PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με υπολογιστη



Χρήστος2011
30-07-11, 23:33
καλησπερα σε ολους
εχω ενα υπολογιστη με περασμενα τα XP.τον εκανα format εβαλα το λογισμικο ξανα χωρις drivers γιατι καθε φορα που τον ανοιγω αν βαλω καποιο cd ειτε usb αμεσως μου κολλαει
τρεχω τα opensuse 11.3 (linux) απο cd και ολα οκ δεν κολαει
αλλα αν παω να τα κανω install μου βγαζει σφαλμα σε δισκους και χωρητικοτητα
απ την αλην δεν μπορω να βαλω καποιο αλλο λειτουργικο
καμια ιδεα για το τι να κανω και τι να φταιει;
ευχαριστω

info@kalarakis.com
31-07-11, 20:40
Προβλημα στη μνημη ή στο δίσκο

andrewsweet4
31-07-11, 22:04
Καλα λεει ο φιλος.. Αν εχεις κουμπωμενες πανω στο PC πανω απο 2 RAM, δοκιμασε να δουλεψεις το μηχανημα με τη μια μονο εναλλαξ και πες μας αν παρουσιαζει προβλημα. επισης αν σου περισσευει κανας σκληρος βαλτον πανω και δοκιμασε να περασεις τα Windows εκει να δεις αν επιμενει το προβλημα. Αυτα τα ολιγα...

bigri
31-07-11, 22:18
Το θέμα να έχει αρπάξει κανένα σκουληκάκι το προσπερνάμε

Το παλικάρι λέει με το λινουχ cd είναι οκ

dalai
01-08-11, 00:29
Εμενα οσα PC καναν τετοια τρελλα με κολληματα,με αργοπορια και επανεκινησεις ,συνηθως ηταν θεμα σκληρου δισκου μισοπεθαμενου .Τελικα καιγονται μετα απο λιγες προσπαθειες και ησυχάζεις :)

andrewsweet4
01-08-11, 01:01
φιλε bigri το παιδι ομως λεει οτι οταν παει να εγαταστισει ΜΕΧΡΙ και τα Linux το PC κρασαρει αρα δεν μπορει να ειναι σκουλικακι..

Αποστόλης1
01-08-11, 01:29
Αν ήταν μνήμη δεν θα έτρεχε το λίνουξ.
Μάλλον τροφοδοτικό.

andrewsweet4
01-08-11, 02:07
χμμμ παιζει και αυτο...

street
01-08-11, 02:47
εγω πάλι λεω τι τον απαντάτε τον φίλο ? καταρχήν δεν μας λέει τ κομπιούτερ έχει !!! (αν και δεν έχει και τόσο σημασία αλλά οκ ) δεν μας λέει αν περνάει γνήσιο λειτουργικό XP ( παρεμπίπτοντος εδω στο φόρουμ πριν αρκετό καιρό είχα δει την ίδια περίπτωση
τον εκανα format εβαλα το λογισμικο ξανα χωρις drivers γιατι καθε φορα που τον ανοιγω αν βαλω καποιο cd ειτε usb αμεσως μου κολλαει και έφταιγε τελικά το σπασμένο λειτουργικό ) , και παρακάτω λέει
τρεχω τα opensuse 11.3 (linux) απο cd και ολα οκ δεν κολαει και μετά ξανά λέει α
π την αλην δεν μπορω να βαλω καποιο αλλο λειτουργικο δεν λέει αν πήγε να τα κάνει instal σφάλματα και πολλά κλπ ... φυσικά και ολα τα παραπάνω μπορεί να είναι .... αλλά άλλο το μπορεί και άλλο το τι είναι ... ας μας πει ο Χρήστος και άλλες < λεπτομέρειες > και βλέπουμε ... φιλικά :001_smile:

agis68
01-08-11, 05:06
εγω θα ήλεγχα το swap των μνημων....δηλαδη αν χρονιζονται και οι δυο σωστα και μαζί. Θα δοκιμαζα καθε μνμη χωριστα...καποια απο τις δυο θα φάει σουτ....Επίσης θα κοιταγα να γυρισω το ΒΙΟΣ στα default αν και εκει κανει τα ίδια, τοτε ή σκληρος είναι, ή cachε της CPU ειναι ή MOBO ειναι.....κοιταξε τα απλοποιώντας οσο γινεται την αρχικη εγκατασταση....βάλε μια μικρή VGA που ξερεις ομως οτι παιζει μια χαρα, επίσης κοιτα για PCU fan μήπως δεν άγει τη θερμοκρασια καλα και ζεσταινεται CPU....Aυτα....

Αποστόλης1
01-08-11, 14:41
Με τα στοιχεία που δίνει οι μνήμες δεν έχουν πρόβλημα.
Πιθανά προβλήματα τροφοδοτικό και μητρική με τις σημειώσεις του Άγη, ΒΙΟΣ κλπ