PDA

Επιστροφή στο Forum : Ξαφνικά αργό Internet



Danza
21-07-11, 19:58
Ένα πρωί μπήκα στο νετ και παρατήρησα πως σέρνεται κυριολεκτικά.... Download έπιανα 1.2mb/s και τώρα με το ζόρι 20kb/s....

Δοκίμασα άλλο pc στο router αλλά τα ίδια, δοκίμασα το pc μου σε άλλο σπίτι και πήγαινε σφαίρα!
Έκανα update το firmware του router αλλά τζίφος, μπαίνω με lan καλώδια και το wireless φυσικά το έχω ασφαλισμένο με WPA-PSK2 με γράμματα, αριθμούς και σύμβολα!
Έκανα reset τα ίδια, έκανα default ρυθμίσεις και τα ίδια! Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.... Δυστηχώς δεν έχω άλλο router εδώ να δω τι γίνεται! Πάει μέρες τώρα αυτή η κατάσταση οπότε δεν είναι κάτι που λογικά θα φτιαχνόταν απο το δίκτυο....

Το router: Thomson Gateway TG585 v8 (http://www.broadbandbuyer.co.uk/Shop/ShopDetail.asp?ProductID=6798) και το Firmware: 8.2.7.8

navar
21-07-11, 21:35
ξήλωσε μία τα πάντα απο πάνω και άσε μόνο ένα υπολογιστή , εννοώ αν έχεις κανένα switch κλπ κλπ !
το ρουτερ τι λέει ? στα πόσα συγχρονίζει ?

KOKAR
21-07-11, 21:53
ακόμα καλύτερα κανε ΒΟΟΤ με κανένα Live CD linux π.χ ubuntu και κανε δοκιμή.....

kpap
21-07-11, 22:57
Το modem σου είδες σε τι ταχύτητα συγχρονίζει;

Paris
21-07-11, 23:08
Μήπως έχεις HOL?

sakisr
21-07-11, 23:51
Καλησπερα.Το πιο λογικο σε τετοιες περιπτωσεις ειναι να παρεις την εταιρεια που σου παρεχει τη συνδεση και να ζητησεις απο το τεχνικο τμημα να ελεγξουν τη γραμμη σου.

Danza
22-07-11, 00:37
Παιδιά έχω κάνει όλες τις ενέργειες απο τον πάροχο κλπ..... Η γραμμή είναι εντάξει, όλα δουλεύουν εντάξει.... Φόρθνετ έχω 24άρα (ο Θεός να την κάνει αλλά οκ.....)

Λοιπόν τα διαγνωστικά του ρούτερ:

Uptime: 0 days, 3:35:08
DSL Type: G.992.3 Annex M
Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.176 / 7.280
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.085 / 6.933
Data Transferred (Sent/Received) [kB/MB]: 992,00 / 1,75
Output Power (Up/Down) [dBm]: 9,0 / 19,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 15,0 / 27,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 9,0 / 6,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 1.833.011
CRC Errors (Up/Down): 0 / 15.500
HEC Errors (Up/Down): 0 / 11.372

navar
22-07-11, 00:44
δοκίμασε ένα άλλο ρουτερ , ψάξε όλο και κάποιος φίλος σου θα έχει κανένα να σε δώσει για δοκιμή !

street
22-07-11, 01:01
για δοκίμασε λίγο να δουλέψεις με internet explorer και πες μας τα αποτελέσματα , κλειστά ολα τα άλλα ... και όταν λέμε να τα κλείσεις ακόμα και απο τις διεργασίες γιατί πατάς χ αλλά παραμένουν ακόμα αυτά εκεί μέχρι να ολοκληρώσουν τις διάφορες δουλειές τούς ...

Danza
22-07-11, 01:04
για δοκίμασε λίγο να δουλέψεις με internet explorer και πες μας τα αποτελέσματα , κλειστά ολα τα άλλα ...

Με ΙΕ δεν έχει διαφορά είναι χειρότερα βασικά........

Navar δανείστηκα για 10 λεπτά του γείτονα και πήγαινε σφαίρα! Άρα δεν είναι γραμμή..... Τι κάνουμε τώρα?

navar
22-07-11, 01:19
Με ΙΕ δεν έχει διαφορά είναι χειρότερα βασικά........

Navar δανείστηκα για 10 λεπτά του γείτονα και πήγαινε σφαίρα! Άρα δεν είναι γραμμή..... Τι κάνουμε τώρα?
αγοράζουμε άλλο , ή λέμε στον provider οτι έχει βλάβη να μας το αντικαταστήσουν !

Danza
22-07-11, 01:23
αγοράζουμε άλλο , ή λέμε στον provider οτι έχει βλάβη να μας το αντικαταστήσουν !

Καλά αυτό εννοείται αλλά έλεγα μήπως είναι κάποια ρύθμιση!

stom
22-07-11, 12:15
Annex M?
OEO?
Αυτο ειναι το προβλημα σου, προφανως.
Καντο force σε ANNEX A και θα στρωσει...



Παιδιά έχω κάνει όλες τις ενέργειες απο τον πάροχο κλπ..... Η γραμμή είναι εντάξει, όλα δουλεύουν εντάξει.... Φόρθνετ έχω 24άρα (ο Θεός να την κάνει αλλά οκ.....)

Λοιπόν τα διαγνωστικά του ρούτερ:

Uptime: 0 days, 3:35:08
DSL Type: G.992.3 Annex M
Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.176 / 7.280
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.085 / 6.933
Data Transferred (Sent/Received) [kB/MB]: 992,00 / 1,75
Output Power (Up/Down) [dBm]: 9,0 / 19,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 15,0 / 27,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 9,0 / 6,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 1.833.011
CRC Errors (Up/Down): 0 / 15.500
HEC Errors (Up/Down): 0 / 11.372

agis68
22-07-11, 12:27
Συμφωνώ....επισης αλλαξε σπλιτερ εστω και αν δουλευει...βαλε αλλο....Παντα να εχετε κανα δυο καβατζα...μιλαω ως τεχνικος δικτυων. Και παντα καβατζα ενα απλο ρουτερακι χωρις πολλες ματσολιες για έλεγχο ως μάρτυρας...προτεινω το F360 της crypto που δουλευει και με μπανανολαδο που λεει ο λόγος. Αλλαξε ακομη και ethernet cable. Βγαλε τηλεφωνο που πιθανο να συνεχισζουν μετα το ρουτερ...και ξανα μανα έλεγχος.

Danza
30-07-11, 05:21
Τα δοκίμασα όλα άλλη μια φορά, ρυθμίσεις, αποσύνδεσα τηλέφωνα, reset στο ρούτερ, τίποτα... Είναι θέμα του ρούτερ τελικά γιατί μέχρι update στο firmware του έκανα αλλά δεν έλεγε να στρώσει.... Μόλις ξαναδοκίμασα άλλο μόντεμ απλό με USB πάλι δανεικό απο γείτονα τότε πήγαινε σφαίρα....

Τηλεφώνησα στον πάροχο και ζήτησα αντικατάσταση. Για να δούμε!

PyroGeorge
05-08-11, 22:53
Είχα και εγώ ενα θέμα με την ταχύτητα αλλα όχι τόσο χάλια και τελικά έφταιγε το ρουτερ..

soulhealer
06-08-11, 07:38
για το ίδιο πρόβλημα πάλι με forthnet, αυτό που έφταιγε ήαν ότι βάλαμε συσκευή τηλεφώνου σπίτι (ασύρματο) και δεν είχαμε βάλει φίλτρο στην πρίζα του.. μόλις έβαλα φίλτρο σφαίρα το ιντερνετ..

Airwolf30
06-08-11, 08:18
Annex M?
OEO?
Αυτο ειναι το προβλημα σου, προφανως.
Καντο force σε ANNEX A και θα στρωσει...

Να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου κάτι; Τι είναι το ΑΝΝΕΧ και γιατί αν αλλάξει σε Α θα είναι καλύτερα; Πώς μπορώ να το αλλάξω αυτό;

soulhealer
06-08-11, 09:23
χωρίς να είμαι σίγουρος, Α για auto, Μ για manual..

ubuntubu
06-08-11, 09:55
http://el.wikipedia.org/wiki/Asymmetric_Digital_Subscriber_Line

BESTCHRISS
06-08-11, 11:58
Ένα πρωί μπήκα στο νετ και παρατήρησα πως σέρνεται κυριολεκτικά.... Download έπιανα 1.2mb/s και τώρα με το ζόρι 20kb/s....

Δοκίμασα άλλο pc στο router αλλά τα ίδια, δοκίμασα το pc μου σε άλλο σπίτι και πήγαινε σφαίρα!
Έκανα update το firmware του router αλλά τζίφος, μπαίνω με lan καλώδια και το wireless φυσικά το έχω ασφαλισμένο με WPA-PSK2 με γράμματα, αριθμούς και σύμβολα!
Έκανα reset τα ίδια, έκανα default ρυθμίσεις και τα ίδια! Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.... Δυστηχώς δεν έχω άλλο router εδώ να δω τι γίνεται! Πάει μέρες τώρα αυτή η κατάσταση οπότε δεν είναι κάτι που λογικά θα φτιαχνόταν απο το δίκτυο....

Το router: Thomson Gateway TG585 v8 (http://www.broadbandbuyer.co.uk/Shop/ShopDetail.asp?ProductID=6798) και το Firmware: 8.2.7.8

δοκιμασε αυτο
πινακας ελεγχου-συνδεσεις δυκτυου-τοπικη συνδεση-δεξι κλικ-ιδιοτητες-
πρωτόκολλο internet(TCP/IP)-ιδιοτητες-Γενικά
χρηση των παρακατω διεθυνσεων διακομιστη DNS

Primary DNS server: 208.67.222.222
Secondary DNS server: 208.67.220.220

Danza
07-08-11, 13:12
δοκιμασε αυτο
πινακας ελεγχου-συνδεσεις δυκτυου-τοπικη συνδεση-δεξι κλικ-ιδιοτητες-
πρωτόκολλο internet(TCP/IP)-ιδιοτητες-Γενικά
χρηση των παρακατω διεθυνσεων διακομιστη DNS

Primary DNS server: 208.67.222.222
Secondary DNS server: 208.67.220.220

Τίποτα φίλε.... Αποσύνδεσα μέχρι και ότι συσκευή τηλεφώνου είχα συνδεδεμένη.....

BESTCHRISS
07-08-11, 21:10
τοτε μπεσ στο router και απενεργοποιησε το firewall(disable)
και αν παλι δεν κανει τιποτα reset το router
αλλα πρεπει να εχεις παλι τους κωδικους
αν συνδεεσαι ασυρματα wireless
να συνδεθεις με καλωδιο δικτυου στον υπολογιστη
φιλικα

BESTCHRISS
07-08-11, 21:14
ξεχασα και το τειχος προστασιας των windows απενεργοποιησε
αλλα και οτι ativirus εχεις ακομη και το windows defender αν εχεις

Danza
12-08-11, 15:01
Τελικά το πρόβλημα ήταν της φόρθνετ....... Για άγνωστο λόγο έδινε χαμηλές ταχύτητες ενώ δεν έλεγαν αν είχαν κάποιο τεχνικό πρόβλημα, απλά μας έλεγαν πως οι γραμμές μας δεν παρουσίαζαν βλάβη αλλά η ταχύτητα ήταν πολύ χαμηλή.....

Το ίδιο θέμα το είχαν άλλοι 4 φίλοι με την ίδια εταιρία.....
Φύγαμε όλοι απο φόρθνετ, αλλάξαμε πάροχο και βρήκαμε την υγειά μας!

stom
12-08-11, 16:54
Το να ειναι κανεις ασχετος δεν ειναι κακο.
Το να βγαζει συμπερασματα ομως και να τα δημοσιευει ειναι ομως καπως...
Οταν εσυ ο ιδιος μας εγραψες οτι με το modem του γειτονα πηγαινει σφαιρα, μετα καταληξαμε οτι εσυ και αλλοι 4 ειχατε το ιδιο προβλημα και το λυσατε αλλαζοντας provider....

Danza
12-08-11, 22:15
Με το μόντεμ της φόρθνετ σερνόταν, με μόντεμ γείτονα πήγαινε σφαίρα, όταν όμως άλλαξα provider πως πήγαινε 2 φορές πιο σφαίρα απο την φόρθνετ? Για ψάχτο λίγο και θα δείς πως όσοι έχουν φόρθνετ το ίδιο με μένα λένε...

Και αν ειμαι άσχετος άσε να το κρίνουν άλλοι, πάντως όχι εσύ

stom
12-08-11, 22:48
Και κει που μας χρωστουσαν μας πηραν και το βοδι..
Αντε και καλα μπανια..

navar
16-08-11, 02:21
να πώ και εγώ πω κατ5αλήξαμε ποιό πάνω στο ότι το πρόβλημα ήταν το modem αρα δίκιο έχει ο stom !
τώρα αμα κάποθιος άλλος provider είναι8 γρηγορότερος απο αυτόν που είχες πρίν , είναι άλλο θέμα !

SV1JRT
16-08-11, 15:35
Να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου κάτι; Τι είναι το ΑΝΝΕΧ και γιατί αν αλλάξει σε Α θα είναι καλύτερα; Πώς μπορώ να το αλλάξω αυτό;


χωρίς να είμαι σίγουρος, Α για auto, Μ για manual..


ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ !!!
ANEX A = PSTN ΓΡΑΜΜΗ,
ANEX B = ISDN ΓΡΑΜΜΗ.
Αλλο ANEX ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ......

Πάντως γέλασα αρκετά με τα γραφόμενα σε αυτό το νήμα... Να είστε καλά βρε παιδιά. Και καλό υπόλοιπο καλοκαιριού...

Danza
16-08-11, 15:48
Ε ρε παιδιά αφού την μία λεω με άλλο μόντεμ τρέχει με το δικό μου σέρνεται και μόλις άλλαξα provider ήρθα στα συγκαλά μου! Ανάλυση θέλει? :)

stom συγνώμη αν ήμουν κάπως πρίν.....

stom
16-08-11, 17:08
ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ !!!
ANEX A = PSTN ΓΡΑΜΜΗ,
ANEX B = ISDN ΓΡΑΜΜΗ.
Αλλο ANEX ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ......

Πάντως γέλασα αρκετά με τα γραφόμενα σε αυτό το νήμα... Να είστε καλά βρε παιδιά. Και καλό υπόλοιπο καλοκαιριού...

Οντως ΑΝΕΧ δεν υπαρχει..
Υπαρχει ομως ΑΝΝΕΧ J, L και Μ.

plouf
16-08-11, 23:51
Ε ρε παιδιά αφού την μία λεω με άλλο μόντεμ τρέχει με το δικό μου σέρνεται και μόλις άλλαξα provider ήρθα στα συγκαλά μου! Ανάλυση θέλει? :)

stom συγνώμη αν ήμουν κάπως πρίν.....

ακριβως για αυτό το συμπέρασμα ειναι λάθος...
εφοσον με τον συγκεκριμένο provider με ΑΛΛΟ modem/router πάει γρήγορα ΔΕΝ ειναι θέμα provider...

Danza
17-08-11, 08:26
ακριβως για αυτό το συμπέρασμα ειναι λάθος...
εφοσον με τον συγκεκριμένο provider με ΑΛΛΟ modem/router πάει γρήγορα ΔΕΝ ειναι θέμα provider...

Κοίτα να το ξανααναλύσω.......
Λοιπόν πρίν εμφανιστεί το πρόβλημα κατέβαζα ένα πχ συγκεκριμένο αρχείο απο συγκεκριμένη πηγή με 1.4mbps
Εμφανίζεται το πρόβλημα και κατεβάζω με 20kbps maximum
Βάζω μόντεμ γείτονα και κατεβάζω με 800kbps
Βάζω μόντεμ δικό μου κατεβάζω με 20kbps
Αλλάζω provider κατεβάζω με 2.4mbps

Για να μου φύγει η απορία δοκιμάζω το μόντεμ της φόρθνετ, και προς έκπληξή μου κατεβάζω με 2.2mbps!
Βγάζεις άκρη? Γιατί εγώ δεν έβγαλα ακόμα!
Συμπέρασμα: δεν πάω να σας βγάλω τρελούς, ούτε είμαι άσχετος..... Έτσι κάγκελο έμεινα και εγώ μόλις τα είδα αυτά!

SV1JRT
17-08-11, 12:08
Οντως ΑΝΕΧ δεν υπαρχει..
Υπαρχει ομως ΑΝΝΕΧ J, L και Μ.

Ναι, έχεις απόλυτο δίκιο.
Δεν σκέφτηκα τις διαμορφώσεις στο ΑΝΝΕΧ.

SV1JRT
17-08-11, 12:18
Κοίτα να το ξανααναλύσω.......
Λοιπόν πρίν εμφανιστεί το πρόβλημα κατέβαζα ένα πχ συγκεκριμένο αρχείο απο συγκεκριμένη πηγή με 1.4mbps
Εμφανίζεται το πρόβλημα και κατεβάζω με 20kbps maximum
Βάζω μόντεμ γείτονα και κατεβάζω με 800kbps
Βάζω μόντεμ δικό μου κατεβάζω με 20kbps
Αλλάζω provider κατεβάζω με 2.4mbps

Για να μου φύγει η απορία δοκιμάζω το μόντεμ της φόρθνετ, και προς έκπληξή μου κατεβάζω με 2.2mbps!
Βγάζεις άκρη? Γιατί εγώ δεν έβγαλα ακόμα!
Συμπέρασμα: δεν πάω να σας βγάλω τρελούς, ούτε είμαι άσχετος..... Έτσι κάγκελο έμεινα και εγώ μόλις τα είδα αυτά!


Οταν άλαζες MODEM έβαζεσ στο νέο modem τις ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ρυθμίσεις και κωδικούς ή άφηνες τις ρυθμίσεις που είχε περασμένες ??
Αν ΔΕΝ άλαζες ρυθμίσεις στο modem του γείτονα, μάλον έμπαινες στήν ΔΙΚΗ του εταιρεία και ΟΧΙ στη FORTHNET.

Τώρα πήγες στην HOL ??

(Η HOL λοκάρει τα ρουτεράκια και ότι ρυθμίσεις και να βάλεις στο ρούτερ, ΜΟΝΟ στην HOL μπαίνει...)

takisegio
17-08-11, 12:40
Οταν άλαζες MODEM έβαζεσ στο νέο modem τις ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ρυθμίσεις και κωδικούς ή άφηνες τις ρυθμίσεις που είχε περασμένες ??
Αν ΔΕΝ άλαζες ρυθμίσεις στο modem του γείτονα, μάλον έμπαινες στήν ΔΙΚΗ του εταιρεία και ΟΧΙ στη FORTHNET.

Τώρα πήγες στην HOL ??

(Η HOL λοκάρει τα ρουτεράκια και ότι ρυθμίσεις και να βάλεις στο ρούτερ, ΜΟΝΟ στην HOL μπαίνει...)

εισαι λαθος το αντιθετο γινεται οτι κωδικο και να εχει το ρουτερ στη HOL θα μπει

-nikos-
17-08-11, 12:48
Οταν άλαζες MODEM έβαζεσ στο νέο modem τις ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ρυθμίσεις και κωδικούς ή άφηνες τις ρυθμίσεις που είχε περασμένες ??
Αν ΔΕΝ άλαζες ρυθμίσεις στο modem του γείτονα, μάλον έμπαινες στήν ΔΙΚΗ του εταιρεία και ΟΧΙ στη FORTHNET.

Τώρα πήγες στην HOL ??

(Η HOL λοκάρει τα ρουτεράκια και ότι ρυθμίσεις και να βάλεις στο ρούτερ, ΜΟΝΟ στην HOL μπαίνει...)

πολυ ενδιαφερον πληρωφορια.

takisegio
17-08-11, 12:50
λοιπον για να ξερετε.οτι ρουτερ και να βαλεις και οτι κωδικους θα σου δωσει τη ταχυτητα που ειναι η γραμμη σου.τη ταχυτητα οριζεται απο το dslam που εισαι συνδεδεμενος και μετα απο αλλους παραγοντες οπως την αποσταση του σπιτιου απο το kafao ακομη και απο ποσα ατομα εχουν στη γειτονια adsl και χρησιμοποιουν τον ιδιο κομβο.

picdev
17-08-11, 12:59
Οταν άλαζες MODEM έβαζεσ στο νέο modem τις ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ρυθμίσεις και κωδικούς ή άφηνες τις ρυθμίσεις που είχε περασμένες ??
Αν ΔΕΝ άλαζες ρυθμίσεις στο modem του γείτονα, μάλον έμπαινες στήν ΔΙΚΗ του εταιρεία και ΟΧΙ στη FORTHNET.

Τώρα πήγες στην HOL ??

(Η HOL λοκάρει τα ρουτεράκια και ότι ρυθμίσεις και να βάλεις στο ρούτερ, ΜΟΝΟ στην HOL μπαίνει...)

Δηλαδή αν η γραμμή μου είναι συνδεμένη στο dslam της forthnet και βάλω modem ΗΟΛ θα φύγει μόνο του το καλώδιο και θα συνδεθεί στο dslam της HOL? :001_rolleyes: δεν γίνεται αυτό ρε παιδιά
άσε που το modem κάνει login με το PPP ,αν ο κωδικός και το username δεν ειναι σωστα απλα δεν συνδέεσαι,ο καθε isp εχει τη δικια του βάση για το login

plouf
17-08-11, 14:07
είναι λαθος η ποιο πανω πληροφορία..

το σωστό ειναι οτι οταν εισαι στο ιδιόκτητο δίκτυο της HOL οτι κωδικο και να έχει το ρουτερ μπαινει.

SV1JRT
17-08-11, 14:53
εισαι λαθος το αντιθετο γινεται οτι κωδικο και να εχει το ρουτερ στη HOL θα μπει

Συγνώμη, εγώ τί είπα ?? Αυτό δεν είπα και εγώ ???
Οτι ρύθμιση και να κάνεις στο ρουτερ, ΑΝ έχεισ HOL γραμμή, θα συνδεθεί ΜΟΝΟ με την HOL και καμία άλλη εταιρεία.
Αν έχεις γραμμή από άλλο πάροχο, εκτος HOL, ανάλογα τη ρύθμιση του ρούτερ μπορεί να μπείς σε διαφορετικό πάροχο.

picdev
17-08-11, 15:06
δεν μπορεις να συνδεθεις σε αλλο παροχο, απο αυτον που εχει μπει το καλώδιο σου στο dslam,
αν το καλωδιο σου εχει μπει σε καρτα της forthnet ,δεν μπορεις να συνδεθεις σε δικτυο της HOL,οτι κωδικο και να βαλεις,(Mερικοι παροχοι εχουν καταργησει το autorisation
H φυσικη συνδεση στο dsl dslam ειναι μονιμη, καθε χρηστης εχει ενα καλωδιο πανω σε συγκεκριμενη καρτα, σε συγκεκριμενο dslam isp, μην μπερδευετε τη pstn με την adsl.
μονο τεχνικος του οτε μπορει να σου αλλαξει isp,βγαζοντας το καλωδιο σου απο τη καρτα και βάζοντας το σε κάρτα άλλου isp

SV1JRT
17-08-11, 15:07
Δηλαδή αν η γραμμή μου είναι συνδεμένη στο dslam της forthnet και βάλω modem ΗΟΛ θα φύγει μόνο του το καλώδιο και θα συνδεθεί στο dslam της HOL? :001_rolleyes: δεν γίνεται αυτό ρε παιδιά
άσε που το modem κάνει login με το PPP ,αν ο κωδικός και το username δεν ειναι σωστα απλα δεν συνδέεσαι,ο καθε isp εχει τη δικια του βάση για το login

Καλά, εσύ νομίζεις οτι ο κάθε πάροχος έχει ΔΙΚΑ του καλώδια από τα POP του μέχρι το σπίτι σου ????
ΟΛΑ του ΟΤΕ είναι. Η HOL έχει δικότης BACKBONE, δηλαδή δικά της καλώδια από το POP της ώς τα κτήρια του ΟΤΕ.
Και τα DSLAM είναι ιδιοκτησία του ΟΤΕ, εκτός απο τα DSLAM της HOL, η οποία έχει στήσει ΔΙΚΑ ΤΗΣ DSLAM μέσα στα κτήρια του ΟΤΕ.
Οταν "φέυγεις" από τον ΟΤΕ και "πηγαίνεις" στη Forthnet, ΔΕΝ σου αλάζουν καλώδια...
Απλά ρυθμίζουν μέσω software την πόρτα που είσαι συνδεδεμένος στο DSLAM.
Αν εσύ είσαι στην Forthnet και βάλεις στο ρούτερ σου username και password της ΟΤΕΝΕΤ, θα περάσεις απο το DSLAM και θα κάνεις authentication στο POP της ΟΤΕΝΕΤ, άρα είσαι συνδεδεμένος με ΟΤΕΝΕΤ.
Η HOL βάζει ΔΙΚΑ ΤΗΣ DSLAM στα κτήρια του ΟΤΕ, με δικό της backboneπου σε πάει κατευθείαν στο POP της HOL. Γι αυτό και κάνεις aythentication ΜΟΝΟ στην HOL, οτι username - password και να βάλεις.

picdev
17-08-11, 15:15
εγω ξέρω ότι όλοι οι πάροχοι έχουν δικό τους εξοπλισμό μέσα στα dslam του ΟΤΕ,δηλαδή ξεχωριστά dslam
ξερω οτι το φυσικο δίκτυο είναι του οτε, αλλα στο dslam κάθε δήμου γίνεται ο διαχωρισμός,
τα dslam των παρόχων ενόνονται μεταξύ τους με οπτική ίνα,
Ολα τα παραπάνω ισχύουν σε περίπτωση που ο isp έχει κάνει εγκατάσταση δικών του dslam,πχ όλη η αθήνα, Θεσσαλονίκη,μεγάλες πόλεις(ιδιόκτητο δύκτιο) ,
κάποια σημεία της επαρχίας έχουν adsl μόνο μέσω ΟΤΕ, και στην ουσία συνδέεσαι μέσω dslam οτε όπως λες (μεριζόμενη πρόσβαση)

Δικά τους dslam έχουν πολλοί πάροχοι, forthnet cyta on vivodi tellas-wind hol.
Για την αλλαγή παρόχου ασχολούνται οι τενικοί του οτε, ενώ όταν έχεις πρόβλημα ο τεχνικός κάθε εταιρείας ασχολείται με το πρόβλημα σου,στο αντίστοιχο dslam.
Δεν είναι τυχαίο οτι iptv δεν έχουν όλοι οι πάροχοι, αλλά μόνο όσοι εχουν βάλει τέτοιον εξοπλισμό στο dslam τους και φυσικά το iptv καλύπτει περιοχές που ο isp έχει δικό του δίκτυο(δικά του dslam)

SV1JRT
17-08-11, 15:26
εγω ξέρω ότι όλοι οι πάροχοι έχουν δικό τους εξοπλισμό μέσα στα dslam του ΟΤΕ,δηλαδή ξεχωριστά dslam
ξερω οτι το φυσικο δίκτυο είναι του οτε, αλλα στο dslam κάθε δήμου γίνεται ο διαχωρισμός,
τα dslam των παρόχων ενόνονται μεταξύ τους με οπτική ίνα

Χμμμ.... Εχεις δεί πουθενά κανένα συνεργείο της Forthnet να σκάβει στο δρόμο να βάλει οπτικές ίνες ??
Της CYTA μήπος ?? Της ΤΕΛΑΣ ??

ΜΟΝΟ η HOL (για την ακρίβεια μία θυγατρική της HOL που ονομάζετε ΑΤΤΙΚΕΣ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ κάνει το σκάψιμο και το πέρασμα των γραμμών) έχει δικές της γραμμές απο κόμβο σε κόμβο. ΟΧΙ μέχρι το σπίτι.

Στα κέντρα του ΟΤΕ αν έβαζε ο καθε πάροχος οτι ήθελε θα γινόταν της τρελής. Ασε που το κόστος του κάθε DSLAM είναι τεράστιο και δεν είναι ευκολο για τον κάθε πάροχο να αγοράσει 1000 με 3000 DSLAM για να καλύψει ΜΟΝΟ τηn Αθήνα ??
Για διαφημιστικούς σκοπούς, ΟΛΟΙ λένε οτι έχουν δικό τους δίκτυο, αλλα στην πράξη, ΟΛΟΑ είναι του ΟΤΕ.
Απλά ΠΟΡΤΕΣ στο DSLAM του ΟΤΕ νοικιάζουν οι πάροχοι.... ΔΕΝ έχουν δικά τους DSLAM.

picdev
17-08-11, 15:34
δεν επιμένω γιατί ότι ξέρω είναι απο τη σχολή και εκεί δεν κάναμε πως είναι διαμορφωμένο το δίκτυο της Ελλάδας αλλά γενικά για το adsl

Danza
17-08-11, 15:57
Ποιά HOL ρε παιδιά.... CYTA έβαλα!

stom
17-08-11, 16:34
Χμμμ.... Εχεις δεί πουθενά κανένα συνεργείο της Forthnet να σκάβει στο δρόμο να βάλει οπτικές ίνες ??
Της CYTA μήπος ?? Της ΤΕΛΑΣ ??

ΜΟΝΟ η HOL (για την ακρίβεια μία θυγατρική της HOL που ονομάζετε ΑΤΤΙΚΕΣ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ κάνει το σκάψιμο και το πέρασμα των γραμμών) έχει δικές της γραμμές απο κόμβο σε κόμβο. ΟΧΙ μέχρι το σπίτι.

Στα κέντρα του ΟΤΕ αν έβαζε ο καθε πάροχος οτι ήθελε θα γινόταν της τρελής. Ασε που το κόστος του κάθε DSLAM είναι τεράστιο και δεν είναι ευκολο για τον κάθε πάροχο να αγοράσει 1000 με 3000 DSLAM για να καλύψει ΜΟΝΟ τηn Αθήνα ??
Για διαφημιστικούς σκοπούς, ΟΛΟΙ λένε οτι έχουν δικό τους δίκτυο, αλλα στην πράξη, ΟΛΟΑ είναι του ΟΤΕ.
Απλά ΠΟΡΤΕΣ στο DSLAM του ΟΤΕ νοικιάζουν οι πάροχοι.... ΔΕΝ έχουν δικά τους DSLAM.


Λες και διαβαζουμε ειδησεις του 2005..
Τιποτε απο οσα λες δεν εχουν πλεον σχεση με την πραγματικοτητα..
Οι providers που παιζουν το παιχνιδι της προσβασης εχουν ολοι δικα τους dslam που βρισκονται ΟΛΑ μεσα στα κατα τοπους κτιρια του οτε.
Αυτο ισχυει για ΟΤΕ, Wind, Hol, forthnet, Cyta και on-telecoms.
Κατ εξαιρεση σε καποιες απομακρυσμενες περιοχες ισως να υπαρχουν ακομα "νοικιασμενες" πορτες του οτε, αλλα μιλαμε για κατω απο το 3% των συνολικων συνδεσεων και παντα σε επαρχια.

Για να τροφοδοτησουν με bandwidth τα dslam οι παροχοι αγοραζουν χωρητικοτητα απο διαφορους χονδρεμπορους ινας, οπως ο οτε και οι αττικες διαδρομες, αλλα πλεον οι περισσοτεροι εχουν ριξει τις δικες τους ινες.
Απλα επειδη οι εταιρειες τηλεπικοινωνιων δεν εχουν τμημα κατασκευων οπως ο οτε, το περασμα των ινων το κανουν εργολαβοι, των οποιων τα αυτοκινητα προφανως δεν γραφουν το ονομα του παροχου.
Ομως στο τελος παραδιδουν τις ινες ετοιμες προς χρηση, και πληρωνονται εφαπαξ.

Το μονο μερος που ολοι νοικιαζουν απο τον οτε ειναι ο χαλκος απο το σημειο που ειναι το dslam μεχρι το σπιτι του συνδρομητη.
Ο οτε το νοικιαζει σε τιμες κοστους και ειναι υπευθυνος για τη συντηρηση του αποκλειστικα.

Οσο για το γεγονος οτι στα ιδιοκτητα μπαινει με οτι user name, αυτο λεγεται port authentication, και το κανει το dslam.
o provider προφανως και δεν εχει καταργησει το username & pass (το χρειαζεται για λογους διαχειρισης) απλα το dslam ΞΕΡΕΙ ποιο συνδρομητη εχει πισω απο καθε πορτα, και βαζει αυτοματα το σωστο username & pass αγνοωντας το τι στελνει ο ρουτερ.
Αυτο συμβαινει επβεβαιωμενα στο δικτυο της hol και της wind, και πιθανον και σε αλλους, και σιγουρα οχι στον οτε (ακομα).

picdev
17-08-11, 20:30
αυτά ήξερα και εγώ, οτι ο κάθε πάροχος έχει το δικό του dslam και πέρναγαν τις δικιές τους οπτικές, μάλιστα θυμάμαι ότι κάποιες εταιρείες είχαν κάνει κοινοπραξία και πέρναγαν μαζί τις οπτικές

stom
17-08-11, 20:38
Συνεβει και αυτο,,, Κοινο χαντακι, διπλη σωληνα, φρεατια διπλα διπλα... Καπου εχω και φωτο, με τα στροφεια στους δρομοιυς.