PDA

Επιστροφή στο Forum : πυκνωτης και ανεμιστηρας



ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗΣ
23-07-11, 18:10
Έχω αναφέρει και παλαιοτέρα για έναν ανεμιστήρα οροφής 220v με τρεις σκάλες που δούλευε μόνο η μια σκάλα . Μου είπατε να κοιτάξω τον διακόπτη γιατί συνήθως χαλά αυτός , τον άνοιξα τον ανεμιστήρα και ο διακόπτης ήταν ΟΚ, εντωμεταξύ έχει και έναν πυκνωτή διπλό 0,8μf 400v και 1.2μf 400v δεν βρήκα αυτών να τον αλλάξω και έβαλα δυο ξεχωριστούς 1,5μf 400v , τώρα δουλεύουν μόνο δυο σκάλες η τρίτη έχει της ίδιες στροφές με την δεύτερη. Ήθελα να μου πείτε τη ρόλο παίζουν η πυκνωτές στης στροφές του κινητήρα και αν μπορώ να κάνω κάτι άλλο για μειώσω τις στροφές.

BESTCHRISS
23-07-11, 19:05
μπορεις να βαλεις μια διοδο απλη σειρας 1NXXXX στην σειρα και λογικα θα παρεις τις μισες στροφες
εγω το εχω κανει σε σεγα και ετσι εχω δυο ταχυτητες

JOUN
23-07-11, 21:54
Eβαλες δυο ιδιους πυκνωτες γιαυτο στα κανει αυτα..
Κοιτα πως δουλευει:Στην 1η σκαλα μπαινει ο 0.82 πυκνωτης,στην δευτερη ο 1.2 και στην τριτη και οι δυο παραλληλα δηλαδη συνολο 2 μF.
Μπορεις να παρεις δυο διαφορετικους πυκνωτες και να τους βαλεις συμφωνα με το σχεδιο που εχει επανω ο διπλος που ειχε εξαρχης(αν δεν τον πεταξες..)

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗΣ
24-07-11, 11:28
Ευχαριστώ για της πληροφορίες

picdev
24-07-11, 12:22
ο πυκνωτής σε AC μοτερ , πως μειώνει τις στροφές? συνδέεται σε σειρά και αλλάζει το χρόνο φόρτισης εκφόρτισης ?

dalai
24-07-11, 14:05
οι πυκνωτες σε AC ρευματα συμπεριφερονται ως αντιστασεις . η αντισταση τους δινεται απο την εξισωση Χc=1/(ωC) .Οπου "ω" ειναι η συχνοτυτα του εναλασομενου ρευματος και C η χωρητικοτητα του πυκνωτη. Απο το τυπο ευκολα συμπερενεις οτι -με σταθερη συχνοτητα 50Hz- οσο μεγαλητερο πυκωτη βαζεις , τοσο μικροτερη αντισταση θα εχεις . Ετσι βαζοντας σε σειρα τον πυκνωτη με το μοτερ ,μπορουμε να προσθετουμε ή να αφαιρουμε αντισταση απο το κυκλωμα και κατα συνεπεια να μειωνουμε ή να αυξανουμε την ταση στα ακτρα του μοτερ. Αυτο μας οδηγει και στο ζητουμενο ,του ελενχου των στροφων.

KOKAR
24-07-11, 14:09
μπορεις να βαλεις μια διοδο απλη σειρας 1NXXXX στην σειρα και λογικα θα παρεις τις μισες στροφες
εγω το εχω κανει σε σεγα και ετσι εχω δυο ταχυτητες

αυτό νομίζω οτι ισχύει μόνο σε Ωμικα φορτία και οχι σε μοτέρ ....

JOUN
24-07-11, 14:30
οι πυκνωτες σε AC ρευματα συμπεριφερονται ως αντιστασεις . η αντισταση τους δινεται απο την εξισωση Χc=1/(ωC) .Οπου "ω" ειναι η συχνοτυτα του εναλασομενου ρευματος και C η χωρητικοτητα του πυκνωτη. Απο το τυπο ευκολα συμπερενεις οτι -με σταθερη συχνοτητα 50Hz- οσο μεγαλητερο πυκωτη βαζεις , τοσο μικροτερη αντισταση θα εχεις . Ετσι βαζοντας σε σειρα τον πυκνωτη με το μοτερ ,μπορουμε να προσθετουμε ή να αφαιρουμε αντισταση απο το κυκλωμα και κατα συνεπεια να μειωνουμε ή να αυξανουμε την ταση στα ακτρα του μοτερ. Αυτο μας οδηγει και στο ζητουμενο ,του ελενχου των στροφων.
Eιχαμε και παλιοτερα διαφωνια στο θεμα αυτο:Εγω υποστηριζω οτι ο πυκνωτης στην συγκεκριμενη περιπτωση ΔΕΝ χρησιμοποιηται σαν αντισταση..Απλως μπανει στο βοηθητικο τυλιγμα του ανεμιστηρα για να δημιουργησει μια διαφορα φασης μεταξυ κυριου και βοηθητικου τυλιγματος.Οσο μεγαλυτερη ειναι η διαφορα φασης(δηλαδη οσο μεγαλυτερος ειναι ο πυκνωτης) τοσο μεγαλυτερη ροπη δημιουργηται στον αξονα και τοσο γρηγοροτερα περιστρεφεται ο ανεμιστηρας.
Συμφωνα με το δικο σου σκεπτικο αν αφαιρεθει τελειως ο πυκνωτης και αντικατασταθει απο ενα αγωγο θα περιστρεφεται με τις μεγιστες στροφες του ετσι; Το εχεις κανει ποτε αυτο να δεις αν δουλευει;

dalai
24-07-11, 14:57
Γιωργο αυτο που λες δεν ειναι λαθος .Αλλα ουτε αυτο που λεω και γω ειναι λαθος!!
Η εξηγηση ειναι στο γεγονος οτι οι πυκνωτες και τα πηνια ειναι αεργα φορτια . Η αντισταση τους δηλ δεν καταναλωνει εργο .Για'υτο και οι αντιστασεις τους ονομαζονται Ζ και Χ (οχι R) .Μαλιστα η ολικη αντισταση ενος κυκλωματος με μια απλη αντισταση και ενα πυκνωτη δινετε απο τον τυπο Ζολικο= ριζα (R^2 + Χc^2) . Ολα αυτα εξηγουνται με την λογικη της μετατοπισης φασης που προκαλουν αυτα τα δυο στοιχεια σε κυκλωματα AC. Απλως για οικονομια χρονου δεν μπηκα σε λογικη να του εξηγησω πως παραγει αντισταση σε AC ενας πυκνωτης. Τωρα ακομη και για την δικη σου αποψη θα μπορουσαμε να πουμε οτι αυξανουμε το ολικο Ζ ,μειωνουμε την ταση στα ακρα του πηνιου ,αρα μειωνουμε και την επαγωγη και το παραγομενο εργο .
Μπορεις να το δεις οπως θες .Εγω μελετησα μονο το αποτελεσμα.

JOUN
24-07-11, 15:38
Δεν μου απαντας ομως: Αν αντικαταστησουμε τον πυκνωτη με συρμα θα δουλεψει;
Δεν ξερω αν εχεις υποψη σου οτι μεσα στον ανεμιστηρα εχει δυο τυλιγματα το κυριο και το βοηθητικο.Δες και το σχεδιο: 22159 αν εξαιρεσουμε τον διακοπτη εκκινησης (με το φυγοκεντρικο) ειναι το σχεδιο του ανεμιστηρα.

BESTCHRISS
24-07-11, 15:56
αυτό νομίζω οτι ισχύει μόνο σε Ωμικα φορτία και οχι σε μοτέρ ....
22160
δες φωτο

JOUN
24-07-11, 16:01
Αυτος ο κινητηρας ειναι universal και μπορει να δουλεψει και σε AC και σε DC και δουλευει καλα και με την διοδο..
Αλλοι πολυ συνηθισμενοι κινητηρες αυτου του ειδους ειναι σε τρυπανια..

Ηλιας Α
24-07-11, 16:21
μπορεις να βαλεις μια διοδο απλη σειρας 1NXXXX στην σειρα και λογικα θα παρεις τις μισες στροφες εγω το εχω κανει σε σεγα και ετσι εχω δυο ταχυτητες Την δίοδο την έχω δει και εγώ- στο σεσουάρ της πεθεράς μου- αλλά έβαλα για δοκιμή 3 διόδους σε τριφασικό μικρό κινητήρα 0,5 Η, εν κενό και θορυβούσε σαν κάρρο.

BESTCHRISS
24-07-11, 16:21
οσο για λειτουργεια πυκνωτη στο a.c.
22161

BESTCHRISS
24-07-11, 16:27
Την δίοδο την έχω δει και εγώ- στο σεσουάρ της πεθεράς μου- αλλά έβαλα για δοκιμή 3 διόδους σε τριφασικό μικρό κινητήρα 0,5 Η, εν κενό και θορυβούσε σαν κάρρο.
τρεις διοδους γιατι να βαλεις
βαζεις μια για να εχεις μισες στροφες αφου κανει ημιανορθωση η διοδος κοβει την μια ημιπεριοδο

Ηλιας Α
24-07-11, 16:33
Δεν μου απαντας ομως: Αν αντικαταστησουμε τον πυκνωτη με συρμα θα δουλεψει;
Δεν ξερω αν εχεις υποψη σου οτι μεσα στον ανεμιστηρα εχει δυο τυλιγματα το κυριο και το βοηθητικο.Δες και το σχεδιο: 22159 αν εξαιρεσουμε τον διακοπτη εκκινησης (με το φυγοκεντρικο) ειναι το σχεδιο του ανεμιστηρα.
<< Δεν ξερω αν εχεις υποψη σου οτι μεσα στον ανεμιστηρα εχει δυο τυλιγματα το κυριο και το βοηθητικο >>
Δεν είναι και απαραίτητο να έχει και βοηθητικό, με την έννοια του σύρματος περιέλιξης, αλλά αν δεν εξαρμοστεί ο κινητήρας ότι και να λέμε είναι…………..

Ηλιας Α
24-07-11, 16:38
τρεις διοδους γιατι να βαλεις
βαζεις μια για να εχεις μισες στροφες αφου κανει ημιανορθωση η διοδος κοβει την μια ημιπεριοδο

file:///C:/DOCUME~1/user/LOCALS~1/Temp/msohtml1/01/clip_image002.gif Αρχικό μήνυμα από Ηλιας Α file:///C:/DOCUME~1/user/LOCALS~1/Temp/msohtml1/01/clip_image004.gif (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?p=450909#post450909)
<< τρεις διοδους γιατι να βαλεις
βαζεις μια για να εχεις μισες στροφες αφου κανει ημιανορθωση η διοδος κοβει την μια ημιπεριοδο >>
Απλά γιατί ήταν τριφασικός δες τι έγραψα << σε τριφασικό μικρό κινητήρα 0,5 Η >>

Ηλιας Α
24-07-11, 16:47
οι πυκνωτες σε AC ρευματα συμπεριφερονται ως αντιστασεις . η αντισταση τους δινεται απο την εξισωση Χc=1/(ωC) .Οπου "ω" ειναι η συχνοτυτα του εναλασομενου ρευματος και C η χωρητικοτητα του πυκνωτη. Απο το τυπο ευκολα συμπερενεις οτι -με σταθερη συχνοτητα 50Hz- οσο μεγαλητερο πυκωτη βαζεις , τοσο μικροτερη αντισταση θα εχεις . Ετσι βαζοντας σε σειρα τον πυκνωτη με το μοτερ ,μπορουμε να προσθετουμε ή να αφαιρουμε αντισταση απο το κυκλωμα και κατα συνεπεια να μειωνουμε ή να αυξανουμε την ταση στα ακτρα του μοτερ. Αυτο μας οδηγει και στο ζητουμενο ,του ελενχου των στροφων.
Κατά πάσα πιθανότητα είναι αυτό:

<< Ετσι βαζοντας σε σειρα τον πυκνωτη με το μοτερ ,μπορουμε να προσθετουμε ή να αφαιρουμε αντισταση απο το κυκλωμα και κατα συνεπεια να μειωνουμε ή να αυξανουμε την ταση στα ακτρα του μοτερ. Αυτο μας οδηγει και στο ζητουμενο ,του ελενχου των στροφων >>.
Για σου Φίλιππα!.
Αλλά μην το παρακάνομε δεν μπορεί να έχει και εφαρμογή και σ΄ένα αεροσυμπιεστή.

Ηλιας Α
24-07-11, 17:15
Κατά πάσα πιθανότητα είναι αυτό:

<< Ετσι βαζοντας σε σειρα τον πυκνωτη με το μοτερ ,μπορουμε να προσθετουμε ή να αφαιρουμε αντισταση απο το κυκλωμα και κατα συνεπεια να μειωνουμε ή να αυξανουμε την ταση στα ακτρα του μοτερ. Αυτο μας οδηγει και στο ζητουμενο ,του ελενχου των στροφων >>.
Για σου Φίλιππα!.
Αλλά μην το παρακάνομε δεν μπορεί να έχει και εφαρμογή και σ΄ένα αεροσυμπιεστή.

Δεν μπορώ να είμαι σίγουρος από την μέχρι τώρα περιγραφή, αν ο συγκεκριμένος Α/Ν εμπίπτει στην παραπάνω κατηγορία, αλλά για τους Α/Ν της παραπάνω κατηγορίας έχει γίνει εκτενέστερη αναφορά στο παρελθόν σαν << τσόντα >> άλλου θέματος.

JOUN
24-07-11, 18:47
Την δίοδο την έχω δει και εγώ- στο σεσουάρ της πεθεράς μου- αλλά έβαλα για δοκιμή 3 διόδους σε τριφασικό μικρό κινητήρα 0,5 Η, εν κενό και θορυβούσε σαν κάρρο.
Φυσικα, τι περιμενες να κανει ο καημενος οταν απο καθε τυλιγμα αφαιρεις την μια ημιπεριοδο.. Η διοδος κανει δουλεια μονο σε κινητηρες universal..

Ηλιας Α
24-07-11, 22:02
Φυσικα, τι περιμενες να κανει ο καημενος οταν απο καθε τυλιγμα αφαιρεις την μια ημιπεριοδο.. Η διοδος κανει δουλεια μονο σε κινητηρες universal..

<< Η διοδος κανει δουλεια μονο σε κινητηρες universal..>>
Όπως κατάλαβα ναι, και αν θέλεις (τε), και κάτι άλλο, με τις 3 διόδους να άγουν κατά την αυτήν κατεύθυνση δεν έστρεψε ο κινητήρας, έστρεψε μόνο όταν έβαλα την μια ανάποδα – αν θυμάμαι καλά -.

Spark
03-02-15, 11:11
παρακαλω λιγη βοηθεια - δεν μπορω να καταλαβω τι συμβαινει...

το προβλημα μου ειναι για την συνδεσμολογια και την λειτουργια επαγωγικου μοτερ οροφης.

δηλαδη εχω αυτο το μοτερ στις φωτο που ειναι απο ανεμιστηρα οροφης.
το μοτερ εχει 4 καλωδια, 2 τυλιγματα που εχουν αντισταση 300Ω και 450Ω.
εαν ηταν καμμενο καποιο τυλιγμα δεν θα ειχε Ω αντισταση ε;

με οποιον τροπο και εαν δοκιμασα να το συνδεσω στην πριζα το μοτερ δεν γυριζει αλλα μουγκριζει και λειτουργει ως φρενο.
Α) μονο το τυλιγμα με καφε-γκρι-450Ω οχι
Β) μονο το τυλιγμα με ασπρο-κοκκινο-300Ω οχι
Γ) με το σχεδιο που υπαρχει στο μηνυμα #10 και πυκνωτη 1.2μF οχι

22159

μπορειτε να δειτε στις φωτο.
αφου δεν ειναι καμμενο γιατι αντι να γυριζει αυτο μουγκριζει;;;

5493454935

FILMAN
03-02-15, 13:55
Δεν μπορεί να φρενάρει. Η κύρια περιέλιξη είναι η εξωτερική στρώση ενώ η βοηθητική είναι η εσωτερική στρώση. Στο σχήμα σου έχεις λοιπόν ένα λάθος, η επάνω γραμμή τροφοδοσίας πρέπει να συνδεθεί στο καφέ καλώδιο και όχι στο άσπρο. Εννοείται ότι χωρίς πυκνωτή δεν θα δουλέψει. Ο πυκνωτής των 1.2μF που είπες είναι σίγουρα ο σωστός; Αν ναι, είναι καλός ή χαλασμένος (πολύ συνήθης βλάβη);

Και λίγα λόγια για το θέμα ολόκληρο: Ο πυκνωτής στον ανεμιστήρα του αρχικού ποστ είναι ο πυκνωτής λειτουργίας του κινητήρα. Αυτός δημιουργεί μια δεύτερη φάση για να τροφοδοτήσει τη δευτερεύουσα περιέλιξη του κινητήρα. Βάζοντας μικρότερο πυκνωτή το ρεύμα της βοηθητικής περιέλιξης έχει μειωμένη τιμή και λάθος γωνία με αποτέλεσμα τη μείωση της ροπής του κινητήρα που σε συνδυασμό με τη φόρτιση των φτερών οδηγεί σε μειωμένη ταχύτητα περιστροφής. Δεν επιτρέπεται εδώ ημιανόρθωση με δίοδο παρά μόνο σε universal κινητήρες και όχι σε επαγωγικούς σαν αυτόν εδώ.

diony
04-02-15, 16:09
με οποιον τροπο και εαν δοκιμασα να το συνδεσω στην πριζα το μοτερ δεν γυριζει αλλα μουγκριζει και λειτουργει ως φρενο.




Αυτό που λες μπορεί να συμβεί αν δεν είναι το καπάκι κεντραρισμένο ή αν παίζει ο άξονας και με δεδομένο ότι το κενό στάτη - ρότορα είναι πολλές φορές μικρότερο από 1ΜΜ ,που σημαίνει πως αν χωρίς τάση γυρίζει ελεύθερα με το χέρι και μόλις του δώσεις τάση φρενάρει , θα είναι από αυτό

FILMAN
04-02-15, 16:33
Αυτό μου έχει τύχει σε μοτέρ με κουζινέτα, αλλά ποτέ σε μοτέρ με ρουλεμάν σαν αυτό εδώ. Ένας τρόπος για να δοκιμάσει κανείς αν το πρόβλημα προέρχεται από κάτι τέτοιο, είναι να δώσει τροφοδοσία στο μοτέρ, και, καθώς αυτό είναι ακίνητο, να δοκιμάσει να το στρίψει με το χέρι. Αν γυρνάει, δεν είναι αυτό το πρόβλημα.

Spark
05-02-15, 10:05
διόρθωσα το λαθος στο καλωδιο, μετρησα και εβαλα εναν αλλο πυκνωτη. το μοτερ δεν γυρισε.
διάβασα το ποστ του κωστα στο #24 και μπηκα σε σκεψεις.
ο ρότορας γυρίζει ελευθερα με το χερι, διχως την παροχη.
οταν ομως το βαζω στην πριζα αυτο σταματά αμεσως και μουγκριζει.
έβαλα μια καρτα χαρτινη αναμεσα σε στατη-ροτορα και την γυρισα γυρω-γυρω.
παρατηρησα πως σε μια θεση το κενο ηταν μικροτερο και η καρτα σφηνωσε.
του εριξα μερικες σφυριες με ενα λαστιχενιο σφυρι να πατησει το ρουλεμαν καλυτερα στο καπακι.
αυτό ηταν! το μοτερ γυρισε.
μια μικρη διαφορα χιλιοστου που δεν φαινοταν μπορουσε να κανει το μοτερ να φρεναρει; περίεργο

FILMAN
05-02-15, 11:12
Κάτσε, δηλαδή χωρίς να το έχεις κλείσει προσπάθησες να το βάλεις να δουλέψει; Με το ένα καπάκι να λείπει, φυσικά και στραβοπατάει!

Spark
05-02-15, 12:02
ακομα και τωρα που γυριζει φαίνεται πως το μοτερ έχει κάποια παραμορφωση και παρότι γυρίζει ελεύθερα διχως να ακουγεται θορυβος (τα ρουλεμαν ειναι καλα), στο ματι γυριζει λιγο στραβα.
πρεπει να εχει πέσει και να έχει στραβώσει, δεν το γνωριζω.
το καπακι ανοιξα και εκλεισα αρκετες φορες και παντα ο ρότορας γυριζε ελεύθερα.

kostas_dh
05-02-15, 12:20
ακομα και τωρα που γυριζει φαίνεται πως το μοτερ έχει κάποια παραμορφωση και παρότι γυρίζει ελεύθερα διχως να ακουγεται θορυβος (τα ρουλεμαν ειναι καλα), στο ματι γυριζει λιγο στραβα.
πρεπει να εχει πέσει και να έχει στραβώσει, δεν το γνωριζω.
το καπακι ανοιξα και εκλεισα αρκετες φορες και παντα ο ρότορας γυριζε ελεύθερα.

Θέλουν ζύγισμα τα blades