PDA

Επιστροφή στο Forum : ρανταρ pip δεν εχουν ευαισθησια.



artanian
03-08-11, 23:23
καλησπερα στην ομαδα.μια ερωτη..ξη. ο συναγερμοσ ειναι rp208cn δουλευει κανονικα αλλα το προβλημα ειναι οτι για να ..δουλεψει το ρανταρ πρεπει να πας σχεδον απο κατω του!! σε μερικα αλαξα την ευαισθησια αλλα δεν βλεπω διαφορα,μπορει να ειναι και θεμα τροφοδοσιας? ευχαριστω.

Ulysses
04-08-11, 17:24
Κάποια ραντάρ θέλουν να χορευεις για να σε πιάσουν.Απλά ή τα κρατάς ή τα αλλάζεις με πιο σοβαρά.Τα "σοβαρά" έχουν ένα βραχυκυκλωτήρα που καθορίζεις με αυτόν το πόσο ευαίσθητα θες να είναι.

Kokshare
04-08-11, 18:25
Ακριβώς.. εκτός από τη ρύθμιση της ευαισθησίας με τζαμπεράκια ή τριμεράκια, τα περισσότερα έχουν και ρύθμιση καθ΄ύψος. Έχουν κάτι γραμμούλες πάνω στη πλακέτα οι οποίες έχουν να κάνουν με το ύψος που έχουν τοποθετηθεί. Πείραξε λίγο και αυτό πριν το πετάξεις... Απλά ξεβιδώνεις τη βιδούλα από τη πλακέτα και το πας χιλιοστά πιο πάνω ή κάτω. Για κάθε δοκιμή καλά είναι να κλείνεις το καπάκι του ραντάρ για πιο αξιόπιστη μέτρηση.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
04-08-11, 19:59
Μήπως είσαι κοντός και δεν σε βλέπουν
:001_tt2:

artanian
04-08-11, 22:54
χαιρετω την ομαδα. απαντηση στον οδυσεα..αυτο το εκανα αλλα και με ευαισθησια στο3 δεν αλαζει και πολλυ!.. κωστα οσο για την ρυθμιση υψους αν το πας πολλυ κατω δεν κλεινει το καπακι!!!. πηρα τφ και μου ειπαν να πειραξω ευαισθησια οταν τους ειπα οτι το εκανα ειπαν..μμμ ετσι ειναι αυτο το ρανταρ!! οποτε συμφωνουμε ολοι στην αλαγη. δεν τα ξαναβαζω αυτα. ειναι το ido 302d. .οσο για τον λαζαριδη δεν απανταω ξερει αυτος!! μεγαλος ανθρωπος ειναι μην παθει και κατι!! παντως ευχαριστω παιδια.

nikknikk4
04-08-11, 23:33
χαιρετω την ομαδα. απαντηση στον οδυσεα..αυτο το εκανα αλλα και με ευαισθησια στο3 δεν αλαζει και πολλυ!.. κωστα οσο για την ρυθμιση υψους αν το πας πολλυ κατω δεν κλεινει το καπακι!!!. πηρα τφ και μου ειπαν να πειραξω ευαισθησια οταν τους ειπα οτι το εκανα ειπαν..μμμ ετσι ειναι αυτο το ρανταρ!! οποτε συμφωνουμε ολοι στην αλαγη. δεν τα ξαναβαζω αυτα. ειναι το ido 302d. .οσο για τον λαζαριδη δεν απανταω ξερει αυτος!! μεγαλος ανθρωπος ειναι μην παθει και κατι!! παντως ευχαριστω παιδια.

302d...τελιτσες ποιο ειναι ?

302 d ?
302 dpt ?
302 dw ?

artanian
05-08-11, 22:39
γεια σου νικ το εχω γραψει ido 302 d αλλα εχω και ido 302 dpt

dalai
06-08-11, 00:49
μηπως δεν δινει μεγαλο παλμο (σε διαρκεια msec ) και τον αγνοει ο συνναγερμος σου ? Αν συμβαινει αυτο πρεπει να μειωσεις τον ελλαχιστο παλμο ενεργοποιησης στον συνναγερμο σου

artanian
06-08-11, 12:23
καλημερα νικ αυτο δεν το ξερω που λες.αν ενοεις ευαισθησια το εχω δοκιμασει και στις 3 θεσεις. αλλα απο οτι μου ειπαν και στο service ετσι ειναι λενε αυτο.

dalai
06-08-11, 12:51
Οταν "βλεπει" κατι το ματακι ,κλεινει το ρελε του . Αυτο το κανει για συγκεκριμενο χρονο (πχ 200 msec) Υπαρχει περιπτωση ο συναγερμος σου να διαβαζει σηματα μονον πανω απο 250 msec .ετσι αγνοει τα σηματα απο το ΡΙΠ σου και ενεργοποιητε μονο στις περιπτωσεις που εισαι απο κατω απο το ματι και το ρελε ειναι συνεχοσ κλειστο (συνεχομενες ενεργοποιησεις). Πρεπει να πεις στον συναγερμο να διαβαζει και μικροτερα σηματα (πχ 100msec)
Ολο αυτο το σεναριο ειναι αρκετα δυσκολο να σου συμβει αφου γενικα (rip και συναγερμοι ερχονται προριθμισμενοι να συνεργαζονται μεταξυ τους) αλλα αξιζει να το κοιταξεις

artanian
06-08-11, 23:11
γεια σου dalai. αυτο ειλικρινα δεν ξερω να το δω θα το γραφει το προσπεκτους του φανταζομαι. λες επειδη τα εχω βαλει στο 1.80 περιπου και ισια να μου το κανει αυτο? σκεφτηκα να τα ..ριξω λιγο προσ τα κατω. αλλα να σου πω και κατι? εχω βαλει αλλα μοντελα και δουλευουν πολυ καλυτερα αυτο εδω μου το κανει μονο. και ευχαριστω για την απαντηση.

thanos_x
06-08-11, 23:39
Καλησπέρα φίλε
Να έχεις και κάτι ακόμα υπ όψιν σου... οι ανιχνευτές γίνονται πιο αναίσθητοι όταν η θερμοκρασία στον χώρο ανεβαίνει αισθητά κυρίως τώρα που είναι και καλοκαίρι...
Σε περιβάλλον με χαμηλότερη θερμοκρασία θα δείς τον ίδιο ανιχνευτή να ανταποκρίνεται καλύτερα...

Alxnks
24-10-11, 01:12
Καλησπέρα φίλε
Να έχεις και κάτι ακόμα υπ όψιν σου... οι ανιχνευτές γίνονται πιο αναίσθητοι όταν η θερμοκρασία στον χώρο ανεβαίνει αισθητά κυρίως τώρα που είναι και καλοκαίρι...
Σε περιβάλλον με χαμηλότερη θερμοκρασία θα δείς τον ίδιο ανιχνευτή να ανταποκρίνεται καλύτερα...

αυτο ακριβως!