PDA

Επιστροφή στο Forum : σφάλμα εκτύπωσης - μήνυμα spooler



her
06-08-11, 17:37
Καλησπέρα,

Έκανα σε ένα Η/Υ format και εγκατέστησα τα windows XP. Έχω πρόβλημα με τον εκτυπωτή. Ενώ τον έχω εγκαταστήσει όταν πάω να τυπώσω κάτι τότε βγάζει ένα μήνυμα ότι το spooler subsystem app σταμάτησε να λειτουργεί. Κοίταξα στο ιντερνέτ και είδα ότι είναι γνωστό ως πρόβλημα αλλά δεν μπόρεσα να βρω λύση.


Η Microsoft δίνει ένα προγραμματακι που υποτίθεται διορθώνει το πρόβλημα αλλά όταν το τρέχεις (από οποιοδήποτε υπολογιστή) λέει ότι υπάρχει πρόβλημα επικοινωνίας με την Microsoft. έχω κάνει και κάποια πράγματα που αναφέρει αλλά τίποτα

http://support.microsoft.com/kb/810894/el

Έχω προσπαθήσει να απεγκαταστήσω και να ξανά εγκαταστήσω τους ποιο νέους drivers που έχει η HP αλλά μάταια.

Πως αντιμετωπίζεται το πρόβλημα;

aeonios
06-08-11, 20:57
Ποιον ακριβώς εκτυπωτή έχεις?

sv4lqcnik
06-08-11, 22:26
παρε την σκουπα και αδειασε τα προσορινα αρχεια εκτυπωσης η ξανα εγκατεστησε τους οδηγους

agis68
06-08-11, 23:07
Aφενός θα αδειάσεις την cache του εκτυπωτη. Αν εξακολουθει θα κανεις αποσυνδεση χρήστη και ξανα συνδεση να παρει τους Spool drivers....Μετα τη συνδεση θα δουλευει....

her
06-08-11, 23:31
δεν θυμαμαι τωρα ποιο μοντελο εχω, αλλα ειναι γενικο το προβλημα και με αλλους εκτυπωτες.
ολλα τα παραπανω που εχετε προτεινει τα εχω κανει αλλα τιποτα.
καποια διωρθωσει πρεπει να γινει στα windows μαλλον

street
07-08-11, 01:27
σειριακά συνδεμένος εκτυπωτής ?

navar
07-08-11, 01:32
πηγαίνεις
στο πίνακα ελέγχου
εργαλεία διαχείρησεις
services
το τρέχεις
και εκεί μέσα βρίσκεις την ουρά εκτύπωσεις ή το spooler
το σταματάς μία και μετά το βάζεις να ξεκινάει μαζί με τα windows !

επίσης το ξεκινάς μόλις το κλείσεις με το χέρι και κοιτάς μήπως βγάζει κανένα error και ζητάει κανένα άλλο service που είναι και εκείνο απενεργοποιημένο !!!

συμβαίνουν συχνά αυτά κόλπα σε πειραγμένες εκδόσεις,κατεβασμένες απο τορενταδικα και λοιπά warez site , εκδόσεις τύπου black , devil , serenata edition που είναι όντως πιό γρήγορες και ελαφριές απο τα κανονικά XP αλλα έχουν θέματα !

aeonios
07-08-11, 09:47
δεν θυμαμαι τωρα ποιο μοντελο εχω, αλλα ειναι γενικο το προβλημα και με αλλους εκτυπωτες.
ολλα τα παραπανω που εχετε προτεινει τα εχω κανει αλλα τιποτα.
καποια διωρθωσει πρεπει να γινει στα windows μαλλον

Το πιο σημαντικό όταν ζητάς τεχνική βοήθεια είναι η ακριβής περιγραφή του τι συμβαίνει και σε ποια συσκευή συμβαίνει. . Είναι σαν να λες στο μάστορα στο συνεργείο πως μου χάλασε η αντλία βενζίνης και να σε ρωτάει ποιο μοντέλο έχεις και να λες δεν έχει σημασία αφού και σε άλλες μάρκες συμβαίνει αυτό.

Δες αυτό, ελπίζω να βοηθήσει:

Αν έχεις HP Laserjet 1010/1012/1015 printer ενεργοποίησε την εμφάνιση καταλήξεων στα αρχεία και επίσης την εμφάνιση κρυφών αρχείων και φακέλων στα windows
Ψάξε το αρχείο hpzimn12.dll

Αν το βρεις σβήσε το και κάνε επανεκκίνηση. Μετά ξαναπέρνα τους οδηγούς από την αρχή.

her
07-08-11, 10:36
Το πιο σημαντικό όταν ζητάς τεχνική βοήθεια είναι η ακριβής περιγραφή του τι συμβαίνει και σε ποια συσκευή συμβαίνει. . Είναι σαν να λες στο μάστορα στο συνεργείο πως μου χάλασε η αντλία βενζίνης και να σε ρωτάει ποιο μοντέλο έχεις και να λες δεν έχει σημασία αφού και σε άλλες μάρκες συμβαίνει αυτό.


Το πρόβλημα ΔΕΝ είναι στον εκτυπωτή, είναι των windows. Παρόλου αυτού το μοντέλο είναι το photosmart 8050 της HP.

http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/product?cc=gr&lc=el&dlc=el&product=454816

her
07-08-11, 10:44
πηγαίνεις
στο πίνακα ελέγχου
εργαλεία διαχείρησεις
services
το τρέχεις
και εκεί μέσα βρίσκεις την ουρά εκτύπωσεις ή το spooler
το σταματάς μία και μετά το βάζεις να ξεκινάει μαζί με τα windows !

επίσης το ξεκινάς μόλις το κλείσεις με το χέρι και κοιτάς μήπως βγάζει κανένα error και ζητάει κανένα άλλο service που είναι και εκείνο απενεργοποιημένο !!!

συμβαίνουν συχνά αυτά κόλπα σε πειραγμένες εκδόσεις,κατεβασμένες απο τορενταδικα και λοιπά warez site , εκδόσεις τύπου black , devil , serenata edition που είναι όντως πιό γρήγορες και ελαφριές απο τα κανονικά XP αλλα έχουν θέματα !


σε ευχαριστώ πολύ, θα το δοκιμάσω.
Αυτήν την φορά τα windows είναι γνήσια και δηλωμένα. Αλλά τις άλλες φορές…. Λες το πρόβλημα να είναι επειδή είναι γνήσια να έχω πρόβλημα; LOL

Ο εκτυπωτής συνδέετε με USB

takisegio
07-08-11, 12:45
εχει service pack και ποιο;;αν το service pack 3 ειναι περασμενο μετα ισως να φταιει