PDA

Επιστροφή στο Forum : συναγερμος αυτοκινητου με εκκινηση κινητηρα



vagosofron
16-07-11, 14:27
Γεια σας παιδες, νεος στο φορουμ και ψιλοασχετουλης με ηλεκτρονικα. Ψαχνομαι για συναγερμο αυτοκινητου ( grande punto 1.9 multijet) και μπορω να πω οτι εχω βρει πολλες κινεζικες επιλογες. Ειναι μεγαλο το ρισκο λετε? Βασικα με ενδιαφερει η ασυρματη εκκινηση και σβησιμο του κινητηρα πιο πολυ απο τον ιδιο το συναγερμο. Οποιος γνωριζει ή εχει εγκαταστησει κατι παρομοιο ας βοηθησει!
Βαγγελης.

johnnkast
16-07-11, 17:20
Με τετοιο συναγερμο φιλε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να κανεις και μικτη ασφαλεια στο αμαξι σου......και να ξερεις οτι η χειροτερη περιπτωση ειναι οταν ξεχασεις την οπισθεν στο σασμαν.......
Εντελως φιλικα στο λεω:...ειδικα για αυτοματη εκκινηση μεγαλη βλακεια θα κανεις!!!!

picdev
16-07-11, 17:38
εναν που ειχα δει πριν χρονια, ξεκηναγε μονο με μεκρα , με ταχυτητα δεν επαιρνε μπρος

vagosofron
16-07-11, 18:49
Υπαρχουν συστηματα οπου δεν λειτουργει η εκκινηση αν εχει ταχυτητα στο κιβωτιο...
Τωρα αυτοι οι κινεζικοι σιγα μην εχουν. Σιγουρα οτι πληρωνεις παιρνεις, απλα δεν θελω να δωσω 300αρες και βαλε...

navar
16-07-11, 20:55
στα 17 μου είχα την ίδια εμπνευση για το chalaki μου , τότε το είχα κάνει με garisson και φορούσα κινητήρα μιζάτο απο GLX , ερε γέλια όταν ξέχασα την πρώτη και το πούστικο πήρε κανονικά μπροστά !

και το χειρότερο πήγα να το κάνω μαγκία σε ολοκληρη την παρέα και ήταν πολύ λαός μαζεμένος , για να καμαρώσει................

sv4lqcnik
16-07-11, 21:53
κρυβε λογια κωστα μην ταλες αυτα θα πεσει πολυ ντοματα και καλυτερα ειναι να την κρατησουμε για μεζε με το φαρμακο off topic αλλα καλο
και μια πρωταση στο φιλο που θελει την εκκινηση απο τον συναγερμο πρωτεινω λοιπων αν θελεις και επιμενεις για τετοιο συστημα καλυτερα να δωσεις κανενα ευρακι παραπανω για να εχεις το κεφαλακι σου ησυχο και να μην εισαι σνεχεια στην τσιτα μην τυχων και πατηθει το start στα καλα καθουμενα και η βενζινη γινει αερας και αυτο ειναι ενα απο τα πολλα που μπορει να γινει αλλα το ποιο βασικο

vagosofron
17-07-11, 00:44
στα 17 μου είχα την ίδια εμπνευση για το chalaki μου , τότε το είχα κάνει με garisson και φορούσα κινητήρα μιζάτο απο GLX , ερε γέλια όταν ξέχασα την πρώτη και το πούστικο πήρε κανονικά μπροστά !

και το χειρότερο πήγα να το κάνω μαγκία σε ολοκληρη την παρέα και ήταν πολύ λαός μαζεμένος , για να καμαρώσει................
Δεν ξερω αν κρυβει καποια ειρωνεια το μηνυμα σου, δεν θα το συνεχισω, απλα το θεμα ειναι οτι για τους δικους μου λογους χρειαζομαι το συστημα αυτο ( στα 29 μου χρονια) στο αμαξι μου, αλλα δεν θελω να δωσω και ολοκληρο μισθο για να το αποκτησω. Τελικα βρηκα επωνυμο και σε πολυ καλη τιμη οποτε τελος καλο ολα καλα. Ευχαριστω για το χρονο σας.

navar
17-07-11, 00:56
Δεν ξερω αν κρυβει καποια ειρωνεια το μηνυμα σου, δεν θα το συνεχισω, απλα το θεμα ειναι οτι για τους δικους μου λογους χρειαζομαι το συστημα αυτο ( στα 29 μου χρονια) στο αμαξι μου, αλλα δεν θελω να δωσω και ολοκληρο μισθο για να το αποκτησω. Τελικα βρηκα επωνυμο και σε πολυ καλη τιμη οποτε τελος καλο ολα καλα. Ευχαριστω για το χρονο σας.
καμία ειρωνία απολυτος !
απλά ήθελα να σου δώσω ένα παράδειγμα για τους κινδύνους που θα έχει ένα ΜΗ μελετημένο σύστημα ,
και για αυτόν τον λόγο με ιδιαίτερο αυτοσαρκασμό έφερα ως παράδειγμα την δική μου κωμικοτραγική ιστορία !

φιλικά κωσταντίνος !!!

ΥΓ: και εγω αυτοκίνητο έχω πλέον και επώνυμο και είμαι επίσης στα 29 μου :)

vagosofron
17-07-11, 21:27
Ασχετο εισαι και πατριωτης μου... :001_smile:
Ευχαριστω για το ενδιαφερον παντως!

Alxnks
24-10-11, 01:05
εχω τετοιο συναγερμο με τηλεειδοποιηση (με εκκινηση αλλα και με turbo timer), κινεζικο, απο ebay, πανω απο τρια χρονια. πρωτα σε ενα citroen zx και τωρα σε αλλο. στο zx τον χρησιμοποιουσα και με εκκινηση απο μακρια (χειμωνα ζεσταινοταν το αυτοκινητο και καλοκαιρι κρυωνε)...ΔΕΝ παιρνει αν εχεις ταχυτητα! στο καινουριο δεν το εχω κανει να εχει εκκινηση γιατι θα επρεπε να παρακαμψω το immobilizer και δεν ηθελα. το turbo timer ομως το δουλευα (λογω του οτι ειναι turbo), μεχρι που πηρα αυτονομο turbo timer. η λειτουργια του ολα αυτα τα χρονια...αψογη (τις εγκαταστασεις και στα δυο αυτοκινητα τις εκανα μονος μου)! και σε κοστος; το 1/3 απο το κοστος που κοστιζαν τοτε εδω!

vasilllis
24-10-11, 08:49
Λες και ο clifford που ειχα δωσει ενα σκασμο λεφτα πριν απο 9 χρονια δεν εγραφε made in china με μεγαλα γραμματα.και απο αποδοση;σαν ολους τους αλλους η καθε τρεις και λιγο μπιπ μπιπ η να μην καταλαβαινει χριστο.

ikaros1978
24-10-11, 08:55
το ιδιο συστημα εχω και γω (hornet) εδω και 3 χρονια.Ειναι οντως πρακτικο πολυ.Με ταχυτητα δεν παιρνει μπροστα λογω ενος διακοπτη τριων θεσεων που υπαρχει ακριβως στην βαση του λεβιε ταχυτητων που στο νεκρο μονο του επιτρεπει να παρει μπροστα.εξακολουθει να λειτουργει ο συναγερμος μετα την εναυση του κινητηρα ενω αν καποιος σπασει το τζαμι και μπει μεσα,πατωντας το φρενο ο κινητηρας συμβει.
Ενα μονο κακο εχει οπως ειπε ο φιλος πιο πανω.Οτι πρεπει να παρακαμψεις το Immoblizer.Κατα τα αλλα το συνιστω ανεπιφυλακτα.Επισης εχει και προγραμματισμο εναυσης καποιας συγκεκριμενης ωρας που οριζεις απο πριν.Επισης αν το βαλεις μπροστα και για καποιο λογο δεν μπεις στο αμαξι εντος 15 λεπτων αυτο σβηνει παλι μονο του.

Nickkr
27-03-14, 21:25
Γειά σας και από μένα.

Καθώς είναι δύσκολοι καιροί για οικονομικά ξανοίγματα και τα αυτοκίνητα είτε κλέβονται είτε λεηλατούνται για το radio cd
με κόστος επιδιόρθωσης του αυτοκινήτου μεγαλύτερη από την αξία του radiocd σκέφτομαι να αγοράσω και να μου τοποθετήσουν τον παρακάτω συναγερμό ή παρεμφερή μοντέλο της ίδιας εταιρίας.

http://www.e-autoshop.gr/product_info.php?cPath=311_312_314_316&products_id=1463

Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω ακούσει ούτε καλά αλλά ούτε άσχημα λόγια. Υπάρχει κάποιος που να έχει αντιμετωπίσει πρόβλημα
ή δυσλειτουργία από την ίδια μάρκα;
Η λειτουργία του θα είναι η βασική κλείδωμα - ξεκλείδωμα και ειδοποίηση συναγερμού ούτε engine start ούτε μπλοκάρισμα αντλίας βενζίνης.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για της απαντήσεις - εμπειρίες σας.

agis68
27-03-14, 21:38
Eγω πάλι δεν καταλαβαίνω το νόημα εκκίνησης του κινητήρα με remote control σε συναγερμό .....Αν μου το εξηγήσει κάποιος γιατί θα το έχω απορία

Nickkr
27-03-14, 21:47
Eγω πάλι δεν καταλαβαίνω το νόημα εκκίνησης του κινητήρα με remote control σε συναγερμό .....Αν μου το εξηγήσει κάποιος γιατί θα το έχω απορία

Οι ποιο πολλοί το χρησιμοποιούν κυρίως το χειμώνα ώστε το αμάξι και η καμπίνα να είναι ζεστή την στιγμή που θα μπούν στο αυτοκίνητο.