθροίστεί;.

FILMAN
14-07-11, 12:20
Mμμμμμμ, ενδιαφέρον! Πρέπει να το ψάξω λίγο παραπάνω.

safetec
14-07-11, 14:05
η λυση εινε απλη

εχεις τρειφασικη παροχη και μονοφασικο μηχανημα

λιπων καπου αυτο που αγορασεσ καπου θα εχει ενα κουτι διακλαδωσεις

θα παρεις ενα ηλεκτρολογο και θα στο κανει τρειφασικο πολυ απλα

θα ανηξει το κουτι και απλα θα σου χωρισει τα φωρτια σε 3 ισα μεροι π.χ

την τροφοδοσια του μοτερ στην μια φαση

στην αλλη φαση την μια αντησταση που ζεστενει το νερο

στην 3 φαση την αλλη αντισταση που ζεστενει το νερο και τελος

απο οποια φαση θελει θα τροφοδοτισει και το βοιθιτικο κυκλωμα που εινε οι εντολες του μηχανιματος και τελος

και ετσι θα εισε και εσυ κερδισμενος για θα εχεις και συμετρια στα ρευματα



ο ουδετερος που γραφετε πιο πανο σε συμετρικα 3 φασικα κυκλοματα εχει 0 ρευμα

π.χ R1 = 10A
R2= 10A
R3 =10 A

ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑ ΤΕΤΕΙΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ΚΑΙ ΚΟΨΕΙΣ ΤΟΝ ΟΥΔΕΤΕΡΟ ΤΗΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ΤΑ ΜΗΧΑΝΙΜΑΤΑ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΛΥΤΟΥΡΓΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΤΑΣΗ 220 ΜΕΤΑΞΗ ΦΑΣΗΣ ΚΑΙ ΟΥΔΕΤΕΡΟΥ

ΑΝ ΟΜΩΣ ΧΑΘΕΙ ΤΟ ΦΩΡΤΙΟ ΣΤΗΝ R3 P.X ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟΣΥΝΔΕΘΕΙ ΧΩΡΙς ΟΥΔΕΤΕΡΟ ΤΟΤΕ ΟΙ ΑΛΕς ΔΥΟ ΦΑΣΕΙΣ ΘΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΟΥΝ ΥΠΕΡΤΑΣΗ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΦΩΡΤΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΕ ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ

ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΦΩΡΤΙΑ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΦΑΣΗ R1 KAI R2 KAI OI R3 EINE KENH ΧΩΡΙΣ ΦΩΡΤΙΑ ΤΟΤΕ ΤΑ ΡΕΥΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΥΔΕΤΕΡΟ ΘΑ ΕΙΝΕ ΤΑ ΡΕΥΜΑΤΑ R1- R2 ΣΤΟΝ ΚΟΜΒΟ ΤΟΥ ΟΥΔΕΤΕΡΟΥ Η ΜΙΑ (ΔΗΝΑΜΗ ) ΕΞΩΝΤΟΝΕΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗΝ

ΟΠΩΤΕ ΜΗΝ ΣΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ Ο ΟΥΔΕΤΕΡΟΣ




ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΚΑΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥ Ο ΟΥΔΕΤΕΡΟΣ ΜΕΤΑ ΤΑ 16 ΚΑΡΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΕ Η ΜΙΣΙ ΔΙΑΤΟΜΗ ΤΩΝ ΕΝΕΡΓΩΝ ΚΑΛΩΔΙΩΝ

Π.Χ

ΚΑΛΩΔΙΟ ΝΥΥ 3 ΕΠΙ 25 (ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΦΑΣΕΙΣ ) + 16 ( Ο ΟΥΔΕΤΕΡΟΣ ) + 16 ( Η ΓΕΙΩΣΗ )

ΡΩΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΕΙΟ ΝΑ ΔΕΙΣ ΟΛΛΑ ΤΑ ΠΑΡΟΧΗΚΑ ΚΑΛΩΔΙΑ ΑΠΟ 25 ΚΑΡΕ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΕΧΟΥΝ 16 ΟΥΔΕΤΕΡΟ ΚΑΙ ΓΕΙΩΣΗ

ΟΛΛΑ ΤΑ 50 ΑΡΓΙΑ ΚΑΛΩΔΙΑ ΕΧΟΥΝ 25 ΟΥΔΕΤΕΡΟ ΚΑΙ 25 ΓΕΙΩΣΗ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΟΥΤΟ ΚΑΘΕ ΕΞΙΣ ΣΕ ΜΕΓΑΛΕς ΔΙΑΤΟΜΕΣ Ο ΟΥΔΕΤΕΡΟΣ ΕΙΝΕ Ο ΜΙΣΟΣ

Ηλιας Α
14-07-11, 14:44
η λυση εινε απλη

εχεις τρειφασικη παροχη και μονοφασικο μηχανημα

λιπων καπου αυτο που αγορασεσ καπου θα εχει ενα κουτι διακλαδωσεις

θα παρεις ενα ηλεκτρολογο και θα στο κανει τρειφασικο πολυ απλα

θα ανηξει το κουτι και απλα θα σου χωρισει τα φωρτια σε 3 ισα μεροι π.χ

την τροφοδοσια του μοτερ στην μια φαση

στην αλλη φαση την μια αντησταση που ζεστενει το νερο

στην 3 φαση την αλλη αντισταση που ζεστενει το νερο και τελος

απο οποια φαση θελει θα τροφοδοτισει και το βοιθιτικο κυκλωμα που εινε οι εντολες του μηχανιματος και τελος

και ετσι θα εισε και εσυ κερδισμενος για θα εχεις και συμετρια στα ρευματα





ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑ ΤΕΤΕΙΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ΚΑΙ ΚΟΨΕΙΣ ΤΟΝ ΟΥΔΕΤΕΡΟ ΤΗΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ΤΑ ΜΗΧΑΝΙΜΑΤΑ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΛΥΤΟΥΡΓΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΤΑΣΗ 220 ΜΕΤΑΞΗ ΦΑΣΗΣ ΚΑΙ ΟΥΔΕΤΕΡΟΥ

ΑΝ ΟΜΩΣ ΧΑΘΕΙ ΤΟ ΦΩΡΤΙΟ ΣΤΗΝ R3 P.X ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟΣΥΝΔΕΘΕΙ ΧΩΡΙς ΟΥΔΕΤΕΡΟ ΤΟΤΕ ΟΙ ΑΛΕς ΔΥΟ ΦΑΣΕΙΣ ΘΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΟΥΝ ΥΠΕΡΤΑΣΗ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΦΩΡΤΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΕ ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ

ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΦΩΡΤΙΑ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΦΑΣΗ R1 KAI R2 KAI OI R3 EINE KENH ΧΩΡΙΣ ΦΩΡΤΙΑ ΤΟΤΕ ΤΑ ΡΕΥΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΥΔΕΤΕΡΟ ΘΑ ΕΙΝΕ ΤΑ ΡΕΥΜΑΤΑ R1- R2 ΣΤΟΝ ΚΟΜΒΟ ΤΟΥ ΟΥΔΕΤΕΡΟΥ Η ΜΙΑ (ΔΗΝΑΜΗ ) ΕΞΩΝΤΟΝΕΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗΝ

ΟΠΩΤΕ ΜΗΝ ΣΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ Ο ΟΥΔΕΤΕΡΟΣ




<< η λυση εινε απλη

εχεις τρειφασικη παροχη και μονοφασικο μηχανημα

λιπων καπου αυτο που αγορασεσ καπου θα εχει ενα κουτι διακλαδωσεις

θα παρεις ενα ηλεκτρολογο και θα στο κανει τρειφασικο πολυ απλα

θα ανηξει το κουτι και απλα θα σου χωρισει τα φωρτια σε 3 ισα μεροι π.χ

την τροφοδοσια του μοτερ στην μια φαση

στην αλλη φαση την μια αντησταση που ζεστενει το νερο

στην 3 φαση την αλλη αντισταση που ζεστενει το νερο και τελος>>.
Προφανώς προς τα κει προσανατολίζεται ο δημιουργός του θέματος , αν γράφεται κάτι παραπάνω είναι έτσι για την <<τιμή των όπλων>>


<< και ετσι θα εισε και εσυ κερδισμενος για θα εχεις και συμετρια στα ρευματα >>.
Μην είσαι και πολύ σίγουρος, αν και δε πολύ πειράζει

<< αν ομως χαθει το φωρτιο στην r3 p.x δηλαδη αποσυνδεθει χωρις ουδετερο τοτε οι αλες δυο φασεις θα παρουσιασουν υπερταση και θα κανουν τα φωρτια που εινε πανω τους >>
Εγώ θα έλεγα << αν ομως χαθει το φωρτιο στην r3 p.x δηλαδη αποσυνδεθει χωρις ουδετερο με ταυτόχρονη διακοπή του ουδετέρου στις εναπομένουσες φάσεις τοτε >> η μια από τις 2 εναπομένουσες φάσεις πιθανόν να παρουσιάσει υπέρταση.

FILMAN
14-07-11, 14:55
Έλα ρε! Δηλαδή άμα συνδέσω σε σειρά δυο λάμπες 220V 100W και τις τροφοδοτήσω με 380 θα πάρει η καθεμιά 190V και φυσικά θα καούν αφού τα 190 είναι περισσότερα από τα 220...
Τι μαθαίνει κανείς την σήμερον ημέρα...

Ηλιας Α
14-07-11, 15:11
Έλα ρε! Δηλαδή άμα συνδέσω σε σειρά δυο λάμπες 220V 100W και τις τροφοδοτήσω με 380 θα πάρει η καθεμιά 190V και φυσικά θα καούν αφού τα 190 είναι περισσότερα από τα 220...
Τι μαθαίνει κανείς την σήμερον ημέρα...
Όχι αλλά αν η μια λάμπα είναι 10W και η άλλη 100W;

FILMAN
14-07-11, 15:15
Ηλία η ειρωνεία προφανώς δεν πήγαινε σε σένα, αλλά στον συγγραφέα του παρακάτω:




ο ουδετερος που γραφετε πιο πανο σε συμετρικα 3 φασικα κυκλοματα εχει 0 ρευμα

π.χ R1 = 10A
R2= 10A
R3 =10 A

ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑ ΤΕΤΕΙΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ΚΑΙ ΚΟΨΕΙΣ ΤΟΝ ΟΥΔΕΤΕΡΟ ΤΗΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ΤΑ ΜΗΧΑΝΙΜΑΤΑ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΛΥΤΟΥΡΓΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΤΑΣΗ 220 ΜΕΤΑΞΗ ΦΑΣΗΣ ΚΑΙ ΟΥΔΕΤΕΡΟΥ

ΑΝ ΟΜΩΣ ΧΑΘΕΙ ΤΟ ΦΩΡΤΙΟ ΣΤΗΝ R3 P.X ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟΣΥΝΔΕΘΕΙ ΧΩΡΙς ΟΥΔΕΤΕΡΟ ΤΟΤΕ ΟΙ ΑΛΕς ΔΥΟ ΦΑΣΕΙΣ ΘΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΟΥΝ ΥΠΕΡΤΑΣΗ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΦΩΡΤΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΕ ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ


Αν η μια λάμπα είναι 10W και η άλλη 100W, προφανώς αυτή των 10W θα καεί.

safetec
14-07-11, 15:27
εισε τελειοσ χαζος !!!

παρε 3 λαμπες 100 βατ συτδεσε το ενα ακρο τουσ (αυτοσ θα εινε και καλλα ο ουδετεροσ

θα σου περισεψουν 3 ακρα ακομα 1 απο καθε λαμπα

αυτα τα 3 ακρα συνδεσετα σε μια 3 φασικη ασφαλεια και τροφοδοτισε

οι λαμπες θα αναψουν !!!!

και στο εκει που εινε ο κομβοσ ο κυνος ολον τον λαμπτιρων και μεταξη μιας οποιαδιποτε φασεις θα εχεις ταση 220 βολτ

safetec
14-07-11, 15:28
Ηλία η ειρωνεία προφανώς δεν πήγαινε σε σένα, αλλά στον συγγραφέα του παρακάτω:


Αν η μια λάμπα είναι 10W και η άλλη 100W, προφανώς αυτή των 10W θα καεί.

βαζεις 1000 ευρω στηχημα οτι αν κανεις αυτο που σου ειπα παραπανο οτι θα δουλεψει ??

safetec
14-07-11, 15:32
τα μοτερ τα 3 φασικα γιατι δεν εχουν ουδετερο ??? το ιδιο ακριβοσ εινε και οι λαμπες

εχουν 3 πινια το ενα ακρο του καθε πινιου (ασχετε ηλεκτρονικε που μου καθεσε και γραφεις πατατες εδω )

εινε ενομενο μετα αλλα (δημιουργιτε και καλλα ενας ουδετεροσ κομβος)

και ετσι περισεβουν 3 ακρα ενα για καθε φαση

αυτη εινε η πολυ γνωστη συνδεσμολογεια αστερα !!!!

FILMAN
14-07-11, 15:35
βαζεις 1000 ευρω στηχημα οτι αν κανεις αυτο που σου ειπα παραπανο οτι θα δουλεψει ??

Βάζω 2000 ευρώ στοίχημα ότι είσαι τελείως ηλίθιος!


εισε τελειοσ χαζος !!!

παρε 3 λαμπες 100 βατ συτδεσε το ενα ακρο τουσ (αυτοσ θα εινε και καλλα ο ουδετεροσ

θα σου περισεψουν 3 ακρα ακομα 1 απο καθε λαμπα

αυτα τα 3 ακρα συνδεσετα σε μια 3 φασικη ασφαλεια και τροφοδοτισε

οι λαμπες θα αναψουν !!!!

και στο εκει που εινε ο κομβοσ ο κυνος ολον τον λαμπτιρων και μεταξη μιας οποιαδιποτε φασεις θα εχεις ταση 220 βολτ

Δείξε μου βρε ηλίθιε, πού είπα ότι οι λάμπες δεν θα ανάψουν, ή ότι οι τάσεις δεν θα είναι 220;

Αλλά βέβαια, εδώ δεν ξέρεις να γράφεις, να διαβάζεις θα ήξερες;

FILMAN
14-07-11, 15:35
τα μοτερ τα 3 φασικα γιατι δεν εχουν ουδετερο ??? το ιδιο ακριβοσ εινε και οι λαμπες

εχουν 3 πινια το ενα ακρο του καθε πινιου (ασχετε ηλεκτρονικε που μου καθεσε και γραφεις πατατες εδω )

εινε ενομενο μετα αλλα (δημιουργιτε και καλλα ενας ουδετεροσ κομβος)

και ετσι περισεβουν 3 ακρα ενα για καθε φαση

αυτη εινε η πολυ γνωστη συνδεσμολογεια αστερα !!!!
Μα τι άσχετος που είμαι!

safetec
14-07-11, 15:47
Βάζω 2000 ευρώ στοίχημα ότι είσαι τελείως ηλίθιος!



Δείξε μου βρε ηλίθιε, πού είπα ότι οι λάμπες δεν θα ανάψουν, ή ότι οι τάσεις δεν θα είναι 220;

Αλλά βέβαια, εδώ δεν ξέρεις να γράφεις, να διαβάζεις θα ήξερες;

ε μα σε οτι γραφει εδο ο καθενας το μονο που κανεις εινε να ειρονεβεσε ε λογικο εινε μετα και να συνφωνουμε με το που βλεπω το ονομα σου να τα περνω κρανιο

σορρυ γραψε λαθος

FILMAN
14-07-11, 16:11
Ωραία. Και τώρα που συμφώνησες ότι έχω δίκιο, μου χρωστάς 2000 ευρώ.

gsmaster
14-07-11, 17:18
Ηρεμία, και να λείπουν οι εντάσεις και οι χαρακτηρισμοί. Μπορείτε να βριστείτε ελεύθερα μόνο μέσω ΠΜ. Αν το κάνετε δημόσια θα αρχίσουν να βαράνε καμπάνες.

lepouras
14-07-11, 20:57
φίλε safetec (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=47071) καταλαβαίνω πως φτάνοντας αισίως στις 12 σελίδες το θέμα ίσως να μην μπήκες στον κόπο να διαβάσεις αρκετά πριν ότι η απάντηση έχει δοθεί και το πρόβλημα έχει λυθεί. τώρα το αν επί ευκαιρίας συνεχίζουμε να συζητάμε το θέμα είναι καθαρά ενημερωτικό και θέμα κατανόησης της λύσης. και <κουβέντα να γίνετε >>.

τώρα επί του θέματος μας.
Φίλιππε βλακεία είπα παραπάνω (της νύχτας τα καμώματα) και ναι είναι όπως το είπες 60 μοίρες.
και μάλιστα όποιες φάσης και να αντιστρέψουμε το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. το δεύτερο σχέδιο είναι το παράδειγμά σου το πρώτο σχέδιο είναι το αποτέλεσμα της αλλαγής τον φάσεων............................................ ...πες μου αν σωστά όρισα την διαφορά τους με βάση την φορά περιστροφής που έχω δεξιά.
2188221883
το κατάλαβα ότι το έκανες για να δούμε αν είναι δυνατόν να συμβεί κατά το μέγιστο και σε πληροφορώ ότι μου έλυσες μια απορία που μου έτυχε μια φορά στην ζωή μου και δεν μπορούσαμε να καταλάβουμε τη συμβαίνει.
ήτανε σε συναυλία με μεγάλη γεννήτρια 600kVA και στον ουδέτερο είχαμε 30% από την μεγαλύτερη φάση με διαφορά στην φόρτιση τον φάσεων περίπου ένα 10% από την μικρότερη στην μεγαλύτερη.
αλλά ευτυχώς η παροχή που είχαμε ήταν με βάση την ισχύ της γεννήτριας οπότε δεν αντιμετωπίσαμε πρόβλημα στον ουδέτερο. μάλλον το στήσιμο τον μηχανημάτων τους μας δημιούργησε το πρόβλημα. είναι αυτό που λένε<< δεν έτυχε, πέτυχε>>

σε ευχαριστώ πάλι για τις απαντήσεις σου.

takisegio
14-07-11, 23:44
ΕΛΛΗΝΕΣ ηρεμηστε!!!!ΤΕΛΙΚΑ τι πρεπει να κανει ο ανθρωπος με το υδρομασαζ;;;πωσς θα το συνδεσει;;ΧΑΘΗΚΑ στη θεωρια και στις αναλυσεις

mihalas2
15-07-11, 00:23
Αν η μια λάμπα είναι 10W και η άλλη 100W, προφανώς αυτή των 10W θα καεί.


φιλε φιλιπε

δεν θα καει καμια λαμπα.

απλως θα αναψει κανονικα η μικροτερη .

η μεγαλη θα μινει σβηστη η ισα που θα κοκκινισει.

lepouras
15-07-11, 01:34
ΕΛΛΗΝΕΣ ηρεμηστε!!!!ΤΕΛΙΚΑ τι πρεπει να κανει ο ανθρωπος με το υδρομασαζ;;;πωσς θα το συνδεσει;;ΧΑΘΗΚΑ στη θεωρια και στις αναλυσεις
σίγουρα χάθηκες αλλά δεν πειράζει διάβασε το 63 ποστ .

spiroscfu
15-07-11, 06:29
δεν θα καει καμια λαμπα.
απλως θα αναψει κανονικα η μικροτερη .
η μεγαλη θα μινει σβηστη η ισα που θα κοκκινισει.

Και εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί να καεί κάποια λάμπα από της δυο από την στιγμή που είναι σε σειρά με μια πηγή 380V και αυτές 220x2=440V .




<< αν ομως χαθει το φωρτιο στην r3 p.x δηλαδη αποσυνδεθει χωρις ουδετερο τοτε οι αλες δυο φασεις θα παρουσιασουν υπερταση και θα κανουν τα φωρτια που εινε πανω τους >>
Εγώ θα έλεγα << αν ομως χαθει το φωρτιο στην r3 p.x δηλαδη αποσυνδεθει χωρις ουδετερο με ταυτόχρονη διακοπή του ουδετέρου στις εναπομένουσες φάσεις τοτε >> η μια από τις 2 εναπομένουσες φάσεις πιθανόν να παρουσιάσει υπέρταση.

Ηλία μπορείς να μου εξηγήσεις πως μπορεί να δημιουργηθεί υπέρταση(πάνω από 440V μεταξύ των 2 φάσεων) αν κοπεί ο ουδέτερος?

EDIT:
Μου ήρθε πως μπορεί να γίνει,
υπέρταση στο ένα από τα δυο φορτία λόγο μεγαλύτερης αντίστασης(λιγότερα watt).

FILMAN
15-07-11, 12:38
φίλε safetec (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=47071) καταλαβαίνω πως φτάνοντας αισίως στις 12 σελίδες το θέμα ίσως να μην μπήκες στον κόπο να διαβάσεις αρκετά πριν ότι η απάντηση έχει δοθεί και το πρόβλημα έχει λυθεί. τώρα το αν επί ευκαιρίας συνεχίζουμε να συζητάμε το θέμα είναι καθαρά ενημερωτικό και θέμα κατανόησης της λύσης. και <κουβέντα να γίνετε >>.

τώρα επί του θέματος μας.
Φίλιππε βλακεία είπα παραπάνω (της νύχτας τα καμώματα) και ναι είναι όπως το είπες 60 μοίρες.
και μάλιστα όποιες φάσης και να αντιστρέψουμε το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. το δεύτερο σχέδιο είναι το παράδειγμά σου το πρώτο σχέδιο είναι το αποτέλεσμα της αλλαγής τον φάσεων............................................ ...πες μου αν σωστά όρισα την διαφορά τους με βάση την φορά περιστροφής που έχω δεξιά.
2188221883
το κατάλαβα ότι το έκανες για να δούμε αν είναι δυνατόν να συμβεί κατά το μέγιστο και σε πληροφορώ ότι μου έλυσες μια απορία που μου έτυχε μια φορά στην ζωή μου και δεν μπορούσαμε να καταλάβουμε τη συμβαίνει.
ήτανε σε συναυλία με μεγάλη γεννήτρια 600kVA και στον ουδέτερο είχαμε 30% από την μεγαλύτερη φάση με διαφορά στην φόρτιση τον φάσεων περίπου ένα 10% από την μικρότερη στην μεγαλύτερη.
αλλά ευτυχώς η παροχή που είχαμε ήταν με βάση την ισχύ της γεννήτριας οπότε δεν αντιμετωπίσαμε πρόβλημα στον ουδέτερο. μάλλον το στήσιμο τον μηχανημάτων τους μας δημιούργησε το πρόβλημα. είναι αυτό που λένε<< δεν έτυχε, πέτυχε>>

σε ευχαριστώ πάλι για τις απαντήσεις σου.Ναι τα σχήματα είναι σωστά!

FILMAN
15-07-11, 12:43
φιλε φιλιπε

δεν θα καει καμια λαμπα.

απλως θα αναψει κανονικα η μικροτερη.


η μεγαλη θα μινει σβηστη η ισα που θα κοκκινισει.
R = v^2 / P
Για τη λάμπα των 10W είναι R = 220^2 / 10 = 48400 / 10 = 4840Ω.
Για τη λάμπα των 100W είναι R = 220^2 / 100 = 48400 / 100 = 484Ω.
Η τάση στα άκρα της λάμπας των 10W θα είναι (380 * 4840) / (4840 + 484) = 1839200 / 5324 = 345.5V. Tώρα αν εσύ αυτό το λες κανονικό άναμμα τί να πω...

Ηλιας Α
15-07-11, 14:10
ΕΛΛΗΝΕΣ ηρεμηστε!!!!ΤΕΛΙΚΑ τι πρεπει να κανει ο ανθρωπος με το υδρομασαζ;;;πωσς θα το συνδεσει;;ΧΑΘΗΚΑ στη θεωρια και στις αναλυσεις

<< ΤΕΛΙΚΑ τι πρεπει να κανει ο ανθρωπος με το υδρομασαζ; ;;;πωσς θα το συνδεσει;; >>.
Εσύ τι κόπτεσαι;, αν μπορείς να βοηθήσεις βάνε ένα χέρι.
<< ΧΑΘΗΚΑ στη θεωρια και στις αναλυσεις >>.
Δε σε υποχρέωσε κανένας να μπεις στο << μονοπάτι >> της θεωρίας και τις ανάλυσης, δική σου επιλογή ήταν, αν έκανες λάθος γύρνα πίσω, πιστεύω να θυμάσαι πως έφτασες εκεί.

mihalas2
16-07-11, 12:33
R = v^2 / P
Για τη λάμπα των 10W είναι R = 220^2 / 10 = 48400 / 10 = 4840Ω.
Για τη λάμπα των 100W είναι R = 220^2 / 100 = 48400 / 100 = 484Ω.
Η τάση στα άκρα της λάμπας των 10W θα είναι (380 * 4840) / (4840 + 484) = 1839200 / 5324 = 345.5V. Tώρα αν εσύ αυτό το λες κανονικό άναμμα τί να πω...



φιλε φιλιππε

συγνωμη για την λαθος διατυπωση

ενοουσα οτι κανονικα δεν θα καει καποια λαμπα λογω του οτι τα νηματα εν σειρα ειναι 440v

οποτε δεν ειναι δυνατο να καει καποιο με 380v

και λογω διαφορας στα βαττ, θα αναψει το μικροτερο νημα .

αν κανω λαθος διορθωσε με
φιλικα μιχαλης

Ηλιας Α
16-07-11, 12:45
Έγραψε
<< Η τάση στα άκρα της λάμπας των 10W θα είναι (380 * 4840) / (4840 + 484) = 1839200 / 5324 = 345.5V. Tώρα αν εσύ αυτό το λες κανονικό... άναμμα τί να πω >>

Η τάση στα άκρα της λάμπας των 10W θα είναι 345.5V. τι το ψάχνεις;

picdev
16-07-11, 13:52
Μία χαζή ερώτηση , αλλά αφού οι λάμπες είναι σε σειρά, το άθροισμα των τάσεων τους δεν θα είναι ίσο με τα 220v της πηγής?
άρα μικρότερο απο τα 220v?
..........

λάθος παράλληλα ειναι άρα άκυρο,ίδια τάση και οι 2 λάμπες,πώς εχουν 385v ενώ είναι συνδεμένες παράλληλα με τη πηγή?
(380 * 4840) / (4840 + 484)
εδώ βλέπω τον τύπο για παράλληλη σύνδεση αντιστάσεων , εξήγησε μου λίγο το 380 , εβαλες νούμερο στο Συνολικό Ρεύμα Ι?

spiroscfu
16-07-11, 18:15
Οι λάμπες είναι σε σειρά με διαφορετικά watt (αντίσταση) και έτσι η μικρότερη σε watt (αντίσταση) θα πάρει μεγαλύτερη τάση.
21923

Ηλιας Α
31-07-11, 11:14
Καλημέρα.
Παναγιώτη (Nemmesis (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=32084) ), αν κατάλαβα καλά, υποστηρίζεις ακόμη ότι, σε κανένα post στο παρόν θέμα, δεν υποστήριζες τη μη δυνατότητα, μετατροπής τριφασικής τάσης σε μονοφασική , με τη χρίση Μ/Σ.

Ηλιας Α
31-07-11, 11:23
Σπύρος (spiroscfu (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=45716) )
<< είναι πως όντως μπορεί να υπάρξει μ/σ 3φ σε 1φ αλλά η απόδοση του σίγουρα δεν θα είναι αξιοσημείωτη>>.
Εννοείς πως η ισχύς που θα παίρνει ένας μ/σ 3φ σε 1φ θα είναι πολύ μεγαλύτερη απ΄αυτή που θα δίνει; Και αν ναι η διαφορά τι θα γίνεται;.

spiroscfu
31-07-11, 13:11
Αν μπορείς για κάνε ένα σχήμα με την κυματομορφή/τάση εξόδου.

Ηλιας Α
31-07-11, 13:57
Αν μπορείς για κάνε ένα σχήμα με την κυματομορφή/τάση εξόδου.
Δεν μπορώ να κάνω το σχήμα της κυματομορφής, αλλά αν το πρωτεύων παίρνει τριφασικό ημιτονοειδές (σαν και αυτό που έχομε στη χώρα μας ), πιστεύω πως θα βγάζει μονοφασικό ημιτονοειδές (σαν και αυτό που έχομε στη χώρα μας ) .

spiroscfu
31-07-11, 18:50
Εδώ μπαίνει ο Nemmesis.

Ηλιας Α
31-07-11, 18:58
Εδώ μπαίνει ο Nemmesis.
Κάθε παρουσία ευπρόσδεκτη, η μοναξιά είναι πληκτική.
Δεν απάντησες όμως στο # 129.

spiroscfu
31-07-11, 19:09
Μπορεί και να γίνεται άεργη.

Ηλιας Α
31-07-11, 21:31
Μπορεί και να γίνεται άεργη.

Έστω ότι ναι – που δε – αν όμως γίνει άεργη στα σωθικά του Μ/Σ, άεργη θα πάρει ο Μ/Σ και από το δίκτυο, μα η άεργη στους οικ καταναλωτές – όπως στην προκειμένη περίπτωση - δε χρεώνεται, ποιο το πρόβλημα;,

gas_liosia
01-08-11, 22:23
Καλησπέρα και από μένα. Επειδή δεν είχα το κουράγιο να διαβάσω όλα τα posts και δεν ξέρω αν αυτό που θα ρωτήσω έχει αναφερθεί από την 5η σελίδα και μετά (συγχωρέστε με)... Διάβασα ότι του προτείνατε να αλλάξει διατομή στην παροχή του. Το ρεύμα που τραβάει όμως είναι ~34Α αν θυμάμαι καλά. Η παροχή του από τη ΔΕΗ δεν είναι 3x35Α; Άν κάνω κάτι λάθος μέχρι εδώ συγχωρήστε με. Άν όντως ισχύουν αυτά που λέω θα πρέπει να αφιερώσει την μια από τις τρείς φάσεις αποκλειστικά σε αυτό με 3x10mm^2... και από μεριάς Η/Μ μελέτης δεν νομίζω να την έχει διαθέσιμη διότι σίγουρα έχει ισοκατανομή φορτίων. Άν έχω πει κάτι λάθος/περίεργο να το συζητήσουμε. Πάντα καλοπροαίρετα.

gas_liosia
01-08-11, 23:23
Και κατά πόσο είναι βέβαιο ότι είναι 8KW? Το λέει στα χαρακτηριστικά του; Στο link που μας δίνει τα χαρακτηριστικά τα λέει μεμονωμένα και αν τα προσθέσουμε όλα βγαίνει περίπου στα 5,5KW εκτός και αν μου ξεφεύγει κάτι. :confused1:

Ηλιας Α
01-08-11, 23:27
Καλησπέρα και από μένα. Επειδή δεν είχα το κουράγιο να διαβάσω όλα τα posts και δεν ξέρω αν αυτό που θα ρωτήσω έχει αναφερθεί από την 5η σελίδα και μετά (συγχωρέστε με)... Διάβασα ότι του προτείνατε να αλλάξει διατομή στην παροχή του. Το ρεύμα που τραβάει όμως είναι ~34Α αν θυμάμαι καλά. Η παροχή του από τη ΔΕΗ δεν είναι 3x35Α; Άν κάνω κάτι λάθος μέχρι εδώ συγχωρήστε με. Άν όντως ισχύουν αυτά που λέω θα πρέπει να αφιερώσει την μια από τις τρείς φάσεις αποκλειστικά σε αυτό με 3x10mm^2... και από μεριάς Η/Μ μελέτης δεν νομίζω να την έχει διαθέσιμη διότι σίγουρα έχει ισοκατανομή φορτίων. Άν έχω πει κάτι λάθος/περίεργο να το συζητήσουμε. Πάντα καλοπροαίρετα.

Καλησπέρα.
Ήταν – είναι, μια από τις λύσεις που προτάθηκαν δηλαδή: η τροφοδοσία με νέα γραμμή από πίνακα στο μηχάνημα
με 3x10mm^2 ή ενεργοποίηση της υπαρχούσης και εφεδρικής γραμμής 5x2,5mm^ + 3x 2,5mm^2.
<< και από μεριάς Η/Μ μελέτης δεν νομίζω να την έχει διαθέσιμη διότι σίγουρα έχει ισοκατανομή φορτίων.>>
Βεβαίως έπρεπε να κάνει και αναδιάταξη φορτίων στον πίνακα, το οποίο είναι εύκολο υπό την προϋπόθεση η παροχή (μετρητής – πίνακας ) άντεχε και το νέο φορτίο

takisegio
01-08-11, 23:36
<< ΤΕΛΙΚΑ τι πρεπει να κανει ο ανθρωπος με το υδρομασαζ; ;;;πωσς θα το συνδεσει;; >>.
Εσύ τι κόπτεσαι;, αν μπορείς να βοηθήσεις βάνε ένα χέρι.
<< ΧΑΘΗΚΑ στη θεωρια και στις αναλυσεις >>.
Δε σε υποχρέωσε κανένας να μπεις στο << μονοπάτι >> της θεωρίας και τις ανάλυσης, δική σου επιλογή ήταν, αν έκανες λάθος γύρνα πίσω, πιστεύω να θυμάσαι πως έφτασες εκεί.

EΡΙΣΤΙΚΟ σε βρισκω.Η σιωπη ειναι η καλητερη απαντηση σε αυτα που γραφεις!!!!!!

Ηλιας Α
01-08-11, 23:44
EΡΙΣΤΙΚΟ σε βρισκω.Η σιωπη ειναι η καλητερη απαντηση σε αυτα που γραφεις!!!!!!
Γράψε και συ μπορείς.

gas_liosia
02-08-11, 00:18
Και κατά πόσο είναι βέβαιο ότι είναι 8KW? Το λέει στα χαρακτηριστικά του; Στο link που μας δίνει τα χαρακτηριστικά τα λέει μεμονωμένα και αν τα προσθέσουμε όλα βγαίνει περίπου στα 5,5KW εκτός και αν μου ξεφεύγει κάτι. :confused1:

Γράψτε λάθος... μόλις είδα ότι έχει τρία μοτέρ και όχι ένα που υπολόγισα οπότε ναι, είναι όντως στα 8KW...

midiman
15-08-11, 01:24
oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

midiman
15-08-11, 01:34
Φιλε Αντωνη αν καταλαβα καλα εχεις ενα μοτερ με μονοφασικο ρευμα που καταναλωνει 36Α.......η απαντηση στο προβλημα σου ειναι πολυ απλη......αν δεν χρειαζεται την τριφασικη παροχη που σου εβαλε ο ηλεκτρολογος θα χρησιμοποιησεις τους δυο
απο τους τρεις υφισταμενους αγωγους σαν ενα(φαση) για να αυξηθει η διατομη και τον ουδετερο ως εχει......ειτε θα τραβηξεις ενα καινουργιο καλωδιο 6mm απο τον κεντρικο διακοπτη με ασφαλεια 40Α διοτι,εχεις 220VX36A=7920W και δουλεια εγινε στο πι και φι.........χαιρετισμους απο Κυπρο.