PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με drivers για CCTV usb δεκτη



Phatt
10-08-11, 15:04
Αγορασα μια ασυρματη CCTV καμερα με usb δεκτη.Δεν προσεξα ομως οτι οι drivers που δινει η εταιρια ειναι για Win XP/Vista και οτι δεν υπαρχουν drivers για Win 7.Ψαχνοντας ειδα οτι εχουν καταφερει να δουλεψουν την συσκευη σε Win 7 αλλα δεν ξερω πως...Κανενας guru μηπως μπορει να βοηθησει; Ο δεκτης ειναι ES-601WS (http://www.estcctv.com/wireless-camera/es-601wsc20-2-4g-wireless-camera-series) και οι drivers εδω (http://www.estcctv.com/services/download-center). Ευχαριστω πολυ παιδια :wiink:

vivident
10-08-11, 19:22
Λοιπον δεν ξερω αν θα πετυχει και δεν μπορω να το δοκιμασω αλλα η προσπαθεια μετραει.
1ον κανε εγκατασταση το driver.exe απο τον φακελο drivers (χωρις να εχεις συνδεδεμενη την συσκευη)
2ον συνδεσε την συσκευη και μην την αφισεις να ψαξει για οδηγους.
3ον καντην ενημερωση χειροκινητα απο computer-properties-device manager (σορρυ απλα εχω τα αγγλικα θα τα καταφερεις ομως)
4ον λογικα θα την βρει σαν stk1150 και οχι stk1160

Ενημερωσε για το αποτελεσμα ωστε αν δεν, να βρουμε τιποτα αλλο.

Phatt
10-08-11, 20:11
Πασχαλη να'σαι καλα που ασχοληθηκες φιλε, τον χειροκινητο τροπο τον εχω δοκιμασει ηδη μερικες φορες και δεν ειχε κανενα αποτελεσμα.Δεν ξερω εαν βοηθαει, αλλα οι audio drivers της καμερας δουλευουν, το προβλημα ειναι μονο στους video drivers.Αυτο με το STK δεν το καταλαβα αλλα δεν ξερω κατα ποσο εχει σημασια.Ευχαριστω και παλι, ειμαι ανοιχτος για νεες προτασεις.

spiroscfu
10-08-11, 20:17
Δοκίμασες σε xp mode.
http://windows.microsoft.com/el-GR/windows7/install-and-use-windows-xp-mode-in-windows-7

vivident
11-08-11, 01:44
Δεν ξερω αν το δοκιμασες αλλα βαλτο να κανει αναβαθμηση χειροκινητα στον C:/ και στους υποφακελους.
Το ψαξιμο συνεχιζετε.

navar
11-08-11, 02:16
θεωρητικά οι drivers των vista ταιριάζουν με τα 7άρια !
το έχει δεί άπειρες φορές να δουλεύει χειροκίνητα !

Phatt
11-08-11, 11:04
Λοιπον...Η ιδεα του Σπυρου ακυρωθηκε γιατι το προγραμμα αυτο που προτεινει δουλευει μονο σε win pro και ultimate και εγω εχω home premium.Εχω δοκιμασει επισης να γινει εκτελεση του αρχειου drivers.exe με συμβατοτητα XP χωρις κανενα αποτελεσμα.Επισης, οτι χειροκινητο και να δοκιμασα δεν επιασε.Το μονο που δεν εκανα ειναι να το βαλω να ψαξει συγκεκριμενα στον φακελο στον οποιο γινονται εγκατασταση οι drivers, ο οποιος δεν ξερω ποιος ειναι.Το εβαλα να ψαξει χειροκινητα σε ολο το c:/ με κανενα αποτελεσμα.Και εγω πιστευω οτι οι drivers των vista παιζουν σε 7 αλλα εδω δεν ξερω τι γινεται...

spiroscfu
11-08-11, 12:41
Αν δεις πως όλα τα άλλα αποτυγχάνουν δοκίμασε και αυτά.
http://www.virtualbox.org/ - http://www.vmware.com/.


θεωρητικά οι drivers των vista ταιριάζουν με τα 7άρια !


Θεωρητικά Κωνσταντίνε είναι δυο διαφορετικά λειτουργικά,
δηλ. το ταιριάζουν δεν είναι κανόνας, αρκετές φορές όμως δουλεύει.

navar
11-08-11, 13:15
Θεωρητικά Κωνσταντίνε είναι δυο διαφορετικά λειτουργικά,
δηλ. το ταιριάζουν δεν είναι κανόνας, αρκετές φορές όμως δουλεύει.
το ξέρω , για αυτό και έβαλα το "θωερητικά " πρίν το ταιριάζουν και δεν έιπα σκέτο ταιριάζουν !!!

Phatt
11-08-11, 13:47
Πηρα αγκαζε το virtual box και ξεκινησα...Θελει καποια δουλιτσα απ'οτι φαινεται αλλα για να κανει ολοκληρη εγκατασταση το λειτουργικο μαλλον θα κανουμε δουλεια...Μολις εχω νεα θα σας πω.

Phatt
11-08-11, 14:14
Λοιπον φαγαμε ακυρο στην εγκατασταση...Δεν ξερω αν εκανα κατι λαθος, αλλα σε καποια φαση
η εγκατασταση σταματαει και παιρνω αυτο το μυνημα:

"Σφαλμα:
SXS.DLL: Σφαλμα συνταξης στο αρχειο διακηρυξης η πολιτικης "D:\l386asms\6000\MSFT\WINDOWS\COMMON\CONTROLS\CONT ROLS.MAN" στη γραμμη 4

Σφαλμα: Instalation Failed: D:\l386\asms. Error Message: Η παραμετρος ειναι εσφαλμενη.

Παρουσιαστηκε ενα ανεπανορθωτο σφαλμα:
Ενα απο τα στοιχεια που χρειαζονται τα Windows για να συνεχισουν την εγκατασταση δεν μπορεσε να εγκατασταθει.

Η παραμετρος ειναι εσφαλμενη."

spiroscfu
11-08-11, 14:19
το τρέχεις σαν διαχειριστής με full δικαιώματα?

Phatt
11-08-11, 14:44
Του εδωσα λιγο παραπανω RAM και τωρα φαινεται να περπαταει η εγκατασταση.Εχεις εμπειρια με αυτο το προγραμμα;

spiroscfu
11-08-11, 15:24
Αρκετά παλιά με το virtual pc όχι με αυτό.

Phatt
11-08-11, 16:22
Πανω που νομιζα οτι κατι ειχαμε καταφερει μου μαυρισε η οθονη στο virtual box και απο τοτε το εχω κανει 3 επανεγκαταστασεις αλλα παντα στην εγκατασταση των XP μου βγαζει fatal error...Παει και αυτο, βασικα εχω ξενερωσει και ειναι λιγο τραβηγμενο να τρεχω ολοκληρο εικονικο λειτουργικο για τους drivers μιας usb συσκευης...Μαλλον θα πρεπει να βρεθει κατι αλλο.

spiroscfu
11-08-11, 16:33
Έχεις δίκιο εγώ το πρότεινα αν όλα τα άλλα αποτύγχαναν.

vivident
13-08-11, 10:37
windows 7 x32 or x64?

Phatt
13-08-11, 16:38
64 Πασχαλη...Ριχτε ιδεες παιδια... :saad:

vivident
13-08-11, 18:37
Εδω εισαι Παναγιωτη
http://www.sabrent.com/drivers/USB-AVCPTSetup_For_Win7.zip
Περιμενουμε αποτελεσματα.

Phatt
14-08-11, 14:01
Τι μαγικο ηταν αυτο Πασχαλη! Δουλεψε μια χαρα το ριμαδι :biggrin: Να εισαι καλα φιλε και ολα τα παιδια που ασχοληθηκαν σας ευχαριστω.
Τωρα κατι αλλο μικροπροβλημα προεκυψε.Ο κινεζος ειχε μεσα ενα προγραμμα για capture το οποιο δεν αναγνωριζει την συσκευη.Για δοκιμη κατεβασα ενα απο το νετ το Argus Serveillance DVR αλλα ειναι trial version και μου φανηκε λιγακι μπερδεμενο.Εχει κανεις καποιο δωρεαν να προτεινει απλο, να κανει μονο monitoring και εγγραφη.Ευχαριστω παιδια.

spiroscfu
14-08-11, 14:12
Με το windows movie maker δεν σου δουλεύει (βάζεις σαν capture device το εργαλείο σου).

Phatt
14-08-11, 14:18
Κατεβασα το debut video capture και φαινεται να πηγαινει καλα, ενα προβληματακι που ειδα μονο ειναι οτι κατα την εγγραφη ειναι πολυ χαλια ο ηχος με πολυ δυνατο παρασιτο.Παιδια με συγχωρειτε αλλα δεν εχω δουλεψει ποτε κατι αναλογο και δεν ξερω εαν υπαρχουν καποιες ρυθμισεις που πρεπει να κανω για να μεγιστοποιησω την αποδοση.

Phatt
14-08-11, 14:27
Στο movie maker μου παρουσιαζε ενα προβλημα με τον ηχο το οποιο φαινετα να διορθωθηκε μολις, επρεπε να κατεβασω την ευαισθησια του μικροφωνου.

vivident
16-08-11, 01:42
Παναγιωτη χρονια σου πολλα.
Ηταν κρυμενο σε ενα ξενο σαιτ που αν με πεις να στο ξαναβρω δεν νομιζω να τα καταφερω. :001_huh:
Τωρα οσο για το προγραμμα ισως και στο debut video capture αν κατεβαζες την ευαισθησια να εστρωνε? (αν σε βολευει περισσοτερο)

Phatt
16-08-11, 11:18
Ευχαριστω, τι να πω παλι καλα που εγινε η δουλεια.Το δοκιμασα αυτο με την ευαισθησια εγινε απο εκει οτι καλυτερο μπορουσε να γινει, στο κατω κατω γενικα η ποιοτητα της καμερας δεν ειναι καλη, δεν νομιζω να βελτιωνεται αλλο.