PDA

Επιστροφή στο Forum : Φωτιστικό που δεν ανάβει.



elrod
21-07-11, 10:35
Καλησπέρα k να σας συγχαρώ για το πολύ όμορφο site σας.
θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.
Έχω ένα φωτιστικό ταβανιού όπου όταν ανοιγοκλείνω τον διακόπτη του τοίχου δεν ανάβει καμια λάμπα.
Έχω δοκιμάσει να αλλάξω τις λάμπες k δεν ήταν καμένες. Πάνω στα καλώδια του ταβανιού όταν τα
ξεγύμνωσα και δοκίμασα με δοκιμαστικό κατσαβίδι έχει ρεύμα. Μήπως πρέπει να αλλάξω το ντουί ή την κλέμα?
Υπάρχει περίπτωση να καίγεται το ντουί ή η κλέμα?
Αλλιώς τι μπορεί να φταίει?
Να αναφέρω ότι πάντοτε έβαζα λάμπες σωστής ισχύος όπως μου είχε προτείνει ο κατασκευαστής του.

Ευχαριστώ πολύ.

BESTCHRISS
21-07-11, 11:37
ναι σωστα φαση εχει αφου αναβει το κατσαβιδι
απο τoν ουδετερο επιστροφη εχει; δηλαση μηπως εχει διακοπη καπου ο ουδετερος;

και για ασφαλεια να αγορασεις ντουι πορσελανης
γιατι αν ειναι πανω απο 40watt λαμπα θα λιωσει με τον καιρο
επισης δες στο ντουι μηπως στραβωσε κανενα συρματακι και δεν κανει επαφη η λαμπα

selectronic
21-07-11, 16:34
Όπως είπε και ο BESTCHRISS αν τα ντουί είναι βιδωτά, δες μήπως το κεντρικό πιν έχει λυγήσει, αν και χλωμό να συμβαίνει σε όλα τα ντουί ταυτόχρονα… Με κλειστό το ρεύμα έ, από την ασφάλεια του φωτισμού! Και χωρίς να σε χτυπήσει το ρεύμα – μόνο βραχυκύκλωμα να κάνεις προσπαθώντας να ισιώσεις το πινάκι, στην καλύτερη θα φας καμιά τούμπα από την σκάλα!

Μήπως «βίδωσες» τίποτα κοντά σε κανένα κουτάκι στον τοίχο? Αλλά φαντάζομαι θα είχες κάνει την σύνδεση μόνος σου…

Μήπως έχει καεί ο διακόπτης (είναι πολύ παλιός)?

Αν μπορείς βγάλε το φωτιστικό από την κλέμα και βάλε ένα απλό ντουί με μία λάμπα. Τουλάχιστον να ξέρεις αν φταίει το φωτιστικό ή όχι.

BESTCHRISS
21-07-11, 17:01
Αν μπορείς βγάλε το φωτιστικό από την κλέμα και βάλε ένα απλό ντουί με μία λάμπα. Τουλάχιστον να ξέρεις αν φταίει το φωτιστικό ή όχι.

κανε αυτο που ειπε ο φιλος γιαννης αλλα με κλειστο το γενικο δικοπτη πρωτα και με να το συνδεσεις
αν παλι δεν αναβει τοτε πρεπει να ψαξεις τα κουτια ο διακοπτης δεν πρεπει να εχει προβλημα γιατι αφου εχεις φαση

elrod
23-07-11, 12:14
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Θα ακολουθήσω τις υποδείξεις σας.
Θα ήθελα επιπροσθέτως να ρωτήσω
1 Aν τα συνηθισμένα φωτιστικά έχουν μετασχηματιστές ή αλλα περίπλοκα εξαρτήματα που μπορεί να καίγονται?
2 Oι απλοί διακόπτες στους τοίχους μπορεί να έχουν ασφάλειες? Κάποτε σε ένα dimmer που είχα είχε καεί η ασφάλεια
του και δεν άνοιγε το φως. (Ξέρω πως δεν είναι αυτό το πρόβλημα αφού πάνω υπάρχει φάση. Απλώς ρωτάω)

selectronic
23-07-11, 15:17
1. Τώρα πια τα περισσότερα όχι. Μόνο τα φωτιστικά με λάμπα φθορίου έχουν το ballast, θα βρεις και σε κάτι παλιά πάσα στην κουζίνα κάτι 24-βολτα σπότ με μετ/στές (πάνω στο ξύλινο πάσο, να βράζουν…). Είναι και κάτι φωτιστικά της μόδας (τα έχουν και σε ΙΚΕΑ, Praktiker κτλ) που έχουν κάτι μικρές λαμπίτσες αλογόνου (G9) που βγάζουν κάτασπρο φως και αργούν λίγο να φτάσουν την μέγιστη φωτεινότητα, αλλά και αυτές 220V είναι.

2. Οι διακόπτες όχι, δεν έχουν ασφάλεια. Το dimmer είχε γιατί είναι ολόκληρο κύκλωμα, όχι μία απλή επαφή on-off.