PDA

Επιστροφή στο Forum : φορτιση μπαταρίας τρυπανιού



mitsnas
14-08-11, 23:32
Γεια σας παλληκαρια. Εχω ένα τρυπανι bosch 14.4V με μπαταρία 1500mAh. Eπειδή η μπαταρία τα φτυσε είπα να αλλάξω τα στοιχεία της με μεγαλύτερα στα 2500mAh. To ερώτημά μου είναι αν ο ταχυφορτιστής της bosch θα τα φορτίζει κανονικά..Αν όχι περιμένω τα φώτα σας

JOUN
15-08-11, 20:37
Οι καλοι φορτιστες οπως φανταζομαι αυτος που εχεις,μετρανε τηνφορτιση με τον εξης τροπο: Η ταση στις μπαταριες ανεβαινει κατα την φορτιση,μεχρι ενα μεγιστο.Μετα απο εκει πεφτει λιγο η ταση των μπαταριων.
Αυτη την πτωση ανιχνευει ο (καλος) φορτιστης και διακοπτει την φορτιση.Λογικα δεν εχεις προβλημα,απλως αργει περισσοτερο η φορτιση των μπαταριων.Εσυ πιστευεις οτι οι εταιριες βγαζουν διαφορετικο φορτιστη αναλογα με τα αμπερωρια των μπαταριων που φορτιζουν; Οχι βεβαια,διακοπτουν συμφωνα με αυτα που εγραψα παραπανω..

navar
16-08-11, 02:44
εκτός απο τους πολύ καλούς φορτιστές που μπορέι να έχουν έλεγχο για το πόση ώρα φορτίζει !!!
και αν ξεπερνάει ενα σημείο να βγάζει fault !

JOUN
16-08-11, 08:23
Σωστο και αυτο αλλα οπως ειπα η εταιρια σθγουρα χρησιμοποιει εναν τυπο φορτιστη ανεξαρτητα απο το ποσα Αh ειναι η μπαταρια που φορτιζει..Για την ακριβεια η Makita(που εχω εγω) εχει εναν τυπο ανεξαρτητα και απο την ταση της μπαταριας δηλ. απο 9.6 εως 18V εχει τον ιδιο φορτιστη γιατι διακοπτει την φορτιση βασιζομενος στο ΔV που εγραψα παραπανω.
Με λιγα λογια δεν νομιζω να βγαλει fault στον λιγο παραπανω χρονο που χρειαζεται για την φορτιση μπαταριας με μεγαλυτερη χωρητικοτητα..

mitsnas
16-08-11, 12:03
ευχαριστώ πολύ

giavra
17-08-11, 15:13
Γεια σας παλληκαρια. Εχω ένα τρυπανι bosch 14.4V με μπαταρία 1500mAh. Eπειδή η μπαταρία τα φτυσε είπα να αλλάξω τα στοιχεία της με μεγαλύτερα στα 2500mAh. To ερώτημά μου είναι αν ο ταχυφορτιστής της bosch θα τα φορτίζει κανονικά..Αν όχι περιμένω τα φώτα σας

Γειά σου αρχικά τι είναι NiCd NiMh ion lithium;Λογικά δεν θα έχεις κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα όσον αφορά μια πιθανή καταστροφή των στοιχείων,ή του φορτιστή,άμα όμως ο φορτιστης δεν φορτίζει μπαταρίες ion lithium εκεί θα έχεις πρόβλημα

-nikos-
17-08-11, 17:17
θα προσθεσω κατι πολυ σημαντικο για την αγωρα επαναφωρτιζωμενου εργαλειου,,
μην αγωραζετε επαναφωρτιζωμενα με βαση την εταιρια κατασκευης αλλα με γνωμονα την
μπαταρια που εχουν και υπαρχει ενα τεστ αλανθαστο για αυτο =
οπως ειναι στο ραφι το εργαλειο η στο κουτι του βγαλτε το [πριν το πληρωσετε] και βαλτετο σε
λιτουργεια,,,,,,αν εχει καλη μπαταρια θα δουλεψει και ζωηρα μαλιστα,,,,,
αν δεν δουλεψει ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΕΤΕ ακομα και αν ο πολητης σας λεει ''μα κυριε θελει φωρτηση''.
τα πιο φθινα και τα πιο ακριβα εχουν την ιδια κατασκευη και μονο οι μπαταριες διαφερουν.