PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΡΙΦΑΣΙΚΑ ΜΟΤΕΡ+CONVERTER



aris285
12-08-11, 11:13
Σε ενα μηχανημα στο εργοστασιο που δουλευω υπαρχουν 2 μοτερ που κινουν μια μεταφορικη ταινια.
Αυτα τα μοτερ περνουν ταση απο ενα κοινο converter που ρυθμιζει την ταχητητα της ταινιας. Εως προχθες ολλα καλα.
Απο εχθες το ενα μοτερ γυρναει ελαφρως πιο αργα με αποτελεσμα να κλωτσαει το ραουλο της ταινιας το οποιο ειναι πανω.
Δεν μπορω να βγαλω ακρη γιατι συμβαινει αυτο.
Ελενξα : το μοτερ αν φρακαρει, συσφηξεις στον πηνακα και στα ακρα του μοτερ, τασεις, αμπερ, διαροες, και ουτε εγω θυμαμαι τι αλλο και δεν βγαζω ακρη.

PLEASE HELP ME...:001_huh:

Ξεχασα να πω οτι το μοτερ που γυρναει πιο αργα ειναι 1hp ενω το αλλο ειναι 5hp.

FILMAN
12-08-11, 12:19
Πολύ περίεργο αυτό. Με μόνο το μεγάλο μοτέρ πάνω δεν δουλεύει το μηχάνημα;

spiroscfu
12-08-11, 12:26
Η έξοδος από το converter είναι κοινή και για τα δυο μοτέρ.

aris285
12-08-11, 12:28
γυρναει αλλα δεν ξερω τι θα γινει αν η ταινια παρει φορτιο πανω, μεχρι τωρα δοκιμαστικα την δουλευω,το μικρο μοτερ βρισκεται στο τελος της ταινιας σαν βοηθητικο αν δεν δουλευει μπωρει να μαζευει την ταινια πριν το ραουλο.
υπαρχει περιπτωση να φταιει το ρευμα της ΔΕΗ που να μου κανει αυτην την ιστορια γιατι απο εχθες εχουμε προβλημα, αλλα παλι αφου εχει converter δεν θα επρεπε να γινεται αυτο.

aris285
12-08-11, 12:29
Η έξοδος από το converter είναι κοινή και για τα δυο μοτέρ.
Ναι κοινη ειναι.

spiroscfu
12-08-11, 12:33
Μήπως λοιπών το μεγάλο τραβάει και το μικρό κρατάει τα μπόσικα και είναι οκ.

aris285
12-08-11, 12:40
Μήπως λοιπών το μεγάλο τραβάει και το μικρό κρατάει τα μπόσικα και είναι οκ.
ετσι ειναι αλλα αν το μικρο γυριζει πιο αργα τωτε η ταινια μαζευει πριν το ραουλο του μικρου μοτερ αφου το μεγαλο σπρωχνει απο την αλλη. αρα η ταχητητα του πρεπει να ειναι ακριβως η ιδια η εστω πολυ ελαφρως μεγαλητερη απο την ταχητητα της ταινιας.

spiroscfu
12-08-11, 12:54
22512
Μήπως είναι κάπως έτσι και έχει χαλαρώσει η ταινία.

aris285
12-08-11, 13:01
Οχι αμα ηταν ετσι θα το ειχα λυσει το προβλημα μου.
ετσι ειναι το μηχανημα το μεγαλο μοτερ γυρναει το τυμπανο που ειναι τυλιγμενη η ταινια και το μικρο βοηθαει την ταινια στην εξοδο.

22519

spiroscfu
12-08-11, 13:05
Άρη μήπως έχει μηχανολογικό πρόβλημα, sorry αλλά δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο για να σε βοηθήσω.

aris285
12-08-11, 13:11
μπα δεν ειναι μηχανολογικο το προβλημα.
υποψιαζομαι την ΔΕΗ απο εχθες εχει προβλημα ενας διακοπτης Μ/Τ σε μια κολονα εδω κοντα και η ταση παιζει πανω κατω μονιμως
αλλα και με την γενητρια που το δουλεψα μου κανει τα ιδια, ομως και η γενητρια δεν δινει σταθερη ταση.

FILMAN
12-08-11, 13:13
Μα οι στροφές εξαρτώνται βασικά από τη συχνότητα, δηλ. από το inverter.

aris285
12-08-11, 13:18
Μα οι στροφές εξαρτώνται βασικά από τη συχνότητα, δηλ. από το inverter.
Συμφονω αλλα αν δεν ειναι ιδια τα μοτερ και υπαρχουν παρασιτα στην συχνοτητα τοτε τα μοτερ αντιδρουν διαφορετικα.

FILMAN
12-08-11, 13:34
Και πώς εξηγείς το ότι παλιότερα δούλευε;

aris285
12-08-11, 13:38
Μα απο εχθες εχω το προβλημα με το ρευμα.

-nikos-
12-08-11, 14:07
προσπαθησε να ΣΙΓΟΥΡΕΥΤΗΣ οτι δεν ειναι μηχανικο προβλημα μεσα στον
ατερμονα του μιωτηρα η σε κανενα ρουλεμαν και
μετα ψαξου στα ηλεκτρικα αφου και με την γεννητρια σου εκανε το ιδιο.

Hulk
12-08-11, 14:13
Αρη απως σου ειπαν και πριν κοιταξε λιγο και τα μηχανολογικα για σιγουρια, και εγω σε εργοστασιο δουλευω και ειναι γεματο με ιμαντες
μεταφορας και ταινιοδρομους. Πολλες φορες τα παιζει και κανενας μειωτηρας που δινει κινηση απο το μοτερ στον ταινιοδρομο και το
φρεναρει ελαχιστα, οποτε μην το εχεις σιγουρο. Αν εφταιγε το converter που λες δεν θα πηγαινε και το μεγαλο μοτερ αφου και τα δυο μαζι
δουλευουν παραλληλα.

Hulk
12-08-11, 14:20
Λυσε το μοτερ πανω απο τον μειωτηρα αρχικα και δες αν γυρισει το μοτερ ελευθερα στον αερα. Αν το μοτερ γυριζει καλα τοτε πας στον
μειωτηρα και βημα βημα θα βρεις το προβλημα.

aris285
12-08-11, 14:48
Tο μοτερ το απομονωσα απο την ταινια και το γυρισα απο την φτεροτη με το χερι και γυρναει τελειως ελευθερα και ο μειωτηρας. Δοντι δεν εχει κουρεψει κανενα γραναζι. τι αλλο να πω.

Hulk
12-08-11, 14:57
Τοτε αν ολα ειναι καλα με το μοτερ και τον μειωτηρα δεν εμεινε κατι αλλο, κοιταξε ολα τα ραουλα που εχει η ταινια μην εχει χαλασει κανενα
ρουλεμαν και στο φρεναρει ολο. Η ταχυτητα απο που ρυθμιζεται; εχει καποιο πανελ με ρυθμιστηκα; η αλλαζει πανω απο το ιδιο το inverter;

aris285
12-08-11, 15:13
Ακομα και τα ραουλα γυρνανε ελευθερα.
Το inverter εχει ενα ποτενσιομετρο πανω στον πινακα οπου ρυθμιζεται χειροκινητα η ταχητητα.

Danza
12-08-11, 15:24
Τότε το πρόβλημα βρήσκεται στην πλακέτα του inverter εφόσον όλα τα μηχανολογικά είναι εντάξει.......

Hulk
12-08-11, 15:27
Δεν μπορω να καταλαβω τι μπορει να ειναι, αν ηταν μονο του στο inverter τοτε μπορουσαμε να πουμε οτι μπορει να εχασε καποια
παραμετρο και δεν δουλευει σωστα. Τα inverter εχουν καποιες παραμετρους που δινεις για την ροπη του μοτερ ποσα αμπερ
τραβαει κ.τ.λ ισως να εφταιγε κατι τετοιο. Αλλα ετσι οπως τα λες εσυ αφου δουλευουν δυο μαζι τοτε θα το εκανε και στα δυο λογικα.
Τον μειωτηρα τον κοιταξες μονο του; σε ζαλιζω συνεχεια με τον μειωτηρα γιατι εχω φαει ωρες να ψαχνω ολα τα ηλεκτρολογικα σε
μηχανη γιατι καποιος ιμαντας κινησης πηγαινε πιο αργα και τελικα εφταιγε ο μειωτηρας.

aris285
12-08-11, 15:39
Αφου γυρισα το μοτερ μαζι μετον μειωτηρα και δεν σκαλωνε.
εβαλα και απ'ευθειας ταση στα μοτερ χωρις ινβερτερ και παλι το ιδιο εγινε.

Danza
12-08-11, 22:17
Αφου γυρισα το μοτερ μαζι μετον μειωτηρα και δεν σκαλωνε.
εβαλα και απ'ευθειας ταση στα μοτερ χωρις ινβερτερ και παλι το ιδιο εγινε.

Μηχανολογικό όπως ρουλεμάν, ιμάντας, μειωτήρες, τεντοτήρες και και και
Δεν μου πάει πουθενά αλλού το μυαλό φίλε μου, δεν έχω ασχοληθεί με τέτοια αλλά απο τα λίγα που ξέρω....

αντονιο
16-08-11, 22:43
καλησπέρα ,
στα πόσα hz δουλεύει το inverter;

Hulk
16-08-11, 23:07
Αναλογα με το μοτερ, ενα inverter ρυθμιζη της στροφες ενος μοτερ αυξομειονοντας την συχνοτητα απο 0 εως 50 ή 60 χερτζ. Αλλα υπαρχουν μοτερ
που στα χαρακτηριστικα τους λενε πως δεν μπορουν να δουλεψουν κατω απο 25 χερτζ.

aris285
17-08-11, 09:16
Εχει βγει το μοτερ και ο μειωτηρας για επισκευη. τι επισκευη το μοτερ θα αλαχθει γιατι μετα απο 10 χρονια εχει ψωριασει το αλουμηνιο και εχει γινει χαλια. Στον μειωτηρα θα αλαχθουν ρουλεμαν και βλεπουμε.

gcostas
17-08-11, 10:02
Αγαπητέ φίλε
διάβασα με προσοχή όσα γραφεις, ξεκαθάρισε κάτι άν δεν φταίει κάτι μηχανολογικό τότε το πρόβλημα σου είναι μάλλον στην τάση , η ροπή είναι ανάλογη με το τετράγωνο της τάσης σε συνδιασμό ότι το πρόβλημα είναι στον μικρό κινητήρα μπορεί αυτός να έχει υστέρηση ενώ ο μεγάλος όχι. Διαβασε σχετικά στο manual του inverter σου πόσους κινητήρες και με πόση διαφορά ισχύος μπορείς να παραλληλήσεις.

Καλή επιτυχία
Κώστας

aris285
24-08-11, 10:35
Η βλαβη αποκατασταθηκε.
τελικα μηχανολογικο ηταν το προβλημα.
στον αξονα του μειωτηρα στην εξοδο εχει ενα γραναζι που κινει αλησιδα αλλα οχι οτι κι' οτι γραναζι, το γραναζι αυτο εχει αναμεσα στον αξονα μια καστανια σαν αυτες που εχουν οι πισω ροδες των ποδηλατων(δεν φενεται ομως πρεπει να βγει το γραναζι για να φανει). Αρα οι στροφες του μοτερ ειναι ελαφρως λιγοτερες και η ταινια ρολαρει με το γραναζι, αν καπου σκαλωσει τωτε δινει κινηση το μοτερ και την βοηθαει να προχωρησει.
Αυτη η καστανια ειχε κολησει και το γραναζι δεν ρολαρε.

Hulk
24-08-11, 13:26
Φιλε Αρη τελικα μηχανικο ηταν το προβλημα οπως λεγαμε απο την αρχη, δεν γινοταν και αλλιως απο την στιγμη που δουλευαν παραλληλα 2 μοτερ
αν ηταν ηλεκτρολογικο θα το εκανε και στα δυο. Τελικα οπως λεω και στη δουλεια μου παντα οι μηχανικοι φταινε για ολα και την πληρωνουμε εμεις!!!:biggrin: