PDA

Επιστροφή στο Forum : ερώτηση για sound delay



kobi
29-07-11, 09:51
καλημερα παιδια.
θέλω να φτιάξω ένα sound delay. δεν ξέρω πως μπορεί να γίνει γι αυτο και θέλω λίγω τα φώτα σας:001_rolleyes: βρήκα ένα κύκλωμα αλλα δεν ξέρω αν είναι αυτο που θέλω.... http://hiviz.com/tools/triggers/triggers4.htm . σας ςυχαριστώ!!!

FILMAN
29-07-11, 09:54
Αυτό που βρήκες δεν έχει καμιά σχέση με ήχο.

kobi
29-07-11, 10:18
και πως μπορώ να φτιάξω κάτι τέτοιο??είναι σχετικά εύκολο? υπάρχει κάποιο κύκλωμα?

KOKAR
29-07-11, 10:33
καλημερα παιδια.
θέλω να φτιάξω ένα sound delay. δεν ξέρω πως μπορεί να γίνει γι αυτο και θέλω λίγω τα φώτα σας:001_rolleyes: βρήκα ένα κύκλωμα αλλα δεν ξέρω αν είναι αυτο που θέλω.... http://hiviz.com/tools/triggers/triggers4.htm . σας ςυχαριστώ!!!

πες τι ακριβώς θέλεις να κάνεις μήπως και σου δώσουμε καμιά λύση.....

FILMAN
29-07-11, 10:38
Υπάρχουν διάφορες κατηγορίες... Έχει ηλεκτρομηχανικά που αποτελούνται από έναν ενισχυτή ο οποίος τροφοδοτεί έναν ηλεκτρομαγνήτη ο οποίος μεταδίδει την ταλάντωση σε ένα μακρύ ελατήριο. Στην άλλη άκρη του ελατηρίου υπάρχει το ανάποδο: ένας ηλεκτρομαγνήτης που τροφοδοτεί έναν ενισχυτή από τον οποίον παίρνεις την έξοδο. Τα συστήματα αυτά αν και απλά έχουν μερικά μειονεκτήματα, όπως μέτρια ποιότητα ήχου στην έξοδο, ευαισθησία σε μηχανικές δονήσεις, και επίσης για να αλλάξεις το χρόνο καθυστέρησης πρέπει να αλλάξεις το μήκος του ελατηρίου (δύσκολο). Υπάρχουν καθαρά ηλεκτρονικά συστήματα, αναλογικά, που αποτελούνται από έναν ταλαντωτή μεταβλητής συχνότητας (από εκεί καθορίζεται ο χρόνος καθυστέρησης) και μια αλυσίδα πυκνωτών που ο ένας μεταβιβάζει το περιεχόμενό του στον άλλον στο ρυθμό του ταλαντωτή. Οι πυκνωτές για λογικούς χρόνους καθυστέρησης είναι πολλοί (μερικές χιλιάδες) και φυσικά κατασκευάζονται σε μορφή ολοκληρωμένου. Η τεχνική αυτή λέγεται Bucket Brigade. Ψάξε στο δίκτυο για το ολοκληρωμένο ΜΝ3005 της Panasonic / Matsushita για να πάρεις μια γεύση για αυτή την τεχνική. (Ευχαριστίες στον Γιώργο gf ! ). Υπάρχουν επίσης ψηφιακά ηλεκτρονικά συστήματα. Εκεί το σήμα εισόδου υφίσταται δειγματοληψία, περνάει από ADC και αποθηκεύεται σε μνήμη. Μετά από κάποιο χρόνο τα περιεχόμενα της μνήμης διαβάζονται, περνάνε από DAC και βγαίνουν στην έξοδο. Ο χρόνος που μεσολαβεί ανάμεσα στην εγγραφή και στην ανάγνωση είναι ο χρόνος καθυστέρησης. Υπάρχουν ολοκληρωμένα που τα έχουν όλα αυτά μέσα εκτός από τη RAM. (Η Holtek φτιάχνει τέτοια αλλά δεν θυμάμαι τον τύπο κάποιου απέξω! ). Τέλος στις πιο επαγγελματικές συσκευές όλα γίνονται με επεξεργαστές τύπου DSP. Π.χ. δες το Soundweb της BSS Audio...

kobi
29-07-11, 10:52
Φίλιππε σε ευχαριστώ για όλες αυτές τις πληροφορίες.
θέλω να κάνω ένα delay για το χόμπι μου,την πλάκα μου. θέλω να το τοποθετήσω σε ένα μικρόφωνο έτσι ώστε να ακούγετε σαν αντίλαλος (όπως στα πανηγύρια). θέλω να υπάρχει κάποια ρύθμηση στην καθυστέρηση!!!

FILMAN
29-07-11, 10:58
Άλλο το delay, άλλο το echo. Το echo είναι ένα τροποποιημένο delay στο οποίο μέρος της εξόδου ανατροφοδοτείται στην είσοδο.

kobi
29-07-11, 11:03
οπ.....Σορι…. Νόμιζα ότι αυτό που θέλω να κάνω λεγόταν έτσι……πάμε τοτέ από την αρχη…. Υπάρχει κάποιο τέτοιο κύκλωμα….?

FILMAN
29-07-11, 11:11
Να, δες στη σελ. 28 του συνημμένου. Είναι το datasheet του MN3005. Αυτό που βλέπεις είναι echo (αυτό που θέλεις). Αν καταργήσεις το κομμάτι γύρω από το IC2 που είναι κάτω δεξιά και το οποίο ανατροφοδοτεί ένα μέρος της εξόδου στην είσοδο (ή απλά αν γυρίσεις το ποτενσιόμετρο που βλέπεις δεξιά όλο προς τη γείωση), το κύκλωμα γίνεται σκέτο delay.

kobi
29-07-11, 11:26
ευχαριστώ Φίλιππε. έχω μια ερώτηση όμως. γιατί τόσα πολλά GND??? υπάρχει κάποιος λόγος? εγω τα συνδεω κανονικά? και κάτι ακόμα.... τα ΜΝ3005, ΜΝ3001 και ΑΝ6551 υπάρχουν γενικά στην αγορά(μηλαμε για αθηνα)?

FILMAN
29-07-11, 11:33
ευχαριστώ Φίλιππε. έχω μια ερώτηση όμως. γιατί τόσα πολλά GND??? υπάρχει κάποιος λόγος? εγω τα συνδεω κανονικά? και κάτι ακόμα.... τα ΜΝ3005, ΜΝ3001 και ΑΝ6551 υπάρχουν γενικά στην αγορά(μηλαμε για αθηνα)?
Μια είναι η γείωση, απλώς σου έχει ένα άκρο κοντά σε κάθε σύνδεση. Τα ΜΝ χλωμό το βλέπω να τα βρεις σε κάποιο μαγαζί, θα τα βρεις όμως σίγουρα στο ebay. Και αντί να βάλεις 2 ΑΝ6551 μπορείς να βάλεις π.χ. ένα TL074.

kobi
29-07-11, 11:42
απ ότι είδα όμως δεν είναι και τόσο φτηνά.....τουλάχιστον το ΜΝ3001....

FILMAN
29-07-11, 11:45
Το ΜΝ3101 μπορείς να το αντικαταστήσεις με ένα δικό σου ταλαντωτή, αυτό που πρέπει να πετύχεις είναι ένα μη επικαλυπτόμενο διφασικό clock.

chip
29-07-11, 11:46
δες και απο holtek
http://experimentalistsanonymous.com/diy/Datasheets/HT8970.pdf
που είναι πολύ ποιο φθηνά απο τα ΜΝxxxx (τα MN νομίζω είναι ιδιαίτερα ακριβά αλλά πρέπει να ήταν πολύ ποιοτικά αφού χρησιμοποιούνταν σε ηχητικά εφέ, synthesizer κλπ τη δεκαετία του 80).
Παλαιότερα υπήρχαν στην ελληνική αγορά και τα mn και τα holtek, τώρα δεν ξέρω.
επίσης κοίταξε για το pt2399 (δεν νομίζω να υπάρχει στην Ελλάδα) που έχει πολύ χαμηλή τιμή.
΄Αλλα chip echo είναι το ht8955 (νομίζω το εισήγαγαν στην Ελλάδα πριν καμιά 15 χρόνια)
και το m65831.
κοίτα σε ebay και futurlec γενικά αν δεν βρεις στην Ελλάδα ή τα βρεις πολύ ακριβά.

FILMAN
29-07-11, 12:02
Α, τώρα είδα το λάθος σου, εσύ έψαξες για ΜΝ3001 ενώ το σωστό είναι ΜΝ3101. Το βρήκα και με 3$.

ultra
29-07-11, 12:56
Εναλλακτικα μπορεις να χρησιμοποιησεις το PT2399 της Princeton ( που αναφερθηκε παραπανω), και ειναι ευρεως γνωστο σε πεταλια κιθαρας.

Αν υπαρχει ενδιαφερον, μπορω να ανεβασω πληρες σχηματικο μαζι με το pdf της πλακετας.

To κυκλωμα περιλαμβανει αρκετα υλικα σε μορφη smd, αλλα δεν νομιζω οτι προβληματιζει ιδιαιτερα στην κατασκευη.

Διαθετει ποτενσιομετρο gain, ποτενσιομετρο που μεταβαλλει το delay, καθως και ποτενσιομετρο που ρυθμιζει τις επαναληψεις.

Τροφοδοτειται απο 9V μπαταρια.

kobi
29-07-11, 13:02
ναι οντος..... μν3101 τελικα . οποτε μονο απεξω μπορει να γινει το κυκλωμα...... οκ παιδια ευχαριστω για τις συμβουλες σας!!!!!

kobi
29-07-11, 13:24
κωστα θα με υποχρεωνες αν ανεβαζες το σχηματικο!!!!να δο και αυτο

ultra
29-07-11, 20:13
Βεβαιως, απο Δευτερα, να οργανωθω λιγο...

kobi
29-07-11, 23:29
ενταξει κωστα!!!!!σε ευχαριστω πολύ απο τωρα!!!θα τα μουμε απο δευτερα :001_rolleyes:

kobi
01-08-11, 13:02
Καλημέρα παιδία καλή βδομάδα και καλό μήνα! :001_smile:
Κώστα ελπίζω ναμην με ξέχασες…. Το PT2399λογικά θα το πάρω από το e-bay(να δω πως θα τα καταφέρωμιας και δεν έχω ξαναψωνίσει από εκεί), μιας και δεν το έχω βρει ακόμα εδώ ανκαι σίγουρα θα περιμένω από Σεπτέμβρη να το βρουν απ οτι μου ειπαν….

kobi
03-08-11, 10:08
Καλημέρα παιδιά!
Το PT2399 το παρήγγειλα και σε 10 μέρες είναιεδώ. Κώστα όταν μπορέσεις στείλε και το σχηματικό για να αρχίσω σιγά σιγά να τοξεκινάω :001_smile:

savasp
03-08-11, 10:50
Καλημέρα φίλε kobi, έφτιαξα και εγώ το delay με το Pt2399 (http://www.tonepad.com/getFile.asp?id=98). Δουλεύει μια χαρά. Είχα παραγγείλει 3 κομάτια από ένα Γερμανικό site γιατί στη Θεσ/νίκη δεν το βρήκα πουθενά. Το έβαλα μέσα σε μια μικροφωνική που έφτιαξα και κάνω τη δουλειά μου (μουσικός γαρ). Νομίζω ότι μου περίσεψε και ένα PCB γιατί είχα κάνει 2-3. Θέλει μόνο τρύπημα. Αμά θέλεις μπορώ να σου το δώσω.

kobi
03-08-11, 11:12
Σάββα καλημέρα. αυτό που μου έστειλες το site δεν μου ανοίγει…..μπορείς να ανεβάσεις το κύκλωμακάπως αλλιώς?

kobi
03-08-11, 11:15
Εντάξει τώρα μου άνοιξε κανονικά :001_smile:

kobi
03-08-11, 13:19
να ρωτήσω και κάτι που δεν έχω καταλάβει ακομα...... τί διαφορα έχει το echo με το delay......?

FILMAN
03-08-11, 13:23
Δες το ποστ 7.

kobi
03-08-11, 13:56
το delay κάνει τις επαναλήψεις? και η ανατροφοδότησηγιατί χρησιμοποιείται?

FILMAN
03-08-11, 15:13
To delay απλώς καθυστερεί το σήμα. Δηλ. λες "κύμινο" στο μικρόφωνο και ακούγεται από τα ηχεία μετά από π.χ. 1 sec. Η ανατροφοδότηση χρησιμοποιείται ώστε ο ήχος από την έξοδο να ξαναμπεί στην είσοδο για να ξαναβγεί πάλι καθυστερημένος στην έξοδο. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα ο ήχος να ακούγεται ξανά και ξανά με καθυστέρηση οπότε έχεις φαινόμενο αντίλαλου. Δεν έχεις δοκιμάσει να φωνάξεις ποτέ μέσα σε πηγάδι;

kobi
03-08-11, 16:16
Α, εντάξει τώρα κατάλαβα τη διαφορά! Ευχαριστώ Φίλλιπε. Ναι έχωφωνάξει σε πηγάδι όπως και σε μεγάλη πλαγιά που γίνεται το ίδιο με το πηγάδι!:001_smile::001_smile::001_smile:

kobi
11-08-11, 21:14
καλησπέρα παιδιά.σημερα εφτιαξα αυτοτο κύκλωμα αλλα δεν δουλευει...... http://www.tonepad.com/getFile.asp?id=98 . το έκανα σε τυπομένω όπως το δείχνει αλλα το μικρόφωνο ακούγετε κανονικά, σαν να μην έχω παρεμβάλει τιποτα....... είναι σαν να περναει δηλαδή μονο απο το tl072. τί μπορει να συμβαίνει.........??????

kobi
11-08-11, 21:27
22502225032250422505 αυτο είναι το κύκλωμα μου. μήπως έχει να κάνει με τον τύπο των πυκνωτών? σαν αντίδραση ανάδρασης έβαλα κ εγω 15ΚΩ αλλα την άλλαξα κι όλας αλλα παλι τιποτα.....

chip
12-08-11, 09:54
εαν αφαιρέσεις την αντίσταση 24κ συνεχίζει να περνάει ο ήχος? Αν όχι τότε για κάποιο λόγο δε δουλεύει το pt2399 αν ναι τότε έλεγξε μήπως έχει κάποιο λάθος (πχ κάποιο βραχυκύκλωμα) στο ποτενσιόμετρο που ρυθμίζει τη συχνότητα λειτουργίας (χρόνο καθυστέρησης)

kobi
12-08-11, 12:41
Καλημέρα chip.Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Τελικά βρήκα το λάθος. Κάποιες αντιστάσεις είχανλάθος τιμή…. Έβαλα τις κανονικές κ όλα εντάξει!!!!! Δουλεύει κανονικά.:biggrin:

FILMAN
12-08-11, 13:00
Τελικά από πού το αγόρασες και πόσο κόστισε;

kobi
13-08-11, 09:28
καλημέρα παιδιά!. φίλιππε τελικά ήρθε απ εξω απο χον κον. πήρα 10 κωμμάτια για να είμαι πιο σήγουρος και μου ήρθε τελική τιμή+μεταφορικά=8,50 ευρο.

ultra
06-09-11, 13:08
Αν και καθυστερημενα, ανεβαζω κι εγω το σχηματικο μαζι με τα pdf για οποιον ενδιαφερεται να το φτιαξει μονος του.

232482324923250

dovegroup
06-09-11, 15:32
Αν κάποιος δεν θέλει να φτιάξει κάτι παρόμοιο μπορεί να βρεί μιά πολύ καλή συσκευή.
Αν δεν θές να την φτιάξεις ήταν της Better και το έλεγε Echorder EC444.

Το είχα παλιά πολύ καλό κσι το είδα σε site στην Ολλανδία πρόσφατα 50€ περίπου αλλά με καλό ψάξιμο μπορεί να το βρείς και πιό φθηνά.

vagj
12-02-12, 16:46
Αν και καθυστερημενα, ανεβαζω κι εγω το σχηματικο μαζι με τα pdf για οποιον ενδιαφερεται να το φτιαξει μονος του.

232482324923250
αυτο το σχηματικο ειναι για delay η echo ?

ultra
12-02-12, 17:09
αυτο το σχηματικο ειναι για delay η echo ?

το datasheet λεει οτι προκειται για echo audio processor

και οτι η ψηφιακη επεξεργασια χρησιμοποιειται για να παραγει

το απαραιτητο delay.