PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορα τασης πηνιου



michaelcom
15-08-11, 19:38
Εχω μια σχετικα απλη απορια, οταν εχουμε ενα πηνιο και του δινουμε ενα παλμο στα 12V, Ποση θα ειναι η ταση που θα επιστρεψει και με ποια πολικοτητα θα ειναι αυτα..

Οσο για την ταση πιστευω οτι θα ειναι καποιος τυπος που εχει να κανει με τις σπειρες και την αρχικη ταση...

michaelcom
16-08-11, 00:11
Τιποτα κανεις????

Ηλιας Α
16-08-11, 00:17
Μιχάλη (michaelcom (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=45261) )
<< Εχω μια σχετικα απλη απορια, οταν εχουμε ενα πηνιο και του δινουμε ενα παλμο στα 12V, Ποση θα ειναι η ταση που θα επιστρεψει και με ποια πολικοτητα θα ειναι αυτά >>….
<< Ποση θα ειναι η ταση που θα επιστρεψει >> εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όπως: είδος πηνίου ( σωληνοειδές , κυψελοειδές), μήκος πηνίου, αριθμός ελιγμάτων, ένταση;, διατομή πυρήνα, μήκος μαγνητικών γραμμών, μαγνητική διαπερατότητα, ίσως κ.α.
<< πολικοτητα θα ειναι αυτα..>> η πολικότητα της αντί - ηλεκτρεγερτικής δύναμης ( ΑΗΕΔ ) είναι αντίστροφος της τάσης που τη δημιούργησε.

michaelcom
16-08-11, 01:40
χμμμ κανενας τυπος για να τα υπολογιζεις ολα αυτα? και δλδ αμα εγω του βαλω στο πηνιο (+-) αυτο θα μου δωσει (-+) εγω ξερω οτι αυτο γινεται την στιγμη που γινεται ο παλμος...

spiroscfu
16-08-11, 22:26
Αν και είναι κάπως πολύπλοκο το θέμα που έθεσες θα προσπαθήσω να το εξηγήσω, στις όποιες ελλείψεις-λάθει έχω κάνει διορθώστε με.
Ας πούμε πως έχουμε το παρακάτω κύκλωμα
22624
και θέλουμε να υπολογίσουμε την τάση στα άκρα του πηνίου (όταν κλείσουμε και ξανανοίξουμε τον διακόπτη),
ξεκινάμε υπολογίζοντας το ρεύμα που θα περάσει μέσα από το πηνίο όταν ο διακόπτης κλείσει (ωμική αντίσταση πηνίου) και
μετράμε η υπολογίζουμε την αυτεπαγωγή του πηνίου.
Ας πούμε πως περνάν 4Α με L=0,5H και ανοίγουμε τον διακόπτη για χρόνο dt=10mS,
έτσι έχουμε VL=L(di/dt) =>0,5*(4/0,01) =>200V.
Ένα άλλο πράγμα που πρέπει να γνωρίζεις είναι πως το ρεύμα που διαρρέει το πηνίο δεν παίρνει αμέσως την μέγιστη τιμή (λόγω της ωμικής αντίστασης i=v/r)
αλλά λόγω της αυτεπαγωγής θα χρειαστεί κάποιος χρόνος που ονομάζεται χρόνος αποκατάστασης του ρεύματος
και υπολογίζεται με VL(t)=-L(di/dt).

michaelcom
17-08-11, 10:08
χμμ ωραια ευχαριστω.... αρκετα χρησιμο!