PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετασχηματιστής Νέον (γενικώς υψηλής τάσης)



Sotos112233
06-08-11, 12:06
Γεια σας,
τώρα τελευταία βρίσκομαι στην αναζήτηση ενός μετασχηματιστή υψηλής τάσης για ένα πηνείο Τέσλα που θα κατασκευάσω. Απαιτούνται τουλάχιστων 6kV για να λειτουργήσει. Αρχικά σκέφτηκα να χρησιμοποίηση μετασχηματιστή φούρνου μικροκυμάτων, αλλά η τάση του δεν επαρκεί. Θεωρώ ιδανικό (όπως και πολλοί άλλοι άλλωστε, γνώστες του θέματος) ένα μετασχηματιστή επιγραφών Νέον (Neon Sign Transformer ή αλλιώς NST). Όποιος έχει στη διάθεσή του έναν τον οποίο τον χαρίζει ή τον πουλάει σε πολύ χαμηλή τιμή (<50Ευρώ) ας απαντήσει.

pizza1993
06-08-11, 12:16
Μπορεις και με μετασχηματιστη απο τηλεοραση!Αν θες περισσοτερες λεπτομεριες πες μου να σου στηλω.Εχεις ξανακανει πηνιο τεσλα?

Μπορεις να ρωτησεις σε μαγαζια που φτιαχνουν επιγραφες νεον να σου δωσουν καποιον παλιο τσαμπα ή εστω με μια πολυ μικρη τιμη.

Sotos112233
06-08-11, 12:46
Όχι φίλε pizza1993, δεν έχω ξανακάνει πηνείο Τέσλα. Κάπου πήρε το αυτί μου πως γίνεται και με τέτοιον μετασχηματιστή. Θα ήθελα να μου στείλεις περεταίρω πληροφορίες. Θα χρειαστεί τίποτα επιπλέον εάν λειτουργήσω το πηνείο με μετασχηματιστή τηλεόρασης;

pizza1993
06-08-11, 12:50
Aρχικα ποσο μεγαλο θες να το κανεις?Ποσα εκατοστα δευτερευον και ποσα εκατοστα σπινθυρας θες?Θα σου στηλω με πμ το δικο μου που το εκανα με κοστος <40ευρω.

Sotos112233
06-08-11, 12:54
Δε σκοπεύω να κάνω τίποτα κολοσιαίο. Τώρα όσων αφορά το μήκος και τη διάμετρο του δευτερεύοντος, έχω την εντύπωση ότι εξαρτόνται από τον μετασχηματιστή. Πάντως θα ήμουν ικανοποιημένος και με 20 εκατοστά σπίθα που λέει ο λόγος. Πάντως η δική σου κατασκευή με ενδιαφέρει λόγω του χαμηλού κόστους της. Μπορείς να ανεβάσεις καμιά φωτογραφία;

michaelcom
07-08-11, 01:34
μπορεις να φτιαξεις ενα μετασχηματιστη υψηλης τασης γυρο στα 10kV αρκετα δυνατο για να δουλεψει ενα πηνιο τεσλα απο το μετασχηματιστη υψηλης απο μια τηλεοραση...

Το μονο 'κακο' ειναι οτι πρεπει να φτιαξει ενα οδηγο για να το δουλεψει... ενας πολυ καλος οδηγος ειναι ο (zvs flyback driver) ψαξε στο google και θα το δεις. ειναι απλος ευκολος δυνατος και δοκιμασμενα δουλευει.....

Ή στην τελικη βαζεις μετασχηματιστες απο φουρνους μικροκυμματων σε σειρα..

pizza1993
07-08-11, 01:40
Mε μετασχηματιστες απο φουρνους μικροκυματων φτιαχνεις μεγαλο πηνιο και θανατηφορο,ειναι πολυ επικινδυνοι..Μιας και ειναι το πρωτο του του προτεινο κι εγω με μ/τ απο τηλεοραση και zvs mazilli driver...

michaelcom
07-08-11, 01:59
Mε μετασχηματιστες απο φουρνους μικροκυματων φτιαχνεις μεγαλο πηνιο και θανατηφορο,ειναι πολυ επικινδυνοι..Μιας και ειναι το πρωτο του του προτεινο κι εγω με μ/τ απο τηλεοραση και zvs mazilli driver...

Ναι οντως εκτος του οτι θελει 4 μετασηματιστες που ο καθε ενας ειναι γυρο στα 1000W οποτε θα τραβαει 4000W μπορουν να δωσουν ρευμα μεχρι και Α στα 30mA θεωρητικα πεθαινεις (συνεπαγεται οτι το spark gap θα λιωσει στο λεπτο)

Sotos112233
07-08-11, 12:37
Ωραία, λοιπόν, τότε θα χρησιμοποιήσω Μ/Τ τηλεόρασης με driver. To θέμα είναι ότι αναφέρετε 2 κυκλώματα driver. Υπάρχει διαφορά μεταξύ τους ή θα έχω τα ίδια αποτελέσματα με όποιον από τους δύο κι αν εργαστώ; Αυτός που βρήκα εγώ είναι ο παρακάτω:
22397

pizza1993
07-08-11, 13:04
Ενας zvs υπαρχει και ειναι αυτος που ανεβασες.Καπου βεβαια ειχε παρει το ματι μου και μια λιγο τροποποιημενη version για μεγαλυτερο arc αλλα και αυτος καλος ειναι για αρχη.Αν τελικα φτιαξεις αυτον τον οδηγο φροντησε να βιδωσεις τα irfp250n σε μεγαλα heat sinks γιατι θερμενονται ευκολα.Επισης θα σου προτεινα τα mosfets να τα παραγγειλεις απο το ιντερνετ γιατι εδω στην Ελλαδα ειναι λιγο τσιμπημενα(για παραδειγμα εμενα περσι μου ειχαν παρει 4.80ευρω για το ενα irfp250n και φετος που ανακαλυψα το ebay αγορασα 4 irfp250n με 4.60 ευρω.)

Sotos112233
07-08-11, 13:32
Εντάξει. Ούτως ή αλλός δεν ήμουν διατεθειμένος να ξοδέψω πολλά χρήματα μόνο για ένα κύκλωμα. Δυσκολεύομαι λίγο στο κομμάτι όπου λέει "5+5 σπείρες πάνω στον πυρήνα φερρίτη". Εννοεί τον πυρήνα του Μ/Τ; Οι σπείρες πρέπει να γίνουν με εμαγιέ ή με κανονικό καλώδιο με πλαστική μόνωση; Ποια η διατομή του;

pizza1993
07-08-11, 13:39
Ναι 5+5 σπειρες στον πυρηνα του μ/τ,ειναι center taped,δηλαδη θα τυλιξεις πρωτα τις 5 πρωτες και στην ακρη θα ενωσεις 2ο καλωδιο και θα συνεχισεις το τυλιγμα προς την ιδια φορα για αλλες 5 σπειρες ετσι θα εχεις 2 επαφες στις 2 ακριες του πηνιου και 1 επαφη στυην μεση..Καλωδιο χρησιμοποιησε καλωδιο απο απλη μπριζα σουκο...

Sotos112233
07-08-11, 13:47
Κατανοητό. Ευχαριστώ πολύ.

Sotos112233
07-08-11, 15:33
Τι εννοεί το σχέδιο λέγοντας 400+ V γρήγοροι δίοδοι; Έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι, χρειάζονται 2 δίοδοι 400 ή και παραπάνω Volt, αλλά το "Fast", πρώτη φορά μου τυχαίνει. Επίσης θα ήθελα να μάθω τι τάση χρησιμοποίησαν όσοι δοκίμασαν αυτό το κύκλωμα. Ξέρω ότι μπορώ να παρέχω στο κύκλωμα οποιαδήποτε τάση μεταξύ 10 και 40V, αλλά είμαι επιφυλακτικός και θέλω να αποφύγω τις τροποποιήσεις στα ηλεκτρονικά εξαρτήματα. Επίσης, τι τιμή προτείνετε για τον επαγωγέα; Και μια ακόμη ερώτηση σχετικά με τις σπείρες του Μ/Τ. Μπορώ να κάνω ένα πηνείο 10 σπειρών και τη μέση του καλωδίου να τη γυμνώσω λίγο για να πάρω από εκεί την επαφή;

pizza1993
07-08-11, 20:26
Xρειαζεσε διοδους με μικρο Reverse Recovery Time.Να ειναι μικροτερο των 250ns.Αμα ψαξεις στο datasheet των διοδων θα λεει ποσο ειναι.Εγω στο δικο μου κυκλωμα δινω ταση μεχρι και 24v ομως οταν το λειτουργω σαν τροφοδοσια για το πηνιο τεσλα μεχρι 17v αλλιως αρχιζει και ζεστενεται.Με 15V θα εισαι οκ,απλα θες τροφοδοτικο που να βγαζει 10Α και πανω.Για το πηνιακι παρε ενα πηνιο φεριτη τοροιδη και αρχισε απο 5 μεχρι 20 σπειρες και οποιο σου φανει καλυτερο κρατα.Αυτο για το ενιαιο πηνιο και να το γυμνωσεις στην μεση θα δουλεψει!Για τον πυκνωτη του κυκλωματος χρησιμοποιησε mkp πυκνωτες εγω του εχω 3,3uF γυρω στο 1-2uf θα εισαι οκ.

Sotos112233
08-08-11, 01:15
Προφανώς εννοείς να πάρω κάτι τέτοιο -----> 22413και να το κάνω κάπως έτσι ------> 22414. Τώρα όσων αφορά το τροφοδοτικό, πρέπει να δίνει και συγκεκριμένη ισχύη; Μήπως ξέρετε κανένα καλό κυκλωματάκι για να χρησιμοποίσω ως τροφοδοτικό; Δεν πειράζει εάν η τάση είναι σταθερή, πάντως καλά θα ήταν να είναι ρυθμιζόμενη. Τι λέτε, να χρησιμοποήσω κύκλωμα δικό μου ή να αγοράσω ένα τροφοδοτικό πρίζας (αυτονόητο ότι η δεύτερη επιλογή είναι και η καλύτερη, αλλά περεμβάλεται και το οικονομικό!). Ελπίζω να μην γίνομαι κουραστικός με τις πολλές ερωτήσεις. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

pizza1993
08-08-11, 01:44
Ναι αυτο ενοω για το πηνιακη!Για τροφοδοτικο κοιτα μηπως βρεις για αρχη ενα παλιο τροφοδοτικο Η/Υ που δινει 12v και αναλογα με την ισχυ του δινει 8Α,12Α κ.α...Εγω με ενα τροφοδοτικο Η/Υ ξεκινησα που μου εδινε 12V 10Α μετα ομως βρηκα απο εναν θειο μου ενα παλιο τροφοδοτικο 24V εως 30Α!

Sotos112233
08-08-11, 02:40
Καλά λες. Χαζή ερώτηση για την ισχύ. Μου δίεφυγε για μια στιγμή το I = P / E.

Sotos112233
10-08-11, 01:22
Στο zvs, εκεί που λέει 2 αντιστάσεις 10Κ, είναι 1/4W ή και πάλι 2W; Μπορώ να χρησιμοποίσω ρυθμιζόμενο επαγωγέα; Όσο έχει να κάνει με τον πυκνωτή, μήπως εννοείς ΜΚΤ; Για ρίξτε μια ματιά σ'αυτό: http://www.silicontronics.com/index.php?PHPSESSID=l5al8aq270f0lv9laa7eqgmbj3&action=ezportal;sa=page;p=24 Μήπως μπορείτε να προτείνε μια συγκεκριμένη δίοδο που να δούλεψε στο κύκλωμα;

pizza1993
10-08-11, 01:59
oι 10K αντιστασεις ειναι 1/4W αν και για παν ενδεχωμενο θα σου προτεινα να βαλεις 1/2w ή και 1w.Με τον ρυθμιζομενο επαγωγεα τι ενοεις?Για το πηνιακι?Για πυκνωτη κανουν και οι MKP ΚΑΙ ΟΙ MKT ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΟΙ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ οι MKP νομιζω λογο της μικρης τους εσωτερικης αντιστασης...Για διοδους εγω εχω χρησιμοποιησει τις BYV26E ειναι ultra fast και δουλευουν ρολοι!.Για διοδους ζενερ μπορεις να χρησιμοποιησεις οποιεσδηποτε διοδους ζενερ αρκει να ειναι 12v και πανω..

spiroscfu
10-08-11, 02:10
.Για διοδους ζενερ μπορεις να χρησιμοποιησεις οποιεσδηποτε διοδους ζενερ αρκει να ειναι 12v και πανω..

Όχι και πάνω, αυτές προστατεύουν της πύλες από τα fet.

selectronic
10-08-11, 02:20
Γεια,

Οι πυκνωτές για TC πρέπει να είναι pulse capacitors, με μονωτικό Polypropylene. Βασικά κάνουν σχεδόν όλοι οι ΜΚΡ αλλά καλύτερη απόδοση και διάρκεια ζωής θα έχεις με pulse πυκνωτές. Εγώ σου προτείνω τους Wima FKP1 που τους δίνει για “extremly high pulse loads” αν θες να φτιάξεις κάτι για το έχεις καιρό. Για πρώτο πηνίο ή απλός για πειραματισμό και απλοί ΜΚΡ είναι μια χαρά. Δες αν θες και εδώ http://www.wima.de/EN/products_pulse.htm

Sotos112233
10-08-11, 12:47
Με τον ρυθμιζομενο επαγωγεα τι ενοεις?Για το πηνιακι?
Ναι, το πηνιάκι εννοώ. Απ'ότι διάβασα εδώ----> http://en.wikipedia.org/wiki/Inductor#Variable_inductor υπάρχει τρόπος να είναι ρυθμιζόμενο, αλλά δεν ξέρω αν κυκλοφορεί τίποτα έτοιμο στο εμπόριο. Αλλιώς άσ' το. Καλύτερα να κάνω αυτό που είπες.

Sotos112233
10-08-11, 12:59
Γεια,

Οι πυκνωτές για TC πρέπει να είναι pulse capacitors, με μονωτικό Polypropylene. Βασικά κάνουν σχεδόν όλοι οι ΜΚΡ αλλά καλύτερη απόδοση και διάρκεια ζωής θα έχεις με pulse πυκνωτές. Εγώ σου προτείνω τους Wima FKP1 που τους δίνει για “extremly high pulse loads” αν θες να φτιάξεις κάτι για το έχεις καιρό. Για πρώτο πηνίο ή απλός για πειραματισμό και απλοί ΜΚΡ είναι μια χαρά. Δες αν θες και εδώ http://www.wima.de/EN/products_pulse.htm

Προφανώς εσύ αναφέρεσαι στον πυκνωτή του zvs driver. Αν εννοείς τον πυκνωτή του κυκλώματος του TC, τότε μου φένεται εεεε..... πολύ μικρός! Μήπως πρέπει να τους συνδέσω σε σειρά ή παράλληλα για να έχω το επιθυμητό αποτέλεσμα; Απ' ότι ξέρω, ο πυκνωτής TC πρέπει να είναι μικρής χωρητικότητας, αλλά πολύ υψηλής τάσης. Πώς να τους ζητήσω από το κατάστημα ηλεκτρονικών;

pizza1993
10-08-11, 12:59
Δεν ξερω αν κυκλοφορει κατι τετοιο αν και σε τετοιο μεγεθος δεν νομιζω...Απλα παιξε με τισ σπειρες..
Ο φιλοσ απο πανω εχει δικιο οι ζενερ πρεπει να ειναι ακριβως 12v και απο οσο θυμαμε παλια που ψαχνομουν ειχα διαβασει οτι πολυ χρησιμοποιουσαν και 9v ζενερ..


O selectronic ενοει πυκνωτες για το κυκλωμα του τεσλα coil.Με αυτους που σου εδιξε στο λινκ φτιαχνεις ενα mmc bank capacitor δηλαδη τουσ συνδεεις σε σειρα και παραλληλα για να παρεις την επιθυμητη χωρητικοτητα και αντοχη.Eγω για πρωτο πηνιο θα σου προτεινα πυκνωτες τυπου laden απο γυαλινα μπουκαλια μπυρας ή κρασιου,για τον εναν οπλισμο τυλας αλουμινοχαρτο γυρω απο το μπουκαλι και για τον δευτερο τους γεμιζεις με αλατονερο..ΒΕβαια θα εχεις καποιες απωλειες λογο θερμοτητας αλα θα σου βγουν τζαμπα:)

http://www.instructables.com/id/My-take-on-the-Leiden-Jar/step3/Dry-jar-lid/

Μονο που εσυ θα βαλεις κορεσμενο αλατονερο μεσα στο μπουκαλι και μετα μια προκα στο καπακι τους σωτε να ακουμπαει στο αλατονερο..

Ψαξε και διαβασε κανονες ασφαλειας για πηνια τεσλα.Με ενα search στο google 'safety instructions for tesla coil ή tesla coil hazards' μπορεις να βρεις αρκετες συμβουλες που θα σε αποτρεψουν να κανεις καμια βλακεια.Προσεχε γιατι παιζεις με επικυνδυνα ρευματα..

Sotos112233
10-08-11, 14:59
Άνα μπράβο. Και εγώ Leyden Jar σκόπευα να κάνω, αλλά δεν ήξερα αν είναι ποιοτικοί. Τέσπα, ας δουλέψει με τα μπουκάλια και μετά το πάμε στο next level. Η συνδεσμολογία για mmc bank capacitor είναι αυτή (ξέχασα να βάλω ένα + στον 3ο πυκνωτή);
22471
Κανόνες ασφαλείας έχω ήδη διαβάσει και σκέφτομαι να το βάλω όλο σε ένα "κλουβί" (μάλλον κάποια κατασκευή από μεταλλικό πλέγμα).
ΤΥΛΑΣ--------> LOL!

pizza1993
10-08-11, 15:39
Kαλα σε κλουβι δεν χρειαζετε:)...Το καλο με τους leyden ειναι οτι ειναι τσαμπα + οτι τους φτιαχνεις μονο σου οποτε εχεις τι χαρα της δημιουργιας.Και προσωπικα στο μικρο μου πηνιο ειχα πολυ καλο αποτελεσμα!

Sotos112233
10-08-11, 16:31
OK! H συνδεσμολογία στην εικόνα του προηγούμενου μηνύματος είναι σωστή ή όχι; Τώρα που θα χρησιμοποίσω Leyden να τους συνδέσω έτσι;

selectronic
10-08-11, 19:21
Για τον πυκνωτή εννοούσα και αυτόν στην έξοδο του ZVS (που λέει “must be good”) και για τον πυκνωτή του TC (ώστε να φτιάξεις HV MMC όπως είπε και ο pizza1993). Και οι δύο διαχειρίζονται ισχυρά παλμικά ρεύματα, απλοί ΜΚΡ θα παίξουν αλλά δεν θα αντέξουν και τόσοοο πολύ, αν βάλεις άλλου τύπου, πχ paper-in-oil απλώς δεν θα παίξει.

ΠΡΟΣΟΧΗ! Και στις δυο περιπτώσεις δεν μπαίνουν ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές και άρα δεν υπάρχει πολικότητα (+ και -).

Έτσι για να ξέρεις, οι καλύτεροι πυκνωτές (πολυδοκιμασμένοι χρόνια τώρα από Tesla Coil builders) για MMC θεωρούνται οι Cornell-Dubillier 942C20P15K-F , και η καλύτερη λύση αν έχεις τα λεφτά είναι οι pulse HV capacitors της Maxwell.
2247822479

Σύγκρινε μόνος σου το “max. Pulse rise time” από τους απλούς MKP4 (35 – 550 V/μsec) σε σχέση με τους pulse FKP1 (7000 – 56000 V/μsec), τα λέει όλα…
http://www.wima.de/EN/WIMA_MKP_4.pdf
http://www.wima.de/EN/WIMA_FKP_1.pdf
* Δεν έχω κανένα κόλλημα με την Wima, απλώς έχει τα datasheet που θέλω.

Φυσικά όπως είπε και ο pizza1993 μπορείς στο TC να βάλεις και μπουκάλια με αλατόνερο, δεν κρατάνε για πολύ αλλά για να δεις «αστραπές και βροντές» την κάνεις την δουλειά σου.

Κλωβός Faraday δεν χρειάζεται σε μικρό πηνιάκι, απλώς μην είσαι δίπλα του και για καλό και για κακό σβήσε το PC αν είναι κοντά του…

pizza1993
10-08-11, 23:20
Σωστη ειναι η συνδεσμολογια σου.Λοιπον αν χρησιμοιποιησεις πυκνωτες οπως αυτους που σου ειπε ο selectronic θα πρεπει να κανεις μια τετοια (http://www.rmcybernetics.com/images/users/diy_teslacoilhIYCbm.jpg) συνδεση.Το ποσους πυκνωτες συνδεδεμενους σε σειρα και ποσες παρλληλες σειρες θα κανειες εξαρτατε απο την πηγη της υψηλης τασης.Εχω ενα προγραμματακι για αυτη την δουλεια θα το ανεβασω μολισ το βρω.Τωρα αν χρησιμοποιησεις leyden επειδη αντεχουν απο μονοι τους αρκετα χιλιαδες volts χρειαζετε απλα να συνδεσεις μερικους παραλληλα ωστε να αυξησεις την χωριτικοτητα.
Για τον πυκνωτη του zvs εγω εχω βαλει ενα high quality mkp audio πυκνωτη.Αλλα και αυτοι (http://media.digikey.com/photos/Panasonic%20Photos/ECWF%2012.5,13.0%20SERIES.jpg)μια χαρα μου δουλεψαν στον 2o zvs μου μονο που ζεστενονται λιγο ενω ο αλλος που σου ειπα πιο πανω δεν νιωθει τπτ.


Selectronic εψαξα στο 4hv και ειδα οτι για γειωση μπορω να χρησιμοποιησω αρκετα μετρα αλουμινοχαρτο.Μαλιστα ενας απο το φορουμ μου ειπε εχει φτιαξει αρκετα πηνια και παλια που εμενε σε διαμερισμα τα αναβε με 2-3 μετρα μηκος αλουμινοχαρτου για rf γειωση...Οποτε λεω να απλωσω αλουμινοχαρτο στην ταρατσα εχω και κατι παλιοσιδερα 1,5μετρο μηκος και 40εκ πλατος πιστευω θα δουλεψουν για γειωση!

selectronic
10-08-11, 23:36
Αφού αυτός που στο είπε το έχει δοκιμάσει και έπαιξε, go for it!

pizza1993
10-08-11, 23:40
Kαι αυτος εδω (http://www.craigsarea.com/sgtc.html) για rf ground λεει χρησιμοποιησε αλουμινοχαρτο και σωληνες χωμενες στο εδαφος και του δουλεψε καλυτερα με αλουμινοχαρτο.Οποτε το δοκιμαζω και βλεπω...
Τωρα που η τηλεοραση γινετε ψηφιακη το πηνιο τεσλα θα κανει παρασιτα στις τηλεορασεις?

selectronic
10-08-11, 23:49
Μία δοκιμή θα σε πείσει! Αφού είναι δοκιμασμένο θα παίξει. Για την TV δεν ξέρω, πιστεύω ότι πάλι θα κάνει παράσιτα αλλά ίσως αν το αλουμινόχαρτο κάνει δουλειά να είσαι ΟΚ. Δεν έχω κάνει και τόσα πειράματα με TC για να έχω κάτι σίγουρο να σου πω…

Πάντως καλύτερα να ποστάρεις στο δικό σου thread για να μην χαλάμε αυτό εδώ του sotos112233:wiink:

Sotos112233
11-08-11, 00:37
Βασικά, δεν με ενοχλέι καθόλου! Στο εγγύς μέλλον είχα σκοπό να κάνω ερωτήσεις για το rf ground. Δηλαδή αν απλώσω μια λωρίδα αλουμινόχαρτο 2-3 μέτρα στο πάτωμα και συνδέσω εκεί τη μία άκρη του δευτερεύοντος, θα γίνει δουλειά;

pizza1993
11-08-11, 00:50
Δεν χρειαζετε τετοιου μεγεθους πηνιο rf ground...Τουλαχιστον το δικο μου πηνιο με flyback και zvs μου δουλευε μια χαρα και χωρις γειωση rf τωρα αν θες βαλε 1μετρο αλουμινοχαρτο μηπως δεις βελτιωση οχι ομως παραπανω γιατι δεν εχει νοημα..

Sotos112233
11-08-11, 13:21
Α, παρεμπιπτόντως, όλοι οι flyback δίνουν ίδια τάση; Έχω την εντύπωση ότι οι παλιότεροι έδιναν μεγαλύτερη, αλλά είναι στάνταρ η τάση των παλιών και των καινούργιων?;?; Υπάρχει περίπτωση να αναγράφονται η τάση και τα Aμπέρ (ή τα Watt) πάνω στον Μ/Τ;

selectronic
11-08-11, 13:29
Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι υπάρχουν με έξοδο AC (οι πιο παλιοί) και DC (οι πιο νέοι). Να γράφει πάνω τάση εξόδου απίθανο, watt θα έλεγα αδύνατο. Πήγαινε με το μέγεθος, ψάξε να βρείς τον πιο μεγάλο! Επίσης μερικοί παλιοί δεν ήταν σε μονωτικό «κέλυφος» και είναι πιο εύκολο να τυλίξεις πρωτεύον. Εδώ δείχνει μερικούς ( πριν έλεγα για το Νο 3) και τι τάση βγάζουν http://www.kronjaeger.com/hv/hv/src/fly/index.html

pizza1993
11-08-11, 13:31
θα σου προτεινα να χρησιμοποιησεις καινουριο μιας και βγαζει dc.Δεν ξερω πωςκαι γιατι αλλα εχω διαβασει οτι σε πηνιο τεσλα με flyback ειναι προτιμοτερο και δουλευει καλυτερα με dc ταση!

Sotos112233
11-08-11, 13:45
ΟΚ! Το πολύ-πολύ να κάνω ανόρθωση.

Sotos112233
11-08-11, 14:26
Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι υπάρχουν με έξοδο AC (οι πιο παλιοί) και DC (οι πιο νέοι). Να γράφει πάνω τάση εξόδου απίθανο, watt θα έλεγα αδύνατο. Πήγαινε με το μέγεθος, ψάξε να βρείς τον πιο μεγάλο! Επίσης μερικοί παλιοί δεν ήταν σε μονωτικό «κέλυφος» και είναι πιο εύκολο να τυλίξεις πρωτεύον. Εδώ δείχνει μερικούς ( πριν έλεγα για το Νο 3) και τι τάση βγάζουν http://www.kronjaeger.com/hv/hv/src/fly/index.html

Για wait a second!
Αν δεν ξέρω τάση, ένταση, ισχύ πως θα κάνω το πηνείο; Ο πυκνωτής του κυκλώματος εξαρτάται απ' αυτόν, ο οποίος ανάλογα με τα χαρακτηριστικά του αλλάζει τη συχνότητα του πρωτεύοντος! Εάν δεν ξέρω την συχνότητα του πρωτεύοντος πως θα τη συντονίσω με το δευτερεύον?????

Sotos112233
11-08-11, 15:19
[QUOTE=pizza1993;453895] Εχω ενα προγραμματακι για αυτη την δουλεια θα το ανεβασω μολισ το βρω. [QUOTE]

Μήπως εννοείς το Wintesla5?

pizza1993
11-08-11, 18:48
Το teslamap θα το ανεβασω το βραδακι!

Sotos112233
11-08-11, 19:08
OK, ευχαριστώ! Τελικά τι θα γίνει με το θεματάκι μου με τον Μ/Τ; Ακόμη κι αν τα κάνω όλα αυτά, μη γνωρίζοντας τάση, ισχύ, ένταση, τίποτα δεν θα καταφέρω.

selectronic
11-08-11, 21:42
Φτιάξε πρώτα το ZVS και βλέπουμε:wiink:

Θα υπολογίσεις κατά προσέγγιση και μετά θα παίξεις με σπείρες στο πρωτεύον και αν γίνετε με τον(τους) πυκνωτή(ες).
Αν ξέρεις πόση τάση δίνεις και πόσο ρεύμα τραβάει από το ZVS, βγάζεις τα watt. Μετά υπολογίζεις χοντρικά (καλύτερα ακόμα να βρείς το datasheet και να ξέρεις στα σίγουρα) την τάση εξόδου του υψηλής από το μήκος του σπινθήρα, οπότε υπολογίζεις και το ρεύμα εξόδου.

Sotos112233
12-08-11, 16:29
Λοιπόν... Σήμερα πήρα τα εξαρτήματα για το ZVS! Φυσικά όχι και τα ΜΟSFET. 4,5 ΕΥΡΩ!!!! Μη τρελαθούμε! Τα παρήγγειλα από το ebay, από την Ταϊβάν! Τέσπα, Όλα καλά μου φαίνοντα, αλλά σας δείχνω και φώτο για σιγουριά:
22527225282253122532(οι υπόλοιπες στο άλλο μήνυμα)
Πρώτο πρόβλημά μου είναι η τοποθέτηση των MOSFET(Bέβαια αυτά στις εικόνες δεν είναι MOSFET, αλλά LM317. Απλά τα έβαλα για να γίνω πιο κατανοητός.) Πως πρέπει να βιθωθούν πάνω στις ψήκτρες, έτσι--------->22529 ή έτσι----------> 22530;;;;????
Δεύτερο πρόβλημα είναι οι "γρήγορες" δίοδοι. Του είπα ότι θέλω τις BYV26E, που μου πρώτεινε ο pizza1993. Έκανα όμως το ΜΕΓΑ λάθος και σημείωσα και μία UF4007, σε περίπτωση που δεν έβρισκε τις πρώτες. Με ρωτάει:
-Τι γράφει εδώ;
-Δυο διόδους BYV26E.
-Όχι εκεί. Πιο μετά.
-UF4007.
-Εντάξει.
-Δεν έχετε BYV26E;
Και αυτό ήταν! Δεν απάντησε! Μιλάμε οι υπάλληλοι καταστημάτων με ηλεκτρονικά είναι και αγενέστατοι και η εξυπηρετήσή τους απαράδεκτη! Καμία οργάνωση. Τέσπα... Τώρα που ήρθε σπίτι ανοίγω το σακουλάκι και βλέπω ότι μου είχε βάλει 1Ν4007! Υπάρχει περίπτωση να είναι το ίδιο; (Δεν νομίζω να παίζει ρόλο, αλλά κάτω από το 1Ν4007, γράφει και ένα ΤΚ.)

Sotos112233
12-08-11, 16:32
225332253422535
ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ

pizza1993
12-08-11, 21:40
OΦιλε αυτο με το ηλεκτρονικο καταστημα το ειχα παθει και εγω ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ.Τους λεω θελω tiw uf4007(αρχικα αυτες ειχα σημειωσει να αγορασω αλλα δεν τις ειχε οποτε πηρα τισ byv26e) και μου βαζει τις in4007...Και ξαναπηγα δευτερη φορα και πειρα τις byv26e.Οι in4007 ΔΕΝ κανουν ειναι general purpose και εχουν μεγαλο reverse recovery time...Οι 470Ω ποσα watt ειναι?Ο πυκνωτης που εβαλες στην φωτο ποσα uF ειναι?Αν σκοπευεις να χρησιμοποιησεις αυτες τις ψυχτρες τοτε νμζ πως θα χρειαστεις και ενα ανεμηστιρακι να ψυχει τα mosfets!

selectronic
12-08-11, 23:30
Χωρίς να έχω φτιάξει ποτέ ZVS, νομίζω ότι αυτές οι ψύκτρες είναι μόνο… για να λες ότι έχω ψύκτρες! Δεν έχεις από τίποτα παλιά-χαλασμένα καμιά πιο μεγάλη?



Είσαι και μακριά, αν ήσουν αττική θα σου έδινα πολύ σαβούρα… Αν κατέβεις πειραιά να πάρεις καράβι για κανένα νησάκι πες μου:wiink:

Sotos112233
13-08-11, 01:38
OΦιλε αυτο με το ηλεκτρονικο καταστημα το ειχα παθει και εγω ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ.Τους λεω θελω tiw uf4007(αρχικα αυτες ειχα σημειωσει να αγορασω αλλα δεν τις ειχε οποτε πηρα τισ byv26e) και μου βαζει τις in4007...Και ξαναπηγα δευτερη φορα και πειρα τις byv26e.Οι in4007 ΔΕΝ κανουν ειναι general purpose και εχουν μεγαλο reverse recovery time...Οι 470Ω ποσα watt ειναι?Ο πυκνωτης που εβαλες στην φωτο ποσα uF ειναι?Αν σκοπευεις να χρησιμοποιησεις αυτες τις ψυχτρες τοτε νμζ πως θα χρειαστεις και ενα ανεμηστιρακι να ψυχει τα mosfets!

OK. Οπότε θα πάω πίσω και θα ζητήσω τις BYV26E. Tων 470Ω ευελπιστώ να είναι 2 Watt. Αν δεν έκανε λάθος τόσο θα είναι. Πάντως το μήκος της είναι 1,5cm. Ο πυκνωτής είναι 0,68uF στα 250V ακριβώς. Ούτε 1uF είχε, ούτε πάνω από 250V. Είπε πως θα έφαιρνε από Δευτέρα. Του είπα "καλά δεν πειράζει, βάλτε αυτόν". Να ζητήσω άλλον? Επίσης, δεν είχε ούτε toroid. Τώρα? Μάλλον θα πάω σε άλλο κατάστημα. Όσων αφορά τις ψύκτρες, δεν νομίζω να χρησιμοποιήσω ανεμιστηράκι. Απλά θα αγοράσω μεγαλύτερες.

Sotos112233
13-08-11, 01:38
Χωρίς να έχω φτιάξει ποτέ ZVS, νομίζω ότι αυτές οι ψύκτρες είναι μόνο… για να λες ότι έχω ψύκτρες! Δεν έχεις από τίποτα παλιά-χαλασμένα καμιά πιο μεγάλη?



Είσαι και μακριά, αν ήσουν αττική θα σου έδινα πολύ σαβούρα… Αν κατέβεις πειραιά να πάρεις καράβι για κανένα νησάκι πες μου:wiink:

Καλά θα ήταν να μπορούσα! It is such a pity!

selectronic
13-08-11, 02:13
Κρίμα...

Πάντως οι δύο αντιστάσεις για 2W δείχνουν

Sotos112233
13-08-11, 17:57
Ο πυκνωτης που εβαλες στην φωτο ποσα uF ειναι?

Μπορείς να καταλάβεις εάν είναι ΜΚΡ? Δεν ξέρω αν αυτός μου έβαλε αυτόν που ζήτησα. Πειράζει που είναι ακριβώς 250V?

pizza1993
13-08-11, 21:41
Aν δεν κανω λαθος αυτος στις φωτογραφιες ειναι απο πολυεστερα ενω οι mkp ειναι απο πολυπροπιλενιο...

Sotos112233
13-08-11, 23:05
Α μάλιστα

pizza1993
13-08-11, 23:26
Νταξει κανενα προβλημα και εγω στο 2ο zvs τετοιους εβαλα βεβαια εβαλα 2-3 παραλληλα και μπορει να 'μοιραζονταν' την θερμουτητα τι να σου πω.Παντος ζεστενοντουσταν λιγο ενω ενας mkp που εχω στο καλο μου zvs δεν νιωθει...

Sotos112233
16-08-11, 14:42
Το καλώδιο των 10 σπειρών πρέπει να είναι μονόκλωνο ή πολύκλωνο?

pizza1993
16-08-11, 20:31
Mονοκλωνο.

Sotos112233
18-08-11, 22:32
Να μια ανανεωμένη λίστα των πραγμάτων που αγόρασα:
22695226982269722696
Και πάλι δεν είχε ΜΚΡ οπότε μου έδωσε ΜΚΤ και μου είπε πως θα γίνει δουλειά. Τώρα πάντως έχω 2 ΜΚΤ 0,68uF στα 250V, 1 ΜΚΤ 1uF στα 250V και 1 ΜΚΡ που γράφει πάνω 104Κ στα 300V. Μπορώ να κάνω τίποτα καλύτερο με αυτά;
Το μονόκλωνο τι διατομής;

pizza1993
19-08-11, 02:50
Ο mkp σου που γραφει 104k πρεπει να ιεναι 0,1uF.Βαλε τους δυο mkt 0,68uF 250V παραλληλα ωστε να παρεις 1,36uF χωρητικοτητα!Για καλωδιο βαλε οσο πιο χοντρο χωραει στον πυρηνα φετιτη του μ/τ σου!

Sotos112233
19-08-11, 12:20
Και κάτι σχετικά.... άσχετο! Τα MOSFET δεν ήρθαν ακόμη, οπότε δεν ξέρω πως ακριβώς είναι. Θα ήθελα να ξέρω πόσες τρύπες καταλαμβάνουν σε μια διάτρητη, διότι σχεδιάζω το εκτυπωμένο και θέλω να κάνω σωστές τις αποστάσεις. Εάν δεν ξέρεις τον αριθμό των τρυπών, δώσε μου την απόσταση από το GATE στο SOURCE.
Τελικά από ποια πλευρά της ψήκτρας θα μπουν τα MOSFET? Απ' την μέσα ή την έξω?

pizza1993
19-08-11, 15:32
Σε μια διατρητη εχω την εντυπωση πως καταλαμβανουν 3 τρυπες...απλα εχουν λιγο πιο χοντρα ποδαρακια και δεν χωρανε στις τρυπες της διατρητης.Για την ψυχτρα δεν ξερω να σου πω αλλα απο οποια μερια και αν μπει το ιδιο δεν ειναι?Ας απαντησει καποιος που ξερει γιατι με ενδοιαφερει και εμενα!

selectronic
19-08-11, 16:42
Όπως τα είπε ο pizza1993, τρείς διπλανές τρύπες θα πιάσουν τα MOSFET αλλά θα πρέπει να μεγαλώσεις λίγο τις τρύπες (με προσοχή να μην κάνει «κρακ» η πλακέτα) για να χωρέσουν. Αν φύγει όλος ο χαλκός που υπάρχει γύρο από την τρύπα, στράβωσε λίγο τα ποδαράκια από την κάτω μεριά της πλακέτας και κόλλησε τα στον χαλκό από τις δίπλα τρύπες.

Για την ψύκρα δεν υπάρχει σωστή πλευρά, αυτό που κοιτάς είναι πως θα κυκλοφορεί καλύτερα ο αέρας γύρο της ώστε να απάγει όσο το δυνατόν καλύτερα την θερμοκρασία. Είναι πχ καλύτερα να είναι τα fins της ψύκτρας κάθετα και όχι οριζόντια.

Αφού η ψύκτρα που που πήρες έχει ήδη τρύπες για ΤΟ-3 εξάρτημα, θα κάνεις νέες τρύπες για τα MOSFET και θα τα βιδώσεις έτσι ώστε να πατάει όλη η επιφάνεια τους στο αλουμίνιο. Καλό θα είναι να μην είναι κολλητά νομίζω, δεν ξέρω και πως θα σου βγεί στην πλακέτα το κύκλωμα ώστε να βολεύει και εκεί. Αν πχ ήταν μόνο ένα εγώ θα το βίδωνα έτσι:
22709

Sotos112233
20-08-11, 14:16
ΟΚ ευχαριστώ. Ορίστε το κύκλωμα που σχεδίασα εγώ:
2272322722

pizza1993
20-08-11, 15:36
Τις ψυχτρες θα τις τοποθετησεις πανω στην πλακετα ή θα βαλεις καλωδια να φευγουν απο την πλακετα απο τα pins των mosfets?

selectronic
20-08-11, 16:39
Εγώ πως νόμιζα ότι θα το φτιάξεις σε διάτρητη? Αφού έχεις σχεδιάσει ήδη το τυπωμένο, θα πρέπει να βάλεις την ψύκτρα κάπως έτσι
22726

Δεν ξέρω όμως αν θα σου πέσουν οι τρύπες για τα MOSFET ανάμεσα σε δύο fins ώστε να μπορείς να τρυπήσεις. Αν δεν την έχεις φτιάξει την πλακέτα, περίμενε να έρθουν τα MOSFET μήπως και χρειαστεί να αλλάξει λίγο η πλακέτα.

Sotos112233
20-08-11, 18:49
Τις ψυχτρες θα τις τοποθετησεις πανω στην πλακετα ή θα βαλεις καλωδια να φευγουν απο την πλακετα απο τα pins των mosfets?

Τις ψύκτρες θα τις βάλω πάνω στην πλακέτα.

Sotos112233
20-08-11, 18:55
Εγώ πως νόμιζα ότι θα το φτιάξεις σε διάτρητη? Αφού έχεις σχεδιάσει ήδη το τυπωμένο, θα πρέπει να βάλεις την ψύκτρα κάπως έτσι
22726

Δεν ξέρω όμως αν θα σου πέσουν οι τρύπες για τα MOSFET ανάμεσα σε δύο fins ώστε να μπορείς να τρυπήσεις. Αν δεν την έχεις φτιάξει την πλακέτα, περίμενε να έρθουν τα MOSFET μήπως και χρειαστεί να αλλάξει λίγο η πλακέτα.

Αν κοιτάξεις τις φωτο θα δεις ότι η ψύκτρα δεν είναι γεμάτι fins. Έχει και κενό χώρο. Αυτός από το κατάστημα τοποθέτησε τα MOSFET από την μέσα πλευρά και χωρούσαν. Οπότε δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Όσων αφορά τις μικροαλλαγές, επίσης δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Στη διαφάνεια που τύπωσα μόλις δεν έχω κάνει τρύπες για τα MOSFET, ούτως ώστε να έχω κάποιο περιθώριο.
Μήπως έχει κανείς το τυπωμένο σε καμιά καλύτερη έκδοση; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

selectronic
20-08-11, 20:26
Την είδα πολύ καλά την ψύκτρα, απλώς αν δεν την έχω στα χέρια μου μαζί με τα MOSFET δεν μπορώ να δω πως χωράνε κτλ. Δηλαδή θα τα βάλεις κάπως έτσι
22732

Εγώ βλέποντας το τυπωμένο νόμιζα ότι είναι πιο μεγάλη η απόσταση μεταξύ των MOSFET, και έλεγα ότι θα πέσουν κάπως έτσι στην ψύκτρα
22733

Η ψύκτρα είναι μικρή και ελαφριά, δεν θα έχεις πρόβλημα να την βάλεις στην πλακέτα ακόμα και αν στηρίζεται μόνο στα MOSFET και όχι και στην πλακέτα.

Sotos112233
20-08-11, 21:18
OK. Ορίστε και μια καλύτερη φώτο για να αντιληφθούν τα πράγματα καλύτερα:

22735

selectronic
20-08-11, 21:42
Αν και νομίζω ότι το παρακουράζουμε το θέμα και όταν έχεις τα MOSFET στα χέρια σου θα δεις πως είναι το καλύτερο, κοίτα τι βλέπω εγώ:
Ο χώρος μεταξύ των fins είναι 3,5cm , το κάθε MOSFET είναι 1,5cm στο πλάτος (και 2cm ύψος), άρα χωράνε να μπούνε. ΑΛΛΑ ένα από τα MOSFET (το αριστερό όπως βλέπεις την φωτογραφία αν υποθέσουμε ότι το κάτω μέρος θα είναι αυτό που είναι ο χάρακας) θα πέσει πάνω στις τρύπες που έχει ήδη η ψύκτρα. Δηλαδή δεν θα εφάπτεται όλη η πλάτη του στο αλουμίνιο. Μπορεί και στην πράξη να μην κάνει διαφορά, αν και λογικά αυτό θα ζεσταίνετε περισσότερο από το άλλο, αλλά εμένα δεν μου αρέσει. Καλύτερα να πατάνε και τα δύο 100%, άρα εγώ θα τα βίδωνα όπως σου έδειξα στο προηγούμενο πόστ, το κάθε ένα πίσω από τα fins στην κάθε πλευρά. Τα fins έχουν μισό πόντο το ένα από το άλλο, άρα άνετα χωράει παξιμάδι ανάμεσά τους.


Ξαναλέω ότι πιθανόν να μην έχει και καμία διαφορά αν τα βάλεις όπως λες, απλός έτσι βλέπω εγώ τον «σωστό» τρόπο.

Sotos112233
22-08-11, 10:46
Ήρθαν τα MOSFET!!!! αλλά μόλις προέκυψε πρόβλημα :( Αν τα βιδώσω και τα δύο πάνω στην ψύκτρα δε θα βραχυκυκλώσω τα DRAIN τους??? Κανονικά τα SOURCE πρέπει να είναι συνδεδεμένα μεταξύ τους απ' ότι ξέρω. Εεεεεε?

selectronic
22-08-11, 11:16
Θα πάρεις δύο μονωτικές μίκες που θα βάλεις μεταξύ πλάτης MOSFET και ψύκτρας.
22760

Sotos112233
22-08-11, 13:32
Από το κατάστημα ηλεκτρονικών το αγοράζω??? Τι θα ζητήσω? Δύο μονωτικές μίκες για τα τάδε MOSFET?

selectronic
22-08-11, 14:42
Ναι, από εκεί που πήρες και τις αντιστάσεις κτλ. Αν σου δώσει από αυτά που είναι σαν λάστιχο (τα δύο κάτω στην φωτό) τα βάζεις όπως είναι. Αν όμως έχει τα διαφανεί (σαν το πάνω) τότε πρέπει να πάρεις και θερμοαγώγιμη πάστα (αυτό που είναι σαν άσπρη σιλικόνη) να βάλεις και από τις δύο πλευρές για καλύτερη μεταφορά της θερμοκρασίας.

Sotos112233
25-08-11, 23:12
Τις μίκες τις αγόρασα και βίδωσα τα MOSFET στην ψύκτρα. Ο υπάλληλος με ρώτησα εάν ήθελα και πάστα σε περίπτωση που θερμαίνονται αρκετά, αλλά του είπα όχι επειδή μου έδωσε λαστιχένιες. Καλά δεν έκανα;


Επίσης, θα ήθελα να μάθω ποια είναι η ιδανική διατομή πηνιοσύρματος για το δευτερεύον του T.C.??? Αύριο σκοπεύω να πάω σε εργαστήρι περιελίξεων να πάρω ένα χοντρό σύρμα για Induction Heater (αφού θα το κάνω που θα το κάνω το ZVS) και κάτι πιο ψιλό για το δευτερεύον. Τι λέτε να ζητήσω???

Υ.Γ.: Το Induction Heater μπορεί να γίνει και με απλό μονόκλωνο με πλαστική μόνωση; Υπάρχει 2mm πηνιόσυρμα;

CLOCKMAN
26-08-11, 12:13
Γειά σου φίλε Σώτο.
Τυχαίνει να έχω κατασκευάσει πηνίο τέσλα περίπου 40 ποντους 900 σπείρες, έχω δοκιμάσει διάφορα, το καλύτερο όμως είναι ο ΜΤ νέον όπως είπες που βγάζει γύρω στα 7,5kv ο φούρνος μικροκυμάτων είναι περίπου 2kv. Τον ΜΤ νέον τον είχα πάρει από κάποιον εισαγωγέα στο ρουφ κοντά δεν θυμάμαι τιμή γιατί το έχω φτιάξει χρόνια, μπορείς να δεις την κατασκευή μου εδω http://www.youtube.com/watch?v=IGNqTZeUCCk
Χωρίς αυτόν θέλει πλακέτα με ταλαντωτή και ΜΤ υψηλής από τηλεόραση, αλλά το ρεύμα δεν είναι ικανοποιητικό, το έχω δοκιμάσει. Μεγάλο ρόλλο παίζει ο πυκνωτής, αυτό είναι το ζώρικο

Sotos112233
26-08-11, 15:43
Πολύ καλό το πηνείο σου. Τον πυκνωτή από plexiglass πώς τον έκανες; Τι χρησιμοποίησες για πρωτεύον;

CLOCKMAN
27-08-11, 11:56
Το πρωτεύων είναι από καλώδιο 2,5χιλ - 3χιλ χλκός δεν θυμάμαι ακριβώς το έχω καταχωνίασει στην αποθήκη και ο πυκνωτής είναι φύλλα πλεξιγκλας και αλουμινόχαρτο το ένα πάνω στο άλλο για να πετύχουμε χωρητικότητα 10-15nf έχει καλά αποτελέσματα και δεν σκάει (βασικό αυτό) θα το ξεθάψω και θα σου πω ακριβώς.

Sotos112233
27-08-11, 13:16
Τις μίκες τις αγόρασα και βίδωσα τα MOSFET στην ψύκτρα. Ο υπάλληλος με ρώτησα εάν ήθελα και πάστα σε περίπτωση που θερμαίνονται αρκετά, αλλά του είπα όχι επειδή μου έδωσε λαστιχένιες. Καλά δεν έκανα;


Επίσης, θα ήθελα να μάθω ποια είναι η ιδανική διατομή πηνιοσύρματος για το δευτερεύον του T.C.??? Αύριο σκοπεύω να πάω σε εργαστήρι περιελίξεων να πάρω ένα χοντρό σύρμα για Induction Heater (αφού θα το κάνω που θα το κάνω το ZVS) και κάτι πιο ψιλό για το δευτερεύον. Τι λέτε να ζητήσω???

Υ.Γ.: Το Induction Heater μπορεί να γίνει και με απλό μονόκλωνο με πλαστική μόνωση; Υπάρχει 2mm πηνιόσυρμα;

Ποια είναι η γνώμη σας για το παραπάνω θέμα μου??

selectronic
27-08-11, 17:07
Για τις μίκες μια χαρά είσαι. Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω, δεν έχω φτιάξει ZVS, ούτε έχω ψάξει για πηνιόσυρμα (αν και έχω από κάπου ένα καρούλι πολύ ψιλό).

Πυκνωτή τέτοιου είδους έχω δει να φτιάχνουν και με γυαλί αντί πλεξιγκλάς, είχε και tutorial για την κατασκευή, αλλά δεν θυμάμαι που το είχα δει. Πάντως παιδεύτηκε πολύ τον φτιάξει γιατί έπρεπε το κάθε φύλλο αλουμινίου να είναι τελείως λείο, να μην έχει τσακίσεις-φουσκάλες κτλ. Του φίλου CLOCKMAN ακούγετε καλός, πόσο σου κόστισε αλήθεια και τι τάση αντέχει?

selectronic
28-08-11, 13:53
Να μερικά χρήσιμα link που βρήκα με ένα γρήγορο ψάξιμο για «σπιτικούς» πυκνωτές:

http://www.youtube.com/watch?v=J_Y9iaC-w_E



http://www.sentex.net/~mec1995/circ/hv/hvcap/hvcap.html
http://www.capturedlightning.org/hot-streamer/stk/tc/caps.htm
http://www.kronjaeger.com/hv/hv/comp/cap/caps.html

CLOCKMAN
31-08-11, 17:21
Για τις μίκες μια χαρά είσαι. Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω, δεν έχω φτιάξει ZVS, ούτε έχω ψάξει για πηνιόσυρμα (αν και έχω από κάπου ένα καρούλι πολύ ψιλό).

Πυκνωτή τέτοιου είδους έχω δει να φτιάχνουν και με γυαλί αντί πλεξιγκλάς, είχε και tutorial για την κατασκευή, αλλά δεν θυμάμαι που το είχα δει. Πάντως παιδεύτηκε πολύ τον φτιάξει γιατί έπρεπε το κάθε φύλλο αλουμινίου να είναι τελείως λείο, να μην έχει τσακίσεις-φουσκάλες κτλ. Του φίλου CLOCKMAN ακούγετε καλός, πόσο σου κόστισε αλήθεια και τι τάση αντέχει?

Ο πρώτος πυκνωτής που έφτιαξα ήταν με γυαλί αν και ήταν καλός στην αρχή μετά από δοκιμές τρύπησε και αποφάσισα να φτιαξω με διηλεκτρικό πλεξιγκλας, κάπου είχα δει έναν υπολογιστή πυκνωτών, σε ποια σελίδα, δεν θυμάμαι. Θυμάμαι πάντος πως ήθελε καλό σφίξιμο.

Sotos112233
01-09-11, 01:02
sorry gia ta greeklish alla grafw apo psp. eimai agglia! exei para polla katasthmata me hlektronika, ta maplin. terastia poikilia, vrhka mkp pyknwtes! teleia exyphrethsh! ti lete na agorasw pou den exei sthn ellada??

Sotos112233
06-11-11, 14:09
Για προσωπικούς λόγους, η όλη κατασκευή αναβλήθηκε και μετά απλά την ξέχασα. Τώρα τελευταία όμως αντικατέστησα την CRT μου με LED! Έτσι αποφάσισα να επιστρέψω. Σήμερα την άνοιξα για να της ρίξω μια ματιά. Εντόπισα τον flyback αλλά μου φάνηκε σχετικά μικρός. Η τηλεόραση νομίζω είναι 24άρα AIWA (THOMSON), μεγάλο πράμα και βαρύ! Δεν ξεκόλησα τον μετασχηματιστή ακόμη, μόνο την βεντούζα έβγαλα. Αφού τον βγάλω, θα αγοράσω φωτοευαίστητη για να κάνω τον driver (βέβαια έχω ακόμη προβλήματα με την έκθεση-εμφάνιση). Το πρόβλημα που προκύπτει τώρα είναι ότι δεν ξέρω το pinout του μετασχηματιστή. Ξέρω ότι η βεντούζα είναι θετική, αλλά από κει και πέρα... πλήρη άγνοια!

Sotos112233
14-11-11, 20:40
Λοιπόν, τον μ/τ τον έβγαλα και το pinout το είχε σημειωμένο πάνω στην πλακέτα. Έχει περίπου 8 cm ύψος. Είναι εντέξει; Με την αφαίρεσή του, διαπίστωσα πως δεν υπάρχει χώρος για τις περιελίξεις, διότι με παρεμποδίζουν κάτι "πλαστικάκια". Σκέφτομαι να τα τροχίσω, τι λέτε; (Άμα είναι βάζω και φώτο.) Έκανα το κύκλωμα πάνω σε διάτρητη και "ξεχαρβάλωσα" το τροφοδοτικό από έναν παλιό Η/Υ. Περιμένω οδηγίες από τους ειδικούς (αν και δεν βλέπω να έρχεται σύντομα ή να έρχεται γενικώς, μιας και δεν υπάρχει καμία ανταπόκριση μέχρι στιγμής. Νιωθω πως κάθομαι και μιλάω στον βρόντο).

kleidokratorar
14-05-15, 01:29
Μπορεις και με μετασχηματιστη απο τηλεοραση!Αν θες περισσοτερες λεπτομεριες πες μου να σου στηλω.Εχεις ξανακανει πηνιο τεσλα?

Μπορεις να ρωτησεις σε μαγαζια που φτιαχνουν επιγραφες νεον να σου δωσουν καποιον παλιο τσαμπα ή εστω με μια πολυ μικρη τιμη.

Μπορείς να μου στείλεις μία τα σχέδια γιατί έχω κάτι παρώμοιο να φτιάξω με Μ/Τ από τηλεόραση.

betacord85
14-05-15, 01:54
ηθελα να ηξερα πραγματικα τι θες να φτιαξεις νικο...και στο αλλο θεμα που ανοιξες παλι με υψηλη ταση ειχε θεμα...τεσπα...απλα προσεχε...εχουν φυγει πολλι συναδελφοι απο υψηλη και ειχαν και πολλα χρονια στην δουλεια και σε rf...