PDA

Επιστροφή στο Forum : Aναστροφεας τασης



JOUN
30-07-11, 15:08
Καλησπερα.
Σε ενα σημειο εχω ταση DC 10.5V σε ηρεμια και 0 σε λειτουργια.Δηλαδη οταν η συσκευη μου (ανιχνευτης κινησης απο συναγερμο) ειναι απενεργοποιημενη (led σβηστο) εχω 10.5V και οταν ενεργοποιηθει (led αναμμενο) εχω 0V.
Ψαχνω ενα τροπο να δινει το ακριβως αναποδο: ΟΝ 10.5V -ΟFF 0V.Μπορω να το κανω με μια πυλη NOT αλλα δεν θελω να βαλω ενα ολοκληρωμενο για να χρησιμοποιησω μονο το 1/6 του. Eχω δει παλιοτερα οτι γινεται με ενα τρανσιστορ " γενικης χρησης" π.χ καπως ετσι : http://wiki.answers.com/Q/Equivalent_circuit_for_NOT_gate_using_transistors
Εχει κανενας ενα σχεδιο με τιμες κλπ;
Ευχαριστω

ΕDIT μαλλον το βρηκα: 22298

selectronic
30-07-11, 15:17
Αυτό το θέμα με ενδιαφέρει κι εμένα, καθώς έχω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με την έξοδο από timer με 555. Και εγώ ένα τρανζίστορ έβαλα για δοκιμή, όταν παίρνει + και + δεν άγει, ενώ όταν τελειώσει το μέτρημα το 555 και πέσει η έξοδος σε 0, το τρανζίστορ πολώνετε κανονικά και άγει. Το βρίσκω όμως «κάπως», δεν ξέρω αν αυτός είναι ο σωστός τρόπος για αυτή τη δουλειά…

spiroscfu
30-07-11, 16:42
Για να απαντήσει κάποιος πρέπει να ξέρει τη φορτίο θα τροφοδοτήσεις με τον ανιχνευτή, επίσης οι ποιο πολύ ανιχνευτές κίνησης έχουν ένα εσωτερικό jumper που κάνει την έξοδο η n.c ή n.o.

JOUN
30-07-11, 16:53
Αν ειχε τετοιο jumper δεν θα ηθελε τιποτα αλλο.Εχει δυο jumper ενα για να αναβει το led η οχι και ενα αλλο που δεν καταλαβα τι κανει αλλα η περιγραφη του δεν λεει τιποτα για ΝΟ η NC.
Για να καταλαβεις μεσα στο κυκλωμα η εντολη δινεται σε ενα SSR το οποιο μετα δεν ξερω τι γινεται και τελικα βγαζει την εντολη NC στην κλεμα του ανιχνευτη.
Εγω θελω να παρω την εξοδο του SSR αφου την αναστρεψω ωστε οταν εχω κινηση να κλεινει μια επαφη (αυτη του SSR).
Mετα την επαφη αυτη θα την παω στην ταχεια κληση ενος κινητου,ωστε οταν εχω κινηση να με παιρνει τηλεφωνο.
Ολα αυτα γινονται σε χωρο χωρις 230 οποτε τροφοδοτουνται με 12V.
Oπως καταλαβαινεις δεν τιθεται θεμα ουτε φορτιων ουτε τιποτα..Αν μπορεσω να ξεμπερδεψω με την αναστροφη θα φτιαξω και τα αλλα..

spiroscfu
30-07-11, 17:38
τη μοντέλο είναι ο αισθητήρας.

JOUN
30-07-11, 18:23
Αυτος ειναι.Τυχον προτασεις καλοδεχουμενες.

Τελικα τωρα που το ξανασκεφτηκα,το μονο που θελω ειναι ενα κυκλωμα με τρανζιστορ που να οδηγηται απο το led και στην εξοδο του να μπαινει το SSR. Αυτο ειναι πολυ απλο,ετσι;

spiroscfu
30-07-11, 19:29
Η τελευταία κλέμα δίπλα στο led που δεν την έχουν τοποθετήσει είναι η n.o. (μήπως συνδέεται πάνω στο ρελέ),
αν δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα τότε ή βάζεις στον ανιχνευτή ένα αντίστοιχο ρελέ με n.o. επαφή, ή βάζεις ένα άλλο ρελέ στην έξοδο από αυτό ή φτιάχνεις αυτό που έδειξες στην αρχή,
αλλά αν κατάλαβα καλά δεν θέλεις τάση αλλά διακόπτη σαν έξοδο για αυτό οι δύο πρώτες πρέπει να σου ταιριάζουν καλύτερα.
Ο J1 είναι Signal Selective Processing και μάλλον όταν είναι off με το ποτενσιόμετρο ρυθμίζεις την ευαισθησία του.

JOUN
30-07-11, 23:45
Σπυρο πραγματι θελω διακοπτη..
Οσον αφορα τις λυσεις που προτεινεις:Η επαφες ΝΟ και ΝC δεν συνδεονται απευθειας πανω στο ρελε αλλα εχουν και αλλο κυκλωμα για να ταιριαζει με τα σηματα που θελει ο συναγερμος.
Το ρελε που εχει τωρα ειναι ΝΟ απλως εχει ταση συνεχεια και ετσι η επαφη του ειναι κλειστη.Μ'αυτο τον τροπο αν καποιος κοψει το καλωδιο του ανιχνευτη, δεν υπαρχει συνεχεια στο κυκλωμα και βαραει ο συναγερμος.
Μαλλον αυτο που εδειξα θα κανω αν και παλι κατι μπερδευεται με τις γειωσεις.Σαν τελευταια λυση αφηνω το να οδηγησω αλλο ρελε με μεταγωγικη επαφη γιατι σε κατασταση ηρεμιας το ρελε θα ειναι οπλισμενο με οτι αυτο συνεπαγεται στην καταναλωση.
Το ολο κυκλωμα θα τροφοδοτηθει απο μπαταρια αυτοκινητου αλλα και παλι..

Takiss
31-07-11, 16:05
Στο PIN που λίπη η κλέμα είναι αυτό που ζητάς…
Ελέγξετε το με ένα βολτόμετρο.

spiroscfu
31-07-11, 18:38
Πόσα βόλτ είναι η εντολή ενεργοποίησης του ρελέ (αν δεν είναι ssr και τα mA που τραβάει).

micalis
08-08-11, 23:24
Φιλε Γιαννη στο 555 αν θες "αντιστροφη" εξοδο παρε απο το ποδαρακι 7.

FILMAN
10-08-11, 13:59
Το ποδαράκι 7 έχει ακριβώς την ίδια στάθμη με το 3 και όχι αντίθετη. Μόνο που είναι έξοδος ανοιχτού συλλέκτη.

micalis
18-08-11, 21:49
Το ποδαρακι 7 "γειωνει" οταν δινει ταση το 3.Με μια αντισταση που να συνδεεται στο + εχει ακριβως αντιθετη σταθμη.