PDA

Επιστροφή στο Forum : Πεφτει ο ΔΔΕ



mixalis1988
19-07-11, 07:43
Καλημερα σας. Εδω και 2 μερες εχω προβλημα με τον ΔΔΕ ο οποιος πεφτει κατα διαστηματα.μπορειτε να με κατατοπισετε πως μπορω να βρψ ποια συσκευει εχει διαρροη.

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
19-07-11, 07:59
Καταρχήν θα πρέπει να αποκλειστεί η βλάβη του ΔΔΕ. Ο μόνος τρόπος είναι η αντικατάστασή του. Αν είναι εντάξει τότε θα πρέπει να βγάζεις μία μία τις συσκευές εκτός. (Πλυντήριο, ψυγείο κτλ). Αρκεί βέβαια το πρόβλημα να μην είναι μέσα σε κανένα μπουάτ (πχ να ακουμπάει ο ουδέτερος στον τοίχο).

safetec
19-07-11, 14:25
an to kanei se asxetes ores .... kai oxi syxna 8elei metriseis h egkatastash me mixanima poy epibalete na exoyn oloi oi texnikoi - oilektrologoi basi ton neon kanonismon

to na alaksis rele gia mena den xriazete giati apla mporeis na to metriseis kai na deis an to relle eine ok kai mporeis na deis kai akribos thn ebestisia toy

esy 8es metriseis me mixanima poy mas epibaloyn na agorasoyme basi ton kanonismon kostizei 900 eyro kai kanei ta panta !!! alla oi metriseis me ayto kostizoyn giati prepei na bgalei kai ayto ta leyta toy .... alla aksizei to ka8e eyro poy 8a doseis
me ayto mporeis na metriseis kai to relle soy kai thn geivsh kai an exeis kalodia me elotimatiki monosh kai ta panta

an 8es pio oikonomika apla perimene gilo na enta8ei pio poly to problima gia na mporei na entopisti pio eykola

sini8os ginete apo psigeio otan kanei apopsiksi h apo aporofitira

gia mprizes ekso den nomizo giati den exei ekso me teteio kairo igrasia

to rele gia mena den 8elei alagi .. eine poly dyskolo na xalasei

min kaneis kanena la8os kai apo 30miliamper ebestisia relle baleis kanena relle me piuo polla miliamper ebestisia kai se doyme karboyno !!! to noy soy :)

FILMAN
19-07-11, 14:34
Πολύ θα ήθελα να δω ρ/δ με 35 και 60 mA ευαισθησία. Έχω μείνει πίσω: Ξέρω μόνο για 10, 30, 300, 500 και 1000mΑ.

safetec
19-07-11, 15:00
Πολύ θα ήθελα να δω ρ/δ με 35 και 60 mA ευαισθησία. Έχω μείνει πίσω: Ξέρω μόνο για 10, 30, 300, 500 και 1000mΑ.
exeis dikio mperdeytika me ta ri8mizomena ta biomixanika poy ri8mizeis entasi kai milisekont apokrisi

FILMAN
19-07-11, 15:01
Και μια και πήρες φόρα πήγαινε τώρα και στο θέμα με τη γεννήτρια να ανακαλέσεις για τη μπούρδα που είπες για τη μπαλαντέζα, το πηνίο, και τη θερμότητα...

safetec
19-07-11, 15:05
Και μια και πήρες φόρα πήγαινε τώρα και στο θέμα με τη γεννήτρια να ανακαλέσεις για τη μπούρδα που είπες για τη μπαλαντέζα, το πηνίο, και τη θερμότητα...
ayto den eine la8os
i mpalanteza otan eise se strofeio prepei otan thn doyleyoyme na thn ksediplonoyme gia na mhn kanei pinio mporeis na rotiseis opoy 8es gia ayto

FILMAN
19-07-11, 15:11
Α, ώστε κάνει πηνίο. Περίεργο. Γιατί μέχρι τώρα ήξερα ότι όταν από δυο ίδια πηνία τυλιγμένα στον ίδιο πυρήνα περνάνε ίσα και αντίθετα ρεύματα τα μαγνητικά πεδία αλληλοεξουδετερώνονται, οπότε η αυτεπαγωγή προκύπτει 0. Αλλά φαίνεται ότι στις μπαλαντέζες ισχύουν άλλα πράγματα. Άσε που τώρα θα αρχίσουμε να χρησιμοποιούμε πηνία για θέρμανση αντί για αντιστάσεις.

spiroscfu
19-07-11, 15:13
Συμφωνώ με αυτό όταν τραβάς ρεύματα.
Safetec γράφε στα ελληνικά μας έβγαλες τα μάτια!

JOUN
19-07-11, 15:35
Τι πηνια και ιστοριες παλι..Με 50Hz συχνοτητα τι αυτεπαγωγη να εχουν οι στροφες της μπαλαντεζας..
Κλασικη π@π@ρια που ακουω απο διαφορους(σιδεραδες,υδραυλικους κλπ) που θελουν να το παιξουν οτι ξερουν παραπανω..
Απλως ψυχεται καλυτερα αν ξετυλιχτει, αυτη ειναι ολη η πυρηνικη επιστημη..

spiroscfu
19-07-11, 15:41
Και φυσικά έτσι είναι (ψύξη) που βλέπεις το λάθος όμως.

FILMAN
19-07-11, 15:45
Στο ότι η τυλιγμένη μπαλαντέζα ΔΕΝ συμπεριφέρεται ως πηνίο.
Ιούνιε θα μου επιτρέψεις, η αυτεπαγωγή δεν εξαρτάται από τη συχνότητα του ρεύματος. Κατά τα άλλα είσαι απόλυτα σωστός.

spiroscfu
19-07-11, 15:48
Σαν πηνίο μπορεί να μην συμπεριφέρεται λόγο της αλληλεπίδρασης της φάσης-ουδέτερου αλλά η ψύξη αν τραβάς ρεύματα παίζει ρόλο.

mixalis1988
19-07-11, 15:53
Ρε παιδια το θεμα δημιουργηθηκε για να βρεθει λυση για τον ΔΔΕ και οχι για αυτεπαγωγες και πηνια.Λοιπον παρατηρησα κατι παραξενο.Στον καταψυχτη οταν βαζω το δοκιμαστικο επανω στην μεταλλικη του μαζα και το μοτερ του δεν δουλευει το δοκιμαστικο αναβει ενω οταν ανεβει η θερμοκρασια στον θαλαμο και μπει σε λειτουργια το μοτερ το δοκιμαστικο δεν αναβει.Τι μπορει να φταιει??

spiroscfu
19-07-11, 15:56
Δεν έχει σωστή γείωση.

JOUN
19-07-11, 15:58
Ιούνιε θα μου επιτρέψεις, η αυτεπαγωγή δεν εξαρτάται από τη συχνότητα του ρεύματος. Κατά τα άλλα είσαι απόλυτα σωστός.
Σωστος..(Εξ ου και η λεξη ΑΥΤΕπαγωγη) Επαγωγικη αντισταση ηθελα να γραψω..

safetec
19-07-11, 16:12
το μήνυμα διεγράφη
δεν επιτρέπονται τα greeklish

JOUN
19-07-11, 16:17
Πλεον εχουμε προβλημα συννενοησης..

Υ.Γ Τι θα γινει ,θα κανει καποιος κατι για τα greeklish ;

safetec
19-07-11, 16:17
το μήνυμα διεγράφη
δεν επιτρέπονται τα greeklish

JOUN
19-07-11, 16:18
Ρε παιδια το θεμα δημιουργηθηκε για να βρεθει λυση για τον ΔΔΕ και οχι για αυτεπαγωγες και πηνια.Λοιπον παρατηρησα κατι παραξενο.Στον καταψυχτη οταν βαζω το δοκιμαστικο επανω στην μεταλλικη του μαζα και το μοτερ του δεν δουλευει το δοκιμαστικο αναβει ενω οταν ανεβει η θερμοκρασια στον θαλαμο και μπει σε λειτουργια το μοτερ το δοκιμαστικο δεν αναβει.Τι μπορει να φταιει??
Βγαλε το φις,βαλτο αναποδα και πες μας τι εγινε..

JOUN
19-07-11, 16:21
min perdebese me ta 3 fasika poy h mia dinamh eksoydeteronei thn allh kai yparxei isoropia ....
Εφαγα αρκετα χρονια στα σχολεια και στην δουλεια ωστε να μην τα μπερδευω καθολου,μην ανησυχεις..

Σε αλλο μυνημα με greeklish δεν απαντω, προτεινω το ιδιο και στους υπολοιπους.

FILMAN
19-07-11, 16:21
Σαν πηνίο μπορεί να μην συμπεριφέρεται λόγο της αλληλεπίδρασης της φάσης-ουδέτερου αλλά η ψύξη αν τραβάς ρεύματα παίζει ρόλο.
Σωστός........

FILMAN
19-07-11, 16:21
Δεν έχει σωστή γείωση.Ξανά σωστός............

FILMAN
19-07-11, 16:24
KAI TO PINIO TI EINE ???

EINE ENAS AGOGOS TILIGMENOS ??? SOSTA ??

(σοστά)

H MPALANTEZA TI EINE AN EINE STO KAROYLI ??

(Δύο αγωγοί τυλιγμένοι μπάρμπα, σωστά; )

exo mia mpalanteza 20 metra kai ena kompreser 2 hp 1500w peripoy bosh

sta 20 lepta an eine karoyli i mpalanteza apla psinei !!!

ksediplomeni eine mia xara

ayto den ofilete se epagogika reymata den kanei pinio ??

(Μόνο στη δικιά σου, στις άλλες όχι)

dedomenoy toy oti ta kalodia exoyn ilektriki 8orakisi kai oxi magnitiki
Αυτό είναι, η PVC μόνωση είναι και ηλεκτρική θωράκιση - είσαι τελείως πυροβολημένος

FILMAN
19-07-11, 16:27
min perdebese me ta 3 fasika poy h mia dinamh eksoydeteronei thn allh kai yparxei isoropia ....Μάλιστα...
Η συνιστσμένη 3 ίσων διανυσμάτων με διαφορά 120 μοίρες είναι 0.
Η συνιστσμένη 2 ίσων διανυσμάτων με διαφορά 180 μοίρες δεν είναι 0...
Στην πολυκατοικία ψάχνουμε κάποιον να σφουγγαρίζει τις σκάλες.
Ψήνεσαι;

mixalis1988
19-07-11, 16:34
Φιλιππε απ οτι βλεπω οι γνωσεις σου δεν αμφισβητουνται το να ειρωνευεσαι ομως τους αλλους δεν ειναι και το οτι ποιο σωστο.Ειμαι φοιτητης ηλεκτρολογιας του ΤΕΙ Πειραια δεν εχω πολλες γνωσεις ουτε εμπειρια.Θα ηθελα να μου πεις υπαρχει περιπτωση να χαλασει ο ρελες και να θελει αντικατασταση εφοσον οταν πατας το TEST Button δουλευει κανονικα??Επισεις εχει διαφορα αν βαλω το φις αναποδα??Θα βγαλω εκτος λειτουργιας τον καταψυχτη και θα επανερθω>

FILMAN
19-07-11, 16:49
Φιλιππε απ οτι βλεπω οι γνωσεις σου δεν αμφισβητουνται το να ειρωνευεσαι ομως τους αλλους δεν ειναι και το οτι ποιο σωστο.

(Επειδή απ' ότι κατάλαβα σου χτυπάει άσχημα, πρέπει να σου πω ότι με το συγκεκριμένο μέλος έχω προηγούμενα τα οποία πηγάζουν από τα γραφόμενά του και μόνο. Ποστάρει τις τεχνικές μπούρδες του αιώνα και ταυτόχρονα κορδώνεται ότι έχει κάνει μεγάλα τεχνικά έργα, και κάνει και "φροντιστήρια" σε συναδέλφους του ηλεκτρολόγους...)

Ειμαι φοιτητης ηλεκτρολογιας του ΤΕΙ Πειραια δεν εχω πολλες γνωσεις ουτε εμπειρια.Θα ηθελα να μου πεις υπαρχει περιπτωση να χαλασει ο ρελες και να θελει αντικατασταση εφοσον οταν πατας το TEST Button δουλευει κανονικα?

(Ναι υπάρχει. Διότι μπορεί να πέφτει πιο εύκολα απ' ότι πρέπει.)

Επισεις εχει διαφορα αν βαλω το φις αναποδα??Θα βγαλω εκτος λειτουργιας τον καταψυχτη και θα επανερθω>
Ναι έχει. Είπες πως το δοκιμαστικό ανάβει πάνω στο σώμα του καταψύκτη και σβήνει μόλις πάρει μπρος ο συμπιεστής. Αν υποθέσουμε λοιπόν πως υπάρχει διαρροή από το "καφέ" καλώδιο του συμπιεστή προς το σώμα του ψυγείου και πως το φις είναι βαλμένο στην πρίζα - η οποία δεν έχει γείωση - ανάποδα, δηλ. ώστε στο καφέ να είναι ο ουδέτερος και στο μπλε η φάση, το σύμπτωμα θα είναι αυτό ακριβώς. Με σβηστό συμπιεστή (δηλ. διακοπή στο "καφέ" καλώδιο) η φάση θα περάσει από το μπλε της παροχής προς το "μπλε" του συμπιεστή και θα φτάσει στο "καφέ" του - διαμέσου της περιέλιξης - και από κει στο σώμα του ψυγείου. Δίνοντας ουδέτερο στο "καφέ" του συμπιεστή (για να πάρει μπρος) έχουμε πια τον ουδέτερο σε μερική επαφή με το σώμα του ψυγείου και επειδή αυτός έχει τάση 0 το δοκιμαστικό θα είναι σβηστό.
Αν η βλάβη είναι αυτή, βάζοντας ανάποδα το φις, το δοκιμαστικό θα ανάβει όταν δουλεύει ο συμπιεστής και θα σβήνει όταν σβήνει ο συμπιεστής.
Σε κάθε περίπτωση πάντως δεν έχεις γείωση στο σώμα του ψυγείου.

safetec
19-07-11, 17:52
το μήνυμα διαγράφηκε
δεν επιτρέπονται τα greeklish

spiroscfu
19-07-11, 20:46
Και εγώ με την σειρά μου τελευταία φορά που απαντάω σε μήνυμα με greeklish,
όταν στην λέει κάποιος (με την προϋπόθεση πως έχει δίκιο) αυτό δεν είναι κακό απλά σε βάζει στην διαδικασία να ψάξεις περισσότερο τα γραφόμενά σου
δηλ. κατά κάποιο τρόπο σε βοηθάει να εξελιχθείς-εμπειροστασηοποιηθείς πάνω στην δουλεία σου-γνώσεις.
Οι άσεμνες προτάσεις δεν πολυκολάνε.

safetec
19-07-11, 21:00
μου γραφει ποσ και καλλα η μπαλατεζα δεν εχει 8εμα αν εινε στροφιο και δεν κανει πινιο και δεν εχει 8εμα ,,,,,,,,

ελλα αγορι μου να σου δωσω κομπρεσερ να σκαψεις με τηληγμενη μπαλαντεζα να δεις αν λιωνει το καλωδιο να δεις για ποτε γυνετε πηνειο
να δεις πως γινοντε τα μπαμ



xl = ω * l

kai ω = 2 π f

ω = γωνιακη ταχητητα

aytos den eine o typos ths antistaseis ton pinivn .... e

ειδεσ που και εγω ξερω ........ αλλα δεν καθομε να το παικσο εξυπνος τα λεω απλα για να καταλαβενει ο αλλος που δεν ξερει 5 βασικα πραγματα




που μου γραφει τωρα οτι επιδι εινε ο ουδετεροσ τα επαγωγικα ρευματα τησ φασεις εξουδετερονοντε !!!

αφου ο ουδετερος δεν εινε ενεργος αγωγος πως εξουδετερονοντε τα ρευματα ??? και αν ηταν ενεργος αγωγος γιατι μετα τα 16 καρε γινετε ο μισος π.χ καλωδιο 3 επι 25 + 16 ο ουδετερος + 16 η γη ???

ενεργοι αγωγοι θεωρουντε μονο οι αγωγοι των 3 φασεων

mixalis1988
19-07-11, 21:31
Αρχικα το συγκεκριμενο post δημιουργηθηκε για αλλο σκοπο και οχι για το αν η μπαλαντεζα γινεται πηνιο η οχι.Κατα την αποψη μου το καλωδιο λιωνει λογο φαινομενου Joule και οχι γιατι γινεται πηνιο.

lakafitis
19-07-11, 21:56
.Κατα την αποψη μου το καλωδιο λιωνει λογο φαινομενου Joule και οχι γιατι γινεται πηνιο.
Αυτο είναι το σωστο , λογω του υψηλου ρευματος που διαρεει το καλωδιο , και της αντιστασης που εχει , παραγεται θερμοτητα η οποια γινεται μεγαλυτερη οταν το καλωδιο ειναι τυλιγμενο διοτι στην ουσια εγκλωβιζεται στις σπειρες με αποτελεσμα να λιωσει.

safetec
19-07-11, 23:39
[QUOTE=lakafitis;449941]Αυτο είναι το σωστο , λογω του υψηλου ρευματος που διαρεει το καλωδιο , και της αντιστασης που εχει , παραγεται θερμοτητα η οποια γινεται μεγαλυτερη οταν το καλωδιο ειναι τυλιγμενο διοτι στην ουσια εγκλωβιζεται στις σπειρες με αποτελεσμα να λιωσει.[/QUOTE

KAI AYTO ΠΟΥ ΛΕΣ ΕΙΝΕ ΣΩΣΤΟ

ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΣΑΡΕΙΣ ΤΟ ΥΛΙΚΟ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥ ΣΤΟ ΜΑΧ ΤΩΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΩΝ ΤΟΥ

ΑΛΛΑ ΕΠΙΔΙ ΕΙΝΕ ΣΕ ΣΠΗΡΕΣ ΑΠΟΚΤΑ ΛΟΓΟ ΤΟΝ ΒΙΡΙΝΩΝ ΚΑΙ ΑΥΤΕΠΑΓΩΓΙΚΗ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ

ΟΛΛΟ ΤΟ ΚΑΛΩΔΙΟ ΔΗΛ ΓΙΝΕΤΕ ΣΑΝ ΑΝΤΗΣΤΑΣΗ ΑΥΤΕΠΑΓΟΓΗΚΗ (ΠΗΝΙΟ)

ΟΠΟΣ ΑΚΡΙΒΟΣ ΕΙΝΕ ΕΝΑΣ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΤΗΣ - ΠΗΝΙΟ ΦΑΝΤΑΣΟΥΤΟ ΛΙΓΟ ΕΙΝΕ ΑΚΡΙΒΟΣ ΤΟ ΙΔΙΟ

Ο ΟΥΔΕΤΕΡΟΣ ΠΟΥ ΛΛΕΙ Ο ΦΙΛΠΜΑΝ ΔΕΝ ΒΟΙ8ΑΕΙ ΚΑΠΟΥ ΓΙΑΤΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΟΡΤΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΙΣΤΑΘΜΙΣΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΔΙΜΙΟΥΡΓΟΥΝΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΕ ΕΝΕΡΓΟΣ ΑΓΩΓΟΣ ΑΝ ΗΤΑΝ 3 ΦΑΣΙΚΗ ΠΑΡΟΧΗ 8Α ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΟΚ

ΤΟ ΚΑΛΩΔΙΟ ΕΞΑΛΟΥ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ 8ΟΡΑΚΙΣΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΑΓΝΙΤΙΚΙ ΑΡΑ ΑΝΕΤΑ ΓΙΝΕΤΕ ΕΝΑ ΠΙΝΙΟ ΑΝ ΕΙΝΕ ΤΥΛΙΓΜΕΝΟ

ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ ΜΕΤΑΛΟ (ΠΗΡΗΝΑ ) ΔΕΝ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΤΙ

ΚΑΝΕ ΕΝΑ ΠΗΡΑΜΑ ΠΑΡΕ ΕΝΑ ΕΠΑΓΩΓΙΚΟ ΚΑΤΣΑΒΙΔΙ

ΠΛΗΣΙΑΣΕ ΕΝΑ ΚΑΛΟΓΙΟ ΜΕ ΡΕΥΜΑ 8Α ΔΕΙΣ 8Α ΑΝΑΠΣΕΙ



ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΒΑΣΙΚΑ ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ ΑΠΟ ΕΔΟ ΜΕΣΑ ΤΟΥΣ ΕΚΣΙΠΝΑΚΙΔΕΣ ΤΥΠΟ ΦΙΛΙΠΜΑΝ ΚΑΙ ΕΧΟ ΖΙΤΙΣΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΜΟΥ

ΑΥΤΑ

Ηλιας Α
19-07-11, 23:47
Μπαίνω στον πειρασμό να γράψω την άποψη μου αν και αρχικά το συγκεκριμένο post δημιουργήθηκε για άλλο σκοπό και όχι για το αν η μπαλαντέζα γίνεται πηνίο η όχι. Κατ αρχή συμφωνώ με αυτά << λογω του υψηλου ρευματος που διαρεει το καλωδιο , και της αντιστασης που εχει , παραγεται θερμοτητα η οποια γινεται μεγαλυτερη οταν το καλωδιο ειναι τυλιγμενο διοτι στην ουσια εγκλωβιζεται στις σπειρες με αποτελεσμα να λιωσει.>> και άλλα που γράφτηκαν με την ίδια έννοια. κατά τη γνώμη μου συντελεί και στην αύξηση θερμοκρασίας και η μπομπίνα της μπαλαντέζας (αν είναι μεταλλική ), διότι συμπεριφέρεται σαν πυρήνας, και σαν παράδειγμα φέρνω τους μαγνητικούς ενισχυτές, που και εκεί έχομε 2 αντίθετα τυλίγματα( δίμυτο), και είναι ικανό (να ) να φτάνει(νουν) τον πυρήνα ακόμη και στον κορεσμό

safetec
19-07-11, 23:53
το μήνυμα διαγράφηκε!!
απαγορεύονται τα greeklish!

spiroscfu
20-07-11, 00:11
xl = ω * l
kai ω = 2 π f
ω = γωνιακη ταχητητα
aytos den eine o typos ths antistaseis ton pinivn .... e

Σωστά αυτός είναι ο τύπος της επαγωγικής αντίστασης του πηνίου για μονό αγωγό που διαρρέεται από ρεύμα γωνιακής ταχύτητας (ω) και αυτεπαγωγής (L)






που μου γραφει τωρα οτι επιδι εινε ο ουδετεροσ τα επαγωγικα ρευματα τησ φασεις εξουδετερονοντε !!!

αφου ο ουδετερος δεν εινε ενεργος αγωγος πως εξουδετερονοντε τα ρευματα ??? και αν ηταν ενεργος αγωγος γιατι μετα τα 16 καρε γινετε ο μισος π.χ καλωδιο 3 επι 25 + 16 ο ουδετερος + 16 η γη ???

ενεργοι αγωγοι θεωρουντε μονο οι αγωγοι των 3 φασεων

Λάθος κάνεις ο ουδέτερος είναι ενεργός αν τον αποσυνδέσουμε δεν κλίνη το κύκλωμα,
στα τριφασικά είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα αλλά και εκεί ανάλογα την συνδεσμολογία αν δεν έχουμε ουδέτερο θα δημιουργηθεί πρόβλημα (γιατί είναι ενεργός)
Τώρα πως αλληλοεξουδετερώνονται τα επαγωγικά ρεύματα,
ας πούμε πως στην μπαλαντέζα δημιουργούνται τρια πηνία (φάση-ουδέτερος-γείωση) την γείωση την αφήνουμε (δεν είναι ενεργή) και έχουμε τα άλλα δύο
Πηνίο σε σειρά με την φάση και πηνίο σε σειρά με τον ουδέτερο που όμως αυτά τα δυο έχουν διαφορά 180 μοίρες αναμεταξή τους και έτσι τα επαγωγικά ρεύματα που αναπτήζονται
όπως είναι φυσικό αλληλοεξουδετερώνονται.

Τη θα γίνει όμως αν για φορτίο δεν έχουμε ωμικό αλλά επαγωγικό,
έτσι μάλλον μπορεί να δημιουργηθεί κάποια αυτεπαγωγή στο κύκλωμα (μικρή φυσικά λόγο διαφορά φάσης αλλά και μικρής συχνότητας) αλλά μαζί με την αντίστασή του καλωδίου (ειδικά αν τραβάμε ρεύματα και έχουμε σχετικά μικρό σε διατομή και μεγάλο σε μέτρα καλώδιο)
όλο αυτό θα μετετραπεί σε θερμότητα ή λίωσιμο αν το οδηγήσουμε στα άκρα.

Ηλιας Α
20-07-11, 00:28
Σωστά ........................

.......................άκρα.

<< Πηνίο σε σειρά με την φάση και πηνίο σε σειρά με τον ουδέτερο που όμως αυτά τα δυο έχουν διαφορά 180 μοίρες αναμεταξή τους και έτσι τα επαγωγικά ρεύματα που αναπτήζονται
όπως είναι φυσικό αλληλοεξουδετερώνονται.>>.
Αν ποιο πάνω έχεις << διαφορά 180 μοίρες αναμεταξή τους >>.
Θα έχεις και ποιο κάτω << διαφορά 180 μοίρες αναμεταξή τους >>.
<<Τη θα γίνει όμως αν για φορτίο δεν έχουμε ωμικό αλλά επαγωγικό,
έτσι μάλλον μπορεί να δημιουργηθεί κάποια αυτεπαγωγή στο κύκλωμα (μικρή φυσικά λόγο διαφορά φάσης αλλά και μικρής συχνότητας) >>
Οπότε δεν βγαίνει τίποτα με τη διαφορά μοιρών

FILMAN
20-07-11, 16:08
Και για να ξεμπερδεύουμε και με το τεχνικό - off topic - κομμάτι με τις μπαλαντέζες:
Η θερμότητα παράγεται μόνο από την ωμική αντίσταση του καλωδίου. Η τυλιγμένη μπαλαντέζα ΔΕΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΕΤΑΙ ΩΣ ΠΗΝΙΟ διότι το μαγνητικό πεδίο που δημιουργεί το καλώδιο της φάσης εξουδετερώνεται επακριβώς από το αντίστοιχο μαγνητικό πεδίο που δημιουργεί το καλώδιο του ουδετέρου. Ακριβώς το ίδιο που συμβαίνει στα ρελέ διαρροής - η μόνη διαφορά είναι στο πλήθος των σπειρών. Ο ουδέτερος της μπαλαντέζας βεβαίως είναι ενεργός αγωγός διότι διαρρέεται από ρεύμα - αλλιώς θα μπορούσαμε να τον κόψουμε - και ακριβώς επειδή διαρρέεται από ρεύμα δημιουργεί μαγνητικό πεδίο. Τα καλώδια στις μπαλαντέζες δεν έχουν - αλήθεια σας λέω - ηλεκτρική θωράκιση! Το ω στον τύπο που ανέφερε ο Mr Φωστήρας είναι η κυκλική συχνότητα και όχι η γωνιακή ταχύτητα (λάθη 1 στα 1, καλά πάμε. Το έγραψε για να αποδείξει και τις θεωρητικές του γνώσεις - τρομάρα του! Αλλά όπως είναι φυσικό οι θεωρητικές και οι πρακτικές του γνώσεις πάνε χέρι - χέρι).
Αυτά προς το παρόν.

-nikos-
20-07-11, 17:01
Και για να ξεμπερδεύουμε και με το τεχνικό - off topic - κομμάτι με τις μπαλαντέζες:
Η θερμότητα παράγεται μόνο από την ωμική αντίσταση του καλωδίου. Η τυλιγμένη μπαλαντέζα ΔΕΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΕΤΑΙ ΩΣ ΠΗΝΙΟ διότι το μαγνητικό πεδίο που δημιουργεί το καλώδιο της φάσης εξουδετερώνεται επακριβώς από το αντίστοιχο μαγνητικό πεδίο που δημιουργεί το καλώδιο του ουδετέρου. Ακριβώς το ίδιο που συμβαίνει στα ρελέ διαρροής - η μόνη διαφορά είναι στο πλήθος των σπειρών. Ο ουδέτερος της μπαλαντέζας βεβαίως είναι ενεργός αγωγός διότι διαρρέεται από ρεύμα - αλλιώς θα μπορούσαμε να τον κόψουμε - και ακριβώς επειδή διαρρέεται από ρεύμα δημιουργεί μαγνητικό πεδίο. Τα καλώδια στις μπαλαντέζες δεν έχουν - αλήθεια σας λέω - ηλεκτρική θωράκιση! Το ω στον τύπο που ανέφερε ο Mr Φωστήρας είναι η κυκλική συχνότητα και όχι η γωνιακή ταχύτητα (λάθη 1 στα 1, καλά πάμε. Το έγραψε για να αποδείξει και τις θεωρητικές του γνώσεις - τρομάρα του! Αλλά όπως είναι φυσικό οι θεωρητικές και οι πρακτικές του γνώσεις πάνε χέρι - χέρι).
Αυτά προς το παρόν.

θες να πεις οτι η τυλιγμενη μπαλαντεζα εχει τις ιδιες πιθανωτητες να λιοσει οπως και η ξετιλιγμενη ?????
εκει που λες οτι περιμενεις να πω βλακεια,,,αμεσως πετας εσυ μια,,,,,
αλλα εδω σε εχω,,,,στην παραθεση[να μην μπορεις να το αλλαξεις]

antoniss
20-07-11, 17:03
an to kanei se asxetes ores .... kai oxi syxna 8elei metriseis h egkatastash me mixanima poy epibalete na exoyn oloi oi texnikoi - oilektrologoi basi ton neon kanonismon

to na alaksis rele gia mena den xriazete giati apla mporeis na to metriseis kai na deis an to relle eine ok kai mporeis na deis kai akribos thn ebestisia toy

esy 8es metriseis me mixanima poy mas epibaloyn na agorasoyme basi ton kanonismon kostizei 900 eyro kai kanei ta panta !!! alla oi metriseis me ayto kostizoyn giati prepei na bgalei kai ayto ta leyta toy .... alla aksizei to ka8e eyro poy 8a doseis
me ayto mporeis na metriseis kai to relle soy kai thn geivsh kai an exeis kalodia me elotimatiki monosh kai ta panta

an 8es pio oikonomika apla perimene gilo na enta8ei pio poly to problima gia na mporei na entopisti pio eykola

sini8os ginete apo psigeio otan kanei apopsiksi h apo aporofitira

gia mprizes ekso den nomizo giati den exei ekso me teteio kairo igrasia

to rele gia mena den 8elei alagi .. eine poly dyskolo na xalasei

min kaneis kanena la8os kai apo 30miliamper ebestisia relle baleis kanena relle me piuo polla miliamper ebestisia kai se doyme karboyno !!! to noy soy :)
ειναι ευκολο να μου στειλεις ενα λινκ μενα τετοιο μηχανημα?

JOUN
20-07-11, 18:41
θες να πεις οτι η τυλιγμενη μπαλαντεζα εχει τις ιδιες πιθανωτητες να λιοσει οπως και η ξετιλιγμενη ?????
εκει που λες οτι περιμενεις να πω βλακεια,,,αμεσως πετας εσυ μια,,,,,
αλλα εδω σε εχω,,,,στην παραθεση[να μην μπορεις να το αλλαξεις]
Ρε παιδια..Δεν ειναι τοσο δυσκολο να το καταλαβει καποιος ρε γμτ..Ας το ξαναπω αντι για τον Φιλλιπο:

Η τυλιγμενη μπαλαντεζα ζεσταινεται αλλα οχι επειδη συμπεριφερεται σαν πηνιο αλλα επειδη η θερμοτητα της περναει απο την μια σπειρα στην αλλη..

Αν ξετυλιχτει ψυχεται πιο ευκολα.Δηλαδη δεν διαφωνουμε ως προ το αποτελεσμα αλλα ως προ το αιτιο..

-nikos-
20-07-11, 18:48
δηλαδη υποστηριζεις και εσυ οπως και ο φιλιππος οτι ο μαγνητισμος του ουδετερου αληλοεξουδετερωνει τον
μαγνητισμο της φασης ???

lakafitis
20-07-11, 19:05
δηλαδη υποστηριζεις και εσυ οπως και ο φιλιππος οτι ο μαγνητισμος του ουδετερου αληλοεξουδετερωνει τον
μαγνητισμο της φασης ???
Νικο αμπεροτσιμπιδα εχεις χρησιμοποιησει ποτε; Για πιο λογο βαζεις την δαγγάνα μονο στον ενα αγωγο; Αν βαλεις και τους 2 αγωγους μαζι τι θα σου δειξει;

-nikos-
20-07-11, 20:22
Νικο αμπεροτσιμπιδα εχεις χρησιμοποιησει ποτε; Για πιο λογο βαζεις την δαγγάνα μονο στον ενα αγωγο; Αν βαλεις και τους 2 αγωγους μαζι τι θα σου δειξει;
σου απαντισα στο θεμα ''μπαλαντεζα ως φορτιο''ας συνεχεισει το θεμα ως εχει.
-

Γαληνίτης
21-07-11, 00:48
Παράκληση οι τίτλοι των θεμάτων να γράφονται κατά το δυνατόν πιο αναλυτικά και κατανοητά, ώστε να μπορούμε και εμείς οι μη ειδικοί να τους καταλαβαίνουμε. Πού να φανταστεί κάποιος που δεν είναι ηλεκτρολόγος πως "Πέφτει ο ΔΔΕ" σημαίνει πέφτει το πασίγνωστο ρελέ διαρροής του πίνακα! Τον ήξερα σαν αυτόματο διακόπτη, σαν ρελέ ηλεκτροπληξίας κλπ. Αλλά σαν "ΔΔΕ" μου ήταν άγνωστος. Και φαντάζομαι πως δεν θα είμαι ο μόνος.

mixalis1988
21-07-11, 01:07
Τα αρχικα σημαινουν Διαφορικος Διακοπτης Εντασης

street
21-07-11, 02:23
έλα βρε κ εσύ Κώστα τώρα , να που έμαθες και κάτι καινούριο :001_smile: και εγώ στα 16-17 μου που είχα φτιάξει ενα πομπό απ το γνωστό σχέδιο του pop22 με την ελ504 τότε ( τώρα κράξτε :001_tt2: μέχρι και τηλεοπτικούς σταθμούς σκέπαζε ) χωρίς να έχω και κάνα μάστερ σε τετυ είδους ραδιοφωνικούς πομπούς άπλα το έκανα γιατί τότε με είχε εκείνο το θέμα , δεν ήξερα τι θα πει γαληνίτης ! το ήξερα απλός σαν δίοδο φωρασης :biggrin: και ας το λέγαν έτσι απο πόσα χρόνια πριν ! σαματις το είχα ακούσει και ποτέ ? ακόμα και σήμερα ξεχνάω πολλές φορές τι είναι ο γαληνίτης , είμαι σίγουρος οτι αρκετά άτομα απο εδω δεν ξέρουν καν ! φιλικά όλα αυτά πάντα και ευπρόσδεκτη η κάθε παρατήρηση σου φίλε Κώστα :001_rolleyes:

FILMAN
21-07-11, 11:14
θες να πεις οτι η τυλιγμενη μπαλαντεζα εχει τις ιδιες πιθανωτητες να λιοσει οπως και η ξετιλιγμενη ?????
εκει που λες οτι περιμενεις να πω βλακεια,,,αμεσως πετας εσυ μια,,,,,
αλλα εδω σε εχω,,,,στην παραθεση[να μην μπορεις να το αλλαξεις]
Μια και δεν μπορώ να το αλλάξω ο καημένος, δείξε μου εσύ μέσα στην παράθεση πού λέω ότι η τυλιγμένη μπαλαντέζα ανεβάζει την ίδια θερμοκρασία με την ξετυλιγμένη.

FILMAN
21-07-11, 11:17
Γαληνίτης! Παλιές καλές εποχές! Θειούχος μόλυβδος δεν ήταν;

mixalis1988
22-07-11, 00:21
Καλησπερα επανερχομαι στο προβλημα μου.Ετυχε να ανοιξω την πριζα οπυ ειχα τον καταψυχτη και παρατηρησα οτι Η ΓΕΙΩΣΗ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΗ (ελεος δηλαδη αυτος που τα εφτιαξε ηταν τσοπανης η ηλεκτρολογος, μαλλον το πρωτο πιστευω) και εδω και δυο μερες δεν εχει πεση ο ΔΔΕ (ρελε, αντιηλεκτροπληξιακος) και το δοκιμαστικο δεν αναβει ειτε δουλευει το μοτερ ειτε οχι.Εμενα η απορια μου ειναι εδω και δυο χρονια που δουλευε χωρις γειωση (και δεν το ξεραμε κιολας) γιατι δεν ειχαμε προβληματα με τον ΔΔΕ και ξαφνικα αρχισε να εχει προβληματα και μολις συνδεσα την γειωση λειτουργει μια χαρα???Τι μπορει να φταιει??

spiroscfu
22-07-11, 03:34
Μετά από δυο χρόνια λειτουργίας μπορεί να είχε αποκτήσει κάποια μικρή διαρροή, που αν υπήρχε η γείωση θα έκλεινε το κύκλωμα μέσω αυτής.

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
22-07-11, 08:30
Τι σχέση έχει η γείωση με τον ΔΔΕ? Ισα-ίσα που αν είχε διαρροή η συσκευή, με συνδεδεμένη την γείωση θα έπεφτε αμέσως.

Ηλιας Α
22-07-11, 13:37
Καλησπερα επανερχομαι στο προβλημα μου.Ετυχε να ανοιξω την πριζα οπυ ειχα τον καταψυχτη και παρατηρησα οτι Η ΓΕΙΩΣΗ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΗ (ελεος δηλαδη αυτος που τα εφτιαξε ηταν τσοπανης η ηλεκτρολογος, μαλλον το πρωτο πιστευω) και εδω και δυο μερες δεν εχει πεση ο ΔΔΕ (ρελε, αντιηλεκτροπληξιακος) και το δοκιμαστικο δεν αναβει ειτε δουλευει το μοτερ ειτε οχι.Εμενα η απορια μου ειναι εδω και δυο χρονια που δουλευε χωρις γειωση (και δεν το ξεραμε κιολας) γιατι δεν ειχαμε προβληματα με τον ΔΔΕ και ξαφνικα αρχισε να εχει προβληματα και μολις συνδεσα την γειωση λειτουργει μια χαρα???Τι μπορει να φταιει??
Δεν έγινες συγκεκριμένος - όσο έπρεπε -
<< και το δοκιμαστικο δεν αναβει ειτε δουλευει το μοτερ ειτε οχι.>>
Που το έβαλες το δοκιμαστικό (*)
<< Εμενα η απορια μου ειναι εδω και δυο χρονια που δουλευε χωρις γειωση (και δεν το ξεραμε κιολας) γιατι δεν ειχαμε προβληματα με τον ΔΔΕ και ξαφνικα αρχισε να εχει προβληματα και μολις συνδεσα την γειωση λειτουργει μια χαρα???Τι μπορει να φταιει??>>
<< και ξαφνικα αρχισε να εχει προβληματα >> ποιος – τι έχει πρόβλημα.
(*) Το δοκιμαστικό δεν είναι όργανο – εργαλείο μέτρησης, για μέλη αυτής της κοινότητας, αλλά όργανο – εργαλείο για την αξιοσέβαστη πεθερά μου, μετρά τα …………… ρευματικά της!.

JOUN
22-07-11, 14:30
(*) Το δοκιμαστικό δεν είναι όργανο – εργαλείο μέτρησης, για μέλη αυτής της κοινότητας, αλλά όργανο – εργαλείο για την αξιοσέβαστη πεθερά μου, μετρά τα …………… ρευματικά της!.

ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ!! Ποσοι ομως το καταλαβαινουν και ποσοι μπορουν να ερμηνευσουν τις ενδειξεις του δοκιμαστικου;

Ηλιας Α
22-07-11, 14:46
ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ!! Ποσοι ομως το καταλαβαινουν και ποσοι μπορουν να ερμηνευσουν τις ενδειξεις του δοκιμαστικου;
Παρ΄όλα αυτά –ανεξήγητο για μένα – η αξιοσέβαστη πεθερά μου, χήρα ούσα, αν δεν ανάβει το δοκιμαστικό, μου ζητά να την πάω στον αρραβονιάρη της………με το αζημίωτο βέβαια 50 € ! μου στάζει.

mixalis1988
22-07-11, 15:37
Το δοκιμαστικο το εβαζα στο σωμα του καταψυχτη.Δεν ειναι οργανο μετρησης το δοκιμαστικο αλλα με αυτο βρηκα οτι το αιτιο που επεφτε ο ΔΔΕ ηταν ο καταψυχτης.Στο post 14# αναφερω οτι οταν το μοτερ του καταψυχτη ηταν σε λειτουργια το δοκιμαστικο δεν αναβε ενω οταν το μοτερ δεν λειτουργουσε αναβε.Ανοιξα την πριζα οπου ειχα τον καταψυχτη και η γειωση δεν ηταν συνδεδεμενη.Μολις την συνδεσα δεν ξαναεπεσε ο ΔΔΕ και το δοκιμαστικο δεν αναβει οταν το ακουμπαω στο σωμα του καταψυκτη.Καποιο προβλημα προφανως εχει ο καταψυχτης δεν γινεται εδω και δυο χρονια να δουλευει χωρις γειωση και ξαφνικα να ρειχνει τον ρελε και οταν συνδεω την γειωση στην πριζα να ειναι ολα ενταξη.

selectronic
22-07-11, 15:55
Ετυχε να ανοιξω την πριζα οπυ ειχα τον καταψυχτη και παρατηρησα οτι Η ΓΕΙΩΣΗ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΗ (ελεος δηλαδη αυτος που τα εφτιαξε ηταν τσοπανης η ηλεκτρολογος, μαλλον το πρωτο πιστευω) και εδω και δυο μερες δεν εχει πεση ο ΔΔΕ (ρελε, αντιηλεκτροπληξιακος) και το δοκιμαστικο δεν αναβει ειτε δουλευει το μοτερ ειτε οχι.




Το δοκιμαστικο το εβαζα στο σωμα του καταψυχτη.Στο post 14# αναφερω οτι οταν το μοτερ του καταψυχτη ηταν σε λειτουργια το δοκιμαστικο δεν αναβε ενω οταν το μοτερ δεν λειτουργουσε αναβε.Ανοιξα την πριζα οπου ειχα τον καταψυχτη και η γειωση δεν ηταν συνδεδεμενη.Μολις την συνδεσα δεν ξαναεπεσε ο ΔΔΕ και το δοκιμαστικο δεν αναβει οταν το ακουμπαω στο σωμα του καταψυκτη.Καποιο προβλημα προφανως εχει ο καταψυχτης δεν γινεται εδω και δυο χρονια να δουλευει χωρις γειωση και ξαφνικα να ρειχνει τον ρελε και οταν συνδεω την γειωση στην πριζα να ειναι ολα ενταξη.


Μόνο ένα πράγμα μπορεί να συμβαίνει:
1- Έχεις ουδετερογείωση στο σπίτι σου και για να προλάβω μερικούς εννοώ ότι μέσα στον πίνακα υπάρχει ένωση ουδετέρου με γείωση, και όχι την γείωση του ουδετέρου που κάνει η ΔΕΗ και
2-Ο καταψύκτης έχει πρόβλημα διαρροής (φάσης) μάλλον στο σασί του μοτέρ. Αυτή είναι η βλάβη που ξεκίνησε το όλο θέμα.

Αν θες (και μπορείς με ασφάλεια) τσέκαρε τον πίνακα να δεις για το 1 και όσο για το 2 αν είσαι τυχερός θα το δεις με ωμόμετρο (από τα τρία «πιν» που παίρνει ρεύμα το μοτέρ, στο σασι).Αυτό ΠΑΝΤΑ με την πρίζα εκτός και προσοχή τι ακουμπάμε γιατί υπάρχει και ο πυκνωτής εκκίνησης εκεί κοντά.

mixalis1988
22-07-11, 16:00
Ευχαριστω πολυ φιλε μου.Για το δευτερο θα δοκιμαζω το καθε πιν του μοτερ με το σασι??Μπορω να το κανω και με το buzzer ενος πολυμετρου??

Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις μου....

navar
22-07-11, 16:07
Ευχαριστω πολυ φιλε μου.Για το δευτερο θα δοκιμαζω το καθε πιν του μοτερ με το σασι??Μπορω να το κανω και με το buzzer ενος πολυμετρου??

Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις μου....
με το buzzer χλωμό , μιας και δεν είναι βραχυκύκλωμα για να σφηρίξει ,κάποια διαρροή έχει !
εκτός και αν.......είναι όντως εννομένα , αλλα τότε έχεις ΤΕΡΑΣΤΙΟ πρόβλημα !

selectronic
22-07-11, 16:07
Ναι, με το buzzer είσαι μια χαρά. Πάντως καμιά φορά δεν το δείχνει γιατί τυχαίνει τέτοια βλάβη που το μοτέρ «χάνει» ρεύμα στο σασί του αλλά μόνο όταν είναι σε λειτουργεία.

1. Θα βγάλεις τον καταψύκτη από την πρίζα
2. Θα βγάλεις από το μοτέρ την «φίσα» αυτή που πάει στα πινάκια (καμιά φορά είναι και «θερμικό» ταυτόχρονα). Με προσοχή για τον πυκνωτή που είπα…
3. Θα μετρήσεις το κάθε πιν με το σασί του μοτέρ (κάπου με γυμνό μέταλλο έτσι, όχι στο βαμμένο κέλυφος του μοτέρ).

selectronic
22-07-11, 16:10
Navar η αλήθεια είναι ότι αν έχεις buzzer έχεις και ωμόμετρο, οπότε μπορείς να δεις καλύτερα τι γίνετε. Αλλά όταν υπάρχει θέμα (τουλάχιστον αρκετό για να πέσει ο διαρροής) συνήθως «βαράει» και το buzzer.

navar
22-07-11, 16:12
Navar η αλήθεια είναι ότι αν έχεις buzzer έχεις και ωμόμετρο, οπότε μπορείς να δεις καλύτερα τι γίνετε. Αλλά όταν υπάρχει θέμα (τουλάχιστον αρκετό για να πέσει ο διαρροής) συνήθως «βαράει» και το buzzer.
ναι σωστά , απλά το θέμα είναι να κοιτάς και το όργανο και όχι αναγκαστικά να περιμένεις να ακούσεις το μπιπ !!!
απλά τα 35ma του ρελέ για να πέσει στα 220ν , πιάνονται έυκολα και με μεγάλη αντίσταση !
απλός νόμος του ohm είναι :)

spiroscfu
22-07-11, 16:17
Τι σχέση έχει η γείωση με τον ΔΔΕ? Ισα-ίσα που αν είχε διαρροή η συσκευή, με συνδεδεμένη την γείωση θα έπεφτε αμέσως.

Πως το εξηγείς λοιπόν?

selectronic
22-07-11, 16:18
ναι σωστά , απλά το θέμα είναι να κοιτάς και το όργανο και όχι αναγκαστικά να περιμένεις να ακούσεις το μπιπ !!!
απλά τα 35ma του ρελέ για να πέσει στα 220ν , πιάνονται έυκολα και με μεγάλη αντίσταση !
απλός νόμος του ohm είναι :)

Σωστοοοοοοοός !!! Δεν το είχα σκεφτεί αυτό.

selectronic
22-07-11, 16:26
Πως το εξηγείς λοιπόν?

Να σου πω τι έχω δει εγώ:

Σε μερικά παλιά σπίτια που έχω δει αυτή τη σύνδεση στον πίνακα, και ιδιαίτερα σε τριφασικά, έχουν θέματα. Αλλού μετράς ουδέτερο-γείωση 0,7Volt και αλλού 7-8Volt! Και καμιά φορά οι ΔΔΕ κάνουν κάτι τέτοια τρελά.
Το γιατί δεν μπορώ να το εξηγήσω, αν μπορεί κάποιος θα ήθελα κι εγώ να μάθω. Όπως και επίσης το γιατί κάπου εκεί στο 1975-80 μερικοί εγκαταστάτες ένωναν ουδέτερο και γείωση στον πίνακα…

spiroscfu
22-07-11, 16:48
Από ότι έχω ακούσει άμεση γείωση υπάρχει μόνο σε μεγάλες πόλεις στην επαρχία χρησιμοποιούν ουδετερογείωση στο κουτί της δεη ή ποιο σπάνια στον πίνακα πριν το ρελέ διαφυγής.

navar
22-07-11, 17:02
Από ότι έχω ακούσει άμεση γείωση υπάρχει μόνο σε μεγάλες πόλεις στην επαρχία χρησιμοποιούν ουδετερογείωση στο κουτί της δεη ή ποιο σπάνια στον πίνακα πριν το ρελέ διαφυγής.
στην επαρχία στις μονοκατοικίες , στο 99% των περιπτώσεων υπάρχει αυτόνομη γείωση !
είτε θεμελιακή είτε με τις γνωστές βέργες/πανελ

spiroscfu
22-07-11, 17:08
Δεν υφίσταται η ουδετερογείωση πλέον?

navar
22-07-11, 17:15
Δεν υφίσταται η ουδετερογείωση πλέον?
δεν ξέρω κουμπάρε !
εδώ και χρόνια όσα βλέπω είναι με αυτόνομες γειώσεις !

selectronic
22-07-11, 17:22
Σε αυτή τη μεριά της αττικής, γειώσεις μπαίνουν τουλάχιστον 1 βέργα αλλιώς 3 και αν γίνεται σε κήπο. Από το 1980 σίγουρα.
Τώρα το τι κάνει η ΔΕΗ στις κολώνες με τους μετ/στες είναι άλλο θέμα…

-nikos-
22-07-11, 17:40
ενας δεητζης μου εχει πει οτι ουδετερογειωση συμενει ρευματοκλοπη και
τιμωριται με τσουχτερο προστιμο,
συν το οτι μπορει να ειναι και εγκληματικο γιατι διαρεει ταση στις γειωμενες επιφανειες
οπως καπακια μεταλικων κουτιων σασι ψυγειων κ.λ.π.

selectronic
22-07-11, 17:43
ενας δεητζης μου εχει πει οτι ουδετερογειωση συμενει ρευματοκλοπη και
τιμωριται με τσουχτερο προστιμο

Αυτό δεν το έχω ξανακούσει…

-nikos-
22-07-11, 17:52
μαλιστα φιλε μου,,,,,
και αυτος ειναι και ο λογος που η γειωση μπενει ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟ κατω απο τον
μετριτη, για να μπορουν ανα πασα στιγμη να την μετρισουν
γιατι οντος μεταξι ''68-75''ειχε γινει μοδα η ''ουδετερωγειωση''

selectronic
22-07-11, 18:04
Όσο ζεις μαθαίνεις…

Σε πολλά σπίτια και κυρίως σε εξοχικά (που μπορεί τα ρολόγια να είναι σε κολώνα στην είσοδο), το μόνο που ζήταγε η ΔΕΗ ήταν να υπάρχει ένα κίτρινο καλώδιο στην κολώνα που θα μπεί ο μετρητής, και μέτραγε μεταξύ φάσης και καλωδίου για να δει ότι είναι «εντάξει»:001_unsure:


Βέβαια εγώ υπόγραφα οπότε αν είχα κάνει π@π@ριά και γινόταν κάτι (χτύπα ξύλο) θα με πήγαιναν μέσα…

-nikos-
22-07-11, 18:24
συνηθως αυτα γινωνταν σε συνενωηση με τον πελατη

JOUN
22-07-11, 19:15
στην επαρχία στις μονοκατοικίες , στο 99% των περιπτώσεων υπάρχει αυτόνομη γείωση !
είτε θεμελιακή είτε με τις γνωστές βέργες/πανελ
Κωνσταντινε νομιζω οτι καπου τα μπερδευεις: Οι μονοκατοικιες εχουν γειωση το γνωστο ηλεκτροδιο που μπαινει στο εδαφος στην πλειονοτητα των περιπτωσεων αλλα εχουν και ουδετερωση.
Ουδετερωση λεγεται η συνδεση του ουδετερου με την γειωση ΜΕΣΑ στον μετρητη της ΔΕΗ.Με τον τροπο αυτο και με δεδομενο οτι ειναι γειωμενοι και οι ουδετεροι ολων των Μ/Σ μεσης/χαμηλης τασης οπως και οπουδηποτε υπαρχει ουδετερος στο δικτυο της ΔΕΗ ,ουσιαστικα παραλληλιζονται ολες οι γειωσεις και τελικα εχουμε πολυ μικροτερη τιμη γειωσης απ'οτι αν δεν ειχαμε ουδετερωση.

JOUN
22-07-11, 19:19
ενας δεητζης μου εχει πει οτι ουδετερογειωση συμενει ρευματοκλοπη και
τιμωριται με τσουχτερο προστιμο,
συν το οτι μπορει να ειναι και εγκληματικο γιατι διαρεει ταση στις γειωμενες επιφανειες
οπως καπακια μεταλικων κουτιων σασι ψυγειων κ.λ.π.
Παλι π@π@ριες ρε παιδι μου..Υστερα φταιω εγω αν αρχισω παλι..
Τι ρευματοκλοπη και μ@λ@κιες ..Τι διαρρεει ταση τις γειωμενες επιφανειες ΡΕΕΕΕΕ!!!!Αφου δεν το'χεις το θεμα γιατι απαντας;;;;

Πολυ θελω να πας να μου την πεις οτι δεν ξερω τι λεω η οτι εσυ εισαι στην πιατσα ξερω γω ποσα χρονια κλπ. κλπ.

JOUN
22-07-11, 19:22
Δεν υφίσταται η ουδετερογείωση πλέον?
Ουδετερωση υποθετω οτι εννοεις και βεβαιως και υφισταται.. 22112

navar
22-07-11, 19:29
Κωνσταντινε νομιζω οτι καπου τα μπερδευεις: Οι μονοκατοικιες εχουν γειωση το γνωστο ηλεκτροδιο που μπαινει στο εδαφος στην πλειονοτητα των περιπτωσεων αλλα εχουν και ουδετερωση.
αυτό το τελευταίο οφείλω να ομολογήσω οτι δεν το ήξερα !
πάντως μεχρι εκεί που ήξερα δίκιο έιχα , όλο ηλεκτρόδιο βλέπω σε όλα τα σπίτια ! :)

JOUN
22-07-11, 19:36
Σωστα εχουν ηλεκτροδιο,αν ανοιξεις τον μετρητη στο σπιτι σου θα δεις οτι μεσα εχει μια κλεμα στην οποια ενωνονται ουδετερος με γειωση.

manolena
22-07-11, 19:50
Σωστα εχουν ηλεκτροδιο,αν ανοιξεις τον μετρητη στο σπιτι σου θα δεις οτι μεσα εχει μια κλεμα στην οποια ενωνονται ουδετερος με γειωση.

Πείραμα: (σε παλιά κατασκευή κατοικίας)

Σε μια μπαλαντέζα με λάμπα 220V, βάλτε τον ένα ακροδέκτη στη φάση οποιασδήποτε πρίζας και τον άλλο τυλίχτε τον στη μπαταρία του νιπτήρα του μπάνιου...
Τα αποτελέσματα έκαναν εμένα πριν χρόνια που δεν ήξερα οτι η ΔΕΗ γείωνε τον ουδέτερο, να ανατριχιάσω...

Ηλιας Α
22-07-11, 20:49
Πείραμα: (σε παλιά κατασκευή κατοικίας)

Σε μια μπαλαντέζα με λάμπα 220V, βάλτε τον ένα ακροδέκτη στη φάση οποιασδήποτε πρίζας και τον άλλο τυλίχτε τον στη μπαταρία του νιπτήρα του μπάνιου...
Τα αποτελέσματα έκαναν εμένα πριν χρόνια που δεν ήξερα οτι η ΔΕΗ γείωνε τον ουδέτερο, να ανατριχιάσω...
<< Σε μια μπαλαντέζα με λάμπα 220V, βάλτε τον ένα ακροδέκτη στη φάση οποιασδήποτε πρίζας και τον άλλο τυλίχτε τον στη μπαταρία του νιπτήρα του μπάνιου...>>
Καλό πείραμα αυτό !. Αλλά δεν μας λες τι είδες και << ανατρίχιασες >>

manolena
22-07-11, 20:52
<< Σε μια μπαλαντέζα με λάμπα 220V, βάλτε τον ένα ακροδέκτη στη φάση οποιασδήποτε πρίζας και τον άλλο τυλίχτε τον στη μπαταρία του νιπτήρα του μπάνιου...>>
Καλό πείραμα αυτό !. Αλλά δεν μας λες τι είδες και << ανατρίχιασες >>



...να ανάβει η λάμπα! Τι άλλο πρέπει να δεί κάποιος για να ανατριχιάσει σε τέτοια περίπτωση;

-nikos-
22-07-11, 20:54
Παλι π@π@ριες ρε παιδι μου..Υστερα φταιω εγω αν αρχισω παλι..
Τι ρευματοκλοπη και μ@λ@κιες ..Τι διαρρεει ταση τις γειωμενες επιφανειες ΡΕΕΕΕΕ!!!!Αφου δεν το'χεις το θεμα γιατι απαντας;;;;

Πολυ θελω να πας να μου την πεις οτι δεν ξερω τι λεω η οτι εσυ εισαι στην πιατσα ξερω γω ποσα χρονια κλπ. κλπ.

ΔΕΚΤΟΝ το οτι ο ουδετερος συνδεεται μεσα στον μετριτη με την γειωση.
θα μου επιτρεψεις αλλη μια παπ@ρι@ υπο την μορφη ερωτησης,,,,
αν συνδεσω τον ουδετερο με την γειωση ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΜΕΤΡΗΤΗ,ας πουμε μεσα στον πινακα
τι θα γινει ??????
ας απαντισει και οποιος αλλος θελει-ξερει,ευχαριστω.

Ηλιας Α
22-07-11, 21:09
Κωνσταντινε νομιζω οτι καπου τα μπερδευεις: Οι μονοκατοικιες εχουν γειωση το γνωστο ηλεκτροδιο που μπαινει στο εδαφος στην πλειονοτητα των περιπτωσεων αλλα εχουν και ουδετερωση.
Ουδετερωση λεγεται η συνδεση του ουδετερου με την γειωση ΜΕΣΑ στον μετρητη της ΔΕΗ.Με τον τροπο αυτο και με δεδομενο οτι ειναι γειωμενοι και οι ουδετεροι ολων των Μ/Σ μεσης/χαμηλης τασης οπως και οπουδηποτε υπαρχει ουδετερος στο δικτυο της ΔΕΗ ,ουσιαστικα παραλληλιζονται ολες οι γειωσεις και τελικα εχουμε πολυ μικροτερη τιμη γειωσης απ'οτι αν δεν ειχαμε ουδετερωση.

<< Ουδετερωση λεγεται η συνδεση του ουδετερου με την γειωση ΜΕΣΑ στον μετρητη >>
Θα έλεγα Ουδετερωση λέγεται η σύνδεση του ουδετέρου με την γείωση όπου και να γίνει, αλλά για να μην υπάρχει ευχέρεια αποσύνδεσης (*) γίνεται << ΜΕΣΑ στον μετρητή >>

<< Με τον τροπο αυτο και με δεδομενο οτι ειναι γειωμενοι και οι ουδετεροι ολων των Μ/Σ μεσης/χαμηλης τασης οπως και οπουδηποτε υπαρχει ουδετερος στο δικτυο της ΔΕΗ ,ουσιαστικα παραλληλιζονται ολες οι γειωσεις και τελικα εχουμε πολυ μικροτερη τιμη γειωσης απ'οτι αν δεν ειχαμε ουδετερωση.>>

<< και οι ουδετεροι ολων των Μ/Σ μεσης >>
Αυτό πιστεύω δεν επιδρά σ΄αυτό << και τελικα εχουμε πολυ μικροτερη τιμη γειωσης >>

<< Με τον τροπο αυτο και με δεδομενο οτι ειναι γειωμενοι και οι ουδετεροι ολων των Μ/Σ μεσης/χαμηλης τασης >>
Με τον τροπο αυτο και με δεδομενο οτι ειναι γειωμενοι και οι ουδετεροι ολων των Μ/Σ χαμηλής τάσης και καταναλωτών
(*) δυνητικά επικίνδυνο

-nikos-
22-07-11, 21:21
τελικα αν συνδεσω τον ουδετερο με την γειωση ΜΕΣΑ στον πινακα και πριν τον μετρητη
τι γινεται ??

JOUN
22-07-11, 21:29
ΔΕΚΤΟΝ το οτι ο ουδετερος συνδεεται μεσα στον μετριτη με την γειωση.
θα μου επιτρεψεις αλλη μια παπ@ρι@ υπο την μορφη ερωτησης,,,,
αν συνδεσω τον ουδετερο με την γειωση ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΜΕΤΡΗΤΗ,ας πουμε μεσα στον πινακα
τι θα γινει ??????
ας απαντισει και οποιος αλλος θελει-ξερει,ευχαριστω.

Νομιζω οτι εννοεις ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΜΕΤΡΗΤΗ ας πουμε μεσα στον πινακα ,σωστα;
Αν εννοεις αυτο υπαρχουν δυο περιπτωσεις:
1. Αν εχουμε ΔΔΕ τοτε θα πεσει με την προυποθεση οτι υπαρχουν καταναλωσεις πανω στον πινακα.Αν δεν υπαρχουν καταναλωσεις η αν ολοι οι μικροαυτοματοι ειναι ανοικτοι τοτε δεν θα πεσει.
2. Αν δεν υπαρχει ΔΔΕ τοτε δεν θα συμβει τιποτα απολυτως.Δηλαδη γειωση-ουδετερος ειναι συνδεδεμενο μεσα στον μετρητη ετσι;Τι θα πειραξει αν ξανασυνδεθουν 5 η 10 μετρα μετα δηλαδη μεσα στον πινακα; ΠΡΟΣΟΧΗ με την προυποθεση οτι δεν εχουμε ΔΔΕ!

-nikos-
22-07-11, 21:39
δηλαδη αν γειωσουμε τον ουδετερο πριν περασει απο τον
μετρητη δεν αλαζει τιποτα,ουτε επιρεαζετε η ταχυτητα της ''ροδας'' του μετρητη,,,,,
ετσι ????

xrhstosmp
22-07-11, 21:40
εξαρταται σε πια περιοχη βρισκεσαι φιλε νικο. αν εισαι στην περιοχη της αθηνας διαπρατεις σοβαρο σφαλμα μιας και γεφυρωσες ουδετερο με γειωση σε δικτυο αμεσης γειωσης. βασει κανονισμου απαγορευεται να συνηπαρχουν στην ιδια εγκατασταση 2 διαφορετικα ειδη γειωσεως.σε αυτη την περιπτωση υπαρχει περιπτωση υπο συνθηκες να βρεθουν υπο ταση μεταλικα μερη συσκευων. αν βρισκεσαι σε ολη την υπολοιπη ελλαδα οπου υπαρχει ουδετερωση (οχι ουδετερογειωση) πρακτικα δεν συμβαινει τπτ. πριν το ρολοι ουτως η αλλως ειναι γεφυρωμενα ουδετερος γειωση. βεβαια αν βραχυκυκλωθουν και μεσα στον πινακα καποιο ποσοστο ρευματος θα επιστρεφει μεσω του αγωγου γειωσεως και σε -αρχαιους- μετρητες ειχε επιπτωση στη μετρηση.
αυτο που λες σχετικα με την κλοπη και ουδετερογειωση, νομιζω πως εννοεις εαν αντι για τον ουδετερο που μας δινει η δεη επιστρεψουμε με τον αγωγο γειωσης.εκει σε καποιους μετριτες-αρχαιους παλι- η μετρηση μπορει να φτασει το 50% της πραγματικης. φυσικα για το τελευταιο δεν μπορω να ειμαι σιγουρος μιας και δεν το δοκιμασα ποτε απλα μεταφερω οτι εχω ακουσει.:001_rolleyes:
στις περιπτωσεις παντως που ειτε ηθελημενα ειτε λογο σφαλματος η γειωση βραχυκυκλωσει καπου με τον ουδετερο με συνεπεια να περναει συνεχως καποιο ρευμα απο το ηλεκτροδιο γειωσης/σωληνες υδρευσεως/θεμελιακη γειωση αυτο εχει επιπτωσεις λογο ηλεκτρολυσης στα ηλεκτροδια/αγωγους σωληνες κλπ. καποια στιγμη θα τα παρουμε στο χερι.

JOUN
22-07-11, 21:48
Φυσικα εχεις δικιο σε ολα φιλε Χρηστο. Το θεμα ειναι οτι αλλο ειναι πραγμα να ειναι επικινδυνο και αλλο να διαπραττουμε ρευματοκλοπη οπως ειπωθηκε παραπανω..
Σε καμμια περιπτωση δεν συμβαινει αυτο αν γεφυρωσουμε ουδετερο με γειωση..Τωρα αν επιστρεψουμε αντι μεσω ουδετερου,μεσω γειωσης,θα εχουμε τοσα προβληματα(πτωση τασης αναλογα με τα φορτια κλπ) που μαλλον δεν θα μας πολυενδιαφερει η ρευματοκλοπη αφου ουσιαστικα η εγκατασταση μας θα ειναι εντελως προβληματικη..

JOUN
22-07-11, 21:50
αυτο που λες σχετικα με την κλοπη και ουδετερογειωση, νομιζω πως εννοεις εαν αντι για τον ουδετερο που μας δινει η δεη επιστρεψουμε με τον αγωγο γειωσης.εκει σε καποιους μετριτες-αρχαιους παλι- η μετρηση μπορει να φτασει το 50% της πραγματικης. φυσικα για το τελευταιο δεν μπορω να ειμαι σιγουρος μιας και δεν το δοκιμασα ποτε απλα μεταφερω οτι εχω ακουσει.:001_rolleyes:

Αυτο λογικα θα γινει επειδη το πηνιο τασης του μετρητη θα μετραει (σωστα βεβαια) ταση πολυ χαμηλοτερη των 230 η οποια βεβαια θα υπαρχει σε ολη την εγκατασταση..

xrhstosmp
22-07-11, 22:10
χμ... εγω γιατι εχω "κολησει" πως αν υπαρχει διαφορα στη μετρηση θα φταιει το πηνιο εντασης του μετρητη?οπως και να εχει και οπως ειπα πιο πριν αν δεν "πειραματιστουμε με αυτο" δεν βγαζουμε συμπερασματα. οι καινουριοι μερητες παντως πρεπει να ειναι "εξυπνοι" και να μην καταλαβαινουν απο τετεοιες πατεντες

JOUN
22-07-11, 22:14
Tο πηνιο εντασης συνδεεται με την φαση,γιατι να επηρρεαστει;

xrhstosmp
22-07-11, 22:19
ελα ντε...πολυ σωστα τα λες :001_unsure:. πρεπει να ψαξω να βρω .καποιος παππους ισχυριζονταν καποτε οτι εκλεβε ρευμα με τη γειωση στα χρονια τα παλια...

Ηλιας Α
22-07-11, 22:36
...να ανάβει η λάμπα! Τι άλλο πρέπει να δεί κάποιος για να ανατριχιάσει σε τέτοια περίπτωση;
Εγώ θα ανατρίχιαζα αν δεν άναβε η λάμπα, αλλά και με μοναδικό στοιχείο που άναψε η λάμπα δε θα έλεγα ότι η εγκατάσταση είναι σε καλή κατάσταση.

Ηλιας Α
22-07-11, 22:45
ενας δεητζης μου εχει πει οτι ουδετερογειωση συμενει ρευματοκλοπη και
τιμωριται με τσουχτερο προστιμο,....................................

Δυο εκδοχές υπάρχουν.
Α) Ο << δεητζης>> να ήταν π@π@ρας η΄
Β) κατάλαβε με τη π@π@ρα συνομιλεί, οπότε ότι π@π@ριά έλεγε γινόταν πιστευτός.
Κατά συνέπεια εσύ και μόνο κρίνεις αν ισχύει το Α ή Β

Ηλιας Α
22-07-11, 22:55
Νομιζω οτι εννοεις ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΜΕΤΡΗΤΗ ας πουμε μεσα στον πινακα ,σωστα;
Αν εννοεις αυτο υπαρχουν δυο περιπτωσεις:
1. Αν εχουμε ΔΔΕ τοτε θα πεσει με την προυποθεση οτι υπαρχουν καταναλωσεις πανω στον πινακα.Αν δεν υπαρχουν καταναλωσεις η αν ολοι οι μικροαυτοματοι ειναι ανοικτοι τοτε δεν θα πεσει.
2...................................
Αν η γεφύρωση γίνει ανάμεσα μετρητή και ΔΔΕ, κανένα πρόβλημα.

Ηλιας Α
22-07-11, 23:03
ελα ντε...πολυ σωστα τα λες :001_unsure:. πρεπει να ψαξω να βρω .καποιος παππους ισχυριζονταν καποτε οτι εκλεβε ρευμα με τη γειωση στα χρονια τα παλια...
Και στην εποχή του παππού που οι μετρητές ήταν αμπερομετρηκού τύπου δεν έκανε κανένας μ΄αυτό τον τρόπο ρευματοκλοπή, ίσως κάπου να υπήρχε κανένας παππούς να νόμιζε ότι έκανε ρευματοκλοπή.

Ηλιας Α
22-07-11, 23:16
Αυτο λογικα θα γινει επειδη το πηνιο τασης του μετρητη θα μετραει (σωστα βεβαια) ταση πολυ χαμηλοτερη των 230 η οποια βεβαια θα υπαρχει σε ολη την εγκατασταση..
Καλά για κάνεις αυτό δεν πρέπει να ανοίξεις το κιβώτιο του μετρητή; Και αν ανοίξεις το κιβώτιο του μετρητή έχεις άλλες ποιο έξυπνες λύσης << ρευματοκλοπής >>.

JOUN
22-07-11, 23:18
Δυο εκδοχές υπάρχουν.
Α) Ο << δεητζης>> να ήταν π@π@ρας η΄
Β) κατάλαβε με τη π@π@ρα συνομιλεί, οπότε ότι π@π@ριά έλεγε γινόταν πιστευτός.
Κατά συνέπεια εσύ και μόνο κρίνεις αν ισχύει το Α ή Β
Oπως και να'χει την π@π@ρ@ δεν την γλιτωνουμε..

JOUN
22-07-11, 23:23
Καλά για κάνεις αυτό δεν πρέπει να ανοίξεις το κιβώτιο του μετρητή; Και αν ανοίξεις το κιβώτιο του μετρητή έχεις άλλες ποιο έξυπνες λύσης << ρευματοκλοπής >>.
Δεν ειναι ετσι ακριβως..
Ο μετρητης εχει δυο μολυβδοασφαλειες: Μια στο εξωτερικο "κουτι" και μια μεσα. Η εξωτερικη δεν εχει και πολυ σημασια ουτε λεει κανενας τιποτα αν παραβιαστει γιατι για να αλλαξεις τις παλιες τηκτες πρεπει να την παραβιασεις. Η μεσα ομως ασφαλιζει απο παραβιαση τις κλεμες στις οποιες συνδεονται τα καλωδια οποτε αν παραβιαστει μπορεις να αλλαξεις την συνδεσμολογια με τα γνωστα αποτελεσματα..

Ηλιας Α
22-07-11, 23:36
Δεν ειναι ετσι ακριβως..
Ο μετρητης εχει δυο μολυβδοασφαλειες: Μια στο εξωτερικο "κουτι" και μια μεσα. Η εξωτερικη δεν εχει και πολυ σημασια ουτε λεει κανενας τιποτα αν παραβιαστει γιατι για να αλλαξεις τις παλιες τηκτες πρεπει να την παραβιασεις. Η μεσα ομως ασφαλιζει απο παραβιαση τις κλεμες στις οποιες συνδεονται τα καλωδια οποτε αν παραβιαστει μπορεις να αλλαξεις την συνδεσμολογια με τα γνωστα αποτελεσματα..
<< Δεν ειναι ετσι ακριβως..
Ο μετρητης εχει δυο μολυβδοασφαλειες >>

Έχεις δίκιο για αυτό << δυο μολυβδοασφαλειες >> μου διέφυγε, αλλά και την άλλη (πρώτη ) να παραβιάσεις μπορείς κάνεις αυτά << με τα γνωστα αποτελεσματα >>
Αλλά υπάρχει και αλλά…………………….

JOUN
22-07-11, 23:41
ΣΩΣΤΑ!!!!

selectronic
22-07-11, 23:57
...Η εξωτερικη δεν εχει και πολυ σημασια ουτε λεει κανενας τιποτα αν παραβιαστει γιατι για να αλλαξεις τις παλιες τηκτες πρεπει να την παραβιασεις...

Αύριο με το φως της ημέρας, θα σου δείξω πώς να ανεβάζεις την ασφάλεια του ρολογιού χωρίς να ανοίγεις την σφραγίδα:biggrin:

navar
23-07-11, 00:29
Αύριο με το φως της ημέρας, θα σου δείξω πώς να ανεβάζεις την ασφάλεια του ρολογιού χωρίς να ανοίγεις την σφραγίδα:biggrin:
και αν είναι απο τις παλιές που καίγονται ?

Ηλιας Α
23-07-11, 00:31
Αύριο με το φως της ημέρας, θα σου δείξω πώς να ανεβάζεις την ασφάλεια του ρολογιού χωρίς να ανοίγεις την σφραγίδα:biggrin:
Έτσι μπράβο πέστουτα ντε.

selectronic
23-07-11, 00:47
Και στο παλιό… καπάκι γίνεται:001_tt2:

JOUN
23-07-11, 01:00
Αύριο με το φως της ημέρας, θα σου δείξω πώς να ανεβάζεις την ασφάλεια του ρολογιού χωρίς να ανοίγεις την σφραγίδα:biggrin:
Μιλησα για παλιες τηκτες ασφαλειες.Αν ξερεις κανενα τροπο να τις αλλαξεις χωρις να παραβιασεις την σφραγιδα,πολυ θελω να τον δω..

selectronic
23-07-11, 01:03
Μιλησα για παλιες τηκτες ασφαλειες.Αν ξερεις κανενα τροπο να τις αλλαξεις χωρις να παραβιασεις την σφραγιδα,πολυ θελω να τον δω..

Μόνο αν είναι μονοφασικό και είσαι και πολύ καλός στα φακιρικά…

navar
23-07-11, 01:06
Μόνο αν είναι μονοφασικό και είσαι και πολύ καλός στα φακιρικά…
και το χέρι σου είναι σαν μωρού παιδιού για να μπορεί να περάσει απο το σπασμένο τζάμι του κουτιού ?

selectronic
23-07-11, 01:09
και το χέρι σου είναι σαν μωρού παιδιού για να μπορεί να περάσει απο το σπασμένο τζάμι του κουτιού ?

Αχ, τόοοσο κοντά…

selectronic
23-07-11, 01:13
Και τώρα που το λες πρέπει να προσθέσω άλλο ένα:
Να μην έχεις πρόβλημα να σκοτωθείς για πλάκα.
Γιατί όντως αν κόψεις την «έξω» ασφάλεια δεν τρέχει τίποτα, έχω κόψει πάααρα πολλές…

Αύριο θα σου δείξω σου λέω:biggrin:

-nikos-
23-07-11, 10:36
Δυο εκδοχές υπάρχουν.
Α) Ο << δεητζης>> να ήταν π@π@ρας η΄
Β) κατάλαβε με τη π@π@ρα συνομιλεί, οπότε ότι π@π@ριά έλεγε γινόταν πιστευτός.
Κατά συνέπεια εσύ και μόνο κρίνεις αν ισχύει το Α ή Β

ενω απο μπινελικια να πευτουν βροχη
κανεις φωστηρας απο εσας δεν εθιξε το οτι
αν συνδεσουμε τον ουδετερο με την γειωση μεσα στον πινακα
και αποσυνδεσουμε την συνεχεια του ουδετερου προς τον μετρητη [που ειναι και το παρανομο]
τοτε μεσο της κλεμας παρακαμπτουμε την συνδεση του ουδετερου στον μετρητη
κατι που αν το καταλαβει η δεη θα σας ξεσκισει τα βαρδουλα,,,,,
-----------------------------------------------------------
Παντως το κλιμα των τελευτεων ημερων με εβαλε σε σκεψεις
και αποφασισα να μην ξαναρθω σε αχρηστες αντιπαραθεσεις με τα
υπολυπα μελη για θεματα σαν και αυτο,,,,,,,,,,
δεν νομιζω οτι αξιζει τον κοπο να τσακονομαι προσπαθωντας να μαθω κατι η να
πω κατι απο αυτα τα λιγα που ξερω.
οποτε κλεινωντας αυτο το ποστ θα συμφωνισω με τον JOUN σε ολα οσα λεει [και στα μπινελικια]
μηνημα αντιπαραθεσης δεν θα ξαναδειτε απο μενα
γιατι απλα δεν εχω κανενα οφελος να τσακονομαι.
ευχαριστω.

JOUN
23-07-11, 11:07
Πιστευω ειναι δεκτη απο ολους η αλλαγη διαθεσης και το σταματημα των ασκοπων αντιπαραθεσεων.

Γιωργος

selectronic
23-07-11, 15:37
Λοιπόν, όπως έταξα:
22135

Στην πρώτη φωτό φαίνεται ο μετρητής της ΔΕΗ, με το μοχλό για τις ασφάλειες κυκλωμένο.

Καμιά φορά όμως αυτός ο μοχλός είτε είναι χαλασμένος ή έχει κουμπωθεί σε λάθος θέση το καπάκι και δεν «πιάνει» καθόλου τις ασφάλειες όσο κι αν τον κουνάς.


ΠΡΟΣΟΧΗ! Το παρακάτω είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ !!!

2213722138 22136
ΠΡΟΣΟΧΗ! Το παραπάνω είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ !!!

JOUN
23-07-11, 15:46
Ρε Γιαννη, ρε παληκαρι μου δεν ξερω..Αν για κατι τοσο απλο και δεν μπορουμε να συννενοηθουμε τοτε τι ψαχνουμε για πηνια ,φαινομενα Joule κλπ κλπ.
Το εγραψα τρεις φορες παραπανω,αλλοι το καταλαβαν αλλα εσυ οχι:
Μιλησα για ασφαλειες τηκτες οχι μικροαυτοματους..
Και εσυ εκει,θα σου πω τροπο χωρις να ανοιξεις την χελωνα κλπ κλπ.
Δες το ποστ #108

Φιλικα..

Υ.Γ Την υπογραφη μου την ειδες;
Y.Γ 2 Μου κυκλωνεις και τον μοχλο για τις ασφαλειες τι να πω..

selectronic
23-07-11, 16:08
JOUN γι’ αυτό έγραψα στο #109 και στο #112 λέω «να μην σε νοιάζει αν σκοτωθείς». Όχι, εκτός αν θες να κόψεις μεγαλύτερη τρύπα (να μπεί και ο καρπός μέσα) και να ψαχουλεύεις στα τυφλά τα 220V από την κολώνα, όχι δεν αλλάζουν οι παλιές ασφάλειες αν δεν ανοίξεις το κουτί…

Και αυτό που ανέβασα το έκανα με χιουμοριστική διάθεση πάντα. ΔΕΝ το συνιστώ ούτε το δείχνω σαν την κορυφαία πατέντα που επινόησα…

Όσο για τα πηνία κτλ θα δεις ότι δεν συμμετείχα πότε σε αυτό το κομμάτι, γιατί οι γνώσεις μου δεν φτάνουν μέχρι εκεί.

Φιλικά πάντα έτσι:001_smile:

JOUN
23-07-11, 16:10
Εγινε ειμαστε ενταξει..

selectronic
23-07-11, 16:19
:001_smile:

navar
23-07-11, 19:08
εγώ να μείνω λίγο στο σημαντικό που ακούστηκε ?
πόσο επικύνδυνο είναι λοιπόν να συνδεθεί η γείωση με τον ουδέτερο και να κοπεί πχ η επιστροφή του ουδέτερου προς το ρολόι ?
έστω για λίγες ώρες την μέρα ? :P :P

JOUN
23-07-11, 19:22
Σκεψου οτι ολες οι καταναλωσεις θα κανουν επιστροφη μεσα απο την γειωση και πες μας τι θα γινει..

navar
23-07-11, 19:36
Σκεψου οτι ολες οι καταναλωσεις θα κανουν επιστροφη μεσα απο την γειωση και πες μας τι θα γινει..
αυτό δεν με άρεσε !
για αρχή σίγουρα θα πέφτει ο ΔΔΕ
και για συνέχεια ευτυχώς που θα πέφτει γιατί αλλιώς όλες οι μεταλικές συσκευές θα έχουν δυναμικό !

JOUN
23-07-11, 20:53
Λογικα απο την στιγμη που η γειωση εχει αντικαταστησει τον ουδετερο,οσο ρευμα βλεπει ο ΔΔΕ στην φαση,τοσο θα βλεπει και στον ουδετερο(=γειωση) αρα ΔΕΝ θα πεφτει..

selectronic
23-07-11, 23:53
Ή μπορεί να κάνει ότι του καπνίσει, ανάλογα με την περίπτωση (σημείο γεφύρωσης, mA και κατάσταση ΔΔΕ, ποιότητα καλωδίων).

Γι αυτό ίσως εγώ έχω δει να δουλεύει εντάξει με την γέφυρα και αν την βγάλω να πέφτει ξαφνικά ο ΔΔΕ (και να ψάχνεις για διαρροή σε συσκευή και να μην βρίσκεις).
Ή περιπτώσεις σαν αυτή του θέματος, που ξαφνικά αρχίζει να πέφτει ο ΔΔΕ και τελικά δεν φταίει συσκευή άλλα και με νέο ΔΔΕ τα ίδια κάνει, εκτός και αν βγάλεις την γέφυρα, οπότε γίνεται κανονικό σπίτι.

Γιατί το κάνανε αυτό οι εγκαταστάτες το ξέρει κανείς? Εγώ το έχω δει πολλές φορές, σαν πχ ένας μάστορας να το έκανε σε κάθε σπίτι που έφτιαχνε.

FILMAN
25-07-11, 10:56
Τα ίδια Παντελάκη μου, τα ίδια Παντελή μου...
Βρε όσες φορές και να πεις σε μερικούς ότι ο γνώμονας μετράει το ρεύμα της φάσης (αφού εκεί συνδέεται το πηνίο εντάσεως) δεν καταλαβαίνουν τίποτα. Εκεί αυτοί: Θα βγάλεις τον ουδέτερο και θα μετράει πιο αργά ο γνώμονας.

nio-4-
25-07-11, 13:06
λοιπον φιλε ακου τι θακανεις,

θα βγαλεις τον ΔΔΕ και θα τον συνδεσεις σε καθε μια απο τις φασεις και ουδετερο που σου ερχονται στον πινακα και εκει θα δεις ποια φαση- καταναλωση εχει το θεμα.

navar
25-07-11, 17:58
Τα ίδια Παντελάκη μου, τα ίδια Παντελή μου...
Βρε όσες φορές και να πεις σε μερικούς ότι ο γνώμονας μετράει το ρεύμα της φάσης (αφού εκεί συνδέεται το πηνίο εντάσεως) δεν καταλαβαίνουν τίποτα. Εκεί αυτοί: Θα βγάλεις τον ουδέτερο και θα μετράει πιο αργά ο γνώμονας.
κατανοητόν !
δεν ήξερα πως δουλεύει φίλλιπε !
γιαυτό και έκανα και εγώ την ερώτηση μου !

FILMAN
26-07-11, 12:17
Δεν εννοούσα βέβαια εσένα Κωνσταντίνε, αλλά τον κ. -nikos- με τον οποίο παλιότερα είχαμε ανταλλάξει μερικά Π.Μ. πάνω σ' αυτό το θέμα...

-nikos-
26-07-11, 13:18
ουτε και απαντηση αντιπαραθεσης θα ξαναδειτε απο μενα...
δεν εχω κανενα καιρδος να κοντραρομαι για πραγματα που δεν με
ενδιαφερουν αμεσα
ουτε η μπαλαντεζα μου καιγεται [αφου την ξετιλιγω παντα οταν δουλευω ηλεκτροκοληση]
ουτε εχω κανενα προβλημα με την γειωση και τον ουδετερο του σπιτιου μου.
ασε που οταν εμαθα οτι πας γυμναστιριο σε βλεπω με αλλο ματι
φιλακια.

FILMAN
26-07-11, 13:49
Κάνε και μια δοκιμή να ενώσεις τον ουδέτερο με τη γείωση στον πίνακά σου, ποτέ δεν ξέρεις, εδώ άλλοι δίνουν 60+ ευρώ για ένα economizer, εσένα σε χαλάει να έχεις ακριβώς τις ίδιες επιδόσεις τσάμπα;