PDA

Επιστροφή στο Forum : Επισκευή εξωτερικού σκληρού



Danza
16-07-11, 02:23
Έχω πρόβλημα με τον εξωτερικό σκληρό μου εδώ και 1 μήνα περίπου....

Εκεί που δούλευε κανονικά έκανα backup ότι είχα και στα 2 pc και μετά μόλις τον χρειάστηκα δεν τον διάβαζε κανένα pc, βλέπει απλά 2 σκληρούς (τον έχω χωρίσει) αλλά ούτε τις ονομασίες βγάζει ούτε τα αρχεία, ο σκληρός μέσα ακούγεται οτι γυρίζει και δεν ακούω τίποτα εσωτερικά να "κλωτσάει" άρα πιστεύω πως είναι εντάξει και το πρόβλημα είναι στην θήκη.....

Επειδή είχα ένα θέμα με την τροφοδοσία που πάει απο την πλακέτα στον σκληρό λεω μηπως είναι αυτό, αλλά δεν είμαι σίγουρος γιατί τον είχα φτιάξει και δούλεψε κανα 5μηνο μέχρι τώρα που δεν......

agis68
16-07-11, 03:47
Φίλε Νικο....ως τεχνικος Η/Υ εδω και 21 χρόνια εχει μαλλιασει η γλώσσα μου να λέεω: ΠΟΤΕ μην παιρνεται δισκους εξωτερικους που θελουν και τροφοδοσια. να προτειμαται μικρους δισκους 2,5" που μπαινου σε λαπτοπ γιατι ειναι πιο ανθεκτικοι και δεν θελουν ξεχωριστη τοφοδοσία παρα μονο USB. Το πρόβλημα σου ειναι καθαρά απο τροφοσία. Αυτα τα συστηματα θελουν αδιαλήπτως καθαρή και σταθερη τροφοδοσία. Τα τροφοδοτικα που συνοδεύουν τον δισκο ειναι της πλάκας!!! δεν εχουν φιλτρα αποροφισης "κραδασμων" σε μεταπτωσεις ρευματος. Τωρα στο διαταυτα...το δισκάκι ειναι καλα αλλα δεν μπορεις να δεις τα δεδομενα γιατι τα βγαζει με ιερογλυφικα. Τι θα κάνεις

1.1 Μην ξαναβαλεις να ξανατρεξει ο δισκος με πιθανοτητα να βρεις τα δεδομενα γιατι θα χαλασεις τον δισκο και παπαλα
1.2 Βγαζει το δισκο απο το κουτι και τον συνδεεις ως δευτερευον σε ενα ντεσκτοπ.Εκινεις τα Windows και κανονικα θα δεις τον δίσκο. Αν εξακολουθεις (πραγμα λογικο) να βλεπεις κινεζικα τα αρχεια και φακελους παμε σε διαδικασία 2. Εδω εξασφαλίσαμε οτι ο δισκος ειναι μια χαρα...

2..Τρεχεις προγραμα recovery προτεινω το RSTUDIO. Καθυστερεί αλλά θα τα βρεις όλα.
3...Αν δεν μπορεις ή δεν έχεις τις γνώσεις μην προσπαθήσεις,,,,εμεις κλέφτες θα γίνουμε? με 130 ευρώ στα βρίσκουμε όλα μεχρι και τι έκανες περισυ το καλοκαιρι

σωστος?
Αν πραγματι δεν εχεις γνώσεις μην το προσπαθήσεις και κυριως σταματα να βαζεις στη μπριζα το δισκο....γιατι θα χασεις ολα...μη μας καψεις και καμια πλακετα γιατι παλι στα βρισκω τα δεδομενα αλλα θα σου παρω 250 ευρωπουλα λογω οτιδεν με ακουσες και με ταλαιπωρεις.....




ΥΓ....στα μέλη του φόρουμ κανω έκπτωση 20% σε όλες τις υπηρεσιες...

PCMan
16-07-11, 04:47
Ο νίκος ποιός είναι? :001_tt2:

αθικτον
16-07-11, 07:10
Ο νίκος ποιός είναι? :001_tt2:

Εγω κανω κατι αλλο:Αν ακουσω πισω μου καποιον να φωναξει ενα οποιοδηποτε ονομα,γυριζω, επειδη δηθεν ειναι τ'ονομα μου!
Και μου ζητουν συγνωμη, γιατι λενε οτι δεν εννοουσαν εμενα...

αθικτον
16-07-11, 07:24
Έχω πρόβλημα με τον εξωτερικό σκληρό μου εδώ και 1 μήνα περίπου....

Εκεί που δούλευε κανονικά έκανα backup ότι είχα και στα 2 pc και μετά μόλις τον χρειάστηκα δεν τον διάβαζε κανένα pc, βλέπει απλά 2 σκληρούς (τον έχω χωρίσει) αλλά ούτε τις ονομασίες βγάζει ούτε τα αρχεία, ο σκληρός μέσα ακούγεται οτι γυρίζει και δεν ακούω τίποτα εσωτερικά να "κλωτσάει" άρα πιστεύω πως είναι εντάξει και το πρόβλημα είναι στην θήκη.....

Επειδή είχα ένα θέμα με την τροφοδοσία που πάει απο την πλακέτα στον σκληρό λεω μηπως είναι αυτό, αλλά δεν είμαι σίγουρος γιατί τον είχα φτιάξει και δούλεψε κανα 5μηνο μέχρι τώρα που δεν......

Φιλε δημητρη (ντανζα),κατ'αρχην καλημερα . Δεν ηξερα οτι σε λενε Νικο!

Αν μετα τις οδηγιες του φιλου "agis68" (απ'τον οποιο ζητω να δειξει κατανοηση για το καλαμπουρι),
ο δισκος εξακολουθει να μη δειχνει, τοτε βγαλτον και καντου αποτομα τιναγματα, (οχι χτυπηματα),οπως κανουμε στα γυαλινα (συμβατικα) θερμομετρα ,αλλα ,οριζοντια, ή βαλε αλλη πλακετα απο το ιδιο μοντελο .

φιλικα Γεωργιος (αθικτον).

agis68
16-07-11, 10:20
Φιλε δημητρη (ντανζα),κατ'αρχην καλημερα . Δεν ηξερα οτι σε λενε Νικο!

Αν μετα τις οδηγιες του φιλου "agis68" (απ'τον οποιο ζητω να δειξει κατανοηση για το καλαμπουρι),
ο δισκος εξακολουθει να μη δειχνει, τοτε βγαλτον και καντου αποτομα τιναγματα, (οχι χτυπηματα),οπως κανουμε στα γυαλινα (συμβατικα) θερμομετρα ,αλλα ,οριζοντια, ή βαλε αλλη πλακετα απο το ιδιο μοντελο .

φιλικα Γεωργιος (αθικτον).

Αγαπητε Γιωργο εχεις δικιο μπερδευτηκα νομιζα οτι συνομιλουσα με Νικο!!!!lol Απο καλαμπουρια ειμαι ο καλυτερος!!! Τωρα αυτο που λές ειναι λάθος!!!! Εδω ειναι ξεκάθαρα θεμα τροφοδοσιας. δεν εχει να κανει με πλακετα!!!...Λογω καποιας στιγμιαιας πτωσης ή λογω μη πριονωτης τασης αλλα αποτομα που το βγαζεις απο τη πριζα το βιος στο κυκλωματακι που τρεχει το δ'ισκο κατ'εστρεψε το ευπαθες headers των αρχειων/φακέλλων. Επειδη ειμαι και παλλια καραβανα και παθως εχω μάθει. Ασε που τα σπουδασαμε στα αμερικα....Αν κανει αυτο που του λες το μονο που θα πετυχει ειναι να χασει τη καποια στιγμή ειτε το μαγνητισμο η βελόνα είτε να γαμηθει ο δίσκος απο βιασμο της βελόνας. Τα βηματα που ειπα στο Δημητρη ειναι τα σωστα....και το προγραμμα ειναι το λειαν ενδεδειγμενο αλλα πρεπει να ξέρεις να το χρησιμοποιης....Ειναι μ@@@@κες οι κινεζοι οι κατασκευαστες....στο τροφοδοτικα δεν προβλέπουν πτωσεις τασεως και δεν εχουν ισχυρα φιλτρα...αμα ανοιξης κανα τετοιο θα δεις για φιλτρα κατι πυκνωτες της πλακας σε τιμες. Ασε που προβλέπουν ουτε τα στιγμιαια τινάγματα τοε ρευματος. Αυτα ειναι καλα για αμερικη που η ταση ειναι 120 σταθερη βρεξει χιονίσει....επισης το ασχημο ειναι οτι και το πλακετακι που συνοδευει τις μαμαμακιες αυτες ειναι εξισου επικυνδινο. Για χωρο ή απο βλακεια εχει μονο τα βασικα....δηλαδη τιποτα απο προσατσια εκτος απο τη μετατροπη του ISA ή IDE σε USB....π@π@ριες δηλαδή....βαζουν και κανα ωραιο μπλέ led με πρασινους και μπλου κοκκους και ετοιμη η μαμακια....Ενω τα 2,5 ειναι και πιο καλα και πιο γρηγορα και εχουν και εχουν και σταθερη ταση στα 5V...so νο προμβλέ


υγ...αυτο που λες ισχυει σε δισκους που κανουν το γνωστο κτυπημα του θανατου και προσπαθουμε με ηπια αλλα ξαφνικα κουνηματα να ξαναπρακαρουμε τη κεφαλη.....και αλλα κολπα που ειναι πασιγνωστα και δοκιμασμενα κατα ποσο ενας ρισκαρει τα δεδομενα το.....(ξερεις αποτομο παγωμα δισκου σε καταψυκτη για 10 λεπτα, σκουντηματα, μαγνητη, κλπ) ολα αυτα ειναι ιστοριες για αγριους....και μοιαζουν λιγο πολυ με τις π@π@ριες που λέει καθε ψαρας για τα κατορθωματα του....βλεπεις τα ξερω γιατι εξασκω και τα δυο παιδιοθεν,,,, και τα κομιουτερ και το ψαρεμα.....!!!!
Η λυση ειναι καθε φορα διαφορετικη....πχ καψιμο πλακετας---αλλαγη της, κτυπημα δισκου-----ανοιγμα και αφαιρεση κεφαλής/αντικατασταση κοκ...

agis68
16-07-11, 10:24
Εγω κανω κατι αλλο:Αν ακουσω πισω μου καποιον να φωναξει ενα οποιοδηποτε ονομα,γυριζω, επειδη δηθεν ειναι τ'ονομα μου!
Και μου ζητουν συγνωμη, γιατι λενε οτι δεν εννοουσαν εμενα...

εγω εχω σπανιο ονομα και δεν γυρναω στα συνήθη ονοματα ειδικα αμα ειναι απο αντρες...τωρα επειδη πιο νεος ετυχαινε να τα εχω με διαφορες κοπελιες ταυτοχρονα για να μη μαλλιοτραβιουνται στη μια ελεγα πχ οτι μελενε Δημητρη και στην αλλη Γιωργο...οποτε αν ακουσω τα ονοματα που κατα καιρους εδινα απο γυναικα ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι γυρναω!!!!χαζος δεν ειμαι ουτε κουφος!! απλα προφυλάσσομαι!....:001_tt2: ... Shift+R improves the quality of this image. Shift+A improves the quality of all images on this page.

KOKAR
17-07-11, 11:10
Έχω πρόβλημα με τον εξωτερικό σκληρό μου εδώ και 1 μήνα περίπου....

Εκεί που δούλευε κανονικά έκανα backup ότι είχα και στα 2 pc και μετά μόλις τον χρειάστηκα δεν τον διάβαζε κανένα pc, βλέπει απλά 2 σκληρούς (τον έχω χωρίσει) αλλά ούτε τις ονομασίες βγάζει ούτε τα αρχεία, ο σκληρός μέσα ακούγεται οτι γυρίζει και δεν ακούω τίποτα εσωτερικά να "κλωτσάει" άρα πιστεύω πως είναι εντάξει και το πρόβλημα είναι στην θήκη.....

Επειδή είχα ένα θέμα με την τροφοδοσία που πάει απο την πλακέτα στον σκληρό λεω μηπως είναι αυτό, αλλά δεν είμαι σίγουρος γιατί τον είχα φτιάξει και δούλεψε κανα 5μηνο μέχρι τώρα που δεν......

Δημήτρη βγάλε τον δίσκο από το κουτί και σύνδεσε τον κατευθείαν στο pc σου και δες ενα βλέπεις τα αρχεία σου
εαν δεν τα βλέπεις τοτε προσπάθησε με κάποιο πρόγραμμα data recovery να τα ανακτήσεις π.χ Easeus , final data κ.λ.π

satsystems
17-07-11, 12:23
Καλημέρα,
Κατά πάσα πιθανότητα εάν πατήσεις δεξί κλικ πάνω σταpartition η εάν τσεκάρεις από το manage τον windows τα partition είναι πλέων RAW.
Μπορείς να δοκιμάσεις διάφορους τρόπους για να βγάλεις τα δεδομένα σου,
το Rstudio είναι καλό και κάνει δουλεία απλός ο δίσκος πρέπει να μπει εσωτερικά πάνω στο PC και όχι στο κουτί του (θέλει ώμος αρκετή ώρα) μπορείς να δοκιμάσεις και το «Recover My Files» από τους ίδιους είναι πιο γρήγορο και κάνει support RAW partition.
Τελευταία φορά που είχα τέτοιο πρόβλημα και δεν κατάφερα να πάρω δεδομένα με τους παραπάνω τρόπους γιατί τελικά είχε αρχίσει να γεννάει bad blocks ο δίσκος στο κομμάτι του structure τον δεδομένων, ο μοναδικός τρόπος για να πάρω τα δεδομένα ήταν να κάνω check disk στα partition του δίσκου από τα windows από το μήνυμα που βγάζουν στην αρχή( εάν κάνεις restart το pc με τον δίσκο πάνω) για να ξανά δημιουργηθεί το structure και να μαρκαριστούν σαν bad blocks τα προβληματικά κομμάτια, μετά με acronis έκανα full backup με τσεκαρισμένο το παράβλεψη τον σφαλμάτων και μετά από explorer έκανα copy paste μέσα από το image τα αρχεία που ήθελα (έτσι πηρά πίσω το 98 % τον δεδομένων του πελάτη μου)

BESTCHRISS
21-07-11, 17:12
Έχω πρόβλημα με τον εξωτερικό σκληρό μου εδώ και 1 μήνα περίπου....

Εκεί που δούλευε κανονικά έκανα backup ότι είχα και στα 2 pc και μετά μόλις τον χρειάστηκα δεν τον διάβαζε κανένα pc, βλέπει απλά 2 σκληρούς (τον έχω χωρίσει) αλλά ούτε τις ονομασίες βγάζει ούτε τα αρχεία, ο σκληρός μέσα ακούγεται οτι γυρίζει και δεν ακούω τίποτα εσωτερικά να "κλωτσάει" άρα πιστεύω πως είναι εντάξει και το πρόβλημα είναι στην θήκη.....

Επειδή είχα ένα θέμα με την τροφοδοσία που πάει απο την πλακέτα στον σκληρό λεω μηπως είναι αυτό, αλλά δεν είμαι σίγουρος γιατί τον είχα φτιάξει και δούλεψε κανα 5μηνο μέχρι τώρα που δεν......

βαλε τον δισκο μεσα στο pc σε καποια θυρα sata η eide (αναλογα τον δισκο) για να δεις αν λειτουργει για να καταλαβεις αν φταιει η θηκη η ο δισκος
σε ενα δισκο που ειχα παρομιο προβλημα εφταιγε η πλακετα του δισκου ειχε ψυχρες κολλησεις στο sata τα ξανακολησα με καλαι και ολα μετα ηταν ενταξει

BESTCHRISS
21-07-11, 17:40
αν παλι δεν λειτουργει βγαλε την πλακετα του δισκου κια ξυσε τις επαφες
και μετα περασε με καλαι τις επαφες sata και τροφοδοσιας
220542205522056

navar
21-07-11, 21:14
αν παλι δεν λειτουργει βγαλε την πλακετα του δισκου κια ξυσε τις επαφες
και μετα περασε με καλαι τις επαφες sata και τροφοδοσιας
220542205522056
καλά τα λές !
απλά σε όποιον το επιχειρήσει προτείνω πολύ μα πάρα πολύ λεπτή επίστρωση !
αν και στην αρχή ίσως ένα καλό καθάρισμα/ξύσιμο ή σβήσιμο με γόμα θα ήταν καλύτερο
μιας και απο την άλλη πλευρά υπάρχουν ελάσματα που πατάνε συνήθως καλά !!!

moutoulos
22-07-11, 00:56
ΠΟΤΕ μην παιρνεται δισκους εξωτερικους που θελουν και τροφοδοσια. να προτειμαται μικρους δισκους 2,5" που μπαινου σε λαπτοπ
γιατι ειναι πιο ανθεκτικοι και δεν θελουν ξεχωριστη τοφοδοσία παρα μονο USB. Το πρόβλημα σου ειναι καθαρά απο τροφοσία.
Τα τροφοδοτικα που συνοδεύουν τον δισκο ειναι της πλάκας!!! δεν εχουν φιλτρα αποροφισης "κραδασμων" σε μεταπτωσεις ρευματος.

Πάντα ήμουν υπέρ των εξωτερικών HD, με τροφοδοσία. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό, τουλάχιστον
σε επώνυμους εξωτερικούς σκληρούς δίσκους (σε θήκη). Τώρα αν μιλάμε για εξωτερικό σκληρό δίσκο
ή External Storage 3.5" με τροφοδοσία, αγορασμένο απο το eBay, εκεί πάω πάσο, και είναι λογικό να
ισχύει.

Όταν ένα τροφοδοτικό είναι SMPS και επώνυμο, ή τουλάχιστον συνοδεύει ένα επώνυμο προϊόν, και λέει
οτι δουλεύει απο 110-240VAC, δεν νομίζω να επηρεάζεται απο τις μεταπτώσεις του "δικτύου", η έξοδος.

Danza
30-07-11, 05:22
Προς το παρών δεν μπορώ να συνδέσω τον σκληρό στο pv μου γιατί δεν υπάρχει κενή θέση.... Είναι μεγάλο μπέρδεμα!

Μόλις παω στον αδερφό μου θα τον βάλουμε στον πύργο του να δούμε τι θα κάνει και θα σας ενημερώσω!

hlesic
01-08-11, 11:40
Διαφορετικά μπορείς να το στείλεις σε κάποια εταιρία ειδικευμένα σε αυτά τα θέματα! Επειδή είσαι από Αθήνα κοίταξε για την PcHelpNow.gr μου είχε κάνει επαναφορά με 40 ευρώ η την Systemsolution.com.gr που κυμαίνεται περίπου στα ίδια.. αν θέλεις να την βγάλεις κούτρα τότε, όπως τα λες, σύνδεσε των σε μια κενή θέση, χρησιμοποίησε κάποια εφαρμογή επαναφοράς και οπλίσου με υπομονή γιατί μπορεί να χρειαστούν πολλές ώρες! Και προσοχή, πρέπει να επαναφέρεις τα αρχεία σε καινούργιο δίσκο και όχι στον ίδιο!

tsiliha
03-08-11, 12:30
Κατα την γνωμη δεν χρειαζεται να στελνεις το σκληρο σου για ανακτηση. σε πρωτη φαση δε ξερεις τπτ στην πραγματικοτητα για το απορρητο, απο την αλλη, οπως ειπαν και τα παιδια πιο πανω, κοτσαρεις το σκληρο σε ενα πυργο, και τρεχεις ανακτηση με τα αντιστοιχα προγραμματα.
Εγω προσωπικα χρησιμοποιω O&O Recovery. Ειναι πολυ καλο.
Ελευθερο χωρο να εχεις για να κανεις αποθηκευση τα αρχεια αν δεν μπορεσεις εν τελει να τα δεις βαζοντας τον σκληρο απλα στον πυργο.