PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΟΥΔΟΥΝΙ ΠΟΡΤΑΣ



iraklara-george
16-07-11, 13:29
καλησπέρα.θα ήθελα τη βοήθεια σας για κουδούνι aliberti 220v.εχει δυο κλέμες.σε ποιά παεί το μπουτόν και σε ποιά το 220.δεν έχει σχέδιο στο κουτί ούτε γράμματα πάνω στις κλέμες.ευχαριστώ.

agis68
16-07-11, 13:54
μοντελλο ??? γιατι και εγω δεν βγάζω νοημα....μια ιδεα ειναι με πολυμετρο σε μικρη μετρηση Ομ μετρα τις τιμες στις κλεμες ανα δύο (σε ζευγη) αλλα κανε ολους τους συνδιασμους γιατι μπορει να μην ειναι διπλα διπλα αλλα ανα μια κλεμα....λοιπον σε οποια δεις μικρη Ομικη αντισταστη ειναι το 220 σε μεγαλη ειναι το κουδουνι...δεν χρειαζεται να ειναι στο ρευμα για αυτη τη μετρηση....

lepouras
16-07-11, 14:37
δεν βγάζεις μια φώτο να σου πούμε? διοτι δεν το θυμάμαι και έχουν λίγο κουσούρι έναντι τον άλλων εταιριών.

JOUN
16-07-11, 16:00
Εκτος και με απαταει πολυ η μνημη μου,η αριστερη ειναι τα 230 και η δεξια το μπουτον.Αν εχεις πολυμετρο στην αριστερη πρεπει να μετρησεις μια αντισταση μερικες εκατονταδες ωμ και στην δεξια θα δειξει απειρη..

iraklara-george
16-07-11, 16:25
σας ευχαριστω για τη βοηθεια αλλα πολυμετρο δεν εχω μαζι μου.εξυπηρετηση παω να κανω αλλα δε θελω να μυρισει καμενο στο τελος.και εγω ετσι θυμαμαι οτι η αριστερη ειναι το 220 αλλα δε το ρισκαρω.απορω γιατι δεν εχει σχεδιο πανω στο κουτι η στις κλεμες.

GeorgeVita
16-07-11, 17:17
Οι κλέμες είναι διαφορετικές. Για τα 230VAC έχουν μια ενδιάμεση θέση κενή.
Στην παρακάτω φωτογραφία φαίνεται στα δεξιά η σύνδεση για 230VAC.

21922
G

JOUN
16-07-11, 18:20
Ο τυπος πουλεω εγω ειναι νεωτερος..

mrelectro
16-07-11, 19:05
Ο τυπος πουλεω εγω ειναι νεωτερος..
Εαν θέλεις απάντηση... Φωτό του μοντέλου σου και όλοι μας στην διάθεσή σου...!!!

JOUN
16-07-11, 22:28
Οχι Μιχαλη αν ηθελα βοηθεια για να συνδεσω ενα κουδουνι..βραστα..
Απλως θυμομουν την διαταξη των κλεμων σε ενα κουδουνι Αλιμπερτι και ειπα να βοηθησω τον φιλο που ανοιξε το θεμα..Για το οτι η αντισταση στην κλεμα των 230 ειναι καποιες 100αδες ωμ δεν νομιζω να διαφωνει κανενας, ετσι;

GeorgeVita
16-07-11, 23:30
πρέπει να μετρήσεις μια αντίσταση μερικές εκατοντάδες Ωμ και στην ... θα δείξει άπειρη
Στην πλευρά των 230VAC θα μετρήσουμε την αντίσταση πρωτεύοντος του μετασχηματιστή συν την ασφάλεια δηλαδή "μερικές εκατοντάδες Ωμ" (800-1100Ω).

Στην πλευρά που συνδέεται το μπουτόν έχουμε 2 πιθανότητες:
1. Αν το κουδούνι είναι κλασικό "ding-dong" θα μετρήσουμε την αντίσταση δευτερεύοντος του μετασχηματιστή σε σειρά με το πηνίο του ηλεκτρομαγνήτη (τάση λειτουργίας 10-20V) δηλαδή αντίσταση μερικών Ωμ (15-25Ω).
2. Αν το κουδούνι είναι ηλεκτρονικό υπάρχει περίπτωση να μετρήσουμε "κάτι άλλο" (λίγα Ωμ ή άπειρο) ανάλογα με το κύκλωμα που θα τροφοδοτήσει το λαμπάκι του μπουτόν.

G

JOUN
16-07-11, 23:37
1. Αν το κουδούνι είναι κλασικό "ding-dong" θα μετρήσουμε την αντίσταση δευτερεύοντος του μετασχηματιστή σε σειρά με το πηνίο του ηλεκτρομαγνήτη (τάση λειτουργίας 10-20V) δηλαδή αντίσταση μερικών Ωμ (15-25Ω).

G
Σωστα....