PDA

Επιστροφή στο Forum : Kαλάμι Apico με ενημερωση για τσιμπημα...



agis68
19-07-11, 03:21
Ναι φιλοι το καλοκαιρι γενναει αναγκες και αυτες ιδεες....Η ιδεα λοιπον μου ηρθε σημερα...κοντευα να κοιμηθώ οταν ο φελος καταδύθηκε και ανεβασα μια όμορφη συναφριδούλα.... Λοιπον τα καλαμια ψαρεματος τα ξέρετε ολοι. Αυτο που ισως να μην ξερετε ειναι οτι ένα ειδος ψαρέματος ονομαζεται ΑΠΙΚΟ και σημαινει οτι καθεσαι σε ένα σημειο με καλάμι χωρις μουλινετο, μηκους απο 4,20-7m και πιανεις ψαράκια. Το Ψαρεμα του τεμπέλη με αλλα λόγια. Εισαι στη σαιζλον και το μονο που κανεις ειναι Δολωνεις-ριχνεις-μαζευεις. Ε αμαρτια ειναι να καθομαστε να βλέπουμε το φελλό...χανουμε ονειρα! Ας το κανουμε το καλάμι μας να μας ειδοποιηει καθε φορά που κατεβαίνει ο φελλός....

ας το δούμε λοιπόν πως αρχικα το φανταζόμαστε....21974 Α!ωραια εχουμε εικόνα....τωρα ας δουμε πως το σκέφτηκα εγώ και θα ήθελα τις συμβουλές και τις ιδέες σας....21975 ομορφα...ωωωπ τσιμπαει το ...θεματάκι!:laugh:

ερωτήματα....

1...το κύκλωμα ειναι σωστο....δηλαδη τραβιωντας ενα ευαισθητο ελατηριο να οπλιζει το ρελε και να άγει το buzzer?
2 ...με καλύπτει χρονικα δηλαδη ειναι αμεσο? η τωρα κατεβαινει ο φελος αυριο χτυπα το buzzer.
3..θέλω να το κανω να δουλευει με 2 batt cells 232 ήτοι 6V και οχι 9 που ειναι εδώ.
4...και κατι που δεν κατανοω....ο πυκνωτής τι νοημα εχει.....το εκανα το κύκλωμα και με και χωρις και δεν ειδα διαφορά....ισως ηταν πιο μακροσυρρτο το μπαζερ αλλα ελαχιστη διαφορα ουτε 2 σεκ.
5. ΣΤΕΓΑΝΟΤΗΤΑ....δεν φωναζω, αλλλα η στεγανοτητα ειναι ΤΟ θέμα μας.....τι κουτι τι προφυλάξεις και άλλα....

Αιντε να παρουν τα μυαλα μπροστα μη γίνουν γιαουρτι!:laugh: Αιντε να σας δω....ετσι θα σας τρέχω ολο το καλοκαιρι....μετα απο αυτα τα δυο προτζεκτ της πλακας σας εχω μεταττροπη πετρ/τηρα σε ηλεκτροκινητο για εσωλέμβιο... αλλα θα το κανω σα διαγωνισμο...ωστε ο καλυτερος να ερθει τζαμπα να τρωει και να κοιμαται στο σπιτι μου στο Γαλαξειδι.... και φυσικα ψαρεμα και βολτα με σκαφος και...πιπινια...πολλα πιπινια.....σσσστ μη μ'ακουσει η άλλη και βαράει.......

leosedf
19-07-11, 17:43
Αν και μου τη δίνει το ψάρεμα θα σου πω οτι ο θείος μου το έχει κάνει εδώ και δέκα χρόνια μιας και τη βρίσκει με το ψάρεμα.
Τροφοδοσία από αυτοκίνητο 12V και είχε εκτός από buzzer και φως και έναν κινητήρα από υαλοκαθαριστήρες για να μαζεύει την πετονιά. Με έναν μικροδιακόπτη στην άκρη του καλαμιού έπαιρνε μπρος ο κινητήρας όποτε κάτι τραβούσε. Αποτέλεσμα.. Ψάρευε μόνο του, μάλιστα ερχόταν άλλοι ψαράδες και περίμεναν να φωνάξει και να βγάλει ψάρι.

Με το ίδιο μοτέρ και μια μπαταρία αυτοκινήτου χρησιμοποιώντας μια λαμαρίνα κατάλληλη κομμένη για προπέλα κόβαμε βόλτες στο Στρυμόνα ποταμό το 1998.

Θα μπορούσες να βάλεις μικροδιακόπτη που να πατιέται με το τράβηγμα.

-nikos-
19-07-11, 18:09
αν βαλεις τον βομβητη στην ακρη του καλαμιου θα ξεχεριαστης απο το βαρος
θα το βαλεις πισω και με ενα γατζακι θα πιεζεται ο διακοπτης του μπιπερ που μπορει να ειναι απο
οποιοδηποτε παιχνιδακι με κρυσταλικο μεγαφωνακι [για ευκολη αδιαβροχοποιηση]
αλλα νομιζω οτι πρεπει να διαλεξεις αναμεσα στα πιπινια η στα μπιπερ.

navar
21-07-11, 20:02
αμα υπάρχει έτοιμο στο αγοράζω . και εσύ κανόνισε τα πιπίνια :P

lepouras
22-07-11, 03:33
να σε δω τι θα κάνεις τώρα:lool::lool:
http://www.psaras.gr/index.php?cPath=321
http://www.youtube.com/watch?v=xEhpDhRQoYc&feature=player_embedded

agis68
22-07-11, 07:25
Για πιπίνια ειστε πρώτοι....αρε μπαγάσηδες. Τεσπα...εγω ηξερα οτι υπάρχουν ετοιμα αλλα γουσταρα να το κανω για τη πλακα του. Η γυναικα μου τη βρίσκει που σε ολα χωνω ηλεκτονικα μαραφέτια...βοηθαει το γαμο καταλαβες? Με βλέπει με λεντ και κολλητηρι και ανεβαινει η λιπιντος....anyway το εφτιαξα και με απλη λογικη. Ενα ελευθερο ραουλο στην ακρη του καλαμιιου απο οπου περναει η πετονια που τραβάει εναν πουλ ον μπουτον σε ενα κυκλωμα με ενα μπαζερ με ενα πυκνωτη 104 και μια παταρια 232 στα 3 V . ολο το πλακετακι(??!!!???) κλεινεται στεγανα σε ενα κουτακι-απο κλειδι αυτοκινητου που βρηκα τις προαλλες. Στεγανο, φθηνό, απλό, αποτελεσματικο, και βοηθαει και στο γαμο....τι αλλο θέλω! Το δοκιμασα δια χειρος και δουλευει, του εβαλα ενα βαρος γύρω στα6 60 γρ και ενεργοπιειται. Επειδη το μπουτον ειναι λιγο μακρυ επιτηδες θελει πολλα γραμμαρια και αρα κανει τη μεγαλη διαδρομη. Ετσι με βαρος μικροτερο των 50γρ δεν ενεργοποιειται. Αλλα τα τιναγματα της πετονιας κατα τα τσιμπηματα ξεκινουν απο 50-60 έως και 4 κιλα που αντεχει η πετονια...οποτε θα δουλεψει. Ισως σπασει αλλα εγω ενδιαφερομαι για μικρα ψαρακια των 150-300-700 γρμ το πολυ. Το ΠΣΚ θα δω ποσο αποτελεσματικο ειναι....Αιντε καλο καλοκαιρι λέμε!!!!!!!:001_tt2:

22086

cloud_constructor
22-07-11, 11:30
ωραιο ειναι να το μαζευει και να το πεταει κατευθειαν στο τιγανι . οποτε αραζεις και οταν γεμισει το τιγανι σε ειδοποιει να ερθεις να φας χεχε

agis68
22-07-11, 12:30
ειπαμε τεμπελικο ψάρεμα αλλα οχι και έτσι!!!... Ηρθε και ενας φιλος φανατικος για καφε και του εφτιαξα και εκείνου ένα....ερε βιομηχανια θα το κανω!!!

KOKAR
22-07-11, 13:24
αυτό είναι easy fishing.....ολα τα άλλα είναι π@π@ριες !!!!

http://www.youtube.com/watch?v=7SjWRUQO2q0


http://www.youtube.com/watch?v=7SjWRUQO2q0

agis68
23-07-11, 10:20
Kωστακη εκει που ψαρεύω εγώ θέλει μεράκι και καλα εργαλεία....Φυσικα εμενα τα αποτελεσματα ειναι ισχνα μπροστα στις ιπτάμενες...αγελάδες σου. Αλλα τι να κανουμε....πιστεψε με το ιδιο χαρουμενος ειμαι και με το λιθρινακι των 80-200 γρ!!!

KOKAR
23-07-11, 13:15
ναι ρε , πλάκα κάνω , απλά εγω αναφέρθηκα στο easy fishingI και ΟΧΙ στην ποιότητα των ψαριων
αλλωστε αν δεν κάνω λάθος αυτα ειναι ποταμόψαρα οπότε .....μάπα το ΚΑΡΠΟΥΖΙ !

giannakis1983
23-07-11, 13:33
Εγω θα πρότεινα να παρεις ενα Iphone. Ολο και κανενα gadgetaki θα βγαλουν που 8α προσαρμοζεται στο καλαμι και με μια εφαρμογή θα ελεγχει το g-sensor και θα καταλαβαινει και απο το τσιμπιμα τι ψαρι ειναι....!
Ετσι δεν θα εχεις αγωνια να δεις τι εχεις πιασει..:biggrin:

tasosmos
23-07-11, 13:56
Βασικα απ'οτι λεει ειναι ειδος Κυπρινου αυτα στο βιντεο. Αν και δεν εχω φαει ποτε εχω ακουσει οτι ειναι καλα σαν γευση... :)

navar
23-07-11, 18:45
τα ψάρια σε καμία περίπτωση δεν μπορούν να θεωρηθούν φαγητό αλλα μόνο ως φρούτα μπορούν να αντιμετωπίζονται !
απο κεμπάπ πρόβειο και πέρα αρχίζουν τα γευστικά ταξίδια :P :P :P

agis68
24-07-11, 14:54
τα ψάρια σε καμία περίπτωση δεν μπορούν να θεωρηθούν φαγητό αλλα μόνο ως φρούτα μπορούν να αντιμετωπίζονται !
απο κεμπάπ πρόβειο και πέρα αρχίζουν τα γευστικά ταξίδια :P :P :P


φευγω για κοντοσουβλι !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:001_tt2: