PDA

Επιστροφή στο Forum : remote control panel



midiman
15-08-11, 01:01
Χαιρετισμους απο Κυπρο, εξαιρετικη ιστοσελιδα με πολλα και ενδιαφεροντα θεματα,συγχαρητηρια σε ολους.
Η ερωτηση μου αφορα ενα πινακα με 17 αντλιες, οπου ενας δευτερος θα ειναι συνδεδεμενος με τον πρωτο με ενδεικτικες λυχνιες (κατασταση λειτουργιας)σε αποσταση 80μετρων,στην αναλογικη μορφη του μπορω να χρησιμοποιησω ενα καλωδιο με 18 αγωγους οπου το κοστος ειναι αρκετα μεγαλο(κοστιζει 2ευρω το μετρο, δηλαδη 160ευρώ.Μηπως υπαρχει κανενα κυκλωμα με δυο καλωδια και κωδικοποιωντας τα σηματα να λειτουργησει??σημ το κυκλωμα ελεγχου του πινακα εργαζεται με
24βολτ εναλασσομενο.
Σας ευχαριστω και καλη συνεχεια.

mariosm
16-08-11, 13:08
Κανενας δεν μπορει να πει αν γινεται ή δεν γινεται με τα στοιχεια που αναφερεις. Το μονο σιγουρο ειναι οτι οποιο τροπο και αν χρησιμοποιησεις τα 160 ευρω δεν τα γλυτωνεις. Και νομιζω οτι με καλωδιο 18 αγωγων δεν κανεις δουλεια, μαλλον θελεις 36 αγωγους.

selectronic
16-08-11, 13:35
Αν είμαι σωστός, υπάρχουν περίπου 131 χιλιάδες πιθανοί συνδυασμοί αναμένων-σβηστών, άρα μάλλον ξεχνάς το να γίνεται εύκολα (πχ με μερικές πύλες σε μία διάτρητη) και μάλλον θα θέλει κάποιον PIC. Βάλε και το ότι δεν μπορείς να στείλεις απλώς μικρά (πχ TTL) σήματα σε τέτοια απόσταση (θα θέλει να «πατήσουν» πάνω σε κάποια μεγαλύτερη τάση), χωρίς να ξέρω πολλά πιστεύω ότι δεν γίνετε εύκολα αυτό που θές και δεν γίνεται από κάποιον που απλά ξέρει να πιάνει το κολλητήρι.

Άρα μήπως τελικά να περάσεις το καλωδιάκι και να μην έχεις και εξτρά πλακέτες κτλ? Αν όλες οι «εντολές» για τα λαμπάκια έχουν κοινό το ένα ακροδέκτη, γίνεται με 18κλωνο καλώδιο όπως είπες.

soulhealer
22-08-11, 07:57
Γίνεται αυτό που θες.. Το έχουμε κάνει και με monitoring μέσω scada για παρακολούθηση αντλιοστασίων που έχουμε την επίβλεψη..
Αλλά όπως ανέφεραν πιο πριν, μάλλον η λύση καλωδίου είναι πιο οικονομική..!!