PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για πρόβλημα με κύκλωμα ελέγχου ρελέ



Manosths
06-08-11, 12:33
Καλησπέρα,

Παρακάτω στη φωτο παραθέτω ένα κύκλωμα που έχω κάνει για την οδήγηση 8 ρελέ από παράλληλη θύρα υπολογιστή. Είναι σχεδιασμένο όποτε παίρνει 5ν από συγκεκριμένη έξοδο της παράλληλης να ανοίγει και συγκεκριμένο ρελέ. Αρχικά το δοκίμασα στο ράστερ με ένα ρελέ μόνο (το 1/8 του συνολικού κυκλώματος δηλαδή) και δούλεψε μια χαρά... Οταν όμως έγινε πλακέτα άρχισε η παράνοια... :001_tt2:
Δίνοντας εντολή μόνο για το 1 ρελέ επηρεάζονται και άλλα (όχι όλα) πχ. όταν ανάβει το 1ο παίρνει μαζί του και το 2ο και το 3ο κοκ... Για να γίνω πιο ακριβείς ο διαιρέτης τάσης πάνω είναι σχεδιασμένος να δίνει 2ν σε όλες τις αναστρέφουσες εισόδους και όλες οι μη-αναστρέφουσες παίρνουν είτε 0ν είτε 5ν από τον Η/Υ... Για κάποιο λόγο όμως που εγώ δε μπορώ να καταλάβω όταν πχ. στην μη-αναστρέφουσα του 1ου ΤΕ δώσω 5ν κανονικά πρέπει να ανοίξει και το 1ο ρελέ μόνο... Παρόλαυτά όμως ανοίγουν και το 2ο και το 3ο...Το περίεργο τώρα είναι ότι αν χαμηλώσω τη τάση στα 2ν (ίδια με της αναστρέφουσας) ανάβει μόνο αυτό που πρέπει... (Δηλαδή αν δώσω 2ν στο 1ο ρελέ όλα καλά - αν όμως δώσω έστω και λίγο παραπάνω ανοίγει και το 2ο και αν πάω στα 5ν ανοίγει και το 3ο) Το ίδιο συμβαίνει και με τα υπόλοιπα... Εχω κοιτάξει τη πλακέτα για λάθη αλλά δε μπορώ να βρω κάτι...Με μετρήσεις που έκανα είδα ότι η τάση που δίνω σε μια μη-αναστρέφουσα είσοδο μισοπηγαίνει και σε κανα δυο άλλες εισόδους και δε μπορώ να καταλάβω γιατί... :blink: (Οι αντιστάσεις 1Ω μεταξύ των μη-αναστρέφουσων εισόδων και της παράλληλης χρησημοποιήθηκαν για τη διευκόλυνση στη σχεδίαση της πλακέτας πριν αρχίσουν οι σχετικές απορίες :001_tt2:)
Αν κάποιος έχει κάποια ιδέα ας δώσει τα φώτα του...

ΥΓ. Είναι το 1ο μου θέμα και 1ο ποστ γενικα στο φορουμ όποτε τη καλησπέρα μου :001_smile::001_smile: και αν είμαι σε λάθος section διορθώστε με.
Αν υπάρχει κάτι που χρειάζεται διευκρίνιση πείτε το.
22381

spiroscfu
06-08-11, 13:41
Καλώς ήρθες μανώλη, καταρχάς τη τάση τροφοδοσίας και τελεστικούς χρησιμοποιής,
και δεν καταλαβαίνω γιατί χρησιμοποίησες τ.ε. και δεν οδηγείς κατευθείαν τα τρανζίστορ από την παράλληλη ή έστω μέσω πυλών (or ή and).

info@kalarakis.com
06-08-11, 13:54
Το πρόβλημα βρίσκεται στο τελεστικό και στο darlikton που έχεις κάνει Μάλλον το Hfe είναι τόσο υψηλό που ενεργοποιήσει και με το "φύσημα του αέρα". Οταν ήταν μοναχό του δεν είχες πρόβλημα, τώρα με τα πολλά,....
Βγάλε το τελεστικό που απ' ότι φαίνεται πρέπει να θέλει και αρνητική τάση για να δουλεύει σωστά. Για buffer βάλε ένα 74Η244 και απο τις εξόδους του με μια R=470 κατευθείαν στη βάση του ΤΡ.
Το ρελέ να το συνδέσεις +5V kai C και το ε στη γείωση. Τα υπόλοιπα είναι περιττά Μη ξεχνάς ότι έχεις ψηφιακό κύκλωμα. Αν θέλεις να ανάβει και led βάλε άλλο ένα ΤΡ με 470Ω στη βάση και έξοδο 74244 Φορτίο στο C την αντίσταση με το led και το ε στη γείωση.

Και χωρίς το 74244 με τις αντιστάσεις άμεσα στα πίν θα δουλεύει Μπορεί να κάψεις τη παράλληλη αλλά αν προσέχεις δεν πρόκειται να συμβεί. και αν συμβεί η παράλληλή ειναι φτηνή.
Στις εξόδους έχει Pullup 4K7
Με τα 5V μάλλον πρέπει να βάλεις εξωτερική τροφοδοσία (στο σχέδιο δεν φαίνεται πια χρησιμοποιείς) Δοκίμασε χωρίς εξωτερική και αν ανάψουν όλα και δεν κολλήσει η lpt συνεχίζεις. Αν κολλήσει βάζεις και εξωτερική τροφοδοσία και επανεκκίνηση του Η/Υ.

Manosths
06-08-11, 16:57
spiroscfu --> Τους τελεστικούς τους έχω για προστασία τις παράλληλης μη και τραβήξει το darlington τίποτα παραπάνω που δε πρέπει...

info@kalarakis.com --> δε μπορώ να καταλάβω γιατί να επηρεάζουν το ένα το άλλο...το καθένα ξεχωριστά πρέπει να δουλεύει...τα 5v του ενός γιατί να επηρεάζουν τα υπόλοιπα? :
Οι τελεστικοί είναι LM741 και δουλεύουν μια χαρά και μονοπολικά...Τα transistor είναι 2N3904 (Τα χρησιμοποίησα γιατί τα είχα περίσια και τα ρελέ θέλουν 300mA για να ανοίξουν ενώ σκέτο το 2N3904 δίνει μέχρι 200mA οποτε τα κάνα darlington), η πηγή τροφοδοσίας φαίνεται πάνω στο κύκλωμα είναι εξωτερική 12ν
Αυτό που είδα με μετρήσεις είναι ότι όταν δώσω τα 5ν στη μη-αναστρέφουσα του ενός χωρίς λόγο πάνε και βγαίνουν και 3ν και στην μη-αναστρέφουσα ενός άλλου...
Αντε να πω ότι συμβαίνει επειδή παίρνει μπρος και ένα ακόμα darlington και δίνει τάση στην έξοδο του ΤΕ και εμφανίζεται η τάση στη μη-αναστρέφουσά του αλλά από που και ως που η βάση ενός darlington να επηρεάζει και τη βάση ενός άλλου... :SSS

spiroscfu
06-08-11, 17:11
Το ποιο σωστό για γαλβανική απομόνωση είναι photocoupler,
έτσι όπως το έχεις κατασκεύαση αν χρησιμοποιούσες αντιστάσεις θα ήταν αρκετά μεγάλες και δεν νομίζω να υπήρχε πρόβλημα με την παράλληλή, από βλάβη των τρανζίστορ.

Manosths
06-08-11, 17:24
Πολύ σωστό κι αυτό αλλά δε το σκέφτηκα...εμένα η τραγική απορία μου πάντος εξακολουθεί να είναι το γιατί και από που αλληλεπιδρούν το ένα με το άλλο...το κοιτάω και το ξανακοιτάω και δε βρίσκω το λόγο...Γιατιιιιιιιιιιιιι????????? :P
Το μοναδικό κοινό πράμα μεταξύ του κάθε υποκυκλώματος είναι η τροφοδοσία και οι γειώσεις... ;(

spiroscfu
06-08-11, 17:35
Μανώλη ο τ.ε. έχει πολύ μεγάλη αντίσταση εισόδου και δεν έχεις βάλει αντίσταση προς την γείωση (στην μην αναστρέφουσα είσοδο),
όπως και η απολαβή του είναι άπειρη (δεν έχεις ανατροφοδότηση από την έξοδο).

Manosths
06-08-11, 18:04
Ανατροφοδότηση δεν έχω από την έξοδο γιατί τον TE τον χρησημοποιώ σαν συγκριτή (χωρίς υστέρηση) (μπορούσε να γίνει και με ανατροφοδότηση αν τον χρησημοποιούσα σαν ακολουθητή τάσης,ίδια δουλειά πιστεύω θα γινόταν,αλλά διάλεξα σαν συγκριτή)
Στην αναστρέφουσα δίνω σταθερά 2Volt οποτε όταν δε στέλνω τίποτα στην μη-"αναστρεφουσα" δίνει την ελαχιστη δυνατή έξοδο και όταν στέλνω 2Volt και άνω (στη συγκεκριμένη περίπτωση γύρω στα 5Volt από την παράλληλη) δίνει τι μεγιστη δυνατή έξοδο την οποια την έχω ρυθμίσει με ένα διαιρετή τάσης ώστε να παράγει ακριβώς την τάση που χρειάζεται το darlington για να έρθει σε αποκοπή όταν ο TE δίνει ελαχιστη έξοδο και σε κόρο όταν ο TE δίνει μεγιστη έξοδο...
Οποτε δε πιστεύω να είναι ούτε αυτό αν κατάλαβα καλά...

spiroscfu
07-08-11, 03:39
Εννοούσα ότι η είσοδός σου είναι πολύ ευαίσθητη στους θορύβους (υψηλή αντίσταση-μεγάλη απολαβή).

Manosths
07-08-11, 15:26
Δε σε πιάνω πραγματικά...Αντε ο θόρυβος να δημιουργούσε πρόβλημα αν ήθελα να ανοίγουν ακριβώς στα 5ν και όχι στα 4.8ν ας πούμε...αλλά οι καταστάσεις είναι ή 0ν ή 5ν....τι θόρυβος 5ν είναι αυτός...

spiroscfu
07-08-11, 16:12
Δοκίμασε με μια 680Ω προς την γείωση από την μην αναστρέφουσα του κάθε τ.ε.

Manosths
07-08-11, 18:07
ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ!!!!!
PLSSSS Εξηγήσέ το......plssssss

spiroscfu
07-08-11, 18:13
Τη να σου εξηγήσω ρε Μανώλη,
το κύκλωμα το είχες φτιάξει να ενεργοποιείτε και με το φύσημα του αέρα, επιπλέον το pc δεν μπορείς να το πεις και καθαρό περιβάλλον.

Manosths
07-08-11, 18:44
Η/Υ και καθαρό περιβάλλον?
Εξακολουθώ να μην κατανοώ ποιο ήταν το πρόβλημα και γιατί δούλευε κανονικά στο ράστερ με ένα μόνο υποκύκλωμα...

FILMAN
08-08-11, 13:11
Δεν μας είπες τί τροφοδοτικό έβαλες.
Και τώρα μερικές παρατηρήσεις.
Πολύς χαμός για το τίποτα. Βρε, τι τους θες τους συγκριτές αφού οι εντολές είναι ψηφιακές;
Τις αντιστάσεις ανάμεσα στον υπολογιστή και στους τελεστικούς τι τις έβαλες;
Στη συνδεσμολογία darlington ανεβαίνει η ενίσχυση, δεν διπλασιάζεται το μέγιστο ρεύμα!
Δεν είδα ούτε έναν πυκνωτή απόζευξης!

Όλο, όλο λέω, αυτό θα μπορούσες να το είχες κάνει με μια τροφοδοσία, 8 ρελέ και ένα ULN2803...

spiroscfu
08-08-11, 19:23
Εντάξει το πάμε ξανά.
Αν θυμάμαι καλά έχεις τελεστικούς 741 τροφοδοσία 12V οι ρελέδες θέλουν 300mA και ο διαιρέτης τάσης στις αναστρέφουσες είναι 2V,
τώρα με το καθαρό περιβάλλον εννοούσα περιβάλλον χωρίς παρεμβολές τα 0V που λες δεν θα είναι 0, μπορεί με 2ΜΩ φορτίο να σου βγάζει και πάνω από 0,5V.
Ο 741 για να δουλέψει σωστά (γραμμικά) με μονή τροφοδοσία θέλει virtual ground στο μισό της τροφοδοσίας δηλ. αν γειώσεις και τοις δυο εισόδους η τάση εξόδου δεν θα είναι 0V αλλά μπορεί να είναι και 3V, για να δουλέψει καλύτερα θέλει rail to rail ή single power supply τελεστικούς.
Το τροφοδοτικό σου πρέπει να είναι σταθεροποιημένο και κάπου στα 30W για να μην δημιουργείτε πτώση τάσης γιατί θα αλλάζει η τάση ελέγχου (στην αναστρέφουσα),
όπως και άλλα όπως σου είπε και ο φίλλιπος θα μπορούσες να το κάνεις απλότατα με ένα ULN2803 ή και με τρανζίστορ οι τελεστικοί δεν σου χρειάζονται.

Και κάτι άλλο που ξέχασα την 680Ω που σου είπα καλύτερα κάντην να σου δίνει 2,5mA γιατί τα 7mA πρέπει να είναι κάπως πολλά.

navar
08-08-11, 22:13
μανώλη το πρόγραμμα που διαχειριζεται την όλη κατασκευή είναι φτιαγμένο απο σένα η απο κάπου το πήρες έτοιμο ?

Manosths
19-08-11, 03:40
FILMAN (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=41904)-->Τροφοδοσία έβαλα 1χ9ν & 2χ1.5ν απλές μπαταρίες και καλώδια για να μπορεί να μπει σε μπαταρία αυτοκινήτου, οι αντιστάσεις 1Ω είναι για βοήθημα στη σχεδίαση πλακέτας(ουσιαστικά βραχυκυκλωτήρες), αρχικά δοκίμασα με ενα 2n3904 και περνούσαν μόνο 200mA,μου πρότειναν να βάλω darlignton και περνούσαν τα 300mA που χρειαζόταν για το ρελέ κανονικά, πυκνωτές απόζευξης δε το σκέφτηκα καθόλου...Για το ULN2803 δε το ξέρω...δε το έχω δουλέψει ποτέ...με τις γνώσεις που έχω από ηλεκτρονικά αυτό το πράγμα έβγαλα απ' το μυαλό μου και ήθελα να φτιάξω μια δικιά μου επινόηση και όχι κάτι έτοιμο...Γι' αυτό έκανα όλο αυτό το παραμύθι...

spiroscfu (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=45716)--> Εγινες πιο κατανοητός αυτή τη φορά & ευχαριστώ για τη βοήθεια..Θα δοκιμάσω με 2Κ αν είναι αντί του 680Ω

Παιδιά εγώ τους τελεστικούς τους έβαλα με το σκεπτικό ότι δε πρόκειται να κάψουν την παράλληλη του Η/Υ σε καμία περίπτωση γιατί απ' ότι ακούω καίγονται με το παραμικρό...
Είναι η 1η δικιά μου σχεδίαση & κατασκευή οπότε δεν ήθελα να πάρω κάτι έτοιμο...καταλαβαίνετε...τον 741 τον χρησημοποίησα γιατί τον έχω δουλέψει στη σχολή...

navar (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=44440)--> Το πρόγραμμα το έφτιαξε ένας φίλος

Συγνώμη για την καθυστέρηση αλλά έλειπα 10ήμερο διακοπές... :001_smile: