PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΠΙΔΙΟΡΘΩΣΗ WINDOWS XP



BESTCHRISS
28-07-11, 13:44
με αυτο τον τροπο εκανα επιδιορθωση των windows xp που δεν εμπαινε στα windows με συνεχες επανεκινησεις αλλα ουτε εμπαινε σε safe mode
22264222652226622267

kpap
28-07-11, 14:00
Είναι πολλά τα προβλήματα που μπορεί να παρουσιάσει το Windows κατά την εκκίνηση και τα οποία δεν έχουν σχέση με το filesystem ή το δίσκο (το οποίο πρόβλημα ελέγχεις εδώ με το chkdsk). Η καλύτερη μέθοδος επισκευής τέτοιων συμπτωμάτων είναι πάντα η πρόληψη. Τακτικό backup αρχείων και ένα image με το Ghost ή κάτι παρόμοιο σχετικά συχνά. Θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Εγώ κάνω αρκετά συχνά ένα πλήρες αντίγραφο του δίσκου μου σε έναν άλλο (μέσα από Linux με dd), έτσι αν τύχει κάτι και δεν μπορώ να το επισκευάσω έχω πάντα ένα δίσκο έτοιμο με τα προγράμματα για να κάνω τη δουλειά μου.

navar
28-07-11, 15:09
μιας και το πιάσαμε το θέμα !
μερικά βήματα δεν χρειάζονται !
μπορείς απο την αρχή που ξεκινάει η εγκατάσταση να σε γυρισει σε DOS πατώντας R

και εκεί μέσα μπορείς έυκολα να φτιάξεις το γνωστό πρόβλημα "NTLDR missing"
οι εντολές για να επισκευαστεί αυτό ειναι 2
1)fixmbr
2)fixboot

selectronic
28-07-11, 16:41
Να πω κι εγώ κάτι για το θέμα, που το έμαθα σχετικά πρόσφατα:

Για να δεις την αναφορά του chkdsk (σε DOS mode έτσι) και να μην περιμένεις σαν εμένα με την φωτογραφική μηχανή στο χέρι (επειδή την βγάζει για ένα δευτερόλεπτο και μετά αρχίζει το boot των windows), πας “Πίνακας Ελέγχου”,” Εργαλεία διαχείρισης”,” Προβολή Συμβάντων”, επιλέγεις “Εφαρμογή” από τα αριστερά και δεξιά ψάχνεις για την τελευταία εγράφη που έχει σαν “Προέλευση” το «Winlogon». Το ανοίγεις και βλέπεις κανονικά την αναφορά του chkdsk:
2226822269

Hary Dee
19-09-11, 18:28
και εκεί μέσα μπορείς έυκολα να φτιάξεις το γνωστό πρόβλημα "NTLDR missing"
οι εντολές για να επισκευαστεί αυτό ειναι 2
1)fixmbr
2)fixbootΕπίσης για NTLDR is missing, HAL is missing, BOOTMRG is missing κλπ υπάρχει ένα σιντάκι που διορθώνει το πρόβλημα στο λεπτό. Είναι το Spotmau Power Suite (2oo8 & 2o10 έχω τσεκάρει...).