PDA

Επιστροφή στο Forum : Κύκλωμα υψηλής τάσης



ger4ki
02-08-11, 15:06
καλησπερσα γραφω για πρωτη φορα στο φορουμ αν και το παρακολουθω καιρο.
Βρικα αυτο εδω http://www.doit4me.gr/lookfwd/ge99149/electronics/shock/index.htm αλλα οι γνωσεις μου ειναι λιγες εως καθολου, θα ηθελα να μου πειτε τι χρειαζομαι για να φτιαξω αυτο και με πια σειρα να τα συνδεσω

navar
02-08-11, 15:18
αντιγράφοντας απο το λίνκ που έδωσε το παιδί !

Η μόνη ρύθμιση την οποία έχετε να κάνετε είναι στο R2 και είναι πολύ απλή. Απλά το γυρίζετε μέχρι να νοιώσετε να σας χτυπάει το ρεύμα όσο θέλετε! :)
http://www.doit4me.gr/lookfwd/ge99149/electronics/images/star.gifΑν δεν σας φτάνει το χτύπημα που νοιώθετε δοκιμάστε να βάλετε το χέρι σας στην πρίζα...


χαχαχαχαχ έλεος !
στο θέμα μας τώρα , σωτήρη τι δέν καταλαβαίνεις ? που κολάς ? δίνει λίστα με τα υλικά που πρέπει να αγοράσεις !

FILMAN
02-08-11, 15:20
Πολύ έξυπνο κύκλωμα. Μια και απ' ότι βλέπω το έφτιαξε Έλληνας, κάνε ένα κόπο να τον ρωτήσεις
1) Τι θα γίνει αν γυρίσουμε το R2 ώστε να πιάσει τα 0Ω,
2) Κάθε πότε θέλει αλλαγή το BC547 που οδηγεί τον μετασχηματιστή, και γιατί έβαλε το συγκεκριμένο τρανζίστορ εκεί (που δίνει μέχρι 100mA) ενώ το 555 από μόνο του δίνει τα διπλά.

ger4ki
02-08-11, 15:23
Βασικα με ποια σειρα να τα συνδεσω δεν ξερω γιατι μπαιρδευομαι με το σκιτσο.
ποσο θα κοστισει περιπου αυτο?
οταν λεει πλακετα λεει αυτες τοις πρασινες??

FILMAN
02-08-11, 15:26
Κάτι πιο συγκεκριμένο;

ger4ki
02-08-11, 15:36
http://www.google.gr/imgres?q=%CF%80%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CE%B5%CF%84%CE%B 1&um=1&hl=el&tbm=isch&tbnid=3-QhihEmWhO0WM:&imgrefurl=http://www.pcb.gr/prod01.htm&docid=QWoQzbPyS8-omM&w=186&h=200&ei=eu83TtjzHMa98gPDpbnwAg&zoom=1&iact=hc&vpx=610&vpy=287&dur=1377&hovh=160&hovw=148&tx=141&ty=73&page=1&tbnh=149&tbnw=139&start=0&ndsp=16&ved=1t:429,r:7,s:0&biw=1366&bih=638

FILMAN
02-08-11, 15:40
Την πλακέτα θες να σχεδιάσεις;

ger4ki
02-08-11, 15:42
αυτα που λεει αντιστασεις και τα αλλα απανω σε μια τετοια θα τα βαλω ολα??

Hulk
02-08-11, 15:42
Φιλε Σωτηρη οταν λεει για την πλακετα σου λεει για την συγκεκριμενη που εχει το κυκλωμα, δεν ειναι ολες ιδιες οπως λες εσυ αυτες οι πρασινες.
Θα πρεπει ή να φτιαξεις μονος σου αν εχεις την εμπειρια ή αλλιως να το κανεις σε διατρητη μιας και ειναι μικρο κυκλωμα.

ger4ki
02-08-11, 15:49
Σε διατρητη θα γινει καθως δεν υπαρχει η εμπειρια και οι γνωσεις για την αλλη.Αμα μπορουσατε να μου πειτε πως να τα συνδεσω δηλαδη το ενα ακρο απο την αντισταση εκει το αλλο εκει και παει λεγοντας,καθως εκει δυσκολευομαι πολυ

Hulk
02-08-11, 16:02
Αν δεν εχεις καθολου εμπειρια δυσκολευουν τα πραγματα οχι ομως πως δεν γινετε, καταρχην εχεις καποια εργαλεια για ξεκινημα; οπως π.χ κολλητηρι για
να κανεις τις κολλησεις; το που θα παει το καθε ενα εξαρτημα και πως θα συνδεθουν μεταξυ τους μπορεις απλα να κοιταζεις την πλακετα που δινει στο
σχεδιο και να κανεις τις διαδρομες με μικρα καλωδιακια.

ger4ki
02-08-11, 16:25
τα απαραιτητα εργαλεια τα εχω.Το προβλημα ειναι οτι μπερδευομαι λιγο με το σχεδιο.
Ποσο θα κοστισει περιπου που μπορω να βρω τα πραγματα που χρειαζομαι?

edit. Με το σχεδιο οκ. Εγω κοιτουσα τα κατω σχεδια ενω το πανω καθολου που ειναι και ποιο ευκολο.:001_rolleyes:

ger4ki
02-08-11, 16:48
Στο ιντερνετ δεν βρηκα τιποτα απο μετασχηματιστη ολοι ειναι 80watt και πανω.. Λογικα αυτος μονο κοστιζει.

Hulk
02-08-11, 16:48
Μιας και εισαι απο Αθηνα πηγαινε καλυτερα στο Φανο που σιγουρα θα σε εξυπηρετηση καλα και θα τα εχει λογικα ολα, ΦΑΝΟΣ, ΣΟΛΩΜΟΥ 39,ΑΘΗΝΑ
ΤΗΛ.210-3828748. Το κοστος μαζι με την πλακετα και τον μετασχηματιστη δεν νομιζω να παει πανω απο 15ευρο αλλα οτι και να πω μπορει και να κανω
λαθος, καλυτερα θα το δεις στο καταστημα που θα τα παρεις.

minusplus
02-08-11, 16:54
Πολύ έξυπνο κύκλωμα. Μια και απ' ότι βλέπω το έφτιαξε Έλληνας, κάνε ένα κόπο να τον ρωτήσεις
1) Τι θα γίνει αν γυρίσουμε το R2 ώστε να πιάσει τα 0Ω,
2) Κάθε πότε θέλει αλλαγή το BC547 που οδηγεί τον μετασχηματιστή, και γιατί έβαλε το συγκεκριμένο τρανζίστορ εκεί (που δίνει μέχρι 100mA) ενώ το 555 από μόνο του δίνει τα διπλά.
Για το πρώτο συμφωνώ, τώρα για το δεύτερο θα προτιμούσα να υπάρχει το τρανζίστορ για να προστατεύσει το 555 αλλά κ το χρήστη σε τυχόν υψηλότερο από 100mΑ ρεύμα.
Τώρα αν δε κάνω λάθος κ τα 100mA είναι επικίνδυνα σε υψηλές εναλλασσόμενες τάσεις για τον οργανισμό.

Hulk
02-08-11, 17:02
Φιλε Δημητρη για τα 100mΑ που μιλησε ο Φιλιππος δεν ειναι στην εξοδο του μ/τ που θα βγαζει ταση αλλα στην εισοδο. Οποτε στην εξοδο θα εχει
μικροτερο ρευμα και θα ειναι λιγοτερο ακινδυνο.

ger4ki
02-08-11, 17:44
Τωρα δεν μενω αθηνα αλλα Τρικαλα απο συνιθεια το εβαλα κατα λαθος.

Hulk
02-08-11, 19:14
Τοτε ισως μπορεσει να σε βοηθησει καποιος φιλος απο εκει, αλλιως ψαξε στο ιντερνετ για πληροφοριες για κοντινοτερο καταστημα με ηλεκτρονικα
κοντα σε σενα. Μπορεις να παραγγειλεις και με αντικαταβολη μεσο ιντερνετ αλλα για τοσο λιγα υλικα δεν συμφαιρει πιστευω γιατι θα σου
κοστισει σχεδον οσο θα εχουν τα υλικα.

navar
02-08-11, 20:40
Τοτε ισως μπορεσει να σε βοηθησει καποιος φιλος απο εκει,
χαχαχαχαχααχαχ για μένα χτυπάει πάλι η καμπάνα ????

είσαι και πατριώτης ορε παλικάρι με το ηλεκτροσόκ !
δέχομαι να βοηθήσω με την προϋπόθεση να μας δώσει ο Filman ή κάποιος άλλος ένα σχετικά σωστό σχέδιο το οποίο δεν θα εμφανίζει προβλήματα σαν αυτά που ο ίδιος ο φίλιππος εντόπισε !

lepouras
02-08-11, 20:44
άντε και αν προλάβετε μέχρι παρασκευή μου δίνετε λίστα να σας τα φέρω επάνω σε ότι δεν βρείτε.

Hulk
02-08-11, 22:42
[QUOTE=navar;452573]χαχαχαχαχααχαχ για μένα χτυπάει πάλι η καμπάνα ????

Βλεπω φιλε Κωστα το καταλαβες οτι το ελεγα για εσενα ε; τι να κανεις; πατριωτης σου ειναι πρεπει να τον βοηθεισεις!

Hulk
02-08-11, 22:56
Παντως κατι παρομοιο ειχα φτιαξει πριν περιπου 15 χρονια αλλα δεν ειχα φτιαξει καποιο κυκλωμα, ειχα χαλασει μια παλια φωτογραφικη μηχανη
και της πηρα το κυκλωμα απο το φλας, δεν εδινε μονιμα ρευμα αλλα φορτιζε ενα πυκνωτη απ'οτι θυμαμαι στα 300βολτ και αυτο αρκουσε για ενα
στιγμιαιο ηλεκτροσοκ! το ειχα τοποθετησει σε ενα πακετο τσιγαρα μεσα και ειχα κολλησει πανω απο τους ακροδεκτες του πυκνωτη 2 μικρα
συρματακια κατα μηκος του πακετου, οποτε ανοιγα το πακετο και πατουσα ενα διακοπτακη και φορτιζε ο πυκνωτης μετα στην συνεχεια το αφηνα
στο τραπεζι και περιμενα τον πρωτο τρακαδορο να ερθει! χαχαχαχα!
Το καλυτερο ειναι οτι δεν καπνιζω και δεν καπνισα ποτε, το ειχα κανει ετσι για χαβαλε. Τι θυμηθηκα τωρα!

FILMAN
03-08-11, 09:52
χαχαχαχαχααχαχ για μένα χτυπάει πάλι η καμπάνα ????

είσαι και πατριώτης ορε παλικάρι με το ηλεκτροσόκ !
δέχομαι να βοηθήσω με την προϋπόθεση να μας δώσει ο Filman ή κάποιος άλλος ένα σχετικά σωστό σχέδιο το οποίο δεν θα εμφανίζει προβλήματα σαν αυτά που ο ίδιος ο φίλιππος εντόπισε !
Και βέβαια θα σε βοηθήσω βρε!
Έχω ένα πολύ καλό και ολόσωστο σχέδιο που είναι και πανεύκολο στην κατασκευή! Είναι ένα καλώδιο με φις. Το βάζεις στην πρίζα και πιάνεις τα καλώδια!

ger4ki
03-08-11, 11:35
Και βέβαια θα σε βοηθήσω βρε!
Έχω ένα πολύ καλό και ολόσωστο σχέδιο που είναι και πανεύκολο στην κατασκευή! Είναι ένα καλώδιο με φις. Το βάζεις στην πρίζα και πιάνεις τα καλώδια!
χαχαχα

φιλε κωστα αν σε χρειαστω θα σου στειλο πμ. Ξερεις καποιο μαγαζι εδω στα Τρικαλα που να πουλαει αυτα??

navar
03-08-11, 13:16
Και βέβαια θα σε βοηθήσω βρε!
Έχω ένα πολύ καλό και ολόσωστο σχέδιο που είναι και πανεύκολο στην κατασκευή! Είναι ένα καλώδιο με φις. Το βάζεις στην πρίζα και πιάνεις τα καλώδια!
χαχαχαχα αυτό το ξέρω φίλλιπε !
το κάνω και μόνος μου !
εκείνο που ήταν πετυχημένο στο λύκειο και το κάναμε σε συχνή βάση , ήταν μια γέφυρα στα 220ν και ένα πυκνωτή μετά στα 400ν , το έβαζες για 2δευτερα στην πρίζα , φόρτιζε , και μετά κυνηγούσες κόσμο !


χαχαχα

φιλε κωστα αν σε χρειαστω θα σου στειλο πμ. Ξερεις καποιο μαγαζι εδω στα Τρικαλα που να πουλαει αυτα??
ναι υπάρχουν 2 καταστήματα σύνολο και είναι κοντά στον ΟΤΕ στα τρίκαλα
δεν θέλω να πώ ονόματα μιας και μπορεί να χαρακτηριστεί Διαφήμηση , αλλα παρατσούκλι λέω :P
τον έναν τον φωνάζουν Εβραίο !
και λογικά στον Εβραίο θα βρείς όλα τα υλικά που χρειάζεσαι σίγουρα !

ger4ki
03-08-11, 13:21
χαχαχαχα αυτό το ξέρω φίλλιπε !
το κάνω και μόνος μου !
εκείνο που ήταν πετυχημένο στο λύκειο και το κάναμε σε συχνή βάση , ήταν μια γέφυρα στα 220ν και ένα πυκνωτή μετά στα 400ν , το έβαζες για 2δευτερα στην πρίζα , φόρτιζε , και μετά κυνηγούσες κόσμο

χαχαχα καλο το δοκιμασες εσυ ποτε ??:P
Καταλαβα ποιο καταστημα λες.
Ευχαριστω.

navar
03-08-11, 13:37
χαχαχα καλο το δοκιμασες εσυ ποτε ??:P

και βέβαια , πρώτος τα έτρωγα εγώ τα σούτ ! και μετά στους υπόλοιπους !
μέχρι και στο αργότερα στο ΤΕΙ την έπαιρνα την κατασκευή , εκεί είχε περισσότερη πλάκα μιας και ήταν πληροφορικάριοι και δεν έιχαν σχέση με καλώδια και ρεύματα !
θυμάμαι κάναμε και παρτούζα ηλεκτροσόκ , κλείναμε 3-4 άτομα κύκλο !

selectronic
03-08-11, 15:02
Αχ ρε navar, όλοι οι τρελαμένοι τα ίδια σκεύτονται! Πάντως εγώ έχω και το ενθύμιο από το λύκειο

22339

Το άλλο που κάναμε στα διαλλείματα ήταν να «συνδέουμε» κάποιον στο Variac που είχαν οι πάγκοι στα εργαστήρια και να βλέπουμε πόσο γρήγορα μπορεί να ανεβοκατεβάσει την τάση με το ρυθμιστικό…


Επειδή όμως αυτά που γράφουμε εδώ τα διαβάζουν πολλοί και διάφοροι και μπορεί να βάζουμε ιδέες, θέλω να γράψω τα εξής:

Οποιοδήποτε κύκλωμα έχει να κάνει με την τάση δικτύου και μάλιστα χωρίς μετ/στη για απομόνωση, είναι ΘΑΝΑΤΗΦΟΡΑ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ!!! Αυτά τα κάναμε όταν δεν είχαμε μυαλό και δεν καταλαβαίναμε ότι ένα παιχνίδι μπορεί να μας αφήσει στον τόπο!

ΜΗΝ δοκιμάσετε κάτι τέτοιο, δεν αξίζει να ρισκάρεις την ζωή σου ή την ζωή άλλων για ένα παιχνίδι!

navar
03-08-11, 15:33
Οποιοδήποτε κύκλωμα έχει να κάνει με την τάση δικτύου και μάλιστα χωρίς μετ/στη για απομόνωση, είναι ΘΑΝΑΤΗΦΟΡΑ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ!!! Αυτά τα κάναμε όταν δεν είχαμε μυαλό και δεν καταλαβαίναμε ότι ένα παιχνίδι μπορεί να μας αφήσει στον τόπο!
ΜΗΝ δοκιμάσετε κάτι τέτοιο, δεν αξίζει να ρισκάρεις την ζωή σου ή την ζωή άλλων για ένα παιχνίδι!
Συμφωνώ μαζί σου απόλυτα , νομίζω οτι είναι οτι πιό σωστό έχουμε γράψει σε αυτο το θέμα !
καλύτερα κυκλώματα που προσφέρουν , τσίμπημα με την δύναμη μίας μπαταρίας !

Γιώργος Ανώνυμος
03-08-11, 15:44
Προσωπικά από το παιχνίδι με ηλεκτροσόκ θα επέλεγα να παίζω με τις τάπες εκεί στο Jack Daniels περιμένοντας την κίτρινη αποπλάνηση να ωριμάσει στο βαρέλι... Το βρίσκω πιό ενδιαφέρον. Και για άμεση ανακούφιση από τον διακαή πόθο να δοκιμάσει κανείς την θεϊκή εμπειρία του ηλεκτροσόκ μπορεί σε ψιλικατζίδικο να αγοράσει κάτι ειδικά gadgetάκια της δεκάρας με σχήμα αναπτήρα ή τι άλλα σκ... που προκαλούν ηλεκτροσόκ για φάρσα... Εντέλει και ένας ηλεκτρολυτικός πυκνωτής με ανόθωση από το δίκτυο μπορεί να προσφέρει την ίδια απόλαυσης και χωρίς να είναι DEH line interactive!

navar
03-08-11, 15:52
Προσωπικά από το παιχνίδι με ηλεκτροσόκ θα επέλεγα να παίζω με τις τάπες εκεί στο Jack Daniels περιμένοντας την κίτρινη αποπλάνηση να ωριμάσει στο βαρέλι... Το βρίσκω πιό ενδιαφέρον. Και για άμεση ανακούφιση από τον διακαή πόθο να δοκιμάσει κανείς την θεϊκή εμπειρία του ηλεκτροσόκ μπορεί σε ψιλικατζίδικο να αγοράσει κάτι ειδικά gadgetάκια της δεκάρας με σχήμα αναπτήρα ή τι άλλα σκ... που προκαλούν ηλεκτροσόκ για φάρσα... Εντέλει και ένας ηλεκτρολυτικός πυκνωτής με ανόθωση από το δίκτυο μπορεί να προσφέρει την ίδια απόλαυσης και χωρίς να είναι DEH line interactive!
έχεις πετύχει και το ποτό μου γιώργο !
νέκταρ το άτιμο το burbon !
καθαρό ουσίσκι που δεν νοθεύεται έυκολα , πίνεται υπέροχα σε χαμηλό ποτήρι με έναν μόνο πάγο για να μήν αλλοιώνεται η γεύση του.
επίσης έχω να προτείνο εκτός απο το κλασικό "old Νο7" και το "single barell" με πιό ώριμη πιο μεστή και πιό ήπια γεύση ! πραγματικό βάλσαμο !

στο θέμα μας τώρα , ναί ο πυκνωτής που ΔΕΝ είναι "DEH line interactive" προσφέρει χαρά απλά θέλει απίστευτη προσοχή κατα την φόρτιση του !

selectronic
03-08-11, 15:54
Να ένας πολύ εύκολος τρόπος για να «νιώσεις λίγη τάση»:001_tt2:


http://www.youtube.com/watch?v=XN9p0e2UCVA

Πολύ απλά μία 9βολτη μπαταρία στο δευτερεύον ενός μετ/στη. «Παίζεις» με το καλώδιο στον ένα πόλο και κάθε φορά που αποσυνδέετε η μπαταρία από το δευτερεύον βγάζει ένα παλμό αρκετών βόλτ στο πρωτεύον. Είχα δει και ένα καλύτερο βίντεο με έναν τρελαμένο άγγλο, άλλα δεν το βρίσκω…

Γιώργος Ανώνυμος
03-08-11, 16:04
έχεις πετύχει και το ποτό μου γιώργο !
νέκταρ το άτιμο το burbon !
καθαρό ουσίσκι που δεν νοθεύεται έυκολα , πίνεται υπέροχα σε χαμηλό ποτήρι με έναν μόνο πάγο για να μήν αλλοιώνεται η γεύση του.
επίσης έχω να προτείνο εκτός απο το κλασικό "old Νο7" και το "single barell" με πιό ώριμη πιο μεστή και πιό ήπια γεύση ! πραγματικό βάλσαμο !



Για να ολοκληρώσεις την απόλαυσή σου δοκίμασε και μία 9βολτη στη γλώσσα μετά την κατ'αποση και μάλλον θα χρειαστείς μετά παγοκύστη να συνεχίσεις το ποτάκι σου!

spiroscfu
07-08-11, 12:40
Για να παίξεις δοκίμασε κάπως έτσι.
22396
Δεν το έχω δοκιμάσει, τώρα μου ήρθε,
ή και ακόμα χωρίς το μ/σ καν παρά μόνο με τον ρελέ και για να την ακούσεις θα πιάσεις τα δύο άκρα του (πηνίο).

FILMAN
08-08-11, 15:00
Για να παίξεις δοκίμασε κάπως έτσι.
22396
Δεν το έχω δοκιμάσει, τώρα μου ήρθε,
ή και ακόμα χωρίς το μ/σ καν παρά μόνο με τον ρελέ και για να την ακούσεις θα πιάσεις τα δύο άκρα του (πηνίο).
Νομίζω ότι η επαφή δεν θα καταφέρει να φτάσει απέναντι!

spiroscfu
08-08-11, 18:17
Μπορεί αλλά μπορούμε να βάλουμε ένα πυκνωτή με μια αντιπαράλληλη δίοδο παράλληλα με το πηνίο του ρελέ,
μετά μάλλον αλλάζοντας την χωρητικότητα θα αλλάζει και η συχνότητα (που θα είναι αρκετά μικρή φυσικά).

FILMAN
10-08-11, 14:04
Ή να βάλεις το πηνίο του μ/ς παράλληλα σ' αυτό του ρελέ!

spiroscfu
10-08-11, 14:18
Ναι απλά έχω βάλει μπαταρία στο κύκλωμα και το δευτερεύων του μ/σ έχει πολύ μικρή αντίστασή (μπορεί να μην ενεργοποιείτε καν).

FILMAN
10-08-11, 14:32
Παίζει κι αυτό...