PDA

Επιστροφή στο Forum : DIY TONER REFIL



marioulinos
10-07-11, 15:44
γεια σας

εχει δοκιμασει κανεις να γεμισει το τονερ του με στην σκονη γραφιτη?
προκειται για epson 6200L
λετε να φυγει ο γραφιτης και να σκορπιστει σε ολο το σπιτι?

ευχαριστω

sv4lqcnik
10-07-11, 16:29
αστο καλυτερα για τις αποκριες δεν θα χρειαστει να ντυθεις καρναβαλος . υπαρχουν καταστηματα που την κανουν αυτη τη δουλεια μαριε ασε αυτους να γινουν μπασιουρηδες για σενα . αλλα αν ειναι να κανεις το πειραμα κλεισε περτες παραθυρα και ντυσε ολο το σπιτη με ναυλον γιατι αν σου φυγει καμια φυσιγκα προβλεπω να κανεις σταση πρωτα στον navar τρικαλα μερια και μετα σε μενα λογο επικυρυξης σου :lool::lool::lool::lool::lool:

marioulinos
10-07-11, 16:36
λες να το αφησω?
ειναι ακριβως τα μισα χρηματα για αυτο ελεγα.

ultra
10-07-11, 16:38
Μαριε, μια και εχω τον ιδιο laser εκτυπωτη, μπορω να σου πω οτι ακομα κι τον γεμισεις με τονερ,

υπαρχει και ενα ολοκληρωμενο που θα πρεπει να αλλαχτει, και το περιλαμβανει καθε σετ αλλαγης τονερ.

sv4lqcnik
10-07-11, 16:55
για παραδειγμα ομως καμια σχεση , με laser ,
μου εκατσε μια καλη ευκαιρια με σετ καποιας καλης μαρκας αντιγραφα μελανια canon ink jet (ευτυχως που ειναι ολη η κεφαλημαζι με το μελανι) , με μεγαλη χαρα τα πηρα και μια που ειχαν τελειωσει τα δικα μου τα εβαλα με το ζορι εκατσε μονο το μαυρο το αλλο το εχω μεσα ισα ισα για να μπορει να εκτυπωνει , το πορισμα ;; λογο του ολοκληρομενου ελεγχου που δεν ειχε συμβατοτητα δεν δεχτηκε ποτε το εγχρομο δε λεω καλη χωρητικοτητα αλλα μονο μαυρο την επομενη φορα θα προσεξω καλυτερα . αλλα εχω μια φοβια μην τυχων και μουλαρωσει και δεν βλεπει ουτε τα μανισια εδω εχω ενα θεμα και περιμενω να δω οταν κανω αλλαγη.:confused1:

συμφερει πολυ το e-shop εχει καλες τιμες για ριξε ενα ματι δεν χανεις τιποτα

dalai
10-07-11, 16:55
προσοχη με τα τονερ γραφιτη.
Η πουδρα ειναι τοσο λεπτη που αν διασκορπιστει στο χωρο και αναπνευσεις το συνεφο, φτανει μεχρι πνευμονια. Και καθοτι ειναι τοξικος μπορει να εχεις σοβαρα προβλημα -αν γινει η ζημια.

billilis
10-07-11, 17:12
γεια σας

εχει δοκιμασει κανεις να γεμισει το τονερ του με στην σκονη γραφιτη?
προκειται για epson 6200L
λετε να φυγει ο γραφιτης και να σκορπιστει σε ολο το σπιτι?

ευχαριστω

Ο συγκεκριμένος τύπος εκτυπωτή γεμίζει εύκολα και χωρίς προβλήματα. Εγώ έχω 3 από αυτούς και τους χρησιμοποιώ επαγγελματικά.
Αν θες στείλε ΠΜ για περισσότερες πληροφορίες.

BESTCHRISS
10-07-11, 17:22
http://www.youtube.com/watch?v=qyOeDB989ek

navar
10-07-11, 21:42
είναι δύσκολες οι εποχές , αμα μπορείς να γλυτώσεις λεφτά , δεν είναι κάτι ιδιαίτερο !
γίνεται έυκολα αρκεί να το κάνεις με προσοχή και ακολουθώντας τις οδηγίες !

εκκείνο που πρέπει να ξέρει όποιος κάνει κάτι ανάλογο , είναι οτι ποτέ μα ποτέ σε αυτές τις περιπτώσεις , δεν χρισημοποιούμε συμβατική ηλεκτρική σκούπα για να ρουφήξουμε το τόνερ ! !!!
απαγορεύεται δια ροπάλου !!!

sv4lqcnik
10-07-11, 21:54
KAI OXI MONO ολες οι <<μαρκες >> μαζι με τις μπανανες τους και αλλα πολλα για λογους εκτυπωτικης οικονομιας μεχρι reset και για τον δικο μου βρηκα σουπερ ειναι λεμε τωρα δεν φοβαμε τα κολημματα . καθε μα'ι'μου στο δεντρο της οσοι φτωχοι μπειτε και δειτε
cleancolours.com

marioulinos
10-07-11, 23:04
το εχω ανοιξει και ειδα οτι ειναι ευκολακι.
θα το παραγγειλω απο ebay τελικα.

BESTCHRISS
12-07-11, 12:50
μην ξεχασεις να αγορασεις και το chip οχι μονο χυμα toner

chip
12-07-11, 13:20
όχι ebay μαλλον θα σου πάει ακριβά.
δες www.cheapink.gr

βάλε μια μάσκα για να μην κινδυνεύεις να αναπνεύσεις toner βάλε και γαντάκια, μια εφημερίδα απο κάτω και αν δεν κάνεις νευρικές κινήσεις δεν νομίζω να έχεις προβλήματα. (το πολύ πολύ κάντο στο μπαλκόνι)

PCMan
12-07-11, 16:09
Με μπριζώσατε για τα καλά...
Λέω να πάρω και για τον δικό μου(samsung clp-315) μια που τελειώνει το μαύρο...
Εδώ έχει από 39,73 μέχρι 53,69 (http://www.skroutz.gr/s/76291/Samsung-CLT-K4092S-Black.html) + μεταφορικά, ενώ το ξαναγέμισμα έχει 17€ (http://cgi.ebay.com/Black-Reset-CHIPs-Samsung-CLP315W-Toner-Cartridge-/120743052231?pt=BI_Toner&hash=item1c1cd8c3c7) απο ebay μαζί με τσίπ!!!!
53€ (http://cgi.ebay.com/Toner-Refill-Samsung-CLP310-CLP315-CLX3175-chips-/320724200351?pt=BI_Toner&hash=item4aaca6eb9f) όλα μαζί!!! Μαζί με τσιπ!

Νόμιζα ότι ριφιλ γίνεται μόνο σε ιντζεκτ...

Μια απορία. Πως γίνεται μια τόσο μικρή ποσότητα (65g) να μπορει να τυπώσει 2000 σελίδες?

PCMan
12-07-11, 16:38
Παιδιά κοιτάξτε λίγο αυτό και πείτε μου τι καταλαβαίνετε γιατί τα αγγλικά μου δεν είναι και τόσο καλά..
http://www.youtube.com/watch?v=SXvnrHrZJ7A&feature=related
Ξεκολάω το παδαράκι 7 απο την πλακέτα, το γεφυρώνω με το ποδαράκι 8 και βάζω ταινία στα πιν που πατάνε πάνω στα τονερ(άσχετα αν τα τονερ δεν έχουν επαφες (εκτός αν είχα αγοράσει chip μαζί με το refill kit και το έβαζα στα τονερ))?
Απο κει και περα, κάθε φορά που κλέινω τον εκτυπωτή, τα Toner θα εμφανίζονται γεμάτα?

chip
12-07-11, 16:59
pcman είδες τις τιμές στο www.cheapink.gr (http://www.cheapink.gr/) ?
υποθέτω αν έχεις κάποια απορία για την επαναγέμιση θα μπορείς να τους πάρεις ένα τηλέφωνο να τους ρωτήσεις....

Τα 68gr είναι για 1500 σελίδες.
Γενικότερα απ΄όσο ξέρω ισχύει 1 γραμμάριο για κάθε 20 σελίδες περίπου.

PCMan
12-07-11, 17:43
Γουάτ δε φακ?????
Το είδα αλλά δεν έψαξα καλά φαίνεται! Είδα ότι γύρω στα 7€ έχει μόνο το τσιπ! Τονερ δεν είχα δει.
Που στο καλό την βρήκες την σελίδα? :biggrin:

5,70 € το μαύρο??? και άλλα 6,5 το chip?
Βέβαια αν κατάλαβα καλά, αν κάνω το παραπάνω στο ποστ 15, δεν θα χρειάζομαι ούτε chip για κάθε ριφίλ. Αλλά ισχύ αυτό που φαίνεται στο βιντεάκι?
Βοηθήστε λίγο

Για το ξαναγέμισμα δεν έχω απορίες. Είναι γελοίο το πώς γίνεται.

BESTCHRISS
12-07-11, 20:15
η αναφορα γινεται για 5% καλυψη σελιδας και όχι 100%
ο αριθμος εκτυπωσης των σελιδων εξαρταται απο την ποιοτητα εκτυπωσης και την καλυψη σελιδας
επισης πολλοι εκτυπωτες leizer αν πεσει η σταθμη του τονερ κατω απο το 25% αφηνουν κενα στην εκτυπωση

leeperik
13-07-11, 20:31
ψαξε στο διαδυκιο για reset software,γιατι υπαρχει λογισμικο που κανει το ρεσετ στο chip χωρις να κανεις ιστοριες,εναν σαν τον δικοσου(ιδιο ή παρομοιο μοντελο) αλλα ασπρομαυρο εχω στο αλλο σπιτι,οταν παω θα το κοιταξω,και ειχα κατεβασει λογισμικο για τον λογο αυτο άυριο ή μεθαυριο θα παω να δω και να σ πω και το λογισμικο

PCMan
14-07-11, 04:09
ψαξε στο διαδυκιο για reset software,γιατι υπαρχει λογισμικο που κανει το ρεσετ στο chip χωρις να κανεις ιστοριες,εναν σαν τον δικοσου(ιδιο ή παρομοιο μοντελο) αλλα ασπρομαυρο εχω στο αλλο σπιτι,οταν παω θα το κοιταξω,και ειχα κατεβασει λογισμικο για τον λογο αυτο άυριο ή μεθαυριο θα παω να δω και να σ πω και το λογισμικο
Περικλή όσο και αν έψαξα, δεν βρήκα software λύση.
Αυτό που είπα παραπάνω, τι ακριβώς κάνει? Μπορει να μου πει κάποιος γιατί δεν κατάλαβα?

leeperik
15-07-11, 02:20
Τρεχεις το προγραμματακι και επεμβαινει στο chip του toner και το μηδενιζει.
Διαβαζοντας το manual του εκτυπωτη θα δεις πως μπορεις να τυπωσεις μια αναφορα οπου σου δινει στοιχεια του εκτυπωτη καθως επισης και ποσες σελιδες εχεις εκτυπωσει αλλα και ποσες σου μενουν ακομη.
Αν τυπωσεις την αναφορα αφου τρεξεις το προγραμματακι αυτο,θα δεις οτι θα σου λεει οτι εχει τυπωσει 0 σελιδες και εχεισ ακομη πχ 1200.

PCMan
15-07-11, 03:21
Τρεχεις το προγραμματακι και επεμβαινει στο chip του toner και το μηδενιζει.
Διαβαζοντας το manual του εκτυπωτη θα δεις πως μπορεις να τυπωσεις μια αναφορα οπου σου δινει στοιχεια του εκτυπωτη καθως επισης και ποσες σελιδες εχεις εκτυπωσει αλλα και ποσες σου μενουν ακομη.
Αν τυπωσεις την αναφορα αφου τρεξεις το προγραμματακι αυτο,θα δεις οτι θα σου λεει οτι εχει τυπωσει 0 σελιδες και εχεισ ακομη πχ 1200.
Για ποιό προγραμμα μιλάς???
Τύπωσα την σελίδα που λες.
http://img546.imageshack.us/img546/7901/15072011064.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/546/15072011064.jpg/)

leeperik
19-07-11, 14:38
Ειχα κατεβασει ενα software που μηδενιζε το chip του toner και στην σελιδα που τυπωσες παραπανω εκει που σου γραφει imaging unit information στο remaining εσυ τωρα εχεις 89% αφου το ετρεχες ειχες 100%.Εκανε για διαφορα μοντελα samsung,το μονο κακο ειναι οτι δεν το βρηκα στο pc μου,γινεται και ενας κακος χαμος σε ολο το δισκο και στην επιφανεια εργασιας απο διαφορα εικονιδια και προγραμματα που εχω κατεβασει και δεν μπορεσα να το βρω, αλλα και δεν θυμαμαι και πως το λενε,το μονο που θυμαμαι ειναι οτι εψαχνα αρκετη ωρα και ειχα βρει ενα ρωσικο φορουμ και εκει ειχαν το λινκ και το κατεβασα.